Politike

Kuvendi ‘nul’ dekretin e Metës/ Rama: Presidenti si taleban, sulmon SHBA e BE, ka humbur busullën!

 • Grupi “KÇK”, Rama: Më 25 nëntor do i nxjerr publikut planin e goditjes
 • Rama: Meta pengon ‘Reformën në Drejtësi’ si KÇK, lufta jonë me ta
 • Braçe mbështet Vorpsin dhe i përgjigjet Metës: Lexo Kushtetutën
 • Majko: Ji protagonist i stabilitetit, PS, gati për dialog
 • Basha: Nuk bëhet shteti me noterë dhe parukierë
 • Kuvendi e quan “nul” dekretin e presidentit Ilir Meta për të emëruar në gjykatën Kushtetuese, Marsida Xhaferllarin. Me 97 vota pro, maxhoranca miratoi projekt-rezolutën që urdhëron institucionet të mos zbatojnë dekretin, duke njohur Arta Vorpsin si anëtaren e GJK. Kryeministri Edi Rama sulmoi sot Metën, për të cilin tha se është një “KÇK”, dhe se lufta e tij me drejtësinë ka efekte të cilat duhet të shmangen.
  Featured image of article: Kuvendi ‘nul’ dekretin e Metës/ Rama: Presidenti si taleban, sulmon SHBA e BE, ka humbur busullën! Edi Rama dhe Ilir Meta
  Përditësuar:

  TIRANË Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar me 97 vota pro projektrezolutën për Gjykatën Kushtetuese. Kuvendi e quajti me anë të kësaj rezolute, shkelje, kalimin e afatit nga ana e presidentit Ilir Meta për të dekretuar Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Ky pozicion ka sjellë përplasjen mes maxhorancës dhe Metës, ku Këshilli i Emërimeve në Drejtësi thotë se posti i anëtares i takon Arta Vorpsit, dhe ndërkohë Meta ka dekretuar Xhaferllarin, e cila është betuar dje tek Meta dhe sot ka shkuar në zyrë, ndërsa Vorpsi, u betua tek noteri dhe ia çoi Metës kopjen me Postë. E ngërçi bëhet edhe më i madh, kur sot, të dyja gjyqtaret shkuan në punë.

  Kështu, Kuvendi u mblodh dhe miratoi këtë rezolutë, që parashtronKuvendi t’a konsiderojë “nul” dekretin e Metës e gjithashtu të mos zbatohet. Rezoluta urdhëron institucionet të mos zbatojnë dekretin e Metës dhe për këtë arsye, Marsida Xhaferllari u betua dje teksa dekreti i saj ende nuk është botuar në Fletoren Zyrtare. Ndërkohë që zgjidhja sipas socialistëve do të gjendet përmes ndryshimit të ligjit.

  Rezoluta

  5dce8eb4e6541finale rezoluta per kushtetuesen

  I pranishëm në seancë ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili ka thënë se presidenti Ilir Meta ka humbur busullën, dhe se ka nisur një luftë me veten, drejtësinë, botën dhe qeverinë. Rama tha se sulmi i Metës ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, është i turpshëm.

  “Presidenti ka humbur busullën. Ilir Meta nuk kursen as partnerët strategjikë dhe as dy aleatët e mëdhenj të pandryshueshëm të Shqipërisë, SHBA dhe BE, duke na vënë në një pozitë jokomode dhe të turpshme, sepse insinuon haptaz se këto përfaqësi të nderuara të shteteve që janë qysh në ditën e parë të procesit të Reformës në Drejtësi, promotore dhe mbështetëse të kësaj reforme, akuzohen si të korruptuara.”-tha Rama.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Rama foli edhe për luftën ndaj “Kap ça të kapësh”, dhe tha se më 25 nëntor do të bëjë publike platformën e tij për të goditur prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar dhe krimin e organizuar bashkë me pasuritë e tyre.  “Jam zotuar se do t’i sjell Kuvendit shumë shpejt një platformë ligjore për t’u miratuar ndaj Krimit të Organizuar dhe KÇK. Është çështje ditësh, më 25 nëntor do t’i prezantoj shqiptarëve platformën kundër krimit.”-tha kryeministri, teksa e mbylli fjalën e tij duke e quajtur Metën,taleban që interpreton Kushtetutën siç talebanët marrin përsipër të intepretojnë librin e shenjtë.”

  Shefi i ekzekutivit iu përgjigj edhe kërcënimit të Metës, i cili tha sot se ligji ia jep të drejtën të shpërndajë parlamentin vetëm me një dekret. “Komisioni për shkarkimin e Metës të vijojë punën”-tha Rama.

  Në seancën e sotme, gjithashtu Kuvendi i ka zgjatur me 3 muaj afatet e punimit për Komisionin për Reformën Zgjedhore. 

  (F.g/dosja.al)

  • 15:57

   FOTO-LAJM/ Gratë e Kuvendit lënë për të dëshiruar me veshjen, Xhafaj me dhimbje 'gjuri', shkëlqen Gjylameti me të zeza

   Seanca e sotme plenare ishte një furtunë mbi presidentin Ilir Meta, por nuk kal0n pa vënë re as veshja e shtetarëve në një seancë Kuvendi. Por ajo që bie në sy është se gratë e Kuvendit, ia kanë “varur” me veshjen e tyre. Ditët kur sharmi dhe eleganca e përzgjedhjes së ngjyrave duken të largëta… por po kënaqemi duke parë deputeten socialiste Blerina Gjylameti, e cila megjithëse po kalon periudhë të vështirë, për veshjen s’ke çfarë i thua sepse shkëlqen. Për më shumë ndiqni fotogalerinë, ku nuk mungojnë dhe burrat socialistë, ku spikat veshja e kryeministrit Edi Rama, me një kollare pastel, ku është e vizatuar një lule. Ndërsa ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, shihet i qeshur teksa hyn në sallë me dorën tek këmba… të vuajë vallë nga gjuri? Po ia tolerojmë vetes një supozim të tillë…  

  • 12:48

   “Sherri nuk duhet të precipitojë”, Majko thirrje Metës për Kushtetuesen: Ji protagonist i stabilitetit, PS është e gatshme për dialog

   Pas seancës së sotme të jashtëzakonshme për ngërçin në Gjykatën Kushtetuese, e në të cilën u votua rezoluta e PS-së, një mesazh i ka dërguar edhe ministri Pandeli Majko, presidentit Ilir Meta.

   Majko u shpreh për gazetarët jashtë Kuvendit se presidenti duhet të jetë protagonist i stabilitetit dhe se sherri mes politikanëve nuk duhet të degradojë.

   “Ka disa nene të Kushtetutës që duhen respektuar. Presidentit i takon të jetë protagonistë i stabilitetit. Nuk besoj që sherri duhet të perceptojë në histori të natyrave të tilla. Shqipëria duhet të ketë stabilitet politik dhe rajonal. Nga PS është shprehur gatishmëria për një dialog dhe jo për të ecur në një drejtim të paditur”, tha Majko.

  • 12:48

   Meta ‘kërcënoi’ me shpërndarje parlamenti/ Reagon Manja: Mos u merrni me këto absurditete, nuk ka asnjë shans

   Pas seancës së sotme të jashtëzakonshme për ngërçin në Gjykatën Kushtetuese, e në të cilën u votua rezoluta e PS-së, një mesazh i ka dërguar edhe  Ulsi Mana presidentit Ilir Meta, ku ka theksuar se

   Jashtë Kuvendit për gazetarët Ulsi Manja ka deklaruar se nuk asnjë shans që presidenti të shpërndajë parlamentin.

   “Ju lutem, ju lutem, por në vazhdën e shkeljeve që i bën Kushtetutës Presidenti bën sens dhe ky absurditet. Nuk ka nevojë për ligjin e presidentit se flet qartë Kushtetuta për kometencat e presidentit dhe Kuvendit.  Mos u merrni me absurditete të tilla. Sovranin e ka zgjedhur populli dhe jo presidenti është populli ai që vendos për sovranin. Nuk ka asnjë shans që presidenti ta shpërndajë parlamentin. Ju lutem, për anëtarët e Kushtetueses referoju rezolutës së sotme. ”, është shprehur Ulsi Manja.

  • 11:56

   'Noterja s'është parukeri'/ Braçe mbështet Vorpsin dhe i përgjigjet Metës: Lexo kushtetutën, procesi ligjor

   Erion Braçe, zv.kryeminister

   Në dalje të sallës së Kuvendit, zv.kryeministri Erion Braçe iu përgjigj presidentit Ilir Meta, i cili tha dje përmes zyrës së shtypit se “Arta Vorpsi mund të betohej edhe në parukeri”.

   Pyetje nga gazetarët: A ka të drejtë të betohet në notere zonja Vorpsi?

   Erjon Braçe:
   Ju e keni intervistuar dje kryetaren e dhomës së Noterëve. E dyta, noteria funksionin në një bazë të një ligji, dhe nuk është parukieri. Nuk e zëvendëson dot kushtetutën. Për sa kohë ka ndodhur një akt anti- kushtetues, qëndrojmë tek akti anti- kushtetues.

  • 11:51

   Opozita e Re bashkon votat me qeverinë, miratohet me 97 vota pro projekt-rezoluta për Gjykatën Kushtetuese

   Rezoluta

   Kuvendi ka miratuar me 97 vota pro projekt-rezolutën për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Kjo rezolutë ka për fokus ndalimin e emërimit të Marsida Xhaferllarit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese në të njëtin vend me Arta Vorpsin. Kuvendi e quan shkelje dhe dalje jashtë afatit aktin e Metës për të emëruar Xhaferllarin. Bashkë me maxhorancën, edhe opozita e re ka bashkuar votat për këtë projekt-rezolutë.

  • 11:33

   Rama: Ilir Meta është si talebanët, ka luftë me veten, drejtësinë, botën dhe qeverinë!

   Edi Rama e quan presidentin Ilir Meta ‘taleban’. Rama tha në Kuvend, se presidenti e intepreton Kushtetutën, njësoj siç talebanët marrin përsipër të interpretojnë librin e shenjtë.

    

    

   Edi Rama: Ka humbur busullën, por ne jemi të detyruar të ndjekim vijën e drejtë. Kemi dëgjuar me vëmendje ata me të cilët kemi bërë reformën. Kemi para një luftë ku kemi nevojë për mbështetjen e tyre, jo mbështetje juridike, por mbështetje e gjithanshme. Në këtë kushte, të votojmë rezolutën dhe të vijojmë. S’kemi ne luftë me Ilir Metën, ka Ilir Meta luftë me veten dhe drejtësinë. Ne duhet të heqim efektet e kësaj lufte, ku ky njeri ka marrë përsipër të jetë interpretuesi i vetëm dhe i plotë i Kushtetutës, njësoj si talebanët që kanë marrë përsipër të marrin intepretimin e vetëm të librit të shenjtë.

  • 11:38

   "Mafioz, kukull e pushtetit", Rama i përgjigjet Metës për Dvoranin: Listat e KED nuk komentohen, shkarkimi yt vazhdon

   Kryeministri Edi Rama, iu përgjigj akuzave të presidentit Ilir Meta drejtuar anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Ardian Dvorani. Meta nuk mund të interpretojë veprimet e KED dhe t’i sulmojë ato tha Rama, po rky është taksirati i të paturit një president si Meta.

    

    

   Rama: Duke tundur themelet nën këmbët e kujtdo që brenda sistemit të drejtësisë është bashkuar me krimin. Përsa i përket çështjes për të cilën jemi mbledhur, ajo që unë di është se asnjë kushtetutë në asnjë vend demokratik, mund të parashikojë se një vendi mund t’i bjerë një taksirat për të pasur një President si Ilir Meta. Prandaj ky vend do të marrë masa nga çdo akt bllokimi, që e ka kthyer atë zyrën e Presidencës për të shantazhuar opinionin publik. Shpresoj që komisioni i ngritur për shkarkimin e tij të vazhdojë detyrën e të mbarojë kjo proçedurë. Kemi bërë një reformë drejtësie për të hequr interesat e politikës nga procesi i emërimeve. Kemi ngirtur një institucion të posaçëm të pavarur, të këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ai është institucioni i vetëm që ka të drejtën t’i vendosë përpara Kuvendit listat e kandidaturave të mirërenditura. Nuk ka insitucione, komente dhe të thotë që KED e ka gabim. Është sikur të mblidhet Kuvendi dhe të thotë që Kushtetuesja e ka gabim. Gjithsekush mund të bëjë interpretime politike. Por askush nuk mund të sulmojë një institucion. Janë dokrra hini, siç thoshte i madhi Ilir Meta. Kush është ky President? Këtë pyetje s’ja vlen ta bësh fare sepse nuk ja vlen të humbasim kohë për të interpretuar idjotësitë e Ilir Metës, pasi ka humbur busullën.

  • 11:32

   Rama: Meta pengon 'Reformën në Drejtësi' si KÇK, lufta jonë me 'Kap ça t'kapësh'

   Kryeministri Edi Rama, e ka krahasuar Presidentin Ilir Meta me organizatën e prokurorëve të korruptuar, të cilin ai e ka quajtur “KÇK”. Në fjalën e tij nga foltorja eKuvendit, Rama theksoi se ashtu si prokurorët e korruptuar, Meta po pengon Reformën në Drejtësi. Më tej kryeministri shtoi se lufta e tij sot nuk është me Presidentin Meta, por me grupin “Kap ça të kapësh”.

    

    

   Edi Rama: Dua të them se përpara sesa ne të vendosmin dhe të bënim atë që bëri Kuvendi duke zgjehdur dy anëtare të kushtetueses, si rezultat i mospërmbushjes së Kushtetutës për të zgjedhur brenda afatit të caktuar nga Presidenti, ne jemi referuar nga SHBA dhe BE dhe nga ekspertë.

   Për të gjithë ata që duan të dinë se çfarë po ndodh kam një pyetje retorike. A është e mundur që SHBA-ja të jetë vënë në dispozicion të një projekti tjetër përveç atij të shpallurit? Për të gjithë ata që kanë pak mend në kokë, nuk është e mundur! Unë ndihem në pozitë të vështirë, jo më episodin, por në raport me njerëzit dhe me pritshmëritë e tyre legjitime nga drejtësia që siç e dime të gjithë ende është në ardhje por nuk është e prekshme, aty për ta. Sot, ajo që duhet të ishte drejtësi është rëndon padrejtësi, si një rezultat i një numri të konsideruar prokurorësh që i përkasin një organizate kriminale KÇK. Beteja është e jona sot, nuk është e Ilir Metës. Procesi për të cilin jemi mbledhur për të votuar këtë rezolutë është shumë e qartë. Në bëjmë detyrën karshi këtij insitucioni dhe karshi opinionit publik shqiptar.

  • 11:29

   'Më 25 nëntor do i nxjerr publikut planin', Rama jep lajmin: Do godasim krimin dhe pasuritë, janë në shënjestër, do ndahet kush e lufton e kush e përdor

   Siç e ka shpallur që një muaj më parë, kryeministri Edi Rama ka folur sërish për “Kap ça të kapësh”, ose siç e quan ai, grupimin “KCK”. Nga Kuvendi, ku quajti edhe presidentin Ilir Meta një tip “KCK”, Rama tha se do të përshkallëzohet lufta kundër krimit të organizuar, dhe se më datën 25 nëntor, ai vetë do të prezantojë në Kuvend, platformën ligjore që do të godasë krimin e organizuar, prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar, bashkë me pasuritë e tyre.

    

    

   Edi Rama: Prandaj edhe ky është një tjetër motiv për ne që të shpejtojmë dhe përshkallëzimin e luftës që të mos dalë në radhën e pritjes së Vettingut, por t’a nisim dhe t’a shoqërojmë me përshkallëzim ndaj luftës së krimit të organizuar. Ata që kanë marrë dënime të lidhura me veprimtari kriminale, më shumë sesa një vrasje. Ata që janë akuzuar për krim të organizuar, dhe s’janë dënuar si rezultat i atyre prokurorëve dhe gjyqtarëve që e kthyen drejtësinë në një Pazar ku kriminelët ishin të parët që jepnin ofertën dhe ata që janë të hetuar për krim të organizuar jashtë vendit, duhet të kthehen një orë  e më parë në shënjestrën tonë. S’mundet që ata dhe KÇK të gëzojnë pasuritë e tyre. Pikërisht ofensiva ndaj pasurive të tyre është thelbi i një luftë që duhet të nisë një orë e më parë. Isha këtu në këtë foltore kur fola për rastin skandaloz të Durrësit. Jam zotuar se do t’i sjell Kuvendit shumë shpejt një platformë ligjore për t’u miratuar ndaj Krimit të Organizuar dhe KÇK. Është çështje ditësh, më 25 nëntor do t’i prezantoj shqiptarëve platformën kundër krimit. Do ndaj edhe në këtë sallë ata që janë gati kundër kësaj lufte dhe ata që s’janë. Krimi është kthyer në një motiv lufte politike. Në një aleat politik të atyre që e kanë përdorur produktin e krimit, kjo është koha kur i gjithë ky proces krizash artificiale që i përkasin frontit kundër reformës në drejtësi të marrë drejtimin e duhur deri në fund nga ne.

  • 11:16

   Rama: Meta ka humbur busullën, e ka përplasjen me drejtësinë, sulmon dhe SHBA e BE. E turpshme!

   Kryeministri Edi Rama tha se lëvizja e Ilir Metës me dekretimin e Marsida Xhaferllarit si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, në të njëjtin vënd me Arta Vorpsin, është tregues se Meta lufton drejtësinë, por edhe partnerët e Shqipërisë, SHBA dhe BE.

    

   Edi Rama: Presidenti ka humbur busullën. Përplasja mes Ilir Metës dhe Drejtësisë, duke qenë ne këtu 100% në të njëjtën linjë me SHBA dhe BE. Natyrisht pastaj është e lehtë të kuptohet pse si çdo herë tjetër, Ilir Meta nuk kursen as partnerët strategjikë dhe as dy aleatët e mëdhenj të pandryshueshëm të Shqipërisë, SHBA dhe BE, duke na vënë në një pozitë jokomode dhe të turpshme, sepse insinuon haptaz se këto përfaqësi të nderuara të shteteve që janë qysh në ditën e parë të procesit të Reformës në Drejtësi, promotore dhe mbështetëse të kësaj reforme, akuzohen si të korruptuara. Nuk ka më turp dhe pas kësaj nuk ka as nevojë të zgjatemi e të stërzgjatemi për të shpjeguar arsyet që na sjellin këtu dhe drejtësinë e vendimmarrjeve tona. Ndaj këtë herë s’do të merrem me Ilir Metën por me drejtësinë. Me drejtësinë që është në ardhje dhe kërkon shumë vullnet, shumë durim.

  • 10:30

   “Po bllokon Kushtetuesen”, Balla apel Metës: Mos përgojo Dvoranin, ka pasur në shqyrtim dosjen tënde

   Taulant Balla

   Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha në fjalën e tij, se presidenti Meta po tenton të bllokojë Gjykatën Kushtetuese, i cili sipas tij do të mbahet mend gjatë si kundërshtar i ngritjes së Kushtetueses.

    

    

   Shqipëria ndphet në mënyrë të pëdrejtë përballë një krizë për shkakt të veprimit të kushtetutes së ilegjitimuar. Ne kemi detyrimin për të gjetur zgjidhje. Edhe pse me kompetebnca të tilla katenatiova për të nxitur një krizë kushtetuese. Ky president do mbahet mend gjatë se u vetëtregua si kundërshtar i kushtetutës. Ai po pengon plotësimin e vakancave në gjykatë. Ekspertët që kanqë punuar me ndryshimet kushtetuese, kanë parashikuar dhe mekanizma zhbllokues për tentaviva të tilla. Gjykatat Kushtetuese mbetet e një rëndësie të veçantë. Venecia këmbëngul se Gjykata kushtetuese është një çështje me rendësi të veçantë. Meta po bën çështë e mundur për të frenuar gjykatën kushtetuese. Dua ti bëj një apel presidentit: është e papranueshme qe të përgojë me pa të drejtë drejtues të insitucionevbe të tjera të vendit. Ne e kemi vënë në majën e piramidës. Ai është i fundit që duhet të merret me zotin Dvorani.Meta duhet të jetë i fundit në vend për t’u marrë me të, sa kohë që Dvorani ka qenë një prej pesë gjyqtarëve të dosjes në ngarkim të Metës e që në atë dosje të paktën Dvorani ka pas mendim kundër me katër anëtarët e tjerë të gjykatës. E padrejtë për këdo, por më shumë për ne që kemi mandate përfaqësuese, apo presidenti që të përdorë institucionin e Presidentit për të atakuar një iss-gjyqtar që ka gjykuar një çështje në ngarkim të tij e që për rastin në fjalë mund të ketë kërkuar edhe burg”, u shpreh Balla.

  • 10:17

   Nis Kuvendi/ Gjuzi kërkon kohë për të parë rezolutën për Kushtetuesen, kërkesa nuk pranohet nga Ruçi

   Ka nisur seanca e Kuvendit. Deputeti Kujtim Gjuzi ka deklaruar se kërkon  45 minuta kohë për të parë projektrezolutën për ngërçin në Kushtetuese.

    

    

   Debati:

   GjuziZoti kryetar faleminderit për fjalën. Do i kërkoja kryetarit të Kuvendit, që të paktën 45 minuta që t’i hedhim një sy kësaj rezolute. Do ju lutesha të na jepnit këtë kohë. 

   Ruçi: Projektrezolutën keni pasur publike në faqen e kuvendit.  Nga dje deri sot kanë kaluar 12 orë. 

  Shto Koment