Bota

Nëndetësja amerikane thyen rekordin në zhytjen më të thellë në Oqeanin Paqësor, zbulohen mbetje plastike

Një nëndetëse amerikane bëri zhytjen e madhe prej 11 mijë metrash thellësi në kanalin Mariana në Oqeanin Paqësor.

Eksploruesi amerikan, Viktor Vescou mori pjesë në këtë zhytje duke thyer rekordin e zhytjes më të madhe në oqean. Ai kaloi katër orë duke eksploruar fundin e oqeanit. Ai gjeti krijesa deti, por gjithashtu gjeti qese plastike. Është hera e tretë që njerëzit kanë arritur thellësitë ekstreme të oqeanit me mbetjet plastike. 

zhytja e parë në kanalin Mariana u zhvillua në vitin 1960 nga anëtari i Marinës amerikane, Don Walsh dhe inxhinieri zviceran, Jacques Piccard në një anije të quajtur ‘Trieste’.

Në total, Vescovo dhe ekipi i tij bënë pesë zhytje në pjesën e poshtme të kanalitgjatë ekspeditës. “Është pothuajse e papërshkrueshme se sa i ngazëllyer të gjithë ne jemi në arritjen e asaj që kemi bërë. Kjo nëndetëse dhe anija e saj amtare, së bashku me ekipin e ekspeditës së saj jashtëzakonisht të talentuar, vendosën teknologjinë detare në një nivel të ri më të lartë dukeu  zhytur me shpejtësi dhe vazhdimësi në zonën më të thellë dhe më të ashpër të oqeanit”.

“Përshëndes Victor Vescovo dhe ekipin e tij të shquar për përfundimin e suksesshëm të eksplorimeve të tyre historike në kanalin Mariana. Gjashtë dekada më parë, Jacques Piccard dhe unë ishim të parët që vizituam atë vend më të thellë në oqeanet e botës. Ekipi beson se ka zbuluar katër lloje të reja të krustaceve si karkaleca të thata të quajtura amfipode, pa një krijesë të quajtur lugë krimba 7,000 m dhe një kërmilli rozë në 8,000 m. Ata gjithashtu zbuluan gjethe shkëmbore me ngjyra të ndezura, ndoshta të krijuara nga mikrobet në shtratin e detit dhe grumbulluan mostrat e shkëmbit nga shtresa e detit. Ndikimi i humanitetit në planet ishte gjithashtu i dukshëm me zbulimin e ndotjeve plastike. Mijëra tonë plastike hyjnë në oqeane çdo vit, por pak dihet se ku përfundojnë. “- u shpreh Don Welsh për BBC.

Pas përfundimit të ekspeditës “The Five Deeps” më vonë gjatë këtij viti, plani është që të kalojë zhytësit në institucione shkencore, kështu që hulumtuesit mund të vazhdojnë ta përdorin atë. 

Burimi: BBC

L.K/Dosja.al

  • Flamuri shqiptar në nëndetësen amerikane, zhytet deri në 10 mijë metra thellësi
  • Shto Koment