LIVE UPDATES
Aktualitet

Anëtarët e bandës së Aldo Bare, zbulohen për herë të parë imazhet e tyre (VD)

21 Janar 2020, 21:47 Nga DOSJA
Anëtarët e bandës së Aldo Bare, zbulohen për herë

TIRANË- Banda e Lushnjes, është ndër të parat që kishte një organizim të mirëstrukturuar në formë piramide. Aldo Bare ishte udhëheqësi me autoritet absolut. Fjala e tij nuk diskutohej por thjesht zbatohej. Ai thirrej “Kryetari”, “I madhi”, “Plaku” dhe “Profesori”. Pranë tij, si njerëz që shpërndanin dhe zbatonin detyrat e “profesorit” ishin Enver Dondollaku, Erjon Cici, Arben Boriçi, Ilir Stërgu, Edjan Xhafa, Maksim Çela dhe Leonard Prifti që ishte vrasësi me i besuar i Bares. Referuar dosjes hetimore, anëtarë të tjerë pjesë e bërthamës kryesore që operonte në Lushnje ishin edhe Afrim Hoxha, Enver Boriçi, Dritan Vila, Petrit Liçi, Erion Kashari, Elton Mermali, Arjan Aliço, Alxhi Nallbani etj.

“Aldo Bare e njihte mirë se vinte nga radhët e forcave special, njihte komunikimin, organizimin, nga vitet ‘90 e këtej mund jetë ndër grupet më të organizuar në Shqipëri, me detyra të ndara dhe një drejtues që nuk e gjen asnjëherë të bëj diçka me dorën e vetë”, rrëfen gazetari Hoxha. Grupi në total numëronte mbi 100 anëtarë. Top Story zbulon për herë të parë ekskluzivisht imazhet dhe emrat e pjesëtarëve të rrjetit të identifikuar nga autoritetet italiane. Aktivitetet e grupit ishin trafiku i drogës dhe i qenieve njerëzore që përbënin burimin kryesor të perandorisë ekonomike të bandës. Ky fuqizim i shpejtë i rivalëve kishte rritur shqetësimin te Artur Daja, që ishte shndërruar thuajse në hije.

“Ishte shumë e vështirë për shkak të njohjeve, ashpërsisë që ushtronte, ishte e vështirë ti afroheshe Artur Dajës, i gjithë rrjeti i njerëzve që janë goditur mbrapa që ishin pjesë e njohjeve shoqërore të Tur Dajës janë goditur për rrethana si e si ti priteshin krahët”, tregon gazetari Hoxha. Në 3 Gusht të vitit 1997, ekzekutohet në vendin e quajtur kthesa e Blerimit në periferi të Lushnjes shqiptaro maqedonasi Xhevat Demiri, i njohur me nofkën “Kosovari”. Ai konsiderohej njeri i afërt i Artur Dajës. Atë ditë, Demiri së bashku me gruan Mimozën dhe dy fëmijët po ktheheshin nga plazhi drejt qytetit. Sipas dëshmitarëve, Aldo Bare, Ilir Stërgu, Enver Dondollaku i njohur me nofkën “Goni” dhe Afrim Hoxha, i bëjnë shenjë të ndalë furgonin. Demiri zbret dhe pasi shkëmbejnë disa fjalë e ekzekutojnë me kallashnikovë. Ngjarja e tmerrshme u pa edhe nga fëmijët. Djali 3-vjeçar pësoi krizë të rëndë dhe prej asaj dite ka vuajtur pasojat e epilepsisë. Arben Boriçi është personi që largoi autorët me makinë nga vendi i krimit.

Objektivi i radhës i Aldo Bares ishte Gramoz Selmani, krahu i djathtë i Artur Dajës. Për lokalizimin e tij, banda kishte marrë peng persona të afërm të tij në të ashtuquajturin Komisariati nr. 2. Në 13 Shkurt të vitit 1998, Selmani udhëtonte me një fuoristradë me Masar Aliun dhe Nimet Zenelin. Në vendin e quajtur Kolonjë, ata bien në pritë. Aldo Bare, Arben Boriçi, Ilir Stërgu dhe Enver Dondollaku kanë hapur zjarr njëkohësisht me breshëri. Shoferi Masar Aliu nxjerr mjetin nga rruga dhe bashkë me Nimet Zenelin vrapojnë drejt Kolonjës. Ndërkohë Selmani fshihet poshtë mjetit për pak çaste e më pas largohet. Zeneli i plagosur nuk arrin të ecë shumë. Ai rrëzohet në një kanal dhe aty i japin fund. “Donin të me vrisnin se isha shok i ngushtë i Artur Dajës, pastaj me dogjën shtëpinë, me vranë njërin vëlla e tjetrin ma torturuan”, ka dëshmuar Selmani.

Pas atentatit, ai merr familjen dhe largohet në drejtim të paditur. Top Story ka mësuar nga burime konfidenciale se ai ka jetuar në Greqi me një tjetër identitet dhe shpesh herë është futur në Shqipëri. Vetëm 9 ditë me vonë, Masar Aliut i bëjnë një tjetër atentat, në të njëjtin vend ku u vra Nimet Zeneli. Në aksin Kolonjë-Bitaj, Dondollakku, Stërgu dhe Arben Boriçi pikasin mjetin e Aliut. I dalin para dhe qëllojnë ndaj tij duke e lënë të vdekur në vend. I vdekur mbetet edhe një shtetas i quajtur Idajet Beqiri që ndodhej në mjet.

(Marrë nga Top Channel)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet aldo bare banda e lushnjes krimet e bandes se lushnjes aldo bare banda e lushnjes krimet e bandes se lushnjes

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës