LIVE UPDATES
Bota

Ndalohet në Athinë avioni me ministrin e jashtëm të Venezuelës Jorge Arreaza, dyshohet për lidhjet mes Tsipras dhe Maduros

6 Mars 2019, 15:22 Nga DOSJA
Ndalohet në Athinë avioni me ministrin e jashtëm të

 

Një ndalim i mistershëm 4 orësh në Athinë i një avioni të shtetit të Venezelës i cili mbante në bord ministrin e jashtëm Jorge Arreazan më 2 mars, është raportuar nga televizioni grek SKAI dhe radiot e vendit.

Avioni u nis nga Caracas, Venezuelë dhe arriti në Greqi pa një plan fluturimi, pasi i ishte refuzuar më parë leja për ulje në Portugali dhe Zvicërr.

Në momentin që ishte afër Athinës, avionit iu lejua një ulje me kohëzgjatje 1 orë në aeroportin internacional, Elefttherios Venizelos, për tu furnizuar me karburant por për arsye të paditura avioni qëndroi në platformë për rreth 4 orë.

SKAi raportoi se ministri i jashtëm Arreaza u takua në zonën VIP të aeroportit me një person, identiteti i të cilit është i paditur dhe është e paqartë nëse ishte zyrtar i shtetit grek apo një diplomat nga Ambasada Venezueliane në Athinë.

Opozita më e madhe në Greqi, New Democracy ngriti pyetjen se pse Athina e lejoi uljen e avionit në tokën e tyre.

Sipas opozitës Venezueliane avioni u largua nga vendi në të njejtën ditë kur qeveria tërhoqi një sasi e madhe ari nga banka qëndrore e shtetit.

Arsyeja se pse Greqia ishte zgjedhur si vendi tranzit i avionit ngriti pyetje dhe në Athinë e lidhën me partinë greke SYRIZA e cila besohet se ka lidhje me lidershipin e Venezuelës, si me Hugo Chavez dhe me Maduro-n, lidhje të cilat kanë qenë ekzistente para se kjo parti të vinte në fuqi.

Greqia është i vetmi vend i BE i cili nuk ka dënuar regjimin e Maduros dhe vdekjet e ndodhura gjate javëve të fundit.

Mediat ndërkombëtare gjithmonë kanë sulmuar kryetarin e SYRIZA, Alexis Tsipras i cili ka mbështetur presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro.

Nisur nga këto lidhje, mediat dhe opozita greke kanë nisur të spekullojnë se lëvizja e arit është pjesë ë një projekti për të financuar partitë e majta në botë.

Sillet në vëmendje një vizitë e ministrit aktual për Politikat Dixhitale, Nikos Pappas, njeriu më i ngushtë i kryeministrit Tsiras, i cili vizitoi Venezuelën në vitin 2013 ku kishte me vete njerëz të cilit ishin specialist në lidhje me kompanitë offshore.

Gjithçka e pasqaruar ndërkohë që është zbardhur se destinacioni i avionit ka qenë Emiratet e Bashkuara Arabe.

B.N/dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota alexis tsipras greqi lidhjet mes tsipras dhe maduros nicolas maduro venezuele alexis tsipras greqi lidhjet mes tsipras dhe maduros nicolas maduro venezuele

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE