LIVE UPDATES
Bota

Hagë/Haradinaj dëshmon para speciales, flet për torturat serbe dhe krimet e luftës

11 Janar 2022, 11:11 Nga DOSJA
Hagë/Haradinaj dëshmon para speciales, flet për torturat serbe

HAGË- Është zhvilluar ditën e sotme seanca gjyqësore ndaj krerëve të OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj dhe Hysni Gucati në Gjykatën Speciale në Hagë. 

Gjatë marrjes në pyetje nga avokati i tij mbrojtës Toby Cedman, Haradinaj ka thënë se është kthyer në Kosovë në momentin kur e ka marrë vesh se është sulmuar familja Haradinaj në Gllogjan të Deçanit dhe se aty ka qëndruar deri në kohën kur është plagosur. Ai foli edhe për mjekimin që mori kur u plagos në luftë. Ai tha se fillimisht ka marrë ndihmën e parë në Kosovë dhe më pas ilegalisht, është mjekuar dhe në Shqipëri. Nga aty ai tregon se ka shkuar në Suesi për tri javë dhe pasi është kthyer ka vazhduar aktivitetin. Haradinaj foli edhe për formimin e “Brigadës 138”, në Koshare. Ai tha se për formimin e kësaj Brigade kanë qenë në konsultim me oficerët amerikanë dhe shqiptarë. Ai tha se serbët i dinë mirë pasojat nga kjo brigadë madje janë duke bërë edhe film për këtë gjë.

Haradinaj tha se pasi bëri 17 vjeç, një pjesë të jetës e kaloi në burgjet serbe. Ai foli edhe për migrimin e tij në Suedi ku u shpreh se ka qënë pa dëshirën e tij sepse ai ka dashur të kthehet në Kosovë. Ai tha se ka qenë i detyruar që të shkojë atje dhe se donte të kthehej edhe pse merrte një pagë të mirë prej pesë mijë eurosh duke përkthyer dy gjuhë. Ai dëshmoi gjithashtu se me të u arrestua edhe motra e tij 15-vjeçare. Ai tha se u dënua me pesë vite burgim dhe u dërgua në burgje për të rritur edhe pse ai ishte i mitur. Haradinaj dëshmoi se i ati u dënua me dënim kapital prej 16 vitesh kurse ai me pesë vite sepse ishte i mitur. Por mosha nuk i pengoi ta çonin në burgjet më fatkeqe, siç i quan ai, në Leskoc dhe në Nish.

Ai tha gjithashtu se pas lirimit nga burgu ka qenë vazhdimisht nën vëzhgimin e shërbimit sekret dhe se është marrë vazhdimisht në pyetje. Ai tregon se një vëlla e ka pasur azilant në Suedi dhe kjo bënte që të mbante përherë peshën e fajit. Në Speciale, Haradinaj foli edhe për fejesën dhe martesën me Gjejlone Haradinajn. Ai tha se sapo e ka marrë vesh regjimi për këtë fejesë, gruan ia kanë larguar nga Fakulteti i Fizikës, edhe pse ishte nxënëse e shkëlqyer me bursë. Ai tregon se për të shpëtuar të fejuarën nga tortura e marrjes në pyetje kanë shkuar ileglisht në Shqipëri.

Ai ka dëshmuar se u arrestua dhe u torturua për tri natë radhazi. Haradinaj tregon se teksa vriteshin shqiptarët, serbët e paraqisnin ndryshe ngjarjen dhe thoshin se po vrisnin njëri-tjetrin. Ai tregon se ka formuar një grup bashkë me disa demonstrues të tjerë, por kur grupi u morr vesh se nga kush përbëhej, ai u arrestua. Ai ka treguar se kanë qënë në arrest për 30 ditë pas e ditur se ku mbaheshin. Haradinaj tregon se me ndërhyrjen e Kryqit të Kuq u liruan por shenjat e dhunës ishin aty edhe 60 ditë më pas. Ai foli edhe për reagimet e gardianëve kur e panë të arrestuar sërish pas disa vitesh dhe tha se me ironi i thoshin se tani qenka bërë pulë, referuar faktit që nuk ishte më i vogël.

Haradinaj ka thënë se kishte lajmëruar mediat për dokumentet kur erdhën, dhe sipas tij, në to ishin gjërat që ishin folur para dy muajsh dhe dukej si një draft-akuzë ndaj Hashim Thaçit. Ai ka treguar se në dosje kishte parë emrat e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit dhe se nuk ka parë të përmendur asnjë emër tjetër. Ai ka thënë se të tjerë njerëz futnin emra të tjerë nga ata që ishin në dokumente, por këmbënguli se OVL-ja nuk kishte dhënë emra tjerë. Këtu përfshiu gazetarë e media, për të cilat tha se kanë dhënë mendimin e vet për të bërë lajm, jo të bazuar nga informacionet e sakta që jepeshin nga OVL-ja. Haradinaj ka thënë se dosjet u janë dorëzuar mediave për ta hequr barrën nga organizata, por gazetarët i kanë manipuluar faktet dhe kanë vepruar me to sipas interesit të tyre. Ai ka thënë se mediat kanë marrë shumë dokumente dhe se organizata nuk i ka mbikëqyrur. Ai foli edhe për kontaktin me Zyrën e Prokurorit të Specializuar. Haradinaj tha se ZPS-ja nuk ka qenë fort e interesuar t’i merrte menjëherë dokumentet. Haradinaj përmendi gjithashtu gjatë dëshmisë shqiptarët që kanë shërbyer në policinë e Serbisë, të cilët kanë kryer krime në luftën e fundit në Kosovë. Haradinaj tha se Muharrem Ibraj së bashku me babain e tij të cilët vijnë nga fshati Osek Hilë i Gjakovës në uniformën e policisë serbe kishin vrarë fqinjin e tyre shqiptar. 

Seanca është ndërprerë dhe do të vazhdojë të mërkurën.

Seanca e fundit është mbajtur më 15 dhjetor të vitit të kaluar ku mbrojtja e Nasim Haradinajt në deklaratën hapëse para Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë kishte thënë se Haradinaj nuk i ka penguar hetimet dhe as punën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar. Provat të cilat do të paraqiten në emër të Haradinajt do të dëshmojnë që ai nuk ka bërë kërcënime kundër dëshmitarëve të mbrojtur apo viktimave.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë arrestuan më 25 shtator 2020. Ata akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dëshmia në Hagë/Haradinaj fajëson gazetarët, tregon shqiptarët që kryen krime lufte

Hagë/Haradinaj rrëfen arrestimin nga forcat serbe:Zogu qenka rritur, është bërë pulë

Dëshmia e Haradinaj në Hagë:Më çuan në burg për të rritur, të fejuarën e persekutuan

Hagë/ Nasim Haradinaj dëshmon: Jam rritur në burgjet serbe, në Suedi isha klandestin

Gjyqi në Hagë/Haradinaj: Brigadën 138 e formuam me oficerë amerikanë dhe shqiptarë

 

(f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Diaspora Diaspora Gjykata Speciale e Hagës Hyasni Gucati Nasim Haradinaj Gjykata Speciale e Hagës Hyasni Gucati Nasim Haradinaj

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet