LIVE UPDATES
Aktualitet

Plani i tmerrshëm i babait të Matias: Ai donte të vriste edhe ish-gruan e tij

22 Nëntor 2021, 12:14 Nga DOSJA
Plani i tmerrshëm i babait të Matias: Ai donte të vriste edhe

ITALI- Një hipotezë e re është ngritur nga hetuesit që po zbardhin ngajrjen e rëndë, 10-vjeçari me origjinë shqiptare që u vra nga babai i tij në Viterbo të Italisë. Mediat e huaja raportojnë se objektivi i Mirko Tomkow nuk ishte vetëm Matias i vogël, i vrarë me thikë në fyt pasi i kishte mbyllur gojën dhe hundën me shirit ngjitës, por edhe ish-bashkëshortja e tij shqiptare Mariola.

Hetimet e karabinierëve vazhdojnë, të koordinuara nga kryeprokurori Paolo Auriemma dhe Stefano D’Arma, sipas të cilëve qëllimi i 44-vjeçarit polak, do të kishte qenë ti vinte flakën shtëpisë në ndërtesën në Stradone Fazi civil 6 në Cura di Vetralla.

Hipoteza:

Mirko Tomkow e ka paramenduar veprimin. Ai kishte një motiv. Pas lidhjes me Mariola Rapaj ai kishte vazhduar ta keqtrajtonte. Dhuna që në shtator kishte shtyrë gjyqtarin hetues të shpallte urdhër mbrojtje. Ish-bashkëshorti kishte një motiv dhe nga mesi i tetorit kishte kërcënuar tashmë një veprim të bujshëm. Ai kishte shkuar në një kamp pranë Cura me qëllim të vetëvrasjes. Prej aty ai i kishte dërguar kunatës një foto me lakun në qafë. Në atë rast karabinierët mbërritën në kohë dhe e ndaluan. Më pas ai u dërgua në spital dhe rezultoi pozitiv me Covid-19 dhe kaloi 21 ditë në karantinë në një hotel në Romë. Besohet se gjatë kësaj periudhe ai ka planifikuar edhe krimin e rëndë që do të kryente.

Nuk është ende e qartë nëse ai arriti të hynte në shtëpi përpara se djali të kthehej, ndoshta me çelësat që kishte. Synimi i tij ishte të vriste gruan dhe djalin e tij dhe më pas të bënte vetëvrasje pasi t’i vinte zjarrin shtëpisë dhe kjo shpjegohet nga zbulimi i rrobave të lagura me benzinë.

Në orët e para të pasdites të së martës një fqinj dëgjoi fëmijën duke zbritur nga shkallët. Ndoshta babai në shtëpi ka kërcënuar nënën e tij Mariolën dhe ai ka tentuar të arratiset. Menjëherë pas kësaj, djali i vogël është kthyer në shtëpi, ai i ka mbyllur gojën dhe hundën me shirit dhe më pas e ka goditur me thikë. Tomkow nuk ishte në gjendje të bënte vetëvrasje sepse ishte shumë i dehur. Tani priten rezultatet e autopsisë për të vërtetuar nëse fëmija ka vdekur nga asfiksia apo nga një goditje me thikë.

Mirko Tomkow ishte i shtruar në spitalin në Romë nga Covid-19 por u arratis që aty dhe shkoi në shtëpinë ku fëmija jetonte me nënën e tij, në Vetralle. Në banesë ishte vetëm 10-vjeçari të cilin ai e vrau duke i prerë fytin me thikë. 44-vjeçari i akuzuar për vrasjen e djalit të tij Matias, aktualisht ndodhet në repartin e burgut Belcolle dhe pasi tëshërohet do të dërgohet në një qeli në Mammagialla.

(f.i/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet babai vret djalin mirko tomkow babai vret djalin mirko tomkow

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq