LIVE UPDATES
Sport

Për pulat e Dukës Vlora u dënua 4 ndeshje, po nëse quan “qen” zv.kryeministrin sa dënohesh?

7 Prill 2020, 16:44 Nga DOSJA
Për pulat e Dukës Vlora u dënua 4 ndeshje, po nëse quan

Sfidanti.al

Gjëja më e rëndësishme që i mungon aktualisht futbollit në Shqipëri, madje më shumë se edhe vetë rrotullimi i topit, është Komisioni i Disiplinës, ajo shkolla e riedukimit, e cila kishte në pronësi edhe një bllok të madh të mbushur me nene, shumë më të trashë se kodi penal i Republikës.

Flitet për një gjykatë special që i shërben me devotshmëri federatës, e cila javë pas jave dënonte masivisht tifozët dhe gjobiste klube, aq sa tani pothuajse ia kanë arritur qëllimin final, duhet pritur vetëm ndonjë derbi, për të parë të luhet një ndeshje futbolli me publik.

Politika ka qenë e qartë, për çdo stol të shkulur nga dikush, fjalë të lëshuara nga gojë pa fre, apo për çdo baner me përmbajtje të pamiratuar, duhen dënuar qytete të tëra, madje pa bërë asnjë seleksion, qoftë edhe për hir të historisë së tyre futbollistike. Anëtarët e këtij komisioni na janë shfaqur me korrektësi çdo të mërkurë, si të ishin gjahtarë shpërblimesh, duke deklaruar fajtorë të përjashtuar dhe çdo operacion mbyllej me flera gjobash ku ishte e shënuar me delikatesë një shifër e vogël, gjithmonë e ndjekur nga disa zero.

A e mbani mend atë banderolën e famshme në stadiumin “Flamurtari”, ku shkruhej: “Pulave u ka hije të kakarisin vetëm në kotec”? Nuk ishte fyerje me fjalë të rënda, veçse ironizohej fabrika e vezëve në pronësi të shefit të FSHF-së, por për këtë e gjithë Vlora e futbollit u dënua me katër ndeshje pezullim.

Ndërsa përpara dy ditësh, vetë presidenti, njëkohësisht edhe mësuesi i madh i edukatës morale të futbollit, përdori në publik një zhargon të ngjashëm me të atyre që flakin bidona uji, pështynë fara luledjelli, apo kafshojnë hekurat gjatë një ndeshje.

Ndërsa tani është koha të presim ditën e mërkurë për Komisionin të Disiplinës, se çfarë vendimi denigrues do të marrë për Dukën, pasi iu drejtua një figure publike pa asnjë normë etike dhe morale.

Ose për ta thjeshtuar pyetjen, nëse për krimin se u përfolën pulat e presidentit, u dënua 4 javë e gjithë Vlora, sipas nenit 26, paragrafi b, çfarë ndëshkimi meriton kur i drejtohesh “qen” zv/kryeministrit të Shqipërisë?

M.P. / Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport akuza denimi duka akuza denimi duka

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…