LIVE UPDATES
Aktualitet

Në fshatin që ‘strehoi’ grabitësit e Rinasit, ku askush nuk pa gjë… (REPORTAZH)

23 Prill 2019, 06:55 Nga DOSJA

 

Në fshatin Dritas, aty ku grabitësit e 10 milionë eurove të Rinasit u strehuan për një natë, askush nga banorët s’ka parë gjë. Asnjë të dyshuar, asnjë makinë të huaj e të dyshimtë, askënd të huaj që gjatë muajve të fundit të ketë frekuentuar lokalin e fshatit, aty ku ulen vetëm burra. Banorët ngrenë supet dhe të kujtojnë se është sezoni i mbjelljeve dhe secili shikon punën e tij.

Por…

Për të shkuar në fshatin Dritas ka vetëm një rrugë hyrjeje që është gjithashtu e vetmja për të dalë. Sapo lë Kamzën një tabelë blu të paralajmëron se për të mbërritur në Dritas duhet të kthehesh në krahun e djathtë.

Megjithëse për të huajt njihet si Dritas, për vendasit njihet ende si Tapizë e Sipërme, një emër që ju hoq këtij fshati në 1982 duke e pagëzuar me emrin që mban tashmë prej vitesh. Në të dy krahët e rrugës bien në sy edhe vilat moderne, por edhe shtëpi tejet modeste, apo ende të papërfunduara. Përgjithësisht banorët e Dritasit jetojnë me prodhimet e tokave, megjithëse ka të tjerë që janë punësuar në fabrika këpucësh, apo edhe jetojnë mes Tiranës dhe fshatit, siç ka edhe ndonjë që ka qenë i dënuar në Greqi dhe që tashmë është rikthyer jetës në fshat.

 

Bajamja, e cila po prashit fasulet dhe që e ka shtëpinë ngjitur me rrugën tregon se e vetmja gjë që i ka rënë në sy është prania e shtuar e policisë kohët e fundit. Por, e moshuara shton se jo vetëm s’ka parë gjë, por nuk ka dëgjuar as shpërthimin e ndodhur duke zbardhur data dhjetë dhe që sipas policisë u telekomandua nga grabitësit për të fshirë gjurmët e makinës së krimit.

Për një të huaj që nuk është banor i zonës është tepër e vështirë të gjejë i vetëm tunelet, në njërin prej të cilëve grabitësit u strehuan gjatë natës dhe në mëngjes hodhën në erë furgonin dhe u larguan. Duhet të lësh qendrën e fshatit dhe t’i hysh një rrugë të pashtruar në të dyja anët e të cilës fshatarët merren me të mbjellat. Por, asnjëri prej tyre nuk ka parë lëvizje të çuditshme drejt kësaj rruge e cila ka si pikë fundore tunelet, por që përpara se të mbërrish tek ato në krahun e majtë rruga të çon gjithashtu edhe në fshatin Qinam.

Tunelet

Në rrëzë të malit janë pesë tunele të ushtrisë, të pesta të dala jashtë përdorimit. Banorët thonë se tunelet njihen si ish-rezervat e karburantit dhe të aviacionit dhe që janë ndërtuar gjatë diktaturës për të furnizuar forcat ajrore në kohë lufte. Ajo që ndodhi pas 1990 dhe veçanërisht në 1997 i ka kthyer këto tunele të larta në gërmadha. Por, prania e këtyre tuneleve nuk është një fakt i ditur për këdo.

Gjeografinë e tyre e dinë saktësisht vetëm banorët e fshatit Dritas dhe të fshatrave fqinjë si Nikël, apo Qinam. Përballë tuneleve në kodrat përballë gjenden tek-tuk shtëpi të ndërtuara së fundmi nga persona që kanë rinisur jetën gjatë lëvizjeve demografike nga zonat e veriut në fshatin Dritas.

Katër prej tuneleve kanë një pjesë të ngritur, gjë që e vështirëson hyrjen me makinë në to, sikurse vepruan grabitësit. Vetëm njëri është më i lehtë për të hyrë. Pasi hyn në tunel, afër fundit dallohen ende shenjat e makinës së djegur. Kanë mbetur aty tela dhe hiri.

“Ky gardh ishte i padëmtuar përpara se të hyje në tunele, por të nesërmen, kur po shkoja tek tokat pashë që jo”. Kështu tregon njëri nga banorët që ka pas tuneleve tokën dhe javët e fundit përditë ka shkuar për t’u marrë me ullinjtë. “Nuk kam parë e dëgjuar asgjë!”, këmbëngul 60-vjeçari, veçse në mëngjes, kur po kthehej tek toka dhe kishte parë polici të shumtë.

Përpara se të mbërrinte tek tunelet, pas të cilave ka pronën burri shpjegon se kishte gjetur në ferra shtatë thasë. “U habita tregon sepse për një fshatar thasët janë shumë të rëndësishëm, pasi mbledh pleh apo i mbush me bar të njomë. Si ka mundësi mendova t’i kenë hedhur poshtë, apo nuk i ka marrë askush?”.

Më tej i moshuari ka vazhduar rrugën deri kur ka parë policinë dhe një makinë të djegur jashtë tuneleve. “Nuk e di! – këmbëngul banori – por unë pashë një makinë jashtë ndoshta do të ketë qenë ajo që ishte djegur brenda në tunel dhe e kanë nxjerrë për ekspertizë”.

Ai tregon për Gazetën “Si” thasët të cilët lexojnë “Hime”, ose sheqer “Kristal” i bardhë. Në fakt nuk ka asnjë mundësi që këta 7 thasë të jenë përdorur në grabitje, megjithëse për banorin e çuditshmja është si ka mundësi që i ka hedhur një fshatar.

Një banor tjetër tregon se si policia kërkoi gjatë edhe me qen, madje e krehu zonën në kërkim të gjurmëve. Por si vendali “denbabaden”, siç e përshkruan veten burri, me shumë gjasë grabitësit nuk kanë dalë nga rruga kryesore prej nga hynë kur kryen grabitjen ne aeroport.

Sipas tij, si njohës i shtigjeve të Dritasit, grabitësit ose janë larguar në drejtim të Qinamit dhe më tej kanë dalë në fshatra të tjera, ose janë larguar në këmbë drejt Niklës, ku edhe mund të kenë patur njerëz që i prisnin.

Por të gjitha këto janë mendime të banorëve, ndonjëri prej të cilëve me të qeshur tregon se për disa orë kishte kontrolluar nëpër shkurre me shpresën se mos grabitësit nga frika se mos policia i kapte bashke me paratë i kishin fshehur në pyllin e fshatit. Në fakt kjo tingëllon paradoksale, sikurse ishte edhe deklarata e ministrit të Brendshëm që pohoi në një media se kishte dyshime që grabitësit mund t’i kishin djegur lekët që grabitën në Aeroportin “Nënë Tereza”.

Marrë nga Gazeta Si

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fshati dritas fshehja e grabitësve grabitja ne rinas fshati dritas fshehja e grabitësve grabitja ne rinas

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh