Aktualitet

Parku Kombëtar i Butrintit jepet me koncension për 10 vite! Zbardhet plani, si parashikohet që të bëhet menaxhimi

 • “Turp, na nënvlerësuan”, Ceka dhe Tare përplasen me Margaritin për Butrintin: Arkeologët nuk janë këpucë
 • PPP-ja që pritet ta marrë Fondi Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, pas konsultimeve do të kalojë në Kuvend për të marrë miratimin ose jo.
  Featured image of article: Parku Kombëtar i Butrintit jepet me koncension për 10 vite! Zbardhet plani, si parashikohet që të bëhet menaxhimi Butrinti

  TIRANË– Parkun Kombëtar i Butrintit, do të jepet me koncesion për 10 vite, nga 2020 deri në 2030. Ministria e Kulturës ka prezantuar projektin që parashikon planin e Integruar për Menaxhimin e Butrintit, që zë një sipërfaqe të përgjithshme prej 9424 hektarësh

  PPP-ja që pritet ta marrë Fondi Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, pas konsultimeve do të kalojë në Kuvend për të marrë miratimin ose jo.

  Ndërkohë që nuk dihet ende se sa do i kushtojë buxhetit të shtetit, pasi ende nuk janë dhënë detaje se sa do të jetë fondi limit i këtij koncesioni.

  Projekti është përgatitur pikërisht nga Fondi Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim dhe Ministria e Kulturës dhe është kundërshtuar nga një pjesë e arkeologëve.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ndërkohë kujtojmë që vetëm pak javë më parë u publikua kontrata për dhënien me qira të kabinave të drurit, tek Syri i Kaltër. Ministria e Financave pezulloi procedurat pas publikimit të kontratës nga “Gazeta Shqip”.

  Por pas këtij anulimi, një tjetër pronë e ngjashme, shumë herë më e madhe brenda zonave të mbrojtura, kërkohet të jepet me qira të ulët.

  Bëhet fjalë për 2500 metra katror toke, në Parkun e Drilonit, në Tushemisht të Pogradecit. Sipas dokumentit të njoftimit, vlera dysheme për detyrimin e qirasë është 172,600 lekë në muaj, ndërkohë që mbi 1800 metra katror të pronës janë funksionale për ushtrimin e veprimtarisë turistike në fushën e akomodimit.

  (Kliko këtu për të lexuar planin e menaxhimit të Butrintit

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment