LIVE UPDATES
Aktualitet

Rafineria për demontim, naftëtarët: Po marrin vendime natën, të shpallin falimentin

22 Nëntor 2021, 09:19 Nga DOSJA
Rafineria për demontim, naftëtarët: Po marrin vendime natën,

BALLSH-Naftëtarët e Ballshit kanë dalë ditën e sotme në protestë përballë rafinerisë për të kundërshtuar demotimin e rafinerisë. Kreu i sindikatës së tyre, Sokol Dautaj është shprehur se nuk do ta lejojnë demontimin e uzinës, ndaj do të mblidhen sërish përballë godinës dhe në ditët në vijim. Ai shprehet se ose puna do të vijojë ose të shpallet falimenti i kompanisë ARMO.

‘Këtu kanë dhënë jetën shumë kolegë, nga paketa që dha Rama kanë vdekur 15 kolegë. Sot shumë kolegë tanë nuk arritën të merrnin vendimin. Frikacakët që vijojnë natën për të bërë punë. Ose ky kombinat do të bëhet duke u shpallur falimenti i kompanisë me vendim në Kuvend, këta marrin vendime natën. Nuk ka palë pa qenë naftëtarët në krye pa marrë djersën e tyre. Këto ditë kanë hequr dy porta, kur u leverdis vijnë thonë ëhstë malli jonë. Nëse këtu fillojnë të dalin pa inventar atëherë uzina do të dalë në pronë të tyre. Në 97 këtë këtu e kanë mbrojtur naftëtarët, problemi I gjyqit ka rënë pasi mashtrusi që na përfasonte dhe ai nuk ka ftyrë të vijë këtu. Ndihen mashtursa. Të gjithë naftëtarët ndihen të zhgënjyer, vendimi për të shpallur falimentin nuk merret natën. Po vijnë skrapistë për të marrë pronën tonë. Pas fjalës time ka dalë zoti Rama, ka thënë që deri në momentin të arrihet marëveshja, nëse palët nuk e konsiderojnë të arsyeshme ministrja kompetente duhet të na tregojë të thërrasë parlamentin dhe të thotë cdo ndodhë me ARMON. Nëse këtu vërtetohet që ka dalë mall duhet të mbajnë përgjegjësi këta. Për shërbime të ndryshme persona të caktuar kanë hjyrë dhe kanë cmontuar pompat. Nuk ka rrugë tjetër ne do të futemi brenda, ne edhe lekët kur punonim i merrnin pas 2-3 muajsh. Nuk do të cmontohet asnjë vegël do ta mbrojmë si në 97 këtë uzinë”, u shpreh Sokol Dautaj.

Naftëtarët e tjerë kanë paralajmëruar se do të vijojnë të vijnë dhe në ditët e tjera si dhe do të tentojnë që të futen brenda uzinës, duke mos lejuar që të hiqen materialet.

“Ne do të vemi me forcë brenda, ata natën po shkojnë të heqin pajisje, ne na takon të futemi brenda. Firma të nxjerr urgjent kontenierin, mos i cmontojnë natën shokët tanë vijnë natën heqin pompat. Pasnesër të gjithë punëtorët këtu dhe do të gjejmë forcën të futemi brenda, na ka provokuar disa herë duke vendosur policë në hyrje”, tha një naftëtar.

“Dua që naftëtarët e Ballshit të jenë të parët për lekët e prapambetura, dua që uzina të fillojë punën sepse e gjithë krahina me këtë është mbajtur. Nga kjo uzinë janë ushqyer fëmijët nga kjo uzinë. Me uzinën mos kruhen sepse pjesa jonë më e madhe krenohen më këtë uzinë, një jetë të tënrë në uzinë marr 140 mijë lek asistencë. Edi Ramës i heq kapelen e bëri lëmsh PD, tani po e bën lëmsh edhe rafinerinë, si po e prish uzinën e Ballshit”, u shpreh naftëtari tjetër”, tha një naftëtar.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet ballsh naftetaret ne ballsh ballsh naftetaret ne ballsh

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN