LIVE UPDATES
Bota

Nga u përhap Covid-19, Biden merr raportin e shërbimeve sekrete me hetimet e kryera mbi origjinën e koronavirusit

26 Gusht 2021, 06:44 Nga DOSJA
Nga u përhap Covid-19, Biden merr raportin e shërbimeve sekrete me

SHBA– Një raport i inteligjencës amerikane i kërkuar nga Presidenti Biden për origjinën e pandemisë koronavirus nuk ka arritur në një përfundim të qartë.

Sipas BBC, agjencitë thuhet se janë të ndara nëse virusi, i parë për herë të parë në Kinë, ishte rezultat i një përhapjeje natyrale nga kafshët te njerëzit apo ishte shkaktuar nga një aksident laboratorik.

Raporti i inteligjencës amerikane iu dorëzua Presidentit Biden të hënën. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se mund të duhen “disa ditë, nëse jo më shumë, për të krijuar një version të paklasifikuar” për publikun.

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka hedhur poshtë raportin si “anti-shkencë”. Wang Yi tha se Uashingtoni kishte “injoruar dhe braktisur” hulumtimet e kryera nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) për një raport që do t’i shërbente vetëm “qëllimeve politike” të tij.

Në maj Presidenti Biden u dha agjencive të inteligjencës amerikane 90 ditë për të vlerësuar të dhënat dhe për të prodhuar një raport që “mund të na afrojë me një përfundim përfundimtar” mbi origjinën e virusit. Inteligjenca tha se disa studiues në laboratorin Wuhan u shtruan në spital në Nëntor 2019, dhe refuzimi i Kinës për të lejuar një hetim të plotë në teorinë e laboratorit, thuhet se ka nxitur vendimin e Biden.

Pandemia, e cila ka marrë më shumë se katër milionë jetë në të gjithë botën, filloi në qytetin kinez Wuhan në fillim të vitit 2020. Ndërsa vendet kanë punuar për të kontrolluar përhapjen e Covid-19, shkencëtarët janë përpjekur të zbulojnë se nga e ka origjinën virusi.

Një ekip i OBSH -së, i cili vizitoi Wuhan, përfundoi në një raport në fillim të këtij viti se sëmundja ka shumë të ngjarë të përhapet nga një kafshë e shitur në një treg. Raporti duket se hedh poshtë mundësinë që virusi të ketë rrjedhur rastësisht nga Instituti i Virologjisë Wuhan, i cili ka studiuar koronaviruset tek lakuriqët e natës për më shumë se një dekadë.

Kina ndërkohë ka nxitur idenë se Covid-19 ka dale nga Fort District, një instalim ushtarak në SHBA. Objekti dikur ishte qendra e programit amerikan të armëve biologjike dhe aktualisht strehon laboratorë biomjekësorë që hulumtojnë viruse, përfshirë Ebola dhe lisë.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota jen psaki joe biden koronaviruis ne wuhan raporti i cia mbi covid-19 wang yi jen psaki joe biden koronaviruis ne wuhan raporti i cia mbi covid-19 wang yi

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!