LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ndërron jetën në moshën 73-vjeçare stilisti ikonë francez i modës, Thierry Mugler

24 Janar 2022, 08:34 Nga DOSJA
Ndërron jetën në moshën 73-vjeçare stilisti

FRANCË – Stilisti francez i modës Thierry Mugler, krijimet e mrekullueshme të të cilit transformuan modën, ka vdekur në moshën 73-vjeçare. Marka e stilistit konfirmoi lajmin përmes një postimi në Instagram, duke e përshkruar themeluesin e saj si “një vizionar, imagjinata e të cilit si një stilist, parfumier dhe krijues imazhi i fuqizoi njerëzit në mbarë botën të jenë më të guximshëm dhe të ëndërrojnë më shumë çdo ditë”.

I lindur në Strasburg, Francë, në vitin 1948, Mugler punoi si dizajner i pavarur në Paris përpara se të lansonte markën e tij në vitin 1974. Në vitet 1980 ai ishte vendosur si një figurë kryesore në modën ndërkombëtare, me dizajnet e tij strukturore me shpatulla të gjera që mishëronin  dhe duke ndihmuar në formën e stilt ekstravagant të dekadës. Pasi u zhvendos në botën e rrallë të modës së lartë, shfaqjet e pistave dhe koleksionet sezonale të Mugler u bënë edhe më teatrale.Duke ri- imagjinuar modën si një spektakël (shpesh me ndihmën e supermodeleve më të njohura të epokës, duke përfshirë Kate Moss dhe Naomi Campbell), estetika e tij ishte po aq e frymëzuar nga glamuri i viteve 1940, duke bashkuar shpesh ndërtimin klasik me silueta të ekzagjeruara, madje edhe surreale. Nga kostumet metalike të robotëve (një prej të cilave u vesh nga Lady Gaga në videoklipin e saj muzikor për “Paparazzi” në 2009) deri te dizajnet me temë nënujore të frymëzuara nga peshqit dhe sirenat, puna e tij ruante gjithmonë një ndjenjë elegance mes dramës.

Fustani i famshëm i zi i gjatë që ai projektoi për personazhin e Demi Moore në filmin e vitit 1993 “Propozimi i pahijshëm” vërtetoi, nëse duheshin prova, se ai nuk kishte nevojë për forma dhe ngjyra të theksuara për të krijuar diçka ikonike. Mugler gjithashtu lansoi ​​​​aromën e tij jashtëzakonisht të njohur “Angel” në 1992, duke ndihmuar në krijimin e një lidhjeje të krijuar tashmë midis modës luksoze dhe aromës. Por pavarësisht suksesit të parfumit, krijimet e gatshme të Mugler-it ishin bërë më pak të zbatueshme komercialisht në fillim të viteve 2000 dhe stilisti u largua nga industria e modës për të ndjekur projekte të tjera krijuese.

Sipas mediave të huaja, shumë të famshëm kanë shpreh ngushëllime për humbjen e tij përfshirë, Dua Lipa, Beyonce, Kim Kardashian, Bella Hadid.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Showbiz Showbiz stilist i famshëm stilisti i famshëm thierry mugler vdes stilisti stilist i famshëm stilisti i famshëm thierry mugler vdes stilisti

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen