LIVE UPDATES
Aktualitet

Shembja te ‘5 Maji’! ‘Blindohet’ zona nga efektivët, shoqërohen disa banorë

19 Janar 2022, 06:37 Nga DOSJA
Shembja te ‘5 Maji’! ‘Blindohet’ zona nga

TIRANË- Zona e ‘5 Majit’ në Tiranë është mbushur me efektivë policie. Pritet që në orët në vijim të nisë aksioni i IKMT-së për shembjen e 3 banesave e më pas do të vijojë dhe procesi për shembjen e godinave të tjera në ditët në vijim.

Shembja e banesave ishte parashikuar që të fillonte rreth orës 10:00 të mëngjesit të sotëm mirëpo puna në terren ka nisur shumë më herët se orari zyrtar. Ndërhyrja është bërë që në orën 03:00 të mëngjesit, duke fikur fillimisht energjinë elektrike, e më pas zona është rrethuar nga forca të shumta policie. Këta të fundit nuk lejuan mediat e pranishme aty që të futen në zonën ku do të bëhen shembjet, ndësa ka shoqëruar një prej operatorëve që ishte futur brenda kordonit policor për të transmetuar shqetësimin e banorëve. Policia ka ndërhyrë me forcë edhe brenda banesave, duke nxjerrë prej aty disa qytetarë, përfshirë fëmijë.

Në zonë kanë mbërritur mjetet e rënda, zjarrfikëset dhe ambulanca për të qenë në gatishmëri për çdo situatë.

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit të Tiranës vendosi si afat të fundit ditën e sotme për banorët e “5 majit” që të braktisin banesat e tyre, të cilat do të shemben për t’i hapur rrugë projektit të “Unazës së Madhe”. Banorët kanë paditur drejtorin e IMT-të Tiranë dhe kanë premtuar se do t’i mbrojnë shtëpitë e tyre. Ata këmbëngulin se projekti i Unazës së Madhe është ndryshuar dhe nuk është bërë publik. Qytetarët kanë kërkuar bisedime me qeverinë dhe bashkinë dhe të kompensohen sipas çmimit të tregut për prishjen e banesave të tyre.

Këto apartamente po shemben në kuadër të procesit të rindërtimit pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019, ku në këtë zonë është hartuar një plan zhvillimor me blloqe të reja banesash. Sipas VKM-së, banorët shtëpitë e të cilëve janë parashikuar për t’u shembur, do t’u jepen apartamentet e reja që do të ndërtohen në këtë zonë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

U tërhoq zvarrë nga policia, e moshuara në ‘5 maj’: S’më lanë të merrrja as rrobat

Banesat e ‘5 majit’ ,AP: Bashkia e Tiranës na dha informacion të paargumentuar

Djali iu arrestua sipër çatisë, nëna mes lotësh: Nuk e di ku do rrimë

Gruan e ka në spital, MOMENTI kur IKMT i shpërthen derën banorit të ‘5 Majit’

Tensionet te ‘5 Maji’/ Belind Këlliçi: Ku është SPAK, pse nuk e heton Erion Veliajn?

U arrestua te ‘5 Maji’! I riu:Bëra krim se mbrojta shtëpinë time, më morën dhe mamin

Shqiponjat NEUTRALIZOJNË të riun, i vënë prangat sipër çatisë te ‘5 Maji’

VD-Banori te ‘5 Maji’ refuzon shembjen e banesës! E mbron me ‘jetë’, ngjitet në çati

Shembjet e banesave në Tiranë!Pas ‘5 Majit’, IKMT dhe policia mbërrijnë në njësinë 4

Shembja te ‘5 Maji’/ PD : Rama ka ndërtuar shtetin e shkatërrimit për njerëzit

VD-Kundërshtojnë shembjen!Dy banorë te ‘5 Maji’ lidhen me pranga te porta e shtëpisë

‘Veliajn e martoi nëna me fiq’ / E moshuara nga ‘5 Maji’: Shtëpitë i kemi me djersë

PD bëhet bashkë për banorët e ‘5 Majit’, Balliu, Minarolli e Çupi ‘thyejnë’ akullin

VIDEO / Po filmonte shembjen e banesave te ‘5 Maji’, shoqërohet me forcë kameramani

FOTO/ TENSIONOHET situata! Përplasje mes banorëve të ‘5 Majit’ dhe policisë

PARALAJMËRON qytetari te ‘5 Maji’: Kemi kallash dhe benzinë, kapim Veliajn në bllok

Shembjet te ‘5 Maji’/ Balliu: Bashkia do gjakun e qytetarëve dhe të policisë

‘5 Maji’/ Qindra policë pozicionohen pranë zonës, pritet shembja e banesave

Po i prishet shtëpia/Banori i ‘5 Maji’: Sot do rri në Hënë, ose te shtëpia e Veliajt

Policia shkon ta nxjerrë nga banesa që do të prishet, pronarja nuk i bindet

Po u shemben banesat/Banorët e ‘5 Majit’: Ky shtet të vret natën, këtu do ketë luftë

(a.b/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet shembja e banesave te 5 maji shembja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend