KRYESORET
Aktualitet

Atentati ndaj Mitros/ Dy autorët me kapele e syze qëlluan me silenciator nga “Land Rover”-i, shoqërohen 15 persona në po

27 Janar 2021, 09:15 Nga DOSJA
Atentati ndaj Mitros/ Dy autorët me kapele e syze qëlluan me

VLORË– Atentatorët që i prenë rrugën Marjon Mitros një ditë më parë në Vlorë, ishin me syze dhe kapele. Dosja.al ka mësuar se brenda mjetit “Land Rover”, nga ku u qëllua anëtari i grupit të vrasësve me pagesë të Julian Sinanajt, ndodheshin dy persona. Në dritaren e fuoristradës, autorët kanë nxjerrë armën e pajisur më silenciator dhe kanë qëlluar drejt Mitros. Këtë të fundit e kapën vetëm dy plumba, një në krahë e një në kokë, duke e lënë të plagosur.

I plagosuri ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që deri më tani mendohet se arsyeja e atentatit kanë qenë larjet e hesapeve mes bandave. Vetë shënjestra, nga shtrati i spitalit, ka rrëfyer se i shpëtoi vdekjes pasi qëndroi shtrirë deri në momentin që atentatorët u larguan. Përsa u përket shkaqeve të atentatit, Mitro është shprehur se kohët e fundit nuk ka pasur asnjë lloj konflikti dhe se nuk e ka idenë se kush mund ta ketë organizuar. Ai ka shtuar gjithashtu se nuk ka arritur t’i identifikojë autorët pasi ka qenë me kurriz

“Kam qenë duke ecur me kurriz dhe nuk i kam parë autorët. Kohët e fundit s’kam patur konflikt dhe nuk e di për cilat motive është qëlluar drejt meje,”– tregon Mitro.

Sot janë shoqëruar 15 persona, të cilët merren në pyetje nga ana e bluve të Vlorës,mes tyre familjarë, kalimtarë rasti dhe pronar biznesesh, të cilët kanë qenë dëshmitarë në momentin e atentatit.

Ngjarja e rëndë u regjistrua një ditë më parë në Vlorë, në orën 10:00 të paraditës. Vetëm tre orë pas atentatit, autorët braktisën dhe dogjën mjetin ‘Land Rover”, për të mos lënë gjurë.

Marjon Mitro, nuk është i panjohur për Policinë e Shtetit. Ai është pjesë e bandës së vrasësve me pagesë të ‘killerit’ të rrezikshëm, Julian Sinanaj. Mitro është arrestuar disa herë nga Policia dhe rezulton të ketë një sërë precedentësh penalë. Ai ka qenë dënuar më herët me tetë vite burg, si pjesë e grupit të titolit në Vlorë. Mitro është arrestuar edhe më parë, gjatë vitit 2014, pasi akuzohej si porositësi i atentatit me bombë ndaj ish-Prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi, ngjare e ndodhur në dhjetor të vitit 2013.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri