LIVE UPDATES
Politike

Meta: 13 tetorin e zgjodhi Basha! Gjermanët thanë ‘pa dhunë, hapen negociatat’

22 Nëntor 2021, 20:07 Nga DOSJA
Meta: 13 tetorin e zgjodhi Basha! Gjermanët thanë ‘pa

TIRANË– Data 13 tetor për të mbajtir zgjedhjet lokale në vitin 2019 është zgjedhur nga vetë kryedemokrati Lulzim Basha. Këtë tha Presidenti Ilir Meta, i ftuar në “Çim Peka Live”. Presidenti tha se gjermanët e kanë thirrur Bashën dhe i kanë kërkuar të mos ketë dhunë në mitingje.

Të njëjtën gjë, Meta shtoi se ia kisjin thënë edhe atij, pasi në tetor planifikonin të hapnin negociatat.

Nuk është kjo arsyeja e vetme, unë kam raportuar dhe në Komisione për atë që ishte pritur të ndodhte. Por si mundet të thotë ky që ne kemi mbështetur Presidentin kur për dy vite e gjysmë një nga problemet kryesore për të cilat është sulmuar Presidenca nga ata që donin gjakdershje në Shqipëri për ndryshimin e kufijve, kur më ka ndjekur në Gjermani dhe më është lutur. Per zgjedhjet vendore, Basha me eshte lutur: “Aman te lutem me shpeto!”. “Aman te lutem te shtyhen zgjedhjet!”. por si të të shpëtoj unë ty, si të të shpëtoj? Ta nxjerr prapë atë që thoshte? I kam thënë ore zotëri si do të anuloj unë mitingun e partisë tënde, e para, e dyta, unë jam në Gjermani. Si mund ta zgjidh unë këtë nga këtu. Hajde të zgjidhim në Tiranë dhe tu bëjmë një ftesë dhe partive të tjera. Me erdhi shume keq per gjendjen ku ndodhej. Erdhi ne Gjermani, ku une ndodhesha per vizite zyrtare, por jo vetëm për të më takuar mua, por sepse gjermanet e thirren dhe i terhoqen veshin: “Nuk duam asnje shashke!”, “Nuk duam me dhune ne mitingje!”. Pse? Sepse gjermanet kishin vullnetin te na ndihmonin per hapjen e negociatave me BE. Gjykova qe per hir te se ardhmes europiane te vendit, per te shmangur gjakderdhjen dhe perplasjen mes shqiptare, te shtyja zgjedhjet vendore. Daten 13 tetor 2019, si date te re e caktoi zoti Basha. Gjermanët ma thanë edhe mua në fakt që nuk duam dhunë sepse duam të hapim negociatat, por me zgjedhje një partiake nuk hapeshin kurrë. Dhe për mua nuk ishte komode, por mendova një zgjidhje. Nuk ëshyë etike të bëjë Presidenti një gjë të tillë, por nëse do të ndodhte diçka, të hënën do të ishte shumë vonë dhe do thoshim ‘pse Presidenti nuk bëri diçka’. I harruam ato që ndodhën, dhjetëra policë të plagosur? Policja që humbi gishtin, ai tjetri që humbi syrin. Ai përfitoi më shumë sepse nëse nëse do të ndodhte diçka ai do të ishte përgjegjësi kryesor. Gjykova që të mos përplasnin as njerëzit. Kujt i shërbeu Basha duke mos e regjistruar PD në zgjedhje? Bojkoti i Bashës edhe më 13 tetor që e kishte kërkuar vetë ishte në sinkron me bojkotin e 4 anëtarëve të PS në KQZ që organizuan zgjedhje antikushtetuese të 30 qershorit. Si shpjegohet qe personi qe caktoi daten nuk shkoi ne zgjedhje? Perkundrazi, ai ju bashkua bojkotit te kater anetareve te Rilindjes ne KQZ,”- tha Meta.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike ilir meta ilir meta

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë