LIVE UPDATES
Bota

Përmbytet varka me emigrantë, krisen marrëdhëniet mes Francës dhe Britanisë

26 Nëntor 2021, 15:12 Nga DOSJA
Përmbytet varka me emigrantë, krisen marrëdhëniet mes

FRANCË – Presidenti francez Emmanuel Macron ka akuzuar kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Jonson  se nuk ishte treguar aspak serioz duke bërë thirrjen pwr marrjen mbrapasht tw emigrantwve në Twitter, pas vdekjes së 27 personave të mërkurën.

Sipas BBC, përpara takimit të së dielës, në një letër drejtuar Macron të enjten, e cila u shpërnda në Twitter, Johnson përcaktoi pesë hapa që ai tha se mund të ndihmonin në shmangien e përsëritjes së tragjedisë. Kjo përfshinte patrulla të përbashkëta, përdorim më të mirë të teknologjisë si sensorë dhe radar, patrullime detare në ujërat e njëri-tjetrit dhe bashkëpunim më të fortë nga shërbimet e inteligjencës. Letra gjithashtu bëri thirrje për punë të menjëhershme për një politikë të kthimit të emigrantëve që arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar në Francë, së bashku me bisedimet për të vendosur një marrëveshje kthimi MB-BE.

Mosmarrëveshja diplomatike shpërtheu pasi Franca tërhoqi një ftesë të samitit për Sekretaren e Brendshme Priti Patel. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar i kërkoi Francës ta rishqyrtojë vendimin, teksa Johnson tha se ky ishte një problem që duhet ta rregullonin së bashku.

Belgjika, Franca, Holanda, Gjermania dhe Komisioni Evropian do të marrin pjesë në bisedimet e së dielës në Calais, të cilat Macron i krijoi në përpjekje për t’u marrë me rritjen e fundit të kalimeve të emigrantëve të Kanalit. Përplasja diplomatike vjen pasi peshkatarët francezë po organizojnë një ditë aksioni dhe proteste, duke përfshirë bllokada, për të ndërprerë trafikun ndër-kanal, në shenjë proteste ndaj të drejtave të peshkimit pas Brexit të dhëna nga MB.

Mbytja e një varke të mërkurën shënoi humbjen më të madhe të jetëve tw dwgjuar deri tani në Kanal ku 17 burra, shtatë gra, njëra prej të cilave ishte shtatzënë dhe tre fëmijë humbwn jetwn.

(m.k/dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota boris johnson emannuel macron franca marredheniet france britani mbretëri e bashkuar boris johnson emannuel macron franca marredheniet france britani mbretëri e bashkuar

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave