LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat në Britani zhulojnë emrat: Kush janë “kokat” e mafias shqiptare që mbushën vendin me kokainë

8 Korrik 2019, 14:31 Nga DOSJA
Mediat në Britani zhulojnë emrat: Kush janë “kokat” e

BRITANI- Bandat shqiptare në Britaninë e Madhe janë ende një problem, pasi krimer që ta bëjnë shtohen gjithmonë. Mediat në Angli gjithmonë kanë shkruar për bandat e shqiptarëeve, duke i cilësuar ato dhe si “kokat” e të gjithë trafikut të drogërave të forta. Sot ka qenë “The Sun”, ka bërë një artikull ku analizon të gjithë trafikantëve kryesorë që veprojnë në Britaninë e Madhe.

SHKRIMI I PLOTË

Bandat shqiptare që trafikojnë sasi të mëdha të kokainës direkt nga Evropa kanë ndryshuar fytyrën e tregut të drogës në Mbretërinë e Bashkuar. Droga është më e lirë që nga vitet 1990 dhe më e pastër seç ka qenë një dekadë më parë, pasi bandat shqiptare përdorin ligjet e shitjes me pakicë për të tërhequr tregun e plotë të drogës Britani që kapin vlerën 5 miliardë euro. Mijëra shqiptarë arritën në Britani të Madhe në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000 gjatë një krize refugjatësh. Midis tyre ishin shumë shqiptarë që pretendonin të ishin kosovarë në atë që është përshkruar si “rasti më i madh i kalimit të kombësisë” në historinë e kohëve të fundit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar. Ata përfshinin një grup të vogël të veteranëve të luftës që shkuan në Britani për t’i shpëtuar luftës.

TREGTIA

Për oficerët e policisë në terren ishte aftësia e shqiptarëve për të përdorur dhunë brutale, veçanërisht kundër grave të tyre të trafikuara, të cilat tronditën tregtinë e seksit nëntokësor. Paul Holmes, një ish-inspektor i policisë dhe kreu i njësisë së trafikimit seksual Scotland Yard, përshkroi se si brutaliteti i shqiptarëve tronditi ekipin e tij të oficerëve. Ai tha: Me shqiptarët mund të largoheshim të hutuar po përdorin nivele të dhunës ndaj grave kur nuk u duhej. Ishte pothuajse një status apo një udhëtim i fuqishëm. Ne kishim histori të grave që u plagosën rëndë pa asnjë arsye dhe në një mënyrë të çmendur. Shumica e grupeve të krimit të organizuar që drejtojnë gratë në prostitucion do të shkaktonin dhunë ndaj grave. Por shqiptarët rrahnin këdo ata ishin shumë, shumë të dhunshëm. Tregtia e seksit në Londër është një treg kaq i madh. Frika jonë më pas ishte se ata do të thoshin se ne gjithashtu mund të përsërisim të njëjtin model, por në fusha të tjera të krimit.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet albert memia bandat shqiptare ne londer klodian copja olsi beheluli the sun albert memia bandat shqiptare ne londer klodian copja olsi beheluli the sun

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni