LIVE UPDATES
Aktualitet

Përdhunimi në Mirditë/Prindërit e autorëve: E kanë sajuar për azil, ajo provokonte

5 Nëntor 2021, 11:01 Nga DOSJA
Përdhunimi në Mirditë/Prindërit e autorëve: E kanë

MIRDITË – 6 muaj pas arrestimit, familjaret e 5 personave të vënë nën akuzë për përdhunimin e 15-vjeçares në fshatin Tarazh të Mirditës kanë thyer heshtjen, duke folur për mediat.

Pasi janë njohur me dosjen hetimore e cila tashmë është dërguar për gjykim nga Prokuroria, familjaret pretendojnë se kjo çështje tëresisht e sajuar dhe nuk ka asnjë prove që vërtetojnë akuzat e ngritura. Nëna e 17-vjeçarit A. Gj pranon faktin se i biri ka patur lidhje dashurie me vajzen, por asnjëherë nuk e kërcënuar dhe shantazhuar dhe kjo është faktuar dhe përmes ekspertizës që i është bërë telefonit.

“Kjo akuzë që nuk është aspak e vërtetë, ata kane pasur lidhje si adoleshentë. Kanë pasur biseda me njëri tjetrin si dy të dashuruar, është një kërkesë e asaj që të shkembenin foto. Me 17 maj në orën 5 kanë ardhur policët e Rrëshqenit dhe e kanë kërkuar Artanin. Ata kanë thënë që do të sqarojnë një gjë të vogël, vëllai ka dalë me ta për te komisariati dhe kështu iku dhe djali im. Ajo e ka provokuar me foto, djali im nuk është fajtor”-tha ajo.

Ndërsa babai i Artan Kaçorrit thotë se e gjithë kjo histori është sajuar nga familja e 15-vjeçares me qëllimin e vetem për të përfituar Azil në vendet e Bashkimit Evropian.

“E vërteta është një ndërthurje vecantë sepse nuk I përket familjes time kjo akuzë, i gjithë ky shantazh e ngarkesë. E them me plot gojën shumë nga mediat unë jam masakruar si familje dhe nuk e di se kush po e bën drejtësinë në Shqipëri, e bën prokurori e gjyqtari apo e bën media. Nuk masakrohet një fshat i tërë, një minoren ashtu si vajza e atij zotërisë për një jetë më të mirë, për një azil. Sikur të na kishte kërkuar ti jepnim dicka nuk do të ishim në këtë pozicion, ata mendojnë se do të përfitojnë por nuk do të ndodhë. Familja ime që thuajse e njeh gjithë zona dhe si e tillë nuk kam dasht të cenoj aspak organin e akuzës dhe të mos më thonë që ndërhyra dhe sot jam totalisht I zhgënjyer. Nuk e kuptoj si mund të mbahet një minoren pa asnjë arsye, duhet të ishte ajo familje në burg, jo nipi im. I kam dërguar kërkesat sektorit akuzës dhe gjyqësorit edhe nëse tokën e shes kete cështje nuk e le. Një fëmijë 14 vjec kam 5 në burg dhe 7 8 jashtë, kjo nuk do shkencë për ta gjykuar pasi nuk i thonë shaka por 5 familje të masakruara”-u shpreh ai.

Familjaret e 5 të akuzarve për përdhunim kërkojnë zbardhjen e së vërtetes dhe vendosjen e drejtësisë, pasi sipas tyre ata po mbahen padrejtësisht në burg. Artan Kaçorri, Albert Molla, Ermal Tarazhi, Nikë Lleshi dhe A.GJ akuzohen për marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me dhunë me të mitur të moshës 14-18 vjeç të kryer në bashkëpunim. Dosja hetimore është dërguar për gjykim, por tre seancat e para praprake gjyqësore kanë dështuar për shkak të mungeses së Prokurorit Ylli Pjeternikaj, ndaj të cilit avokatet e të arrestuarve kanë bërë ankim në organet e larta të drejtësisë.

Kjo ngjarje tronditi gjithë opinionin publik 6 muaj më parë. 15-vjeçarja dyshohet se ka pasur lidhje me njërin nga 5 personat e arrestuar. Ai i ka bërë video dhe më pas e ka shantazhuar dhe e ka detyruar që të kryejë marrëdhënie me persona të tjerë që prej muajit janar.

Marrë nga Faxweb

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet albert molla artan kacorri ermal tarazhi mirdite nike lleshi perdhunimi i 15 vjecares perdhunimi ne mirdite perdhunohet 15vjecarja ne mirdite albert molla artan kacorri ermal tarazhi mirdite nike lleshi perdhunimi i 15 vjecares perdhunimi ne mirdite perdhunohet 15vjecarja ne mirdite

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra