Politike

HAP PAS HAPI/ Numërohen mbi gjysmat e kutive të votimit në vend! PS-ja me diferencë të lehtë! PD-LSI në rritje, prijnë në Veri, Tom Doshi ‘lëshon karrigen’ në mënyrë të papritur: Jam i gatshëm për koalicion me PS

 • Basha del në deklaratë urgjente: Jemi fitues, PS ka humbur thellë në bastionet e tyre historike
 • Meta falenderon qytetarët për pjesëmarrjen masive: Shqipëria ka fituar me këtë proces historik
 • Edi Rama del në konferencë urgjente: Janë rezultate para ndeshjes
 • REVOLTOHET Lefter Maliqi: Votat e mia janë grabitur dhe blerë, janë manipuluar, nga krimi dhe mafia!
 • DW: Rezultat i ngushtë mes PS e PD në Shqipëri, ende herët për parashikime!
 • SQARON Tom Doshi: Kam hequr dorë nga mandati, jo nga partia!
 • Agjecia gjermane e lajmeve: Asnjë rezultat i qartë nga zgjedhjet parlamentare në Shqipëri
 • Soreca: Në orën 3 do ketë një konferencë nga OSBE-ODIHR për vlerësimin e procesit zgjedhor!
 • Raporti i Rrjetit Europian të Monitorimit të Zgjedhjeve: Rama u hoqi të drejtën për të votuar mijëra shqiptarëve
 • Gjysmat e kutive të votimitjanë numëruar në rang vendi dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste. Ndërsa Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut.
  Featured image of article: HAP PAS HAPI/ Numërohen mbi gjysmat e kutive të votimit në vend! PS-ja me diferencë të lehtë! PD-LSI në rritje, prijnë në Veri, Tom Doshi ‘lëshon karrigen’ në mënyrë të papritur: Jam i gatshëm për koalicion me PS Pamje nga procesi i numrimit
  Përditësuar:

  TIRANË– Gjysmat e kutive të votimit (2661) janë numëruar në të gjithë vendin dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste, me 37,4437 vota  (48.79 %). Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut. PD-ja ka 30,1488 vota (39.28 %), ndërsa LSI-ja ka 54,077 vota (7.05 %). Partia e katërt në rang vendi është PSD-ja e Tom Doshit me 16,391 vota, ose 2.14 %. 

  Nga të gjithë kutitë e hapura është vënë re një trend; PS dhe LSI kanë pësuar rënie në elektorat, ndërsa PD ose ka rritje, ose nuk ka humbur asnjë votë nga zgjedhjet e 2017.  Edhe në ato që mund të cilësohen si bastione të sigurta të PS-së, socialistët kanë shënuar rënie në rezultat, duke i krahasuar shifrat me ato ç’ka fituan në vitin 2017. Po ashtu të njëjtin trend por edhe më drastik ka LSI-ja. Mesa duket dy forcat e majta nuk kanë punuar mjaftueshëm me bazat duke i cilësuar si të sigurta, por rezultatet tregojnë se kanë gabuar. 

  Në Shkodër PD-LSI marrin 43.20 % të votave, shumë më tepër se PS-ja që ka marrë vetëm 29.83 %, ndërsa në Lezhë PD-LSI që marrin 55.9% kundrejt PS me 42.8%. Edhe në Dibër, PD-LSI kryesojnë me 50.2% kurse PS ndjek me 47.2%. Në Kukës PD-LSI kanë 62.9% të votave, kurse PS 35.9%. PSD ka 9 mijë e 745 vota, 1,94%. Në 8 qarqet e tjera PS-ja kryeson me mbi 50%. Më favorite është në Durrës e Vlorë ku ka mbi 56.1% dhe 58.4% të votave në këto dy zona.

  Një zhvillim i papritur ka qenë edhe tërheqja e Tom Doshit nga procesi i zgjedhjeve. Me një letër drejtuar KQZ-së, Doshi kërkoi zëvendësimin e tij. Vendimi i Doshit ka ardhur në mënyrë të papritur, kur në fakt PSD-ja sipas të dhënave zyrtare ka marrë një numër të konsiderueshëm votash, prej 5384 votash (3 deputetë), por Doshi pretendon se do të sigurojë 4, me nga 2 në Shkodër e Durrës.

   5199 QV kanë pritur 107 mijë e 024 të rinj, të cilët kanë ushtruar votën për herë të parë. Në këto zgjedhje marrin pjesë 12 parti dhe tre kandidatë të pavarur nga Lëvizja Vetëvendosje. I pavarur kandidon dhe minatori Elton Debreshi.

  Partia Socialiste kërkon të marrë një mandat të tretë, që nuk është dhënë asnjëherë në historinë pluraliste të Shqipërisë, ndërsa opozita, e përbërë nga Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe parti të tjera aleate kërkojnë rotacion. Exit Poll-et kanë nxjerrë fituese Partinë Demokratike, edhe pse rezultati ka qenë i ngushtë. Mesa duket do të jenë mandatet e LSI-së ato që do të vendosin krijimin e qeverisë së re. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  SI ËSHTË REZULTATI NË TRE PARTITË MË TË MËDHA?

  Partia Socialiste  48.82% ose 352,967vota.

  Partia Demokratike 39.23 % ose 283,578 vota.

  LSI 7.09 % ose 51,248 vota.

  PSD 2.12% ose 15, 337vota në rang vendi.

  (I.A;k.m;f.m;kle.mu/dosja.al)

  • 17:13

   Më mirë nga të gjithë vetëm ‘Nisma Thurje’! Dështimi i partive të reja këto zgjedhjet, më pak i votuari Pal Shkami, merr vetëm 73 vota. Asnjë se kalon pragun…

   Deri më tani në të gjithë vendin janë numëruar më shumë se gjysma e kutive, ku shqiptarët kanë votën për 4 vitet e ardhshme. Ajo që vihet re nga 2861 kutitë e numëruara nga 5199 në total, është fakti që partitë e reja të krijuara kanë zhgënjyer me vota. Nga të gjitha partitë e reja, Nisma Thurje ka dalë më mirë nga të gjithë duke marrë 5032 vota në rang vendi. E ndjekur nga; Bindja Demokratike me 4253; Lëvizja Për Ndryshim me 3903; Lëvizja Demokratike Shqiptare me 2465 vota; Lëvizja e Re 1884 dhe Aleanca Demokracia e Re me 1547 vota.

   Më pak se 1 mijë vota ka marrë Balli Kombëtar, me vetëm 997 dhe Aleanca Bashkimi Popullor Emigracioni – Ora e Shpresës dhe Konservatorët, që ka grumbulluar vetëm 723 të tilla. Të pavarurit gjithashtu kanë zhgënjyer! Tre kandidatët e LVV, në total kanë të tre bashkë kanë marrë 1356; Elton Debreshi me 509 vota; ndërsa më pak i votuari në total për këto zgjedhje është Pal Shkambi me vetëm 73!
  • 16:58

   Edhe 74 kuti të mbetura në Dibër! PD dhe PS ‘kokë më kokë’, LSI zhgënjen, merr vetëm 3128 vota

   Përditësohen të dhënat e numërimit të kutive në qarkun e Dibrës. Në Mat janë numëruar 36/50 kuti, nga të cilat 5616 vota i ka marrë PS; PD ka marrë 4605 të tjera; ndërsa LSI e ka mbyllur me 370. Bulqiza ka mbyllur 31/49 kuti votimi. Socialistëtë kanë marrë 3777 vota; PD 2824; ndërsa LSI 1010. Peshkopia ka kaluar më shumë se gjysmat e kutive, 58/101, ku PS ka marrë 7590 vota; PD 8893; ndërsa LSI 1508. Në total, i gjithë qarku i Dibrës ka mbyllur numërimin në 153 nga 227 kuti, nga të cilat PS kanë marrë 45%, ose ndryshe 20515 vota; PD ka marrë 20009; ndërsa LSI vetëm 3128.

  • 16:50

   Mark Marku: Kemi korrur fitoren më të thellë të pluralizmit, PD udhëheq në shumicën e qendrave në Lezhë

   Mark Marku

   Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Lezhë, njëherazi edhe kandidat i PD në këtë qark, Mark Marku deklaroi se opozita i ka fituar qytetet. Në një reagim nga qendra kryesore e numërimit, Marku tha se në vetëm 4 ose 5 qendra, PD është me minus.

   Pjesë nga fjala e Markut: 

   Ne kemi fituar qytetet, kemi fituar në çdo qendër. Vetëm në Lezhë 4 apo 5 kuti votimi kemi dalë me minus.

   Ky është një nga rezultatet më të thella që kemi pasur historikisht në Mirditë. Kjo ka ardhur nga mënyra se si ne kemi komunikuar me qytetarët, si e kemi bërë fushatën, dhe padyshim nga aktivizimi i gjithë strukturave të PD.

   Ka qenë një mobilizim i përgjithshëm për të rrëzuar Ramën. PD është fituese më 1200 vota. Sipas projeksioneve, në Laç shkojmë te mbi 3 mijë vota, në Lezhë mbi 2 mijë vota. Praktikisht ne kemi të garantuar mandatin e katërt.

   Në rang kombëtar, mendoj se po mashtrohet opinioni publik. Numërimi ka filluar nga zonat, ku ata e dinin që janë të humbur. Ka pasur tentativa shumë të mëdha për abuzime shit-blerje vote.

   Jam i bindur që ka qenë gjithë pushteti lokal i angazhuar në shit-blerjen e votës, paratë janë shpërndarë nga zyrat e bashkive.

   Jam i bindur se neve na është blerë mandati i pestë. I kemi filmuar duke hyrë e duke dalë, krerët e bashkive ishin shefat e operacioneve të shit-blerjes së votës. Megjithatë paratë që kanë hedhur në fushatë, prapë ne kemi fituar mandatin e katërt.

  • 16:38

   Mbyllet numërimi i votave në Mirditë! PD kryeson bindshëm, i lë ‘targën’ PS-së

   Partia Demokratike ka fituar bindshëm në Mirditë. Dosja.al ka mësuar se ëhstë mbyllur numërimi i 49 kutive të votimit që ka Mirdita në total, nga të cilat 5 mijë e 898 i ka marrë Partia Demokratike. Ndërsa e dyta në rend vjen Partia Socialiste me 4 mijë e 878 vota. E treta është Lëvizja Socialiste për Integrim me 1 mijë e 146 vota. Në Mirditë ka marrë edhe Nisma Thurje 263 vota, dhe Partia Socialdemoktare, 43 vota.

   Shifrat totale:

   PD-AN: 5898

   PS: 4878

   LSI: 1146

   NTH 263

   PSD: 43

   Krahasuar me vitin 2017, PD-ja kryeson binshëm këtë herë. Në vitin 2017 kryesonte PS-ja me 6 mijë e 214 vtoa, më pas vinte PD-ja me 4 mijë e 506 vota, ndërsa LSI-ja kishte 2 mijë e 71 vota.

  • 16:18

   Kamza "besnike", bastioni historik i demokratëve nuk tradhton, PD kryeson me mijëra vota diferencë, e ndjek PS... në fund edhe LSI (SHIFRAT)

   Kamza, bastioni historik i demokratëve në qarkun e Tiranës edhe kësaj here nuk ka zhgënjyer. Nga 130 qendra votimi janë numëruar rreth 72 qendra votimi, ku rezultati është dukshëm në favor të PD.

   Rezultati deri më tani në Kamëz është:

   Partia Socialiste 11546

   Partia Demokratike 14229

   Lëvizja Socialiste për Integrim 1635

   PSD 1222.

    

   Rezultati është larg vitit 2017, kur PD mori 21352 vota, PS mori 15.358 vota dhe LSI 5228.

  • 16:03

   Numërohen 20 kuti në Laç! PD-ja udhëheq thellë me mbi 1 mijë vota diferencë, 85 vota shpallen të pavlefshme

   Janë numëruar 20 kuti votimi në Laç, nga 74 që janë në total. Nga rezultatet e deritanishme, mësohet se Partia Demokratike udhëheq thellë me 3 mijë e 467 vota, ndërsa pas saj, vjen Partia Socialiste. PS-ja ka 2 mijë e 735 vota. E treta në radhë vjen Lëvizja Socialiste për Integrim me 748 vota.  85 vota janë shpallur të pavlefshme. Pritet që numërimi në Laç të përfundojë nesër pasdite.

  • 15:52

   Numërohen gjysmat e kutive të votimit në vend, PS-ja udhëheq me 70 mijë vota para PD-së, ulet lehtë diferenca

   Ka përfunduar numërimi i gjysmës së votive të votimit. sipas të dhënave të fundit, ka përfunduar numërimi i 2575 nga 5199 kui që janë në total. Në bazë të rezultateve, Partia Socialiste është ajo që udhëheq deri më tani me thuajse 70 mijë vota përpara Partisë Demokratike. Deri më tani ajo ka 365 mijë e 762 viota. E dyta është Partia Demokratike që mban 294 mijë e 493 vota. Ndërsa e treta në rang kombëtar vjen Lëvizja Socialiste për Integrim me 52 mijë e 881 vota.

  • 15:43

   Përfundon numërimi në Skrapar! PS ‘rrëmben’ fuqishëm votat, PD dhe LSI nuk sigurojnë mjaftueshëm

   Partia Socialiste ka dalë fituese në Skrapar duke marrë 6630 vota. Në KZAZ 68 kanë votuar gjithsej 7057 qytetarë. Partia Demokratike ka mundur të marrë vetëm 3574 qytetarë ndërsa për LSI 2174.

   Rezultati:

   KZAZ 68 (23 QV).

   PS- 6630.

   PD- 3574.

   LSI- 2174.

   Kanë votuar 7057 zgjedhës.

   Vota të vlefshme 6630

   Vota të pavlefshme 472.

  • 15:35

   Mbyllet procesi i votimit në Klos! PD fiton me rezultat të ngushtë ndaj PS-së

   Partia Demokratike ka rezultuar fituese në një tjetër qark të vendit. Në Klos, ka rezultuar fituese Partia Demokratike e cila ka marrë 2738 vota, Partia Socialiste 3702 vota dhe LSI me vetëm 171 vota. Pak minuta më parë u numëruan të gjitha kutitë që nxorën fituese PD-në.

   REZULTATI:

   PD. 3738
   PS. 3702
   LSI. 171

  • 15:33

   Mat, Klos, Bulqizë dhe Peshkopi! PD dhe PS kokë më kokë, në garë për qarqet e Shqipërisë. Sa kuti votimi kanë mbetur?

   Procesi i numërimit të votave ende vijon në të gjithë territorin e Shqipërisë. Në Mat nga 50 kuti të votimit, janë numëruar vetëm 25, të cilat nxjerrin fituese PS. Në Klos, janë numëruar 27 kuti votimi dhe kanë mbetur vetëm dy të tjera. Në këtë zonë fituese deri më tani rezulton PD. Në Bulqizë rezulton fituese deri më tani PS, ndërsa në Peshkopi nga 101 kuti, janë numëruar vetëm 47 dhe deri më tani rezulton PD në krye.

   KZAZ 16 MAT

   24/50 KUTI
   PS 3924
   PD 2875
   LSI 273

   KZAZ 17 KLOS
   25/27 KUTI

   PS 3488
   PD 3496
   LSI 159

   KZAZ 19 PESHKOPI
   47/101

   PS 6038
   PD 6988
   LSI 1247

   TOTAL QARKU DIBËR
   121/227 KUTIA

   PS 16930
   PD 16293
   Lsi 2667

   Bulqize KZAZ NR 18

   26 kuti te numeruar

   PS 3380
   PD 2646
   LSI 946

  • 15:18

   VOTAT/ Numërohen 47.6% të kutive në vend! Ngushtohet rezultati, bie sërish PS-ja, PD i afrohet 40%-shit!

   Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave, teksa kanë kaluar rreth 17 orë nga hapja e procesit të numërimit. Në total janë numëruar 2512 kuti nga 5199, pra rreth 47.6%,  dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste  48.82% ose 352,967vota.

   Partia Demokratike 39.23 % ose 283,578 vota.

   LSI 7.09 % ose 51,248 vota.

   PSD 2.12% ose 15, 337vota në rang vendi.

   Rezultati ka ndryshuar në favor të opozitës me një rritje të lehtë, pasi në orët para të mëngjesit PS ishte në avantazh, ndërsa aktualisht PD po i afrohet shifrës 40%.

   Tabela
  • 15:17

   PS ‘rrëmben’ një tjetër qark! Qytetarët e Libohovës votojnë partinë rozë, PD dhe LSI mbeten pas

   Partia Socialiste ka fituar dhe zonën e Libohovës. Partia Socialiste ka grumbulluar 1 154 vota, Partia Demokratike 901 dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 201 vota.

   REZULTATET:

   PS- 1154 vota

   PD- 901 vota

   LSI- 201 vota

  • 15:08

   E PAPRECEDENT! 50 vota të PD-së në Elbasan i kalojnë partisë që nuk kishte asnjë votë

   Një ngjarje e paprecendent ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan, gjatë procesit të numërimit të votave. Syri.tv bën të ditur se në KZAZ në numër 47, në Elbasan votat e PD-së i kanë kaluar një partie tjetër.  Bëhet e ditur se 50 vota të PD-së i ka kaluar partie tjetër, që realisht në atë kuti nuk kishte marrë asnjë votë. Gjithashtu në po këtë KZAZ, në 3 kuti votimi janë konstatuar më shumë fletë votimi sesa votues real.

  • 15:08

   E PAPRECEDENT! 50 vota të PD-së në Elbasan i kalojnë partisë që nuk kishte asnjë votë

   Një ngjarje e paprecendent ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan, gjatë procesit të numërimit të votave. Syri.tv bën të ditur se në KZAZ në numër 47, në Elbasan votat e PD-së i kanë kaluar një partie tjetër. Bëhet e ditur se 50 vota të PD-së i ka kaluar partie tjetër, që realisht në atë kuti nuk kishte marrë asnjë votë. Gjithashtu në po këtë KZAZ, në 3 kuti votimi janë konstatuar më shumë fletë votimi sesa votues real.

  • 14:46

   Një kuti është shpallur e pavlefshme në Librazhd, ja arsyeja

   Foto ilustruese

   Një kuti është shpallur e pavlefshme në zonën e Librazhdit. Mësohet se kutia e fshatit Floq ka rezultuar se ka vetëm dy barkode.

  • 14:38

   'Pa asnjë dyshim'/ Grida Duma e sigurtë tek rezultati: Shqiptarët kanë votuar PD, presim që nga çasti në çast të dalë fitorja ky rezultat final të përcaktojë dhe fitoren

   Grida Duma

   Kandidatja për deputete e Partisë Demokratike në qarkun e Tiranë, Grida Duma ka bërë me dije se Kavaja dhe Rrogozhina ka nisur nga puna për numërimin e votave. Në një prononcim të shkurtër për shtyp, Duma ka bërë me dije se shqiptarët kanë votuar Partinë Demokratike dhe ndryshimin, ndaj u shpreh e sigurtë për fitore. 

   Do të jetë dhe padyshim do të jetë një rezultat i një fitore të jashtëzakonshme që shqiptarët po e presin, që ndryshimi duhet sjellë dhe që padyshim në Kavajë ashtu siç e kam thënë që në momentin e parë sapo të fillojnë  numërimi i kutive të qytetit  ne do të ndjejmë atë  entuziazmin të cilin në fakt çunat e kanë që tani po unë kam bindjen që në orët në vijim ne  do të duartrokasim atë që pritet prej nesh, rezultatin e fitores këtu,”-tha Duma.

   DEKLARATË E PD, GRIDA DUMA

   Shqiptarët kudo kanë votuar Partinë Demokratike, Aleancën për Ndryshim, ky është fakt që nuk ç’bëhet më. Në Kavajë dhe Rrogozhinë, kemi nisur dhe jemi në përfundim të numërimit, të atyre që quhen njësitë administrative apo ish-komuna, të cilat kanë një rezultat të cilin gati, gati nuk e prisnim.  Ka bastione si Golemi, të cilat Partia Demokratike ka një rritje midis 30 dhe 50% dhe Partia Socialiste ka një rënie të konsiderueshme midis 30 dhe 40%. E pra, nuk e imagjinonim që do t’i drejtoheshim qytetit, Kavajës apo Rrogozhinës me një rezultat të tillë. Pa asnjë dyshim, shqiptarët kanë votuar Partinë Demokratike dhe ndryshimin dhe presim që nga çasti në çast ky rezultat final të përcaktojë dhe fitoren që në fund të këtij numërimi duhet të jetë në fakt i merituar dhe e duhura për shqiptarët. Janë momente në të cilat padyshim komisionerët, djem e vajza, strukturat e Partisë Demokratike, numëruesit padyshim, janë 24 orë pa gjumë, por plotësisht të vendosur që të numërojnë deri në votën e fundit pa humbur asgjë nga ajo që shqiptarët kanë votuar për një rezultat fitore deri në fund. Do të jetë dhe padyshim do të jetë një rezultat i një fitore të jashtëzakonshme që shqiptarët po e presin, që ndryshimi duhet sjellë dhe që padyshim në Kavajë ashtu siç e kam thënë që në momentin e parë sapo të fillojnë  numërimi i kutive të qytetit  ne do të ndjejmë atë  entuziazmin të cilin në fakt çunat e kanë që tani po unë kam bindjen që në orët në vijim ne  do të duartrokasim atë që pritet prej nesh, rezultatin e fitores këtu. Ju faleminderit dhe do të dëgjohemi sërish!

  • 14:33

   Ambasadori britanik inspekton numërimin në Vlorë: Është herët për të folur, jemi akoma në proces elektoral

   Duncan Norman

   Ambasadori britanik në Shqipëri, Duncan Norman ka ndjekur nga afër procesin e numërimit në qytetin e Vlorës. Në një prononcim të shkurtër për gazetarët, Norman është shprehur se nuk do të bënte asnjë koment për zgjedhjet, por paralajmëroi se çdo detaj do të diskutohej për javë të tëra në të ardhmen.

   Është kënaqësi të jem në Vlorë dhe të marr pjesë në numërim. Dje udhëtuam për të parë sesi shkonte procesi i numërimit. Sot kemi ardhur në jug për të parë numërimin. Jemi sërish në proces dhe nuk është e drejtë që të bëj komente sesi i kam parë zhvillimet. E di që kur të mbarojnë, do kemi mundësi që të flasim për kohë të gjatë. E rëndësishme është t’ju japim hapërisë numëruesëve që të bëjnë punën e tyre. Kur të mbarojmë do e flasim sa të doni. Pas Vlorës do të shkojmë në një tjetër qytet,“-tha në fjalën e tij ambasadori.

  • 13:52

   REZULTATET PARAPRAKE/ PD kryeson në veri, PS udhëheqin në jug... por dy rivalët ndjekin njëri-tjetrin si "macja me miun", situata aktuale në të gjithë vendin

   Një rezultat i ngushtë me gjasë do të jetë përfundimi i zgjedhjeve të 25 prillit. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste dy rivalet kryesore, nuk e kishin parë kurrë kaq afër njëra-tjetrën. Zgjedhjet e 2017-ës dhe ato të 2013-ës, i larguan në rezultate, duke i parë partitë kryesore larg një përballjeje të vërtetë. Por 25 prilli na i dha këtë mundësi. Votat janë në kuti dhe orët në vijim do të na njohin me rezultatin final.

   Në rang vendi, votat janë ndarë për:

   PS- 49.28%- 313,713 vota

   PD-AN- 38.89%- 247,600 vota

   LSI- 7.12 %- 45,277 vota

   PSD-3.01% – 12,785 vota.

   Shpërndarja e votave sipas qarqeve aktualisht

   Shkodra: PS 29.54% ose 14937

   PD 43.9% ose 22198

   LSI 9.07% ose 4585 vota

   PSD 13.9% ose 7030 vota

   Kukësi: PS 35.58% ose 10.744

   PD 62.60% ose 18.904

   LSI&PSD (Të papërfillshme)

   Dibra PS 45.40% ose 17.268

   PD 43.67% ose 16.608

   LSI 7.06% ose 2687

   Lezhë PS 41.80% ose 12.910 vota

   PD 45.23% ose 13.968 vota

   LSI 8.79% ose 2715 vota

   Durrësi PS 52.28% ose 18 370 vota

   PD 39.21% ose 13 780 vota

   LSI 6.52 ose 2292 vota

   Tirana: PS 49.93% ose 57024 vota

   PD 37.76% ose 43 126

   LSI 6.07% ose 6933

   PSD 2.85% 3258

   Të tjerat të pakonsiderueshme

   Elbasani: PS 55.78% ose 51058 vota

   PD 36.07% ose 33017 vota

   LSI 5.11% ose 4680 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Fieri: PS 52.65% ose 45186 vota

   PD: 37.40% ose 32094 vota

   LSI: 7.25% ose 6226 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Gjirokastër: PS 55.38% ose 16137 vota

   PD 28.57% ose 8324 vota

   LSI 13.28% ose 3870

   Të tjerat të papërfillshme

   Berat: PS 55.44% ose 18 131 vota

   PD 28.53% ose 9331 vota

   LSI 13.73% ose 4489

   Të tjerat të papërfillshme

   Vlorë: PS 57.44% ose 31 283 vota

   PD 32.19% ose 17530 vota

   LSI 6.41% ose 3493 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Korçë: PS 47.36% ose 26 600

   PD: 41.64% ose 23 386 vota

   LSI: 7.58% ose 4257 vota.

   Të tjerat të papërfillshme

  • 14:04

   VOTAT/ Numërohen 42.5% të kutive, PD rritje të lehtë, ngushtohet rezultati me PS-në!

   Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave. Në total janë numëruar 2244 kuti nga 5199, pra rreth 43.2%,  dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste 49.28% ose 313713 vota.

   Partia Demokratike 38.90 % ose 247, 600 vota.

   LSI  7.11 % ose 45277 vota.

   PSD 2.01% ose 12785 vota në rang vendi.

   Rezultati ka ndryshuar në favor të opozitës me një rritje të lehtë.

  • 13:43

   Boiken Abazi akuzon PS-në se po i vjedh votat: Do i bëjmë publike faktet

   Boiken Abazi dhe Albin Kurti

   Kryetari i degës së Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri dhe kandidati i kësaj partie për deputet në qarkun e Tiranës, Boiken Abazi, është ankuar se po u vidhen votat gjatë procesit të numërimit, Me anë të një postimi në Facebook, Abazi shkruan se votat që i janë dhënë si kandidat i pavarur po bëhen të pavlefshme. Po ashtu ai shton se gjithashtu shumë prej tyre po i kalojnë edhe Partisë Socialiste.

   “Një nga mënyrat se si po e vjedhin dhe/ose deformojnë votën tonë në këto zgjedhje është si në vijim: Aty ku qytetari ka vendosur një “X” poshtë nr. 13 në fletën e votimit pranë emrit tim, te i njëjti fletëvotim kanë vendosur edhe një “X” tjetër te një prej kandidatëve të PS, duke e shpallur të pavlefshme fletën e votimit ose duke ia dhënë PS. Deri tani këto raste i kemi evidentuar në disa Qendra Numërimi të cilat do i bëjmë publike në vijim,”- ka shkruar Abazi.

  • 13:04

   Mbyllet numërimi në Kolonjë! LSI shënon humbje të thellë, i ikin mijëra vota. Ja si dolën PS dhe PD

   Kolonja ka siguruar 3366 për PS-në, 2299 për demokratët; ndërsa LSI ka marrë vetëm  768 të tilla. Në krahasim me vitin 2017; 4.078 i ka marrë PS, 1.417 ka pasur PD, ndërsa humbje drastike ka shënuar LSI, e cila ka pasur 2.582 vota.

  • 13:03

   Mbyllet numërimi në Pukë! PS me humbje të thellë, PSD ‘parakalon’ LSI-në

   Përfundon numërimi i kutive të votimit në Pukë. Në Bashkinë e Pukës, PS ka grumbulluar 2820 vota, ndërsa PD 2216 të tilla. PSD e Tom Doshit ka marrë 569, duke lënë pas LSI-në me 279 ‘fletushka’. Në vitin 2017; PS ka pasur 4.255 vota, PD 1.332, ndërsa PSD dhe LSI me nga 309 dhe 597 vota.

  • 12:55

   Nuk ka surpriza në Tropojë! PD fiton me rezultat të thellë ndaj PS

   Është mbyllur procesi i numërimit edhe në Tropojë, ku raportohet se fitues ka dalë Partia Demokratike me 6443 vota ose 66.37%. Kjo mund të konsiderohet si një fitore e thellë ndaj PS, pasi kjo e fundit ka arritur të sigurojë vetëm 3094 vota ose 31.87 % të votave totale. Partia Demokratike fiton bindshëm në Tropojë duke marrë dyfishin e votave që ka marrë Partia Socialiste.

  • 12:27

   VOTAT/ Numërohen 38.3% të kutive, rritet sërish PD! Rezultat i ngushtë mes palëve në rang vendi (SHIFRAT)

   Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave. Në total janë numëruar 1961 kuti nga 5199, pra rreth 38.3%,  dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste 49.34% ose 279,050 vota.

   Partia Demokratike 38.88 % ose 219,897 vota.

   LSI 7.16% ose 38,317 vota.

   PSD 2% ose 11,333 vota në rang vendi

  • 11:45

   Ulet PS-ja, rritet PD! Përditësimi i fundit i KQZ, rezultat i ngushtë mes palëve në rang vendi (SHIFRAT)

   KQZ

   Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave. Në total janë numëruar 1894 kuti nga 5199 në total dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste 49.36% të votave ose 264,098

   Partia Demokratike 38.83% ose 207,797 vota.

   LSI 7.16% ose 38,317 vota në rang vendi. 

   Rezultati ka ndryshuar në favor të opozitës me një rritje të lehtë.

  • 11:40

   “Numëruan vetëm 15 kuti”/ Erion Braçe denoncon: Komisionerët e PD e LSI në Divjakë janë ‘zhdukur’ që prej orës 05:30

   Erion Braçe

   Kandidati i Partisë Socialiste për deputet, Erion Braçe ka denoncuar faktin se numëruesit e PD dhe LSI në KZAZ e Divjakës që prej orës 5:30 të mëngjesit të sotëm kanë braktisur punën. Sipas Braçes, komisionerët ishin paraqitur në detyrë në orën 1.30 të mëngjesit dhe pasi kishin numëruar 15 kuti votimi, u larguan pa dhënë asnjë njoftim.

   Postimi i plotë:

   Ja pse nuk behen zgjedhjet me komisioneret e PD e LSI! Ja pse nuk numerohet vota e shqiptareve me numeruesit e PD e LSI! Nje i paditur shermbullor, injorant tipik, emeruar nga PD nenkryetar i KZAZ Divjake, Ymer Dermyshi; Nje dembel tipik, i paditur por arrogant, emeruar nga PD sekretar i KZAZ Divjake; numeruesit e PD-LSI; Kane braktisur detyren e numerimit te votave te shqiptareve prej ores 5.30 te mengjesit te sotem dhe nuk dihet ku jane braktisja e detyres eshte veper penale dhe denohet nga 3-5 vite burg! Pooor askush nuk po merret me keta barbare qe u eshte besuar numerimi i votes se shqiptareve. Erdhen ne oren 1.30, nisen pune dhe numeruan vec 15 kuti votimi pa bere dot as edhe nje njesi te plote, ndaluan ne oren 5.30 dhe kane braktisur detyren! I bej thirrje drejtuesit te kqz te rinise menjehere numerimin e votave te qytetareve te divjakes. menjehere dhe tani! I bej thirrje prokurorit qe heton krimet elektorale te paraqitet prane kzaz divjake dhe te nise hetimin kryesisht ndaj kesaj bande qe tallet me vullnetin e shtetasve! Ndryshe, sic ligji e kerkon, numerimi do nise tani me dy numeruesit e mbetur e ne kushte transparence te plote!

  • 11:40

   Mbyllet procesi i numërimit në Poliçan, e merr PS! Socialistët rënie drastike bashkë me LSI, PD në rritje

    

   Mbyllet procesi i nu

   Foto ilustruese

   mërimit në Poliçan. Deri më tani është njoftuar se nga kutitë e hapura, Partia Socialiste ka dalë forcë e parë me 3541 vota, për t’u ndjekur nga PD me 978 të tilla dhe LSI me 756 vota. Forcat e tjera politike kanë marrë 7 vota, ndërsa të pavlefshme janë shpallur 13. Krahasuar me vitin 2017, PS dhe LSI kanë pësuar humbje të mëdha. 4 vitë më parë, PS mori 4492 vota, LSI 1404 vota dhe PD me 788 vota.

  • 10:58

   Përfundon numërimi në Përmet, PS fiton me 3400 vota por ka humbje votash nga 2017 bashkë me LSI, PD e “paprekur” (SHIFRAT)

   Ka përfunduar numërimi në bashkinë e Përmetit pjesë e qarkut Gjirokastër. 46 kutitë e kësaj bashkie janë numëruar dhe sipas rezultatit fituese është Partia Socialiste me 3466 vota, e pasuar nga PD me 1939 vota dhe LSI me 527 vota. Në krahasim me 2017, PS është rreth 400 vota më pak. Rezultati në 2017 për këtë bashki ishte: PS, 3857, PD 2004 vota dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, 1433 vota.

  • 11:04

   VOTAT+MANDATET/ Numërohen 34.55% të kutive në rang vendi! PS mbi 17 mijë vota para Opozitës së Bashkuar!

   34.55% të votave, (1789kuti) janë numëruar në rang vendi dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste. Me 248 mijë e 130 vota (49.44 % ose ndryshe 69 deputetë). PS ka një rënie të lehtë pasi në orët e para të mëngjesit ishte rreth 50%. Ndërsa Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut. PD-ja ka 194  mijë e 611 vota (38.77% ose ndryshe 54 ulëse), ndërsa LSI-ja ka 35  mijë e 927  vota (7.16  %, ose ndryshe 10 deputetë). Me përllogaritjen e deritanishme, Partia Socialishte është 17 mijë e 590 vota para opozitës së bashkuar.

  • 10:44

   Ndërpritet procesi i numërimit në disa Bashki, komisionerët ‘sfidojnë’ Kreun e KQZ-së: Jemi lodhur!

   Disa Bashki në vend është ndërprerë procesi i numërimit të votave, për shkak se komisionerët thonë se janë lodhur. Ja vendet ku është ndërprerë numërimi Numërimi është ndërprerë në Shijak, Roskovec, Devlinë dhe Kamëz. Në Shijak në 17 kutitë e para të votimit që i përkasin njësive administrative Maminas dhe Gjepalaj rezulton fituese PS. Pas përfundimit të këtyre njësive Komisioni i KZAZ nr.25 vendosi të ndërpresë numërimin për ta rifilluar pas mesditës. Kanë mbetur për t’u numëruar votat e qytetit të Shijakut dhe njësisë Xhafzotaj, që kanë dhe numrin më të madh të votuesve dhe qendrave të votimit. Procesi i numërimit është ndërprerë edhe në Roskovec dhe pritet që të rifillojë në orën 12.00. Ndalohet numërimi edhe në Delvinë në KZAZ.89 për shkak të lodhjes së numëruesve dhe do të rihapet në orën 14:00. Ndërpritet numërimi edhe në KZAZ.27 në Kamzë sepse numëruesit janë tërhequr dhe pritet të rinisë puna në orën 16:00. Deri më tani janë numëruar vetëm 19 nga 88 kuti në total për këtë KZAZ.

  • 10:29

   SHIFRAT/ Opozita udhëheq në Bulqizë dhe Klos, PS, e para në Burrel, rezultatet e votimit për kutitë e numëruara deri më tani

   Rezultatet e fundit në qarkun e Dibrës nxjerrin fituese opozitën e bashkuar në Bulqizë dhe Klos, ndërsa Partinë Socialiste fituese në Burrel. Në Burrel nga 53, 21 kuti të numëruara në KZAZ nr 16, rezulton se PS është udhëheqëese me gati 1 mijë vota më shumë. Ndërsa panorama është tjetër në Bulqizë, ku udhëheq opozita dhe po ashtu edhe në Klos.

   Të dhënat e fundit për qarkun Dibër:

   Burrel KAZ NR 16
   21 kuti të numeruara
   PS 3618
   PD-an 2384
   LSI 186

   Bulqize KZAZ NR 18
   21 kuti të numëruara
   PS 2678
   PD 2007
   LSI 869

   Klosi KAZAZ 17
   Për 15 kuti
   PS 2518
   PD-an2440
   L SI 123.

  • 10:11

   VOTAT+MANDATET/ Numërohen mbi 32% e kutive në vend! Prin PS-ja! PD-LSI në rritje, ‘surprizë’ PSD-ja

   Mbi 32 % e votave (1671 kuti) janë numëruar dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste. Me 230  mijë e 708vota (49.53 % ose ndryshe 70 deputetë). PS-ja ka ngjyrosur thujse treçerekun e hartës së Shqipërisë, duke lënë pas të gjitha partitë e tjera.

   Ndërsa Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut. PD-ja ka 180  mijë e 844 vota (38.74% ose ndryshe 54 mandate), ndërsa LSI-ja ka 33 mijë e 115 vota (7.11  %, ose ndryshe 10 deputetë). Partia Social Demokrate ka marrë deri më tani 8 mijë e 981 vota (1.93%, ose ndryshe përafërsisht 3 mandate).

  • 9:54

   Përfundon numërimi në Has! PD fiton thellë, shkëputet me 2 mijë vota, PS, numër i lartë i votave të pavlefshme!

   Ka përfunduar procesi i numërimit në qytetin e Hasit. Partia Demokratike është fituese në këtë bashki, pjesë e qarkut Kukës. Rezultati final në Has është: Partia Socialiste 2671; Partia Demokratike 4776 dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 16 vota. Një numër i lartë fletësh votimi prej 488 fletëvotimi janë shpallur të pavlefshme.

  • 9:45

   Përfundon numërimi në Fushë-Arrëz, fiton PD me rezultat të ngushtë ndaj PS

   Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në 16 qendër votimit në Fushë-Arrez. Shpallet fituese PD me rezultat të ngushtë ndaj PS.

   REZULTATET

   PS: 2.720 ose 61,05%

   PD: 1.018 ose 22,85%

   LSI: 432 ose 9,70%

   PSD: 199 ose 4,47%

  • 9:42

   Shpallen rezultatet e votimit elektronik, PS “merr” njësinë 10, kandidatët me më shumë vota

   Është shpallur këtë të hënë rezultati për njësinë 10 në Tiranë ku u pilotua për herë të parë votimi elektronik. Përfaqësues të kompanisë Smartmatic dhe të Komisionit të Zgjedhjeve bënë të ditur se gjatë natës është kryer importimi i të dhenave për 30 qendra votimimi për KZAZ 40. Rezultati për subjektet nxjerr fitues Partinë Socialiste me 6007 vota dhe Partinë Demokratike 4550, ndërsa për Lëvizjen Socialiste për Integrim 628 vota. Për kandidatët të dhënat e përpunuara elektronikisht tregojnë se në listen e LSI Monika Kryemadhi kryeson 83 vota. Në njësinë 10 figura më e votuar është për Partinë Demokratike është Agron Shehaj i dyti Lulzim Basha dhe e treta Jorida Tabaku. Në listen e Partisë Socialiste të dhënat tregojnë se Fatmir Xhafaj ka marrë mbi 2795 vota.

  • 9:19

   Numërohen 69 nga 481 kuti në qarkun e Durrësit, ja si ndahet rezultati deri tani

   Numërohen 69 kuti nga 481 në total në qarkun e Durrësit. Deri tani Partia Socialiste ka marrë 11002 vota, PD 7730 vota dhe LSI 1347. Procesi i numërimit vijon normalisht.

  • 8:57

   Numërohen 91 nga 411 QV e Qarkut të Shkodrës, PD – LSI kryesojnë me 53.3 të votave, PS ka 43.1%, PSD surpriza e vërtetë e qarkut

   Janë numëruar 91 nga 411 QV në total të Qarkut të Shkodrës. Deri më tani, kryesuese është Partia Demokratike, e cila ka siguruar 43.1% të votave, e përkthyer në 10.057 vota, e dyta renditet Partia Socialiste me 29.9 % të votave, e përkthyer në 6.974 vota, e treta, e cila përbën dhe risi, është Partia Social Demokrate, me 14.9%, e përkthyer në shifra në 3473 dhe e katërta renditet Lëvizja Socialiste për Integrim me 10.2 % e përkthyer në 2.370 vota. Me projeksionet e deritanishme Partia Demokratike merr 5 mandate në këtë qark, Partia Socialiste 4, Partia Social Demokrate 1 dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 1.

  • 8:57

   Përfundon numërimi i votave në Këlcyrë dhe Memaliaj!

   Në qarkun e Gjirokastrës Partia Socialiste prin me 55.3%, ndërsa PD dhe LSI marrin deri tani 42.8 %. Ka përfunduar procesi i numërimit në Këlcyrë dhe në Memaliaj. Në Këlcyrë, PS- 1750, PD- 1070 vota, LSI- 509 vota, PSD 38 vota. Ndërkohë Dropulli ka 17 kuti nga 37 të numëruara. Në Gjirokastër janë 103 kuti të numëruara. Në Gjirokastër procesi i numërimit është pezulluar për të rinisur në orën 10.

  • 8:54

   Përfundon numërimi në 80 nga 227 QV e Qarkut të Dibrës, PD dhe LSI 50 % të ‘tortës’, PS 47.1 %

   Ka përfunduar numërimi për 80 nga 227 QV në total në Qarkun e Dibrës. Deri më tani, Partia Socialiste kryeson me 47.1% të votave, e përkthyer në 10.994 vota. E dyta renditet Partia Demokratike, e cila ka siguruar 42.3% të votave, e përkthyer në 9891 vota. E treta në renditje është LSI me 7.7% e përkthyer në vota me 1803. Sipas projeksioneve 5 mandatet e këtij qarku ndahen në 3 për PS dhe 2 për PD.

   Rezultati i plotë sipas bashkive:

   Bashkia Dibër
   PS – 3302
   PD – 3564

   LSI – 602

   Bashkia e Bulqizës
   PS – 2.450
   PD – 1.721
   LSI – 792

   Bashkia Klos
   PS- 1.988
   PD – 1943
   LSI – 98

  • 8:42

   MANDATET + VOTAT/ Numërohen mbi 27% të kutive! Si janë pozicionuar PS dhe Opozita e Bashkuar, PD në rritje!

   Mbi 27% e votave (1419 kuti) janë numëruar dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme është Partia Socialiste. Me 194 mijë e 901 vota (49.76 % ose ndryshe 69 deputetë).

   Ndërsa Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut. PD-ja ka 150 mijë e 868 vota (38.51% ose ndryshe 54 ulëse), ndërsa LSI-ja ka 27 mijë e 953 vota (7.14  %, ose ndryshe 10 deputetë).

  • 8:39

   Përfundon numërimi në Bashkinë e Himarës! PS fiton bindshëm me 58% të votave

   HIMARË– Ditën e sotme ka përfunduar numërimi në Bashkinë e Himarës. Procesi ka qënë i qetë ndryshe nga vitet e tjera që ka pasur situata dhe problematika të ndryshme.

   REZULTATI:

   58% për PS 3447
   31% për PD 1854 vota
   LSI 5.80%, 341 vota
   vota të pavlefshme 124

  • 8:11

   Numërohen 14.8 % e votave në Tiranë! Kryeson PS, e ndjekur nga PD

   Në qarkun e Tiranës deri tani janë numëruar 14.8 % të votave, ku PS vijon të jetë forcë kryesuese e ndjekur nga koalicioni PD-AN. PS ka marrë 51.51 % ose e thënë në vota 32467, e ndërsa PD-AN ka marrë 22764 vota ose 36.12 %. Kandidati i pavarur nga Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të marrë 447 vota.

   LSI ka marrë në qarkun e Tiranës 6.11 % ose 3850 vota. Edhe partia e Tom Doshit, PSD ka arritur që të marrë 2.83 % ose 1783 vota.

  • 7:54

   Numërohen mbi 42% e votave në qarkun e Gjirokastrës! PS ‘rrëmben’ vendin e parë, merr dyfishin e votave

   Vijon të ecë me ritme të shpejta numërimi i votave në qarkun e Gjirokastrës, ku deri më tani rezulton se janë numëruar mbi 42% e votave.

   Kryeson bindshëm PS që ka arritur të marrë 55.23% të votave, gati dyfishi i votave që ka marrë PD 28.40%. LSI duket larg dy forcave kryesore, ku ka arritur të marrë deri më tani 13.53% të votave.

  • 7:52

   Procesi në Vlorë! Numërohen mbi 19% e votave, PS vijon të kryesojë, rritet PD

   Në qarkun e Vlorës janë numëruar deri më tani 19% e votave, ku vijon të kryesojë PS, ndërsa shihet një rritje e PD-së.

   Sipas të dhënave të KQZ rezulton se deri më tani PS ka marrë 57.45% të votave, ndërsa PD ka marrë 32.63%. LSI ka marrë deri më tani vetëm 6.43% të votave, ndërsa ndër partitë e tjera ajo që ka marrë më shumë është Bindja Demokratike që ka marrë 1.20% të votave.

  • 7:38

   Lodhen komisionerët e PD-së, ndërpritet numërimi te Pazari i Ri në Tiranë

   Në orën 07:20 është ndërprerë procesi i numërimi në KZAZ nr. 32 në Tiranë, që ndodhet te shkolla “Hasan Tahsim” te Pazari i Ri. Komisionerët e PD-së kanë kërkuar pushim për shkak të lodhjes.

   Pritet që pushimi të zgjasë katër deri në pesë orë, kohë që do të shërbejë për tu çlodhur numëruesit, të cilët më pas do t’i kthehen punës në tavolina.

  • 7:17

   Përfundon numërimi i 9 kutive të para në Bashkinë e Kavajës! PD dhe LSI kryesojnë, diferenca e ngushtë me PS

   Në Bashkinë e Kavajës janë numëruar 9 nga 90 kutitë në total.Deri në këto momente, sipas projeksioneve të publikuara në faqen zyrtare të KQZ, kryesuese në këtë bashki, është Partia Demokratike, e cila siguruar 1213 vota, e dyta renditet Partia Socialiste me 1134 vota dhe e treta LSI me 130 vota.Pjesa tjetër e votave është ndarë mes subjekteve të tjera të përfshira në këto zgjedhje.

  • 7:13

   MANDATET + VOTAT/ 7 orë nga nisja e numërimit, si janë pozicionuar PS dhe Opozita e Bashkuar

   Kanë kaluar më shumë se shtatë orë që nga nisja e numërimit të votave dhe pozicioni i partive më të mëdha në vend, ka ardhur duke ndryshuar. Deri më tani kryeson Partia Socialiste me 154 mijë e 707 vota (50.19 % ose 66 mandate). Ngjyra lejla ka mbuluar thujse të gjithë zonën e Shqipërisë Qendrore dhe asaj Jugore. Ndërsa Partia Demokratike renditet e dyta me 117 mijë e 913 vota (38.26 % ose 50 deputetë). Lëvizja Socialiste për Integrim është e treta me 21 mijë e 569 vota (7.00 % ose 6 mandate). Ajo që është surprizë është PSD-ja, e cila renditet e katërta me 5 mijë e 739 vota dhe ka të paktën 3 mandate të sigurta, edhe pse tashmë Tom Doshi ka dhënë dorëheqjen duke kërkuar zëvendësimin e tij. Më pas renditen Nism Thurje, Lëvizja Për Ndryshim dhe Bindja Demokratike.

   Partia Socialiste e Shqiperise– 154 707

   Partia Demokratike “Aleanca për Ndryshim“- 117 913

   Lëvizja Socialiste për Integrim– 21 569

   Partia Social Demokrate– 4136

   Nisma Thurje– 1359

   Partia Lëvizja Për Ndryshim -1155

   Bindja Demokratike– 1063

  • 6:27

   Numërohen 121 qendra votimi në Elbasan, PS kryeson

   121 qendra votimi janë numëruar deri tani në Elbasam, ku PD kryeson bindshëm. Sipas rezultateve të deritanishme, PS kryeson në qarkun e Elbasanit me 20271 vota, e ndjekur nga PD me 13569 vota dhe në vend të tretë është LSI me 1504 vota.

   Pas LSI-së është NTH me 401 vota, e ndjekur nga LN me 240 vota. Ndërkohë që në vend të gjashtë në Elbasan është DB-ja me 124 vota.

  • 6:22

   PS kryeson në rang kombëtar, Rama bën reagimin e parë: Çfarë agimi

   Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë, teksa më shumë se gjashtë orë pas nisjes së numërimit të votave, PS-ja është forcë e parë dhe kryeson në rang kombëtar. Në një postim ne Facebook, Rama ka publikuar një foto të qiellit të zjarrtë.

   “Çfarë agimi,“- shkruan Rama, si për të treguar entuziasmin që mund të ndjejë në këto momente si pasojë e rezultatit të zgjedhjeve, edhe pse janë numëruar vetëm 12% e kutive të votimit.

  • 6:23

   Përplasje në qendrën e numërimit në Kombinat, PD-ja kërkon të çlodhet: Nuk do vdesim mbi tavolinë! Maxhoranca: Ikni, vazhdojmë vetëm

   Debate në një prej qendrave të numërimit të votave në Kombinat. Dosja.al ka mësuar se pala e Partisë Demokratike ka kërkuar që të bëhet një pushim pas një pune të gjatë që kanë bërë gjatë gjithë natës, por po hasin kundërshtime nga ana e maxhorancës. Vetë anëtarë të PD-së shprehen se ata të maxhorancës u kanë thënë se edhe nëse duan të tërhiqen për pushin, do të vazhdojën vetë numërimin e votave. Kjo gjë ka sjellë përplasje mes palëve.

   “Numëruesit e PD-së kërkojnë shtyrje të numërimit të votave. Njerëzit janë të lodhur, kanë ardhur këtu. ka një logjikë çdo gjë. duhet të pushojmë 4 apo pesë orë dhe më pastë vijmë sërish. Tani që po flasim janë të gjithë pushim, por vetëm këta këtu nuk duan. Kodi moral del mbi kodin ligjor ndinjëherë. Me Kod Ligjor është që të rrinë këtu deri në numërimin e 10 kutive, por ka dhe një Kod moral. Njerëzit janë shumë të lodhur, nuk do vdesin mbi tavolinë. Maxhoranca nuk na lë të pushojmë, thonë që do e vazhdojmë ne numërimin,”- thotë një prej numëruesve të PD-së.

  • 6:06

   MANDATET + VOTAT/ 6 orë nga nisja e numërimit, si janë pozicionuar PS dhe Opozita e Bashkuar, surprizon PSD-ja

   Kanë kaluar më shumë se gjashtë orë që nga nisja e numërimit të votave dhe pozicioni i partive më të mëdha në vend, ka ardhur duke ndryshuar. Deri më tani kryeson Partia Socialiste me 113 mijë e 480 vota (50.29 % ose 66 mandate). Ngjyra lejla ka mbuluar thujse të gjithë zonën e Shqipërisë Qendrore dhe asaj Jugore.

   Ndërsa Partia Demokratike renditet e dyta me 86 mijë e 376 vota (38.28 % ose 50 deputetë). Lëvizja Socialiste për Integrim është e treta me 15 mijë e 406 vota (6.83 % ose 6 mandate).

   Ajo që është surprizë është PSD-ja, e cila renditet e katërta me 4 mijë e 136 vota dhe ka të paktën 3 mandate të sigurta, edhe pse tashmë Tom Doshi ka dhënë dorëheqjen duke kërkuar zëvendësimin e tij. Më pas renditen Nism Thurje, Lëvizja Për Ndryshim dhe Bindja Demokratike.

   Renditja deri më tani:

   Partia Socialiste e Shqiperise– 113480

   Partia Demokratike “Aleanca për Ndryshim“- 86376

   Lëvizja Socialiste për Integrim– 15406

   Partia Social Demokrate– 4136

   Nisma Thurje– 1359

   Partia Lëvizja Për Ndryshim -1155

   Bindja Demokratike– 1063

   Harta
  • 5:59

   Numërohen 53 qendra votimi në qarkun Shkodër, kryesor bindshëm PD

   53 qendra votimi janë numëruar deri tani në Shkodër, ku PD kryeson bindshëm. Sipas rezultateve të deritanishme, PD kryeson në qarkun Shkodër me 5501 vota, e ndjekur nga PS me 3764 vota dhe në vend të tretë është PSD me 2042 vota.

   Pas PSD-së është LSI me 1176 vota, e ndjekur nga LN me 163 vota. në vend të gjashtë në Shkodër është me 143 vota.

  • 5:28

   DURRËS dhe TIRANË, dalin rezultatet paraprake, si është situata në dy qarqet kryesore në vend

   Në Tiranë janë numëruar 100 kuti votimi nga 1243 që janë në tota, ku kryeson Partia Socialiste. PS-ja ka 16 miëj e 909 vota dhe ndiqet nga Partia Demokratike me 10 mijë e 907 vota.

   Në vend të tretë renditet LSI me 1877 vota, ndërsa në vend të katërt renditet PSD me 870 vota. Ndërsa në Durrës, situata paraqutet krejt ndryshe. Aty procesi i numërimit ka nisur me më shumë se katër orë vonesë, por deri më tani kryesor PS-ja.

   Partia Socialiste është në avantazh me 1092 vota. Në vend të dytë është Partia Demokratike me 459 vota, ndërsa LSI ka marrë vetëm 25 vota. Në durrës janë gjithsej 481 qendra votimi por janë numëruar vetëm 7 prej tyre.

  • 5:21

   Numërohen mbi 20% të votave në Gjirokastër, kryeson PS-ja, merr dyfishin e votave të PD-së

   Numërimi në Gjirokastër vijon me ritme të shpejta. Deri më tani mësohet se janë numëruar më shumë se 20% të votave, nga të cilat PS-ja ka marrë 12% të tyre, dhe dyfshin e votave që ka marrë PD-ja, vetëm 6%.

   Ndërsa LSI-ja ka marrë një pjesë shumë të vogël të votave në këtë qark. Numri i votave që kanë marrë partitë e tjera është i papërfillshëm.

  • 4:53

   Numërohen 85 qendra votimi në Tiranë, kryeson bindshëm PS deri tani

   Pamje nga procesi i numrimit

   85 qendra votimi janë numëruar deri tani në Tiranë. Nga rezultatet e publikuara nga KQZ, shihet se kryeqytetin deri tani e kryeson PS me 14222 vota, e ndjekur nga PD me 9721 vota dhe LSI me 1745 vota.

   Në vend të katërt është PSD me 791 vota, e ndjekur nga NTH me 256 vota dhe Boiken Abazi me 204 vota.

  • 4:35

   Situata sipas QARQEVE/ PD-LSI zaptojnë Veriun, PS-ja në avantazh në pjesën tjetër të Shqipërisë

   Kur kanë kaluar më shumë se pesë orë nga nisja e numërimit të votave, harta e Shqipërisë është ndarë në dy ngjyra, blu dhe lejla.

   Nga të dhënat e derimëtanishme, mësohet se Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë dominuar të gjithë Veriun e Shqipërisë që është bërë i gjithi në ngjyrë blu.

   Ndërsa pjesa tjetër e Shqipërisë, në thuajse tetë qarqe, është në avantazh Partia Socialiste.

   Në Shkodër PS-LSI marrin 48% të votave, shumë më tepër se PS-ja që ka marrë vetëm 23 %, ndërsa në Lezhë PD-LSI që marrin 55.9% kundrejt PS me 40.8%. Edhe në Dibër, PD-LSI kryesojnë me 52.1% kurse PS ndjek me 45.9%. Në Kukës PD-LSI kanë 64.3% të votave, kurse PS 34.6%.

  • 4:16

   Numërohen katër kuti votimi në Shijak, udhëheq PS-ja me 67.23% të votave

   anë numëruar katër kuti votimi në Shijak. Dosja.al ka mësuar se në këtë zonë deri më tani udhëheq Partia Socialiste me 67.23 % të votave, ose ndryshe 601 vota.

   E dyta vjen Partia Demokratike me 258 vota, ose 28.86% të tyre. 17 vota janë për LSI-në.

  • 4:12

   E PAPRITUR! Tom Doshi dorëhiqet nga lista si deputet në zgjedhje: KQZ të bëjë zëvendësimin tim (Letra)

   Tom Doshi

   Dorëhiqet Tom Doshi! Kryesuesi i litave të Partisë Social Demokrate, Tom Doshi, me anë të një letre drejtuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme nga listat si kandidat për deputet.

   Doshi kërkon që KQZ-ja të bëjë zëvendësimin e tij me një tjetër person. Vendimi i Doshit ka ardhur në mënyrë të papritur, kur në fakt PSD-ja sipas të dhënave zyrtare ka marrë një numër të konsiderueshëm votash, prej 2542 votash (dy deputetë).

   Letra e dorëzuar nga Tom Doshi:

   Kërkesë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Unë i nënshkruari Tom Doshi me vullnetin tim të lirë dhe të plotë deklaroj se në datën 26 prill jap dorëheqjen e parevokueshme nga mandati im si deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Deklaroj se sot në datën 26 prill jap gjithashtu dorëheqjen nga mandati im si deputet i fituar pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 dhe jap dorëheqjen nga lista shumëemërore e kandidatëve për deputet të PSD për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë të datës 25 prill 2021..

   I kërkoj KQZ të bëjë zëvendësimin tim si deputet sipas parashikimeve ët Kodit Zgjedhor. Sa më sipër ëstë në përputhje me vullnetin tim të lirë dhe të plotë dhe nuk kam sot në datën 26 prill dhe asnjë pretendim me vendimin e KQZ sipas të cilit mandati im i kalon kandidatit tjetër sipas parashikimeve të Kodit Zgjedhor. Kjo dorëheqje është e parevokueshme

  • 4:06

   REKORD! Afro 5% e fletëve të votimit konsiderohen të pavlefshme

   Pamje nga procesi i numrimit

   Në të gjithë vendin janë numëruarm mbi 100 mijë flet votimi, por ajo që bien ë sy është se numri i fletëve që kanë rezultuar të pavlefshme, është mjaft i lartë. Mësohet se në të gjithë vendin janë shpallur 5 mijë e 200 flet votimit të pavlefshme, një numër ky, mjaft i lartë.

   Krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, ku vetëm 1.98 % të fletëve të votimit dolën të pavlefshme, ky numër kap afro 5% të votave të hedhura në kuti.

   Arsyeja e rritjes së numrit të fletëve të pavlefshme mund të jetë edhe fakti që këtë herë shqiptarët përveç partisë kanë votuar edhe kandidatin e tyre të preferuar. Kjo gjë sjell dhe ngatërresa.

  • 3:50

   Numëruesit kthehen në qendrat e votimit, nis rinumërimi i votave në Durrës

   Pamje nga procesi i numrimit

   Procesi i rinumërimit në qytetin e Durrësit ka rinisur rreth orën 03:00 pas një ndërprerje, për shkak të numëruesve nga PD, të cilët u tërhoqë nga numërimi i votave.

   Deri tani në Durrës është numëruar vetëm 1 kuti votimi, në të cilën 116 vota kanë shkruar për PS-në, dhe 32 për PD-në. Ndërkohë që 1 kuti votimi ka dalë e parregullt në Durrës, pasi nuk i kishte të gjitha materialet zgjedhore brenda.

  • 2:26

   Numërohen 4 kutitë e para në Bashkinë Finiq, PS kryeson bindshëm

   4 kutitë e para janë numëruar në Bashkinë Finiq. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se në katër kutitë e numëruara PS kryeson bindshëm me 150 vota ndersa PD me 48 vota.

   PS: 150

   PD: 48

  • 2:21

   PARTI PAS PARTIE! Si po shkon numërimi i votave në Shqipëri dy orë pas nisjes, ngjyra mavi mbulon Jugun, Veriu s’e tradhëton blunë e PD-së, i ndjek pas LSI-ja dhe partia e Tom Doshit

   Ka përfunduar numërimi i kutive të para të votimit pothuajse në të gjithë vendin, duke sjellë kështu edhe rezultatet për votat që kanë qenë brenda tyre. Dosja.al ka mësuar se sipas të dhënave të pasqyruara deri më tani, Partia Socialiste kryeson me 6428 vota, ndërsa e dyta në radhë vjen Partia Demokratike “Aleanca për Ndryshim” me 4735. E treta është Lëvizja Socialiste për Integrim me 860 vota, ndërsa nuk mbetet pas as partia e Tom Doshit, Partia Socialdemokrate, e cila ka marrë 247 vota.

  • 2:09

   Numërohen 4 kutitë e para në Patos, kryeson PS me rezultatet

   4 kutitë e para janë numëruar në Patos. Nga numërimi i deritanishëm në Patos kryeson PS me 721 vota, e ndjekur nga PD me 469 vota dhe LSI me 49 vota.

   PS:721

   PD:469

   LSI:49

  • 2:01

   Numërohen edhe 2 kuti të tjera në Tiranë, PS vazhdon të kryesojë

   Numërohen edhe 2 kuti të tjera në Tiranë. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se deri tani kryeson PS me 456 vota, e ndjekur nga PD me 245 vota dhe LSI me 57 vota.

   PS:  456

   PD: 245

   LSI:57

  • 1:48

   Pezullohet numërimi në një kuti në fshatin Treblovë të Vlorës

   Numërimi i votave është pezulluar në një kuti në fshatin Treblovë të Vlorës.

   Burime për Dosja.al bëjnë me dije se numërimi është pezulluar për shkak se kutia nuk kishte vulën e saktë.

  • 1:46

   Numërohet kutia e dytë në Kombinat, PS kryeson sërish

   Kutia e dytë është numëruar në Kombinat. Sipas rezultateve të mësuara nga Dosja.al, bëhet e ditur se PS kryeson edhe me kutinë e dytë të votimit, e ndjekur nga 114, ndërsa në LSI me 14 vota.

   PS 176

   PD: 114

   LSI: 14

  • 1:37

   Numërohet kutia e parë në fshatrat Baz dhe Rreth Baz, PD kryeson

   Është numëruar kutia e parë në fshatin Baz, të Dibrës. Sipas rezultateve të mësuara nga Dosja.al PD kryeson deri tani me 188 vota e ndekur nga PS me 160 vota dhe LSi me 19 vota.

   Ndërsa në fshatin Rreth Baz rezultati është më i ngushtë ku kryeson PD me 94 vota dhe PS me 92 vota.

  • 1:35

   Lëshoi’ Kritika të orta për bluzat! Yuri Kim jep porositë pas nisjes së numërimit të votave: Le të presim me durim rezultatet

   Yuri Kim

   Yuri Kim: Procesi i numërimit ka filluar në Shqipëri. Me kryekomisionerin Ilirjan Celibashi unë vizitova qendrat e numërimit në Vasil Shanto dhe në Shkollën e Kuqe. Punë të mbarë, falenderoj të gjithë punonjësit dhe stafin që do të punojë gjatë gjithë natës. Le të presim me durim rezultatet. SHBA është me ju deri në fund.

  • 1:15

   Numërohen 5 kutitë e para në Fier, PS kryeson

   Pamje nga procesi i numrimit

   5 kutitë e para janë numëruar edhe në Fier. Sipas rezultateve të mësuara nga Dosja.al, bëhet e ditur se deri tani Fierin e kryeson PS me 1015, PD me 642 vota dhe LSI me 92 vota.

   PS: 1015

   PD: 642

   LSI:92

  • 1:18

   Numërohet kutia e parë në Tiranë, kryeson PS (REZULTATET)

   Pamje nga procesi i numrimit

   Kutia e parë më vota është numëruar në Tiranë. Sipas rezultateve të mësuara nga Dosja.al, në kutinë e numëruar në Kombinat kryeson PS me 174 vota, e ndjekur nga PD me 124 vota dhe LSI me vetëm 12 vota.

   PS 174
   PD 124
   LSI 12

  • 1:10

   OSBE shkon në mesnatë në Peshkopi, mbikëqyr numërimin e votave

   Misioni i OSBE-së ka shkuar në Peshkopi, ku po mbikëqyr procesin e numërimit të votave. Dosja.al ju sjell fotot nga KZAZ-ja me numër 19, ku ndërkombëtarët shihet që janë mjaft të përqëndruar për të vëzhguar këtë proces në mesnatë.

   Krah tyre shihet që numëruesit kanë nisur nga puna dhe pritet që nga momenti në moment të zbardhet rezultati i votave, për të parë se cila prej aprtive kryeson në këtë zonë.

   OSBE në Peshkopi
  • 1:02

   Mbyllet numërimi në dy qendra në Has, PD kryeson bindshëm

   Procesi i votimit

   Ka përfunduar numërimi i votave në dy qendra në Has. Dosja.al ka mësuar se Partia Demokratike ka kryesuar bindshëm në këtë zonë me 200 vota. Partia Socialiste ka marrë 143 vota, kurse Lëvizja Socialiste për Integrim, nuk ka marrë asnjë votë për momentin.

  • 0:53

   Numërohet kutia e parë në Klos, PD lë pas PS-në me 67 vota, rezultatet për katër parti

   Pamje nga procesi i numrimit

   Numërohet kutia e parë në qarkun në Mat. Kutia e parë është numëruar në qendrën e votimit në Klos. Nga numërimi i votave, Partia Socialiste ka marrë 100 vota, Partia Demokratike 167.

   Në këtë kuti ka marrë edhe PSD-ja tre vota, si dhe Lëvizja për Ndryshim ka marrë pesë vota.

  • o:52

   Dalin rezultatet e dy kutive të para në Bashkinë Rroskovec, PS kryeson

   Pamje nga procesi i numrimit

   Dalin rezultatet e dy kutive të para në Bashkinë Rroskovec, PS kryeson

   PS: 860

   PD:606

   LSI:74

  • 0:34

   SHIFRAT/ Numërohet kutia e parë në Selenicë, shënohet barazimi i parë mes PS dhe Opozitës së Bashkuar

   Numërohet kutia e parë në Selenicë. Mësohet se kutia e parë është numëruar në fshatin Karburanë të Selenicës.

   PS rezulton të ketë marrë  120 vota, PD 67 vota dhe LSI 53. Në këtë mënyrë është shënuar barazimi i parë mes PS-së dhe Opozitës së Bashkuar.

  • 0:30

   Nis numërimi i votave në Dibër, Burrel, Peshkopi dhe Tiranë

   Ka nisur numërimi i votave në Burrel, Dibër, Peshkopi dhe Tiranë. Dosja.al ju sjell foto nga qendrat që kanë nisur numërimet, ku shihen edhe numëruesit e veshur me jelekë portokalli.

   Në Tiranë, numrimi ka nisur në njësinë nr.11 në “Vasil Shanto”. Kjo gjë erdhi menjëherë pas vizitës së ambsadores Yuri Kim, e cila kritikoi numëruesit e PD-së që mbanin veshur bluzat me numrin nëntë.

  • 0:30

   Fillon procesi i votimit në Berat, Durrës dhe Shijak

   Procesi i numërimit të votave ka nisur në qytetet e Beratit, Durrësit dhe Shijakut.

   Më parë numërimi i votave ka filluar edhe në Tiranë, Burrel, Dibër dhe Paskuqan.

  • 0:19

   Përfundon numërimi në Bashkinë Pustec, PS kryeson

   Foto nga Kombinati

   Numërimi i i kutive të votimit në Bashkinë Pustec ka përfunduar. Sipas rezultateve të publikuara nga KQZ, këtë Bashki e ka marrë Partia Socialiste. Pas PS-së është Partia Demokratike, dhe më vend të tretë është LSI-ja.

   PS: 868

   PD:473

   LSI: 168

  • 23:58

   Nis numërimi në Tiranë! Paskuqani ‘pret shiritin’, hapen kutitë e para

   Pamje nga procesi i numrimit

   Nis numërimi në qarkun e Tiranës. Siparin për kryeqytetin e ka hapur Paskuqani, ndërsa së shpejti do të nisë procesi dhe në vendet e tjera.

  • 23:23

   Celibashi nxjerr SHIFRAT: 48.2% e qytetarëve kanë dalë në votime, nuk është ende përfundimtare

   Ilirjan Celibashi

   Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka deklaruar se pjesëmarrja në votime do të merret vesh vetëm në momentin që do të përfundojë numërimi i votave. Në një deklaratë për mediat, Celibashi tha se deri më tani është raportuar se ka votuar vetëm 48.2% e popullsisë. Celibashi shtoi se pavarësisht se Shqipëria votoi me pajisjet e identifikimit elektronik, nuk është bërë e mundur raportimi në kohë reale.

   “Transportimi i kutive është duke u kryer përmes procedurave të nevojshme. Sipas të dhënave të faqes zyrtare janë 48.2 %, por ende nuk është marrë informacioni nga të gjitha qendrat e votimit. Pjesëmarrja totale do të jetë pasi të numërojë procesi i numërimit. Nuk mund të jepet sot. Pajisja e identifikimit elektronik ka punuar me metodën offline dhe për këtë arsye nuk mund të bëhet raportimi në kohë reale i votuesve,”- tha Celibashi.

  • 23:23

   Numërohen dhe dy kuti të tjera votimi në Pustec, sërish prin Partia Socialiste, lexoni shifrat për PD dhe LSI

   Pamje nga procesi i numrimit

   Numërohen dhe dy të tjera me vota në Pustec. Rzultatet e dy kutive të tjera nxjerrin fituese Partinë Socialiste. E dyta që renditet është Partia Demokratike, ndërsa LSI-ja është e fundit.

   Rezultatet e dy kutive:

   Kutia e tretë: LSI 61

   PS 245

   PD 209

   Kutia e katërt: PS 522

   PD 291

   LSI 87

  • 22:45

   Zgjedhjet në Elbasan/ Gazment Bardhi bën apelin, i bën “diss” Ballës: Të nisë sa më parë numërimi. S’i komentoj humbësit…


   Drejtuesit politik i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi ka bërë apel që të nisë sa më shpejt procesi i numërimit të votave. Në një prononcim të shkurtër për mediat, Bardhi ftoi PS-në që të caktonte numëruesit e saj. Ndërsa sa i përket deklaratës së fitores nga kundërshtari i tij, Taulant Balla, demokrati është shprehur me ironi se nuk i komentonte humbësit. 

   Kjo e sotmja është fitore e madhe për Shqipërinë dhe qarkun e Elbsanit. Falenderoj çdo qytetar që besuan projektin e PD-së dhe u përkushtuan në fushatë. Kam vetëm një apel; të nisim sa më parë numërimin. Ftoj PS të caktojë numëruesit e saj dhe të jeni të sigurtë që çdo qytetar ka ndezur një shpresë për veten dhe familjen e tyre. Unë nuk komentoj deklaratat e humbësve. I jap mesazh falenderimit,”-tha Bardhi. 

  • 23:11

   Projeksionet nxorrën humbëse PS-në! Balla ndez fishekzjarret në Elbasan: Votat të numërohen shpejt, kemi rezultatin më të mirë të 30 viteve


   Taulant Balla ka ndezur fishekzjarret në Elbasan, edhe pse pesë prijeksionet e publikuara e kanë nxjerrë humbëse Partinë Socialiste. I pranishëm në Elbasan, në një deklaratë nga seliae PS-së, Balla tha se procesi i numërimit të votave duhet të ecë me shpejtësi. Balla shtoi se rezultati që ka PS-ja në kutitë e votimit është më e mira që kanë marrë në 30 vite.

   “Faleminderit stafit të Elbasanit. Patronazhistëve tanë që kanë bërë një punë shumë të mirë në të gjithë territorin. Duke i siguruar PS në Elbasan fitoren më të lartë të marrë në këto 30 vite. Jam i sigurt se PS ka përtej 90 mijë votave, që do të na mundësonin të kishim mandatin e 9 në Elbasan. Ajo që na duhet, dhe shoh këtu një pjesë të djemve dhe vajzave që do të jenë në procesin e numërimit, na duhet që ky proces të ecë me qetësi. Partitë politike s’ka nevojë të jenë të grumbulluara për të dëmtuar proceset e numërimit. Përfaqësuesit e partive duhet ë jenë aty. Procesi i numërimit të eci shpejt pa vonesa dhe pasi të kemi konfirmuar rezultatin në nivelin politik të nisim dhe procesin e numërimit dhe për kandidatin. Ajo që ka sjell ë një rritje të pjesëmarrjes së qytetarëve në këtë proces ishte fakti se ne iu dhamë mundësi që të vononim dhe për kandidatët. Dua të falënderoj dhe 14 kandidatë e PS që kanë bërë një punë të shkëlqyer. Lista jonë ishte shumë përfaqësuese. Listë bio nga Elbasani. Ishte një listë fituese. Në fund unë dua t’i them popullit të shkëlqyer të qarkut tonë, shumë mirënjohje për këtë besim. Rezultati që ne kemi në kutitë e votimit është rezultati më i mirë në 30 vite në Elbasan. Rezultati që ne kemi në kutitë e votimit është rezultati më i mirë që ka marrë PS në Elbasan. Marrëveshja e 5 qershorit na kushtëzoi të kishim numërues politikë. Administrimi i gjithë dokumentacionit ka rëndësi shumë të posaçme në procesin zgjedhor. Unë e di që komisionerët janë të lodhur, por puna e tyre përfundon sa po përfundon dorëzimi, më pas hyjnë ekipet e numërimit, ku janë dy nga PS, dy PD dhe një LSI. Pritshmëria dhe objektivi ynë vazhdon të mbetet 9 mandate në Elbasan. Unë e kam thënë që në Elbasan objektivi ynë minimal është 8 mandate dhe maksimali 9 mandate. Nuk kam asnjë dyshim që e kemi arritur objektivin minimal, por nga raportimet e fundit kemi vota mjaftueshëm për të plotësuar objektivin maksimal,”- tha Balla.

  • 22:43

   Numërohet dhe kutia e dytë në Pustec, këtë herë PS-ja kryeson bindshëm

   Pamje nga procesi i numrimit

   Është numëruar edhe kutia e dytë e votave në Pustec. Dosja.al ka mësuar se këtë herë Partia Socialiste ka kryesuar bindshëm. PS ka marrë 259 vota, Partia Demokratike ka marrë 110 vota, ndërsa Lëvizja Socialiste për Integrim ka marrë 69vota.

  • 22:43

   Nis numërimi i votave në Has dhe Memaliaj

   Pamje nga procesi i numrimit

   Ka nisur numërimi i votave dhe në Has e Memaliaj. Dosja.al ka mësuar se 28 kutitë e votimit të Hasit janë dorëzuar në qendrat e numërimit dhe ka nisur të numërohen. Ndërsa Memaliaj ka 27 kuti votimi, të cilat gjithashtu kanë nisur të numërohen.

  • 22:20

   VETËM PAK VOTA DIFERENCË! Del rezultati i kutisë së parë/ Shikoni sa vota kanë marrë PS, PD dhe LSI

   Foto ilustruese

   Përfundon numërimi i kutisë së parë të votimit në KZAZ-në e Pustecit, zonë e minoritetit maqedonas në Korçë. Kjo zonë hap gjithmonë e para kutitë e votimit për shkak të numrit tejet të vogël të kutive, vetëm 5. Nga kutia e parë, e fshatit Kallamas, ka rezultuar se 118 vota i ka marrë PS, 114 vota kanë shkuar për PD dhe 17 vota për LSI.

  • 22:12

   Një kuti e parregullt në Ishëm të Durrësit! S’kishte brenda fletët e papërdorura të votimit

   Një kuti votimi në Durrës ka dalë e parregullt. Mësohet se kutia i përket qendrës së votimit 13 301 në zonën e Ishmit dhe brenda saj fletët e votimit të papërdorura nga procesi zgjedhor.

  • 21:36

   Nis numërimi i votave në Pustec


   Ka nisur numërimi i votave në Pustec. Dosja.al ka mësuar se në Bashkinë e Pustecit janë shtatë qendra në të cilat janë dorëzuar kutitë dhe numërimi ka nisur tashmë. Në Pustec ka fituar gjithmonë Partia Socialiste. Kjo zonë është e banuar nga minoritarë të Maqedonisë së Veriut, ku këtë herë ka garuar dhe Vasil Strejovski, që ishte i 12 në listën e Korçës.

  • 21:20

   Zgjedhjet 2021! Meta i vë vulën: Rekord pjesëmarrjeje! Triumf i besimit te Demokracia

   Presidenti Ilir Meta ka komentuar procesin e votimit për zgjedhjet parlamentare në vend. Me anë të një mesazhi të shkurtër në Facebook, kreu i shtetit shkruan se sot është shënuar pjesëmarrje rekord që shënon triumfin tek besimi në demokraci.

   “Faleminderit Shqipëria! Faleminderit Tirona jonë kampion! Rekord pjesëmarrjeje! Triumf i besimit te Demokracia!,”-shkruan Meta.

   POSTIMI I PLOTË:

  • 19:40

   Dibra, e para! Mblidhen kutitë e votimit, dorëzohen në qendrat e numërimit

   Në Dibër ka nisur dorëzimi i kutive. Dosja.al ju sjell pamje nga Dibra që qarku i parë ku janë mbledhur kutitë e votimit dhe janë dorëzuar në qendrat ku do të nisë numërimi i fletëve.

    

  Shto Koment