LIVE UPDATES
Politike

Ministrja Ibrahimaj: Shqiptarët s’kanë shqetësimin e Europës për energjinë

16 Mars 2022, 21:22 Nga DOSJA
Ministrja Ibrahimaj: Shqiptarët s’kanë shqetësimin e

Shqiptarët po përballen me rritjen drastike të çmimeve, të shkaktuar nga lufta Rusi-Ukrainë. Protestat kanë nisur prej ditësh në të gjithë vendin, ku kërkohet ndërhyrje e qeverisë për të amortizuar rritjen e çmimeve, që ka prekur tashmë gjithçka. Kryeministri Rama prezantoi Paketën e Rezistencës Sociale, ku në fokus janë pensionistët dhe shtresat e varfra. Gjithsej 7 pika, 5 nga të cilat ishin parashikuar për t’u zbatuar në buxhetin e këtij viti. Gjithashtu, është ngritur Bordi i Administrimit të Karburantit, që bën transparencën e çmimit dhe që ka vendosur, që duke filluar që sot deri të hënën e 21 marsit, çmimi i naftës do të jetë 203 lekë dhe i benzinës 2016 lekë për litër.

Masat e prezantuara nga qeveria kanë lënë të pakënaqur protestuesit, të cilët nga ana e tyre, gjithashtu kanë dalë me një listë kërkesash, duke i lënë afat qeverisë deri të shtunën për plotësimin e tyre. Në thelb, kërkohet ulja e taksave për karburantet dhe për disa produkte bazë ushqimore.

Për këto shqetësime foli në A2 Business ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj. Ministrja theksoi se shqiptarët nuk kanë shqetësimin që kanë të gjithë qytetarët e Europës për rritjen e çmimit të energjisë.

“Qeveria ka marrë vendimin që të mbështetës të gjithë konsumatorët familjarë. Nëse çmimi do të ishte ai reali, çmimet e shportës do të rritesh me një vlerë 20% pasi energjia elektrike është baza. Nga ana tjetër, shqetësimi që ata kanë është rritja e çmimit të karburanteve”, tha Ibrahimaj.

Më tej, Ibrahimaj theksoi se aktualisht furnizuesit e naftës nuk po fitojnë, por vetëm po mbulojnë kostot operacionale.

“Kemi përcaktuar që marzhi bruto i fitimit do të jetë 1% për bizneset e shumicës dhe 5% për pakicën. Këto janë kosto operacionale. Ata aktualisht mbulojnë kostot operacionale dhe nuk janë duke fituar. Ne jemi në situatë lufte dhe të gjithë duhet të bëjmë përpjekjen tonë”, tha Ibrahimaj.

Marrë nga A2CNN

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike delina ibrahimaj kriza ekonomike prej luftes delina ibrahimaj kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS