LIVE UPDATES
Bota

OBSH i kërkon SHBA-së që të ndajnë të gjitha informacionet që kanë lidhje me origjinën e Covid-19

30 Maj 2021, 19:50 Nga DOSJA
OBSH i kërkon SHBA-së që të ndajnë të gjitha

SHBA- Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka bërë thirrje SHBA-së që të ndajnë çdo informacion në lidhje me origjinën e Covid-19. The Guardian shkruan se eksperti Dale Fisher deklaroi se OBSH i ka të gjitha opsionet e hapura në lidhje me origjinën e Covid dhe për këtë ata i kërkuar SHBA-së që të ndajnë informacionet.

Kërkesa e OBSH-së erdhi pas shefat e inteligjencës amerikane theksuan se ata nuk e dinin se si virusi u transmetua fillimisht, por se kishin dy teori: Ose ai doli natyrshëm nga kontakti njerëzor me kafshë të infektuara, ose ishte një aksident laboratorik.

Fisher në lidhje me këtë tha se teoria që virusi rrjedh nga një laborator nuk ishte “jashtë tryezës”, por mbeti “e paverifikuar” në Wuhan. Një hetim në terren nga ekspertët e OBSH-së në fillim të këtij viti arriti në përfundimin se ishte “jashtëzakonisht e pamundur” që pandemia të fillonte me një incident laboratorik. Por termat e referencës për misionin e tyre, të rënë dakord me Kinën, ishin të kufizuara në studimin e origjinës së mundshme të kafshëve të shpërthimit.

Konsensusi i gjerë midis ekspertëve shkencorë mbetet se shpjegimi më i mundshëm është se Covid-19 u hodh njerëzve nga një kafshë. Sidoqoftë, disa ekspertë kanë bërë thirrje që teoria e rrjedhjeve të laboratorit, një herë e hedhur poshtë si një komplot i shitur nga Donald Trump, duhet parë më tej.

Duke iu referuar vizitës së OBSH-së në fillim të këtij viti, Fisher tha: Ne besojmë se të gjithë punëtorëve të laboratorit u është bërë serologjia (testet) dhe të gjitha ato teste të antitrupave ishin negative dhe kjo ishte pjesë e arsyes pse rreziku ishte minimizuar.

Kërkesa e OBSH-së, erdhi disa ditë pasi Presidenti Joe Biden urdhëroi që të bëhen edhe një herë kërkime në lidhje me origjinën e Covid, dhe duke mos anashkaluar është teori.  

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota dale fisher donald trump joe biden obsh origjina e covid shba dale fisher donald trump joe biden obsh origjina e covid shba

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre