LIVE UPDATES
Sport

Gabimi që ndryshoi Premier League: Abramovich donte të blinte Arsenalin, por …

13 Dhjetor 2021, 09:29 Nga DOSJA
Gabimi që ndryshoi Premier League: Abramovich donte të blinte

ANGLI – Në kërkim për një ekip. Mundësisht në lagjet e Londrës. Kjo, pak a shumë, ishte kërkesa e Roman Abramovich gati njëzet vjet më parë, kur në fund, manjati rus vendosi të blinte Chelsean.

Angazhimi i pronarit të ‘Bluve’, në futbollin anglez ndryshoi konformacionin e Premier League, me nënshkrime të bujshme dhe paga shumë të larta, duke e shndërruar skuadrën e ‘Stamford Bridge’ në një nga superfuqitë e futbollit europian.

Megjithatë, siç rrëfen ‘Sun’, kjo histori mund të kishte përfunduar shumë më ndryshe. Dhe tifozët e tjerë londinezë, mund t’i shijonin paratë e Abramovich. Jo blu, por të kuqe. Dhe shtëpia e oligarkut mund të ishte stadiumi ‘Emirates’.

Gatishmëria e Abramovich për të blerë Arsenalin tregohet në një libër të quajtur ‘The Club’, shkruar nga dy gazetarë ekspertë të Wall Street. Në vitin 2003, manjati rus i kërkoi bankës ‘UBS’ të shqyrtonte vlerat ekonomike të tregut të klubeve në Premier League, me kusht dhe njëfarë interesi për ato me qendër në Londër.

Një nga gjetjet e hulumtimit, raportoi se Arsenali nuk ishte absolutisht në shitje, pavarësisht se ishte objektivi kryesor i manjatit. Se në atë moment ai duhej të… pajtohej me Chelsean. Por a ishte vërtet i paprekshëm Arsenali? Në libër, mendimi i ish-zëvendëspresidentit të ‘Topçinjve’, David Dein është i ndryshëm. “Nëse Abramovich do të kishte ofruar shumë para, ai mund ta kishte blerë klubin”.

Një… gabim vlerësimi që ka përmbysur tërësisht hierarkitë e futbollit londinez. Në sezonin 2003/04, Arsenali fitoi titullin e fundit (deri tani) në historinë e klubit. Por që atëherë, falë fondeve të Abramovich, Chelsea ka triumfuar pesë herë në Premier League dhe ka çuar në vitrinën e tij, ndër të tjera dy Champions League dhe dy Europa League.

Dhe në libër ka edhe diçka për klubin tjetër londinez të madh, Tottenham. Abramovich nuk organizoi ndonjë takim me drejtuesit e Spurs. Arsyeja? Duke kaluar White Hart Lane me makinën e tij, ai i komentoi zonat përreth stadiumit, me një krahasim jo të këndshëm: “Është më keq se në Omsk”. Ky është, qyteti siberian i rafinerive të tij. Sigurisht që nuk është një kompliment!

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport Chelsea dhe trajneri Tuchel Futbollisti i Tottenham kërkesa e Roman Abramovich klubin tjetër londinez të madh në futbollin anglez ndryshoi konformacionin e Premier League për të blerë Arsenalin tottenham Tottenham Spurs vendosi të blinte Chelsean Chelsea dhe trajneri Tuchel Futbollisti i Tottenham kërkesa e Roman Abramovich klubin tjetër londinez të madh në futbollin anglez ndryshoi konformacionin e Premier League për të blerë Arsenalin tottenham Tottenham Spurs vendosi të blinte Chelsean

Sondazh

Poll

TEST 31

TEST 31

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij