LIVE UPDATES
Bota

PROFIL/ Për herë të dytë President i Gjermanisë, Steinmeier që i dhuroi gruas një veshkë

13 Shkurt 2022, 20:36 Nga DOSJA
PROFIL/ Për herë të dytë President i Gjermanisë,

GJERMANI– Gjermania zgjodhi sot kreun e ri të shtetit, Presidentin aktual, Frank-Walter Steinmeier, i cili mori një mandate të dytë në të njëjtin post. Me 1045 vota Frank-Walter Steinmeier që u propozua nga partitë qeveritare SPD, të Gjelbrit dhe FDP, si dhe opozita CDU/CSU mori për herë të dytë detyrën më të lartë shtetërore, por që e mban që nga viti 2017.

Steinmeieri e pranoi zgjedhjen dhe falenderoi. Ai tha se do të jetë President mbipartiak, por jo neutral, kur është fjala për demokracinë. Steinmeieri tha se mund të diskutohet shumë për shkaqet e ftohjes midis Rusisë dhe Perëndimit duke shtuar se asnjë vend i botës nuk ka të drejtë të shkatërrojë të drejtën e një vendi për të jetuar në paqe.

Por kush është presidenti i Gjermanisë?

Steinmeier është djali i një marangozi dhe një punonjëseje fabrike nga qyteti i vogël Detmold në Gjermaninë perëndimore. Ai ka mbaruar shkollën e mesme, ka studiuar për drejtësi dhe më pas është doktoruar. Në 1975, Steinmeier iu bashkua SPD-së. Në universitet, ai u njoh me gruan e tij, Elke Büdenbender, gjithashtu jurist me të cilën ka edhe një vajzë. Kur SPD fitoi pushtetin në 1998 me Schröder në krye, Steinmeier u zhvendos në qendër të pushtetit në Berlin, fillimisht si sekretar i shtetit dhe më vonë si kreu i kancelarisë. Ai mori për herë të parë ministrinë e jashtme në koalicionin e parë të madh nën kancelaren Merkel në 2005.

Frank-Ëalter Steinmeier përjetoi kulmin e karrierës së tij politike në fillim të vitit 2017. Në shkurt, ai u zgjodh në detyrën e presidentit për herë të parë pas një raundi votimi. Pas zgjedhje ai paracaktoi pikat e tij kryesore të fokusit në detyrë: të parandalonte Gjermaninë të harronte historinë e saj dhe të luftonte populizmin modern të krahut të djathtë. Testi i tij i parë në postin e ri erdhi disa muaj më vonë ku kKristian Demokratët e qendrës së djathtë të Angela Merkelit dolën fitues nga zgjedhjet e përgjithshme në vjeshtën e vitit 2017. Ata kërkuan të krijonin një koalicion me Demokratët e Lirë neoliberalë (FDP) dhe ambientalistët të Gjelbrit, por udhëheqësit e partisë nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje. Steinmeier i bëri thirrje partisë së tij që të konsideronte bashkimin me konservatorët për të formuar një qeveri funksionale dhe rezultoi i suksesshëm.

Ai e fitoi simpatinë e publikut gjerman në vitin 2010, kur i dhuroi një veshkë gruas së tij duke i shpëtuar jetën. Në zgjedhjet federale të vitit 2009, ai konkurroi përballë Angela Merkelit si kandidate për kancelar, por dështoi.

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota frank-walter steinmeier gjermani president i gjermanise frank-walter steinmeier gjermani president i gjermanise

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni