LIVE UPDATES
Bota

Macron nervozohet me Johnson: S’është serioze të shkruani në ‘Twitter’

26 Nëntor 2021, 10:31 Nga DOSJA
Macron nervozohet me Johnson: S’është serioze të shkruani

ANGLI – Raportet shtetërore mes Francës dhe Anglisë janë acaruar pas letrës publike të kryeministrit anglez Boris Johnson i cili bënte thirrje fqinjit të tij për kontroll më të mirë të valës së refugjatë. Për rrjedhojë ministri i Brendshëm francez Gerald Darmian ka anulluar takimin me homologen angleze Priti Patel.

“Ju nuk duhet t’i komunikoni një lideri të një vendi tjetër për çështjet e ndryshme në ‘Twitter’ apo letër publike. Ministrat tanë po punojnë seriozisht për të arritur marrëveshje për këtë çështje serioze me njerëz seriozë”, deklaroi presidenti i Francës Emmanuel Macron në Itali ku firmosi Traktatin e Miqësisë Franko-Italian.

Kreu i qeverisë angleze Boris Johnson kërkoi reciprocitet nga Franca për patrullimin më rigoriz të ujërave detarë në mënyrë që të shmangin katastrofat humanitare të vdekjes së refugjatëve.

“Nëse ata që arrijnë në këtë vend kthehen menjëherë mbrapa, rreziku për personat që vendosin jetët e tyre në duart e trafikantëve reduktohet”, shkruaji kryeministri Johnson në “Twitter”.

Marrëdhëniet mes dy shteteve janë rënduar teksa ditën pasi vdiqën 31 refugjatë në kanalin që ndan Anglinë me Francën, Johnson u shpreh i zhgënjyer që fondi prej 54 milionë paundësh që qeveria e tij i jep Francës për menaxhimin e valëve të mëdha të refugjatëve nuk pati efektivitet në shmangien e tragjedisë së fundit në ‘Pas-de-Calais’. Në bisedën e fundit telefonike që pati me presidentin Macron, Johnson kërkoi që Franca të lejonte prezencë të forcave detare angleze në ujërat e saj territoriale, gjë që për të cilën Macron nuk dha përgjigje.

Për këtë tragjedi, u arrestuan 4 persona nga policia belge në Dunkirk. Mediat britanike raportuan se varka ku udhëtonin refugjatët u godit nga një anije transporti mallrash duke shkaktuar përmbytjen e saj dhe humbjen e jetës së 31 personave.

Marrë nga “Financial Times”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota boris johnson emannuele macron refugjate ne britani refugjatët boris johnson emannuele macron refugjate ne britani refugjatët

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave