LIVE UPDATES
Aktualitet

Omicron mbush spitalet në botë, Shqipëria ‘në gjumë’. Manastirliu flet me statuse

7 Janar 2022, 15:23 Nga DOSJA
Omicron mbush spitalet në botë, Shqipëria ‘në

TIRANË– Shqipëria e ka marrë me qetësi variantin Omicron të Covid-19 që po mbush spitaet e botës. Qytetarët nuk dinë sa të infektuar me këtë variant të rrezikshëm ka, cili është dallimi mes tij dhe koronavirusit të zakonshëm, ndërsa Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu nuk merr asnjë masë.

Dosja.al bëri dje një shënim mbi neglizhencën që po tregojnë institucionet në vendin tonë në lidhje me mosmarrjen e masave, pavarësisht se numrat shumëfishohen çdo ditë. Por, siç duket shifrat e të infektuarve aktualë nuk janë mjaftueshëm që të angazhojnë ministren Manastirliu. Kjo e fundit ka mbledhur sot Komitetin Teknik të Ekspertëve dhe ndryshe nga herët e tjera që ka dalë në konferencë për mediat, këtë radhë është mjaftuar me disa rreshta në profilin në Facebook, ku këshillon vaksinimin, marrjen e dozës përforcuese dhe mbajtjen e maskave.

Por a është kjo e mjaftueshme? Thuajse në të gjitha ambientet e mbyllura punohet me maska dhe tashmë qytetarët janë ndërgjegjësuar për Covid-19 e janë vaksinuar, por infektimet nuk njohin ulje. Mos ndoshta kjo gjë tregon se menaxhimi i pandemisë ka nevojë për të tjera masa e këshillime e se këto që janë aktualisht në fuqi nuk janë të mjaftueshme?

Si po e menaxhon bota Omicron

Nivelet e paprecedenta të infektimeve të arritura në Greqi detyruan autoritetet që të nisin aplikimin e parakohshëm të masave të ashpërsuara. Paketa e re që do të hynte në fuqi më 3 Janar, nisi zbatimin që këtë të enjte pas rekordit ditor për gjithë periudhën e pandemisë prej gati 29 mijë rastesh që u shënuan në vetëm 24 orë.

Baret, restorantet dhe të gjitha aktivitetet mbyllen në mesnatë. Infektimet pësuan rritje të papritur me mbi 30 mijë raste gjatë dy ditëve të fundit edhe në Turqi. Autoritetet nuk kanë ndërmend për momentin të ashpërsojnë masat edhe pse si mundësi nuk përjashtohet. Zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë thanë se Omicroni ka nisur të qarkullojë me shpejtësi të paprecedentë, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të tregojnë kujdes dhe të shmangin kontaktet.

OBSH e konsideroi valën e Omicronit si “tsunam infektimesh” dhe kjo tashmë duket qartë me rekordet absolute të infektimeve që po preken në shkallë globale. 24-orëshin e fundit, rekorde prekën të gjitha vendet e mëdha të Bashkimit Europian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e deri edhe Japonia.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në konferencën e parë për shtyp të vitit 2022, i shoqëruar dhe nga ekspertë globalë të shëndetit në selinë e organizatës në Gjenevë, deklaroi se javën e kaluar u regjistrua numri më i lartë i rasteve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Ghebreyesus tha se varianti Omicron është më i butë në krahasim me Deltan, veçanërisht te personat e vaksinuar për nga vdekshmëria, por është shumë herë më ngjitës.

Maria Van Kerkhove, drejtuese e ekipit të OBSH-së theksoi se varianti Omicron nuk u bë më i ashpër falë vaksinimeve në përgjithësi dhe ftoi edhe një herë të gjithë qytetarët që të bëjnë vaksinat.

Ç’po bën Shqipëria

23 dhjetori shënoi zyrtarisht futjen e variantit “Omicron”, me deklarimin e dy rasteve të para nga Komiteti Teknik i Ekspertëve por aktualisht nuk dimë se sa të infektuar janë aktivë me këtë variant të koronavirusit. Ministra e Shëndetësisë çdo pasdite raporton për numrin e të infektuarve në 24 orët e fundit e viktimat e shënuara, ndërsa ata me Omicron nuk radhiten veçmas duke mos arritur të bëhet diferenca mes atyre që mbartin këtë variant e pjesës tjetër.

Ministria e Shëndetësisë nuk e bën të qartë se si po e detekton këtë variant që po pushton çdo shtet të botës në mënyrë të frikshme. Rastet janë shtuar ndjeshëm ditët e fundit. Konkretisht më datë 4 janar u raportuan 801 raste të reja nga  5 mijë e 166 testime të kryera brenda 24 orëve. Numri erdhi duke u rritur nëdytët e radhës. Më datë pesë kishim 1 mijë e 236 qytetarë të infektuar nga 5 mijë e 694 testime, ndërsa dje u shënuan 1 mijë e 648 raste të reja nga 7 mijë e 812 testime.

Asnjë nga anëtarët e Komitetit Teknik të Ekspertëve nuk ka dalë të sqaroje qytetarët mbi diferencën ndërmjet këtij variant që raportohet të jenë shumë herë më ngjitës e Covid-it të zakonshëm. A është më i rrezikshëm ky variant? A është më infektues por jo më vdekjeprurës? Sa të infektuar me Omicron ka Shqipëria?

Ministria e Shëndetësisë duhet të japë përgjigje, të këshillojë, të marrë mas,a e të mos mjaftohet me statuse në Facebook!

(F.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet koronavirusi ne shqiperi omicron ne shqiperi varianti omicron ne shqiperi viktimat e koronavirusit ne shqiperi koronavirusi ne shqiperi omicron ne shqiperi varianti omicron ne shqiperi viktimat e koronavirusit ne shqiperi

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet