LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit kërkon varjen (ZHVILLIMET)

18 Nëntor 2021, 08:39 Nga DOSJA
Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit

FIER– Famijarët e Mateo Vasiut, 8-vjeçarit që u vra dhe u gropos në oborrin e shtëpisë nga Klodian Çalamani e kanë shumë të qartë dënimin që duan t’i japin vrasësit, varje dhe djegie në mes të qytetit. Të vënë në dijeni se sot do të jepej masa e sigurisë për ‘monstrën e Fierit’ ata janë shfaqur që në orët e para në dyert e Gjykatës së Fierit dhe kanë pritur që Çalamani të vinte në atë sallë dhe që ata vetë ta merrnin hakun për vrasjen e vogëlushit. Duke thyer xhamat, familjarët e Vasiut janë futur me dhunë brenda ambienteve të Gjykatës deri në holl, por pasi kanë parë që aty brenda nuk ndodhej Çalamani, kanë zbritur në oborr.

Të pikëlluar nga humbja e madhe, familja e Mateos, të njohur e më shumë se 100 qytetarë që nuk kishin asnjë lidhje me viktimën, janë filmuar teksa kontrollonin një e nga një furgonët e policisë për të parë nëse brenda tyre ndodhej vrasësi. Në prononcime të hëerëpashershme për media, të afërmit e vogëlushit kanë bërë thirrje për varje në mes të Fierit të Çalamanit e djegien e tij për së gjalli. Vetë nëna e 8-vjeçarit është dëgjuar të thotë se vetëm në atë mënyrë do të ketë mundësi të shkojë e t’i thotë të voglit se ia ka marrë hakun.

Vëllai i Mateos është filmuar teksa hidhet nga porta e Gjykatës së Fierit dhe drejtohet për tek një furgon policie për të parë nëse brenda ishte Çalamani. Një nga policët e ka marrë dhe e ka përqafuar 14-vjeçarin për ta qetësuar dhe më pas e ka çuar që të shohë vetë brenda mjetit për të vërtetuar se aty nuk ndodhej vrasësi i vëllait të tij të vogël. Pikërisht këto tensione kanë bërë që masa e “arrestit me burg” të caktohet në mungesë për 38-vjeçarin duke mos e sjellë fare në sallën e gjyqit. Pavarësisht vendimit të Gjykatës, nëna e Mateos ka kërkuar djegien e tij në mes të qytetit.

“Këtu jam çdo ditë, e dua të djegur në mes të qytetit,”- ka thënë ajo ndër të tjera për mediat.

Ata kanë nisur edhe të mbledhin firma për të bërë një peticion që tu mundësojë varjen e Çalamanit në mes të qytetit. Familjarët janë shprehur ndër të tjera se nga Gjykata do të zhvendosen pranë Komisariatit të Fierit ku dhe ndodhet 38-vjeçari dhe do të kërkojnë drejtësi për Mateon. Çalamanin e ka braktisur edhe avokati. Erlis Nakollari, i cili ishte caktuar nga shteti për të mbrojtur vrasësin e vogëlushit, është tërhequr nga çështja.

Si ndodhi krimi makabër në Fier?

Klodian Çalamani thërriti mëngjesin e të hënës Mateon që ishte nisur për në shkollë dhe i kërkoi që t’i blinte bukë. Me biçikletën e tij, Mateo shkoi bleu bukën dhe erdhi e ia solli 38-vjeçarit në banesë, nga ku nuk doli më kurrë. Sipas dëshmisë së dalë nga vetë Çalamani ka qenë një ofendim i Vasiut që ka bërë që 38-vjeçari ta godiste me kazëm pas koke. Më pas, ai i ka lidhur duar e këmbë të voglit dhe e ka groposur pranë banjos së jashtme të shtëpisë së tij. Nëna e Mateos e priste në shtëpi, por pavarësisht se 8-vjeçari nuk kishte shkuar në shkollë në mëngjes, denoncimi në polici është bërë vetëm pasdite. Dëshmitë se Mateo ishte parë për herë të fundit me Çalamanin çuan policinë në shtëpinë e tij dhe gjetën trupin e të voglit të mbuluar me baltë. 38-vjeçari ishte duke pirë alkool edhe në momentin që u arrestua. Ai e ka pranuar krimin e rëndë dhe ka treguar se si e ka qëlluar të voglin me kazëm në kokë e më pas e groposi.

ZHVILLIMET ORE PAS ORE:

VIDEO-LAJM! Momenti prekës, efektivi përqafon e ngushëllon vëllain e Mateos

Detaje të TMERRSHME/ Çalamani i lidhi këmbët dhe duart Mateos, pastaj e groposi

Furgoni tensionon familjarët, vëllai i Mateos hidhet nga porta, kërkon vrasësin

Qytetari shpërthen në lot: Unë jam baba vetë, ai duhej ekzekutuar

Në pritje të Çalamanit! I gjithë Fieri në këmbë, kërkojnë drejtësi për Mateon

Kërkojnë ta varin! Familjarët e Mateos kontrollojnë çdo makinë policie për vrasësin

Qytetari në Fier: Digjeni! Njëri përdhunon tjetri vret, po sikur të ishte vajza juaj

Tensionet! Gjykata mund të shtyjë seancën për vrasësin e Mateos së vogël

MOMENTI kur familjarët e Mateos futen brenda Gjykatës, presin autorin: Qen!

Rrëqeth halla e Mateos së vogël: A futet në gropë ai engjëll, një gonxhe e pa çelur

PREKËSE! Babai i Mateos: Si më djeg zemra mua, ashtu çika të bëhet ai

Thirrja e familjares së Mateos: Hajdeni ta varim, populli të na mbështesë

Me lot në sy! Familjarët e Mateos:Hajdeni ta varim autorin, i vogli nuk iku nga Zoti

‘Na masakrove djalin’/ TENSIONE në Gjykatë, familjarët e Mateos thyejnë xhamat

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj