LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Fitoi zemrat e shqiptarëve me rolin e ‘Doktor Bardhylit’/ Petrit Malaj rrëfen prapaskenat: Ja ç’na tha Rami

6 Shkurt 2020, 18:43 Nga DOSJA
Fitoi zemrat e shqiptarëve me rolin e ‘Doktor Bardhylit’/

TIRANË- Roli i Doktor Bardhylit në filmin “Kur hapen dyert e jetës” ishte ai që e rrënjosi aktorin Petrit Malaj në kujtesën e publikut shqiptar. Ende sot, atë e njohin si Doktor Bardhyli, ndonëse krahas aktor dhe Rektor i Universitetit të Arteve, ka marrë edhe titullin “ Mjeshtër i Madh”.

Në një intervistë për emisionin “ Vizioni i Pasdites” në Vizion Plus, Petrit Malaj ka ndarë disa nga prapaskenat e filmit, ku ka folur për herë të parë edhe për reagimin e Ramiz Alia kur ka parë filmin.

Ka një moment personazhi që unë interpretoj, Bardhyli, ku shkon për herë të parë atje në malësi dhe hipën në një nga ato skodat.Më thotë njëri nga ata Pirro Malaveci, “të pëlqen mor djal ktej…?”,dhe ky shikonte nga dritarja e asaj skodës ku kishte hipur. Në skenar ishte shkruar që padyshim që më pëlqen dhe më pëlqen shumë. Regjisori, Rikardi, që për mua është një burrë i zgjuar dhe i zoti, përveçëse është një aktor i mrekullueshëm më thotë: Petrit do bëjmë edhe diçka tjetër. “Çfarë”, i thashë? -Do xhirojmë edhe një dubël tjetër ku do thuash “më pëlqen, të them të drejtën nuk më pëlqen por është një punë që duhet bërë dhe do ta bëj”. E xhiruam dhe kur e montoi filmin Rikardi, montoi pikërisht këtë të dytën. Ishim gjithë ethe dhe gjithë emocion të gjithë se do vinte Ramiz Alia të shikonte filmin. Filmi kalonte në filtra deri sa vinte një antar i byros politike për ta parë filmin nëse do shfaqej në publik ose jo. Ishin bërë harxhime kolosale deri sa të vinte ajo ditë. Prapë se prapë një fjalë e atij mund të bëntë gjithcka të mbyllej, të arshivohej e mos të shikontë më dritën e ekranit. Ishte një tmerr i vërtet. Erdhi e pa filmin, të gjithë nuk flisnim dhe do ti që i kishte ngelur në mendje kjo frazë e këtij personazhi. Kthehet edhe i thotë Rikardit : Urime! Ne të tjerët që shikonim. Më pëlqeu ai djali i ri tha, më pëlqeu me atë fjalë që tha. E kaluam, e kaluam atë pengesë ,- përfundoi Petrit Malaj.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

showbiz showbiz filmi “kur hapen dyert e jetës” petrit malaj filmi “kur hapen dyert e jetës” petrit malaj

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 6 Shkurt 2020, 13:54

TIRANË– E ftuar së fundmi në emisionin “Vizioni i pasdites” ishte Lola, transgjinorja 25-vjeçare që ka pranuar hapur orientimin e saj seksual. Lola ...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh