LIVE UPDATES
Aktualitet

Se quan gazetar, Telnis Skuqi publikon debatin me kryebashkiakun Flamur Golemi: Ka shpërdoruar detyrën, dorëheqjen e ka pak

6 Shtator 2019, 06:30 Nga DOSJA
Se quan gazetar, Telnis Skuqi publikon debatin me kryebashkiakun Flamur Golemi:

GJIROKASTËR- Gazetari Telnis Skuqi ku ka publikuar një debat mes tij dhe  kryebashkiakut të  Gjirokastrës, Flamur Golemi, ku ky i fundit i shkruan se nuk e konsideron fare gazetar.

Përmes postimit në “Facebook”, Gazetari Skuqi shkruan: Disa ditë më parë, ky psedo kryebashkiak e vetëcilësoj skandal punësimin e dy gazetarëve. A thua vallë që këta dy gazetarët kanë krye ndonjë krim apo e kanë fshehur atë?! Po për të është histori suksesi nëse emëron persona që “Ligji i dekrimanalizimin” e ndalon rreptësisht emërimet në postet drejtuese, pavarësisht se ai mund të jetë dënuar shumë vite më parë.

Postimi i plotë i Telnis Skuqit:

Golemi për mua

– Shoku Telnis, kam shume pune qe te rrij te merrem me ty dhe te jem i sinqerte s’te konisderoj fare si gazetar, – shkruan në ligjeratë të drejtë, Flamur Golemi, kryebashkiaku i emëruar nga PS për Bashkinë e Gjirokastrës.

Unë për Golemin

– Ai jo vetëm duhet të përgjigjet përpara drejtësisë me akuzën penale “shpërdorim detyre”, pasi ka shkelur me të dyja këmbët ligjin, sepse me raport jo vetëm me ligjin, por edhe me moralin si “i zgjedhur” dorëheqja është pak për të, – shprehem UNë, i vetmi gazetar që në historinë e gazetarisë gjirokastrite që i ka sjellë qytetit dy çmime profesioniale: një kombëtar dhe një ndërkombëtar.

Epilogu

Disa ditë më parë, ky psedo kryebashkiak e vetëcilësoj skandal punësimin e dy gazetarëve. A thua vallë që këta dy gazetarët kanë krye ndonjë krim apo e kanë fshehur atë?!
Po për të është histori suksesi nëse emëron persona që “Ligji i dekrimanalizimin” e ndalon rreptësisht emërimet në postet drejtuese, pavarësisht se ai mund të jetë dënuar shumë vite më parë. Majde, akoma më keq të jesh i informuar që drejtori i emëruar me firmën e tij në Ndërmarrjen e Ujësjellësit dhe Kanalizimeve, Gentian Llogo, është dënuar me vendim të formës së prerë dhe ky kopuk ka guxim të më vlerësoj mua.
O pika thuaj!

(PS.: Sipas “Ligjit të dekriminalizimit”, personi verifikohet në bazë të formularit të dekriminalizimit që e plotëson vetë, dhe, kur eprori (në këtë rastë kryebashkiaku) identifikon që personi rezulton i dënuar në bazë të nenit 248 të Kodit Penal, në mënyrë kategorike eprori ia ndalon emërimin si drejtues. Ndërsa si kandidat për Këshillin Bashkiak e bën forca politike ku ai përfaqëson. Shkurt: Kryebashkiaku emëron në postet drejtuesit një person të dënuar penalisht dhe shqetësohet për dy gazetarë.)

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet flamur golemi sherri telnis skuqi flamur golemi sherri telnis skuqi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE