LIVE UPDATES
Sport

Messi, “Spiderman”, origjina dhe… bota e kampionit argjentinas Julian Alvarez

13 Dhjetor 2021, 10:20 Nga DOSJA

ARGJENTINE – Njëzet e dy vitet do të vijnë, 31 janari i ardhshëm, me një listë plot gola dhe trofetë më prestigjiozë të futbollit të Amerikës së Jugut, nga ‘Libertadores’ në ‘Copa América’ verën e kaluar. Kjo është pasuria e Julian Alvarez, sulmuesit të River Plate që sapo ka fituar kampionatin argjentinas.

Ai ka bërë pjesën e tij, duke shënuar 17 gola (me 7 asistime) në 20 ndeshje, duke përfshirë dygolin në superklásiken kundër Boca Juniors. Ashtu si Gonzalo Higuain me të njëjtën fanellë, një nga sulmuesit e ‘albiceleste’ me të cilët është krahasuar.

Sepse në fakt ky djalë 1.70 metër mund të plotësojë role të shumta në frontin e sulmit dhe duket se të gjithëve u ka “vjedhur” diçka. Përfshirë edhe Lautaro Martinez, duke bërë që shumë klube të shpresojnë ta blejnë Alvarez, pikërisht për të përsëritur investimin e Interit me Toron. Kjo është arsyeja pse ai do të jetë një nga protagonistët e sesioneve të ardhshme të merkatos, duke filluar nga janari: ja gjithçka që duhet të dini për të.

Pseudonimi ‘Spiderman’? Teksa në fund të nëntorit River Plate festonte fitoren e kampionatit argjentinas, Julian Alvarez mbante trofeun në duar dhe maskën e ‘Spiderman’ në fytyrë. Është pasojë e natyrshme e ngazëllimit të tij, pasi sa herë që shënon, ai pretendon të hedhë rrjetën, siç bën superheroi i famshëm. Në fund të fundit, “araña” (merimanga), është pseudonimi që ai mban me vete që në fëmijëri. “Faji”, apo meritë, ka vëllai i tij, i cili filloi ta thërriste kështu, sepse “kur luan, duket se ka më shumë se dy këmbë”. Nga këtu deri te ‘Spiderman’ ishte një hap i shkurtër.

Messi me shokë? Në rrjetet sociale, mund të shohësh se si Julian Alvarez dëshiron t’i japë vetes imazhin e një profesionisti të madh. Ndryshe nga shokët e tij, ai ditët e fundit nuk ka publikuar as një foto të festës së madhe të skudetos në diskotekë. Ashtu siç mungon jeta e tij private, aq sa misteri i një lidhjeje të pretenduar me gazetaren dhe influencuesen argjentinase Nati Jota, nuk është zbardhur kurrë. Vetëm ushtrime dhe dietë strikte. Por cili është trajnimi më i mirë? “Ato me kombëtaren bashkë me kampionë si Messi, Di Maria, Lautaro Martinez, De Paul. Jam përmirësuar shumë”,– u përgjigj sulmuesi i River Plates në një intervistë, duke iu referuar grumbullimit ku Argjentina fitoi së fundmi ‘Copa America’.

Çmimi? Me një klauzolë lirimi prej 20 milionë eurosh (që mund të bëhen 25) është e qartë se klubet e mëdhenj të Europës po mendojnë për të. Dhe ai do ta pranonte me kënaqësi, duke qenë se kishte kaluar tashmë një audicion me Real Madridin në moshën 11-vjeçare, por mund ta regjistronte kaq të vogël. Kështu që nuk doli asgjë, tani ka ardhur koha…

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport dëmtohet Messi Interin dhe Juven Lautaro Martinez martinez Milanin pasuria e Julian Alvarez sulmuesit të River Plate dëmtohet Messi Interin dhe Juven Lautaro Martinez martinez Milanin pasuria e Julian Alvarez sulmuesit të River Plate

Sondazh

Poll

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Braçe: Sot është dita e të vërtetës, ja emrat e “kartelit” të grumbulluesve që po vjedhin fermerët

Interpelanca në Kuvend, Krifca: Bërtitja me megafon nuk e shuan dot fuqinë e argumentave

Çupi: Jemi qarku më i varfër. Mziu: Manja e di efektin tim, kush të përzuri nga Dibra?

292537138 599408578216183 4581047985310814414 n

'E shëmtuar kur dëgjoj fyerje'/ Rruga e Arbërit, Braçe-Mziut: Po ju nga kaloni? Pse të mos vdisni ju

Manja-Mziut: Do lije Dibrën në bixhoz siç la PD Shqipërinë, janë me fat që kanë Ballukun o kukuvajkë

Mziu-Ballukut: Kush iu sugjeroi që të dobësoheni kaq shumë? (Salla gumëzhin)

REPLIKAT/ Mziu: Ke ndryshuar pamje. Balluku: Ti i do me shami të kuqe, por mua s’më shkojnë

Rruga e Arbrit, Mziu: Do kushtojë 5.5 herë më shumë se në kohën e PD, çfarë standarti ka?

Kriza ka prekur Mziun? Deputeti i PD: Për efekt të kostos financiare s'bëra shumë printime

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër