LIVE UPDATES
Politike

Meta dekoron personalitete të Durrësit: Shembuj të spikatur të përkushtimit

28 Janar 2022, 19:11 Nga DOSJA
Meta dekoron personalitete të Durrësit: Shembuj të spikatur

DURRËS- Me anë të një ceremoni të zhvilluar në qytetin e Durrësit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot disa personalitete të shquara në fusha të ndryshme të kësaj treve. Kreu i Shtetit dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” Mihal Mukën me motivacionin: Në vlerësim të kontributit të shquar në fushën e shëndetit publik, të humanizmit dhe punës së palodhur në shërbim të qytetarëve durrsakë. Me mirënjohje për aftësitë e larta profesionale si mjek epidemiolog, botues shkencor e pedagog, si dhe për vlerat e spikatura intelektuale dhe qytetare.

Sipërmarrësin Nazif Tivari me motivacionin: Në vlerësimin të kontributit të shquar në shërbim të konsumatorit shqiptar me prodhimet e qumështit, si dhe ato të përpunuara prej tij. Me mirënjohje sipërmarrësit model, të përpiktë në marrëdhënie më punonjësit, si dhe me aftësi të spikatura organizative e me vizion bashkëkohor në industrinë e agrobiznesit.

Valltarin Ibrahim Roçi me motivacionin: Në vlerësim të talentit të spikatur në interpretimin e valleve tradicionale, për kontributin në lartësimin e kulturës popullore e folklorit të trevës së Kavajës, si dhe në formimin dhe përgatitjen artistike të mjaft valltarëve të rinj.

Ndërsa me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile” Presidenti i Republikës vlerësoi Alfred Golgotën me motivacionin: Me mirënjohje për shërbimin e çmuar dhe kontributin në dobi të interesit të qytetarëve, institucioneve të ruajtjes së rendit publik, si dhe vlerave demokratike të shoqërisë shqiptare.

Me Titullin “Mjeshtër i Madh” Presidenti Meta, vlerësoi edhe Enver Qerimin me motivacionin: “Në vlerësim të cilësive të spikatura si violinist i talentuar, për virtuozitetin në interpretimin me teknik të lartë dhe emocion të shumë koncerteve me repertor të pafund nga muzika popullore, deri në pjesët më të njohura të muzikës instrumentale shqiptare e botërore për violinë e piano.”

Në fjalën e tij përshëndetëse drejtuar të pranishmëve, Presidenti Meta u shpreh personalotetet e mësipërme janë të spikatura në qytetin e Durrësit për përkushtimin, kontributin dhe zhvillimin që kanë dhënë në emancipimin shoqëror.  Ai ka shtuar se vlerëson rolin e tyre në angazhimet për të mira të përbashkëta por edhe për ruajtjen e trashgimisë kulturore.

“I nderuar Kryetar i Shoqatës ‘Durrësi’, zoti Abdullah Deliallisi. Të dashur miq të shoqatës ‘Durrësi’ dhe Qendrës Kulturore të qytetit Kavajë. Të nderuar zonja dhe zotërinj, miq e të ftuar! Sot është një ditë e veçantë dhe kënaqësi për mua, që së bashku të vlerësojmë disa prej qytetarëve dhe personaliteteve të shquara nga jeta publike e artistike e trevës tuaj. Personalisht vlerësoj pa masë, rolin e shoqatave qytetare, kurajon dhe angazhimin e tyre në adresë të mirës së përbashkët, sidomos të ruajtjes së trashëgimisë kulturore, por njëkohësisht edhe të promovimit të vlerave, më të mira qytetare.

Sepse qytetet ku ne banojmë, duhet të reflektojnë pikërisht interesat, aspiratat, dëshirat dhe angazhimin e qytetarëve më të mirë dhe më të dalluar. Shoqatat tuaja janë forume të rëndësishme të zërit qytetar, prandaj edhe kemi bashkëpunuar në mënyrë të ngushtë me shoqatën ‘Durrësi’. Sot nderojmë disa personalitete të veçanta, me propozimin tuaj, si mjeku i përkushtuar dhe personaliteti humanist doktor Mihal Todi Muka. Violinisti i njohur e virtuoz zoti Enver Qerimi; koreografi dhe interpretuesi i njohur i valles së Shqipërisë së Mesme zoti Ibrahim Roçi; Pedagogu dhe sipërmarrësi me vizion i industrisë së qumështit zoti Nazif Tivari; si dhe një prej figurave të njohura të mbrojtjes së rendit dhe jetës së qytetarëve, zotin Alfred Golgota.

Shoqëria shqiptare megjithëse vështirësitë e kohërave ka ditur të evidentojë shembuj të spikatur të përkushtimit, të kontributit dhe të pasionit. Sot në ditët e pandemisë botërore po spikat edhe roli i mjekëve, si asnjëherë tjetër, por dhe angazhimi i doktor Mukës! Edhe pse kanë ka kaluar dekada në shërbim të qytetarëve të emocionon përkushtimi, humanizmi dhe aftësia e lartë profesionale e doktor Mihal Todi Mukës, një nga emblemat e shëndetit publik, jo vetëm të Durrësit. Formimi i tij si mjek në një nga universitetet e shquara të kohës, kualifikimi tij shkencor, përvoja laboratorike e pedagogjike, si dhe aftësitë drejtuese të tij, iu kanë dhënë jetë, siguri e shëndet mbarë qytetarëve durrsakë për dekada me radhë, madje edhe në ditët e sotme, megjithë moshën e thyer.

Një personalitet i vlerësuar është pedagogu dhe sipërmarrësi i suksesshëm zotin Nazif Tartari. Shumë vite më parë ai u kthye në atdhe për të realizuar ëndrrën e tij, duke ngritur fabrikën e përpunimit të qumështit ‘Mozzarela Albania’. Bashkë me produktet e saj cilësore, ai ofroi i konsumatorit shqiptar edukatën e punës dhe një vizion bashkëkohor të menaxhimit të agro-industrisë dhe shfrytëzimit të produkteve të blegtorisë tonë. Po kështu, violinisti i shquar Enver Qerimi në jetën e tij artistike ka marrë shumë tituj e vlerësime, për interpretimet e shkëlqyera me instrumentin e tij të violinës, por vlerësimin më të madh ia ka dhënë me duartrokitje, publiku i Durrësit dhe ai mbarë shqiptar për kontributin e tij të madh në muzikën dhe kulturën popullore.

Mes nesh sot është edhe valltari e koreografi i përkushtuar, Ibrahim Roçi, artisti i dalluar në mbrojtjen, ruajtjen dhe promovimin e vlerave të trashëgimisë kulturore jo materiale në zonat e Durrësit, Kavajës, Rrogozhinës e Peqinit. Në karrierën e tij të gjatë ai është laureuar në shumë festivale folklorike kombëtare dhe ndërkombëtare. Pas viteve ‘90-të, zoti Roçi krijoi Ansamblin Folklorik “Besa”, që e ka mbajtur dhe po e mban me pasionin e tij modest, duke krijuar kështu një shembull të lartë qytetarie dhe atdhedashurie. Për të mbyllur këtë përshëndetje do të vlerësoja po ashtu propozimin e Shoqatës “Durrësi Autokton” për zotin Alfred Golgota, një nga emblemat e punonjësve të ruajtjes së rendit publik dhe të jetës së qytetarëve durrsakë.

Ai ka punuar me ndershmëri e pasion për më shumë se 30 vite në Policinë e Shtetit, pa u tërhequr kurrë nga misioni i tij, deri duke rrezikuar jetën për të mirën e komunitetit. Të nderuar miq. Këto vlerësime kanë të bëj në pikërisht, me disa personalitete të fushave të ndryshme, të mjekëve, artistëve, sipërmarrësve, profesionistëve dhe gjithë punonjësve të ndershëm, të shtetit shqiptar ndër vite. Ato janë një mesazh për brezin e ri për t’i dashur e nderuar traditat dhe personalitetet e këtij populli. Ky dekorim përbën gjithashtu një thirrje për institucionet e shtetit tonë, për të rritur mbështetjen dhe vëmendjen ndaj qytetarëve të përkushtuar të këtij vendi. Paqe, begati dhe harmoni në familjet tuaja dhe të gjithë durrsakëve dhe shëndet mbi të gjitha,” tha Meta.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike Enver Qerimi Ibrahim Roçi ilir meta Mihal Muka Nazif Tivari Enver Qerimi Ibrahim Roçi ilir meta Mihal Muka Nazif Tivari

Sondazh

Poll

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Interpelanca në Kuvend, Krifca: Bërtitja me megafon nuk e shuan dot fuqinë e argumentave

Çupi: Jemi qarku më i varfër. Mziu: Manja e di efektin tim, kush të përzuri nga Dibra?

292537138 599408578216183 4581047985310814414 n

'E shëmtuar kur dëgjoj fyerje'/ Rruga e Arbërit, Braçe-Mziut: Po ju nga kaloni? Pse të mos vdisni ju

Manja-Mziut: Do lije Dibrën në bixhoz siç la PD Shqipërinë, janë me fat që kanë Ballukun o kukuvajkë

Mziu-Ballukut: Kush iu sugjeroi që të dobësoheni kaq shumë? (Salla gumëzhin)

REPLIKAT/ Mziu: Ke ndryshuar pamje. Balluku: Ti i do me shami të kuqe, por mua s’më shkojnë

Rruga e Arbrit, Mziu: Do kushtojë 5.5 herë më shumë se në kohën e PD, çfarë standarti ka?

Kriza ka prekur Mziun? Deputeti i PD: Për efekt të kostos financiare s'bëra shumë printime

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër