LIVE UPDATES
Bota

Njihuni me konsumatorët, prodhuesit dhe eksportuesit më të mëdhenj të birrës në Europë, kryeson Gjermania

8 Gusht 2020, 09:46 Nga DOSJA
Njihuni me konsumatorët, prodhuesit dhe eksportuesit më të

Gjermania është prodhuesi më i madh i birrës në mesin e anëtarëve të BE-së. Sipas Eurost gajtë vitit 2019 ajo prodhoi 8 miliardë litra, pra  rreth 23% e prodhimit të përgjithshëm të BE.

Mediat e huaja bëjnë të ditur se rreth një në çdo katër birra të prodhuar në BE kanë origjinën nga Gjermania, e cila pasohet nga Polonia dhe Spanja secila me 3.9 miliardë litra, Hollanda me 2.5 miliardë litra, Belgjika me 2.4 miliardë litra, Franca me 2.0 miliardë litra, dhe Republika Çeke me 1.9 miliardë litra.

Hollanda është eksportuesi më i madh i birrës nga të gjitha shtetet e BE-së me 1.9 miliardë litra, përpara Belgjikës me 1.7 miliardë litra dhe Gjermanisë me 1.6 miliardë litra, e ndjekur nga Republika Çeke, Franca dhe Irlanda të gjitha e 0.5 miliardë.

Sa i përket konsumit të birrës për frymë, Republika Çeke me 141 litra, Austria me 107 litra dhe Gjermania me 102 litra për frymë i vendosin këto shtete në podiumin e konsumuesve më të lartë të birrës në BE. Shtetet pasuese janë Rumania me 85 litra dhe Kroacia me 84 litra. Greqia, Italia dhe Franca vijnë e fundit me 36, 34 dhe 33 litra birrë për frymë.

Ka më shumë se 10,000 birrari aktive në të gjithë Europën. Në vitin 2018, ishin më shumë se 2,000 birrari aktivë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas Breëers of Europe. Franca trefishoi numrin midis 2012 dhe 2018 duke shkuar nga 503 në 1600 të tilla ndërsa Italia u dyfishua nga 421 birrari në 874. Sipas raportit të The Breëers of Europe në 2018, tregu i birrës në Europë punëson 132,737 njerëz.

Burumi; .euronews

(A.K,Dosja. al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota gjermania prodhimi i birres spanja gjermania prodhimi i birres spanja

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE