LIVE UPDATES
Aktualitet

Përplasja tek Petro Nini, Qorri dhe Shameti: Ose të përmbysim sistemin, ose do të na zërë brenda të gjithëve

11 Mars 2019, 21:19 Nga DOSJA
Përplasja tek Petro Nini, Qorri dhe Shameti: Ose të përmbysim

TIRANË- Pedagogu Arlind Qorri dhe gazetari Sokol Shameti kanë reaguar për situatën e krijuar sot tek Petro Nini, ku u tentuan të nxirreshin disa familje nga banesat e tyre.

Në një postim në Facebook, Qorri shkruan se në këtë farë sistemi, fitimi i një firme private është më i rëndësishëm se nevoja e 1 apo 1000 familjeve. Ndërsa po në Facebook, Shameti shprehet se nuk është problemi me brutalitetin e policisë, pashpirtësinë e gjykatës apo grykësinë e atyre pronarëve të cilëve u është vënë në shërbim gjithë makineria e represionit vetëm sepse kanë pranuar ta bëjnë pronën beton.

REAGIMI I ARLIND QORRIT

Në këtë farë sistemi ekonomik, strehimi nuk konsiderohet e drejtë shoqërore, por e mirë private që mund të sigurohet vetëm në treg.

Në këtë farë sistemi, fitimi i një firme private është më i rëndësishëm se nevoja e 1 apo 1000 familjeve.

Në këtë farë sistemi, pronar quhet ai që i siguron ndërtuesit tjetërsimin më të shpejtë dhe të lirë të truallit për pallat. Në këtë farë sistemi, gjykatat i shpallin vendimet pas tenderit të palëve.

Në këtë farë sistemi, ka përmbarues privatë pikërisht që askush të mos dyshojë në mizorinë e tyre ndaj nevojtarëve.

Në këtë farë sistemi, policia është lopata e fundit që u hidhet mbi krye të vdekurve të pakallur.

Në këtë farë sistemi, qeveria dhe bashkia janë krahu i armatosur politikisht i ndërtuesve. Kurse opozita ushtria e tyre rezervë. Këtë farë sistemi ose e përmbysim, ose do të na zërë brenda të gjithëve.

REAGIMI I SOKOL SHAMETIT

Qytetari i reduktuar në njëjës, në tek, në vetminë e familjes dhe interesit privat do të jetë preja më e lehtë e ofensivës së kapitalit i cili nga ana e vet, është i mirëorganizuar e solidar me njëri-tjetrin, i mirëfinancuar prej bankave të veta, i mirëparaqitur prej mediave të veta, i mirëmbrojtur prej policisë së vet e i mirëjustifikuar prej drejtësisë së vet.

Nuk është problemi me brutalitetin e policisë, pashpirtësinë e gjykatës apo grykësinë e atyre pronarëve të cilëve u është vënë në shërbim gjithë makineria e represionit vetëm sepse kanë pranuar ta bëjnë pronën beton.

Problemi është me spektatorizimin e dramës nga ne të tjerët, me përjetimin e dramës së të ngjashmit tonë si dramë e dikujt jashtë nesh.

Kur ta ndjejmë kërbaçin mbi kurrizin e tjetrit sikur të kërciste mbi tonin e të revoltohemi e reagojmë njëlloj, atëherë do të shpëtojmë të gjithë – edhe tjetri sot edhe neve nesër.

Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet arlind qori ngjarja tek petro nini perplasja tek petro nini shembja e banesave sokol shameti arlind qori ngjarja tek petro nini perplasja tek petro nini shembja e banesave sokol shameti

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM