LIVE UPDATES
Bota

Matteo Salvini do të përballet me gjyq për bllokimin e anijes së shpëtimit të emigrantëve

17 Prill 2021, 20:47 Nga DOSJA
Matteo Salvini do të përballet me gjyq për bllokimin e anijes

ITALI– Një gjykatës në Sicili ka urdhëruar ish-ministrin e brendshëm italian, Matteo Salvini të dalë në gjyq për refuzimin e lejimit të një anijeje spanjolle të shpëtimit të ankorohet në një port italian në vitin 2019, duke mbajtur njerëzit në det për ditë me radhë.

Gjykatësi Lorenzo Iannelli vendosi 15 shtatorin si datën e gjyqit gjatë një seance gjyqësore në Palermo. Salvini, i cili mori pjesë në seancë, konfirmoi rezultatin dhe tha se ai po bënte vetëm punën dhe detyrën e tij duke refuzuar hyrjen në anijen e shpëtimit dhe 147 personave që ajo kishte shpëtuar në Detin Mesdhe.

Sipas Guardian, duke cituar kushtetutën italiane, Salvini tha se mbrojtja e vendit ishte “detyra e shenjtë” e çdo italiani.

“Po shkoj në gjyq për këtë, sepse kam mbrojtur vendin tim? Do të shkoj me kokën lart, edhe në emrin tënd”.-tha ai.

Prokurorët e Palermos kanë akuzuar Salvinin për heqjen e detyrës dhe rrëmbimit, për mbajtjen e emigrantëve në det pranë brigjeve të Lampedusa për pothuajse tre javë në gusht 2019. Gjatë përleshjes, disa njerëz u hodhën në det të dëshpëruar ndërsa kapiteni u lut për një vend të sigurt.. Përfundimisht, pas një kalvari prej 19 ditësh, 83 migrantët e mbetur që ishin akoma në bord u lejuan të zbresin në Lampedusa.

Salvini kishte mbajtur një qëndrim të ashpër për emigracionin si ministër i Brendshëm gjatë qeverisë së parë të kryeministrit të atëhershëm, Giuseppe Conte, nga 2018-19. Ndërsa kërkonte që kombet e BE-së të bënin më shumë për të marrë emigrantë që mbërrinin në Itali, Salvini argumentoi se anijet humanitare të shpëtimit vetëm inkurajonin trafikantë me bazë në Libi dhe se politika e tij shpëtoi jetë duke dekurajuar udhëtime të mëtejshme të rrezikshme përtej Mesdheut.

Salvini është gjithashtu nën hetim për një tjetër bllokim të ngjashëm migrantësh që përfshin anijen e rojes bregdetare italiane Gregoretti, të cilën Salvini refuzoi ta lejojë të ankorohet në verën e 2019. Prokurori në atë rast, Andrea Bonomo i Catania në Siçili, këshilloi kundër një gjykimi, duke argumentuar se Salvini po kryente politikën qeveritare kur mbajti 116 migrantët në det për pesë ditë.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota giuseppe conte lorenzo iannelli matteo salvini giuseppe conte lorenzo iannelli matteo salvini

Sondazh

Poll

Bota 17 Prill 2021, 20:00

BANGLADESH– Të paktën pesë vetë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në Bangladesh pasi policia hapi zjarr ndaj një turme punëtorësh që protestonin për të kërk...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra