LIVE UPDATES
Sport

LËVIZJA që u monitorua! Avioni i Abramoviç udhëtoi nga Moska në Tel Aviv, ja arsyeja

14 Mars 2022, 17:57 Nga DOSJA

ANGLI – Sipas faqeve të internetit që monitorojnë fluturimet, avioni privat i Roman Abramovich, avioni Gulfstream G650ER me vlerë 60 milionë euro, u nis nga Moska dhe u ul në aeroportin Ben Gurion të Tel Avivit të dielën mbrëma. Nuk dihej nëse Abramovich ishte në aeroplan.

Miliarderi rus u sanksionua në fillim të kësaj jave dhe kishte 3.2 miliardë £ në asete të ngrira në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë ekipin e futbollit Chelsea. Abramovich ka një pasuri prej 12.4 miliardë euro, sipas Forbes, dhe zotëron një rezidencë prej 180 milionë euro në Kensington, një apartament nën çati prej 26 milionë euro në Londrën Perëndimore dhe mbi 1.4 miliardë euro në jahte, avionë privatë, helikopterë dhe supermakina.

Sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, miliarderi “është i lidhur me një person që është ose ka qenë i përfshirë në destabilizimin e Ukrainës dhe dobësimin dhe kërcënimin e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, përkatësisht Vladimir Putin”.

Qeveria tha gjithashtu se zoti Abramovich ka marrë përfitime financiare nga Kremlini, duke përfshirë uljen e taksave për kompanitë e tij, blerjen dhe shitjen e aksioneve për dhe nga shteti me tarifa të favorshme dhe kontakte përpara Kupës së Botës 2018 në Rusi.

Z. Abramovich tani nuk është në gjendje të shesë asnjë nga asetet e tij në MB, përfshirë Chelsean, pa një licencë të veçantë, e cila mund të jepet vetëm nga ministrat dhe Zyra e Zbatimit të Sanksioneve Financiare (OFSI).

Megjithatë, një litar shpëtimi u hodh në klubin e futbollit Chelsea mbrëmë kur ministrat ranë dakord që ai mund të shitej nga pronari i tij i sanksionuar rus Roman Abramovich. Kufizimet e ashpra u lehtësuan për të lejuar shitjen pasi oligarku 55-vjeçar ra dakord se nuk do të merrte asnjë të ardhur nga marrëveshja dhe tha se ishte i gatshëm të shlyente borxhin prej 1.3 miliardë paund që kompania i kishte.

Pozicioni aktual i Abramovich është i panjohur, por ai ishte kohët e fundit në Bjellorusi në “përpjekje për të ndihmuar” për të negociuar përfundimin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

B.T (Dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport #lufta abramovich chelsea rusia ukraina #lufta abramovich chelsea rusia ukraina

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN