LIVE UPDATES
Bota

Përmbytjet në Kinë nuk mjaftojnë, vendi goditet edhe nga 2 tajfune

25 Korrik 2021, 17:09 Nga DOSJA
Përmbytjet në Kinë nuk mjaftojnë, vendi goditet edhe nga 2

KINË- Reshjet më të mëdha të shiut në dekada kanë shkaktuar përmbytje masive në metropolin qendror kinez të Zhengzhou. Siç raportohet nga televizioni shtetëror kinez, dymbëdhjetë të vdekur u gjetën të mërkurën në mëngjes. Ruajtja e jetës njerëzore ka “përparësinë kryesore”, u citua të thoshte presidenti kinez Xi Jinping.

Mijëra zjarrfikës dhe ushtarë u vendosën për të ndihmuar njerëzit në qytet. Nga videot mund të shiheshin se si disa nga rrugët me shumë korsi ishin kthyer në lumenj të furishëm. Makinat notuan në ujë. Furnizimi me ujë dhe energji elektrike u ndërpre në shumë vende. Trafiku ishte i paralizuar. Reshjet gjithashtu përmbytën metronë, ku qindra njerëz ishin bllokuar përkohësisht në trena dhe gjithashtu në tunele, siç raportohet nga media shtetërore dhe dëshmitarët okularë në mediat sociale. Uji ishte deri në shpatullat e tyre.

Kinë: Përmbytje të mëdha në Zhengzhou

Më shumë se 100,000 njerëz u evakuuan gjatë përmbytjeve. Midis tyre ishin rreth 600 pacientë të sëmurë rëndë nga një spital i Universitetit Zhengzhou. Fuqia në klinikë kishte mbaruar. Qindra turistë ishin bllokuar gjithashtu në një hotel.

Në jug të Zhengzhou, diga e Rezervuarit të Ujit Guojiaju u thye në orët e para të mëngjesit të së Mërkurës (me kohën lokale), siç raportohet nga televizioni shtetëror. Detajet fillimisht nuk diheshin. Kishte fjalë për reshjet më të mëdha. “Shira të tillë zakonisht ndodhin vetëm një herë në 100 vjet. Situata është e zymtë, “raportoi ekipi i krizës në kryeqytetin provincial të Henan, i cili ka nëntë milion banorë, sipas” China Daily “.

Video të operacioneve dramatike të shpëtimit në të cilat njerëzit u shpëtuan nga përmbytjet e rrëmbyeshme gjithashtu qarkulluan në mediat shtetërore dhe në shërbimin e mesazheve të shkurtra Weibo. Përdoruesit e internetit u ankuan, megjithse censura e shtetit i fshiu postimet.

Kinë: Tajfuni shkaktoi stuhi

Shirat e pazakontë të rëndë në Henan u shkaktuan nga tajfuni “In-Fa”. Cikloni gjithashtu shkaktoi mot të rëndë në provincat Zhejiang dhe Fujian. Provinca e Henan është goditur nga reshje të mëdha shiu që nga java e kaluar. Nivelet e ujit të degëve të lumenjve të Verdhë dhe Lumit Haihe tejkaluan nivelet e alarmit, njoftoi Agjencia e Lajmeve Xinhua. Dëmet bujqësore shkon në miliona.

Stuhi të ashpra u raportuan gjithashtu nga Kina jugore, ku një tajfun tjetër i quajtur “Cempaka” goditi tokën pranë qytetit Yangjiang në provincën e Guangdong me shpejtësi të erës deri në 110 kilometra në orë. Kishte gjithashtu përmbytje të mëdha në Mongolinë e Brendshme në Kinën veriore. Shërbimi i motit paralajmëroi përsëri të Mërkurën për reshje të mëdha shiu në shumë provinca.

MARRË NGA: EXSPRESS

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota permbytjet ne kine tajun ne kine permbytjet ne kine tajun ne kine

Sondazh

Poll
Bota 25 Korrik 2021, 14:00

KROACI– Të mbijetuarit e aksidentit tragjik të regjistruar paraditen e sotme në Kroaci, kanë rrëfyer se gjithçka ka ndodhur brenda një minute. Nga ...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM