LIVE UPDATES
Aktualitet

Basha i faturon Berishës ’21 janarin’, paralajmëron: Rama e Meta, ‘non grata’

13 Dhjetor 2021, 15:40 Nga DOSJA
Basha i faturon Berishës ’21 janarin’, paralajmëron: Rama

TIRANË– Kryedemokrati Lulzim Basha ka paralajmëruar shpalljen “non grata” të kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta. Në një konferencë të gjatë për shtyp pas largimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga selia, Basha ka dënuar veprimin e Berishës, të cilin e ka cilësuar si bolshevik. Ndërkohë që nuk është kursyer edhe në akuzat ndaj figurave të tjera që kanë pasur funksione të ndryshme brenda Partisë Demokratike. Kryedemokrati ka akuzuar Berishën edhe për tragjedinë e 21 janarit ku humbën jetën katër persona, të cilën e krahasoi me përplasjen që u bë sot në selinë e PD-së. 

Në fjalën e tij, Basha u shpreh se ish-truproja e ish-kryeministrit Sali Berisha, Agron Kuliçi kishte kërcënuar deputetë dhe anëtarë të Këshillit Kombëtar të PD-së për të mos marrë pjesë në mbledhjen e djeshme. Ndërkohë që nuk ka lënë as emra të tjerë që sipas tij janë pjesë e botës së krimit, e që së fundmi i janë bashkuar aksionit të Berishës. Po ashtu, me ironi është përgjigjur edhe për pretendimin se brenda selisë kishte persona me armë, të cilët kishin kërcënuar anëtarët dhe aktivistët e Forumit Rinor të PD-së. Ndërsa mbështetësit e Berishës, i cilësoi si “gorilla”.

Ndër të tjera, Basha mohoi kategorikisht se kishte një fletëthirrje për të, për të shkuar e deponuara para prokurorëve belgë për çështjen e “Toyota Yaris”, duke i kërkuar gazetarëve që të dyshonin çdo deklaratë që do të lëshonte kundër tij lideri historik i Partisë Demokratike. Megjithatë ai për të ngriti disa pikëpyetje dhe akuza, duke pretenduar se ishte kompania e bashkëshortit të Blerina Gjylametit, Kostika Gjylameti, ai që solli skenën e përdorur për 11 dhjetor nga Italia.

E gjithashtu kërkoi informacione lidhur me burimin e të ardhurave që u përdorën për organizmin e Kuvendit të 11 dhjetorit. Deri më tani Bashës i është përgjigjur vetëm Kuliçi duke i cilësuar si shpifje akuzat e tij. Ndërkohë që ende nuk ka asnjë sinjal nga ish-kryeministri Berisha.

Po çfarë ndodhi sot në PD?

Sot, ish-kryeministri Sali Berisha hyri në selinë blu bashkë me anëtarët e Komisionit për Rithemelimin e Partisë Demokratike. Të gjithë kanë mbajtur një mbledhje, ndërkohë ish-kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka bërë padi në Polici duke pretenduar se i kanë vjedhur zyrën. Basha nga ana tjetër, ndodhej në seli po ashtu kur Berisha dhe mbështetësit e hynë. Pas largimit të tij doli në një deklaratë për mediat, duke e cilësuar si fantazmë. Madje i ka fatuar edhe vrasjen e 4 protestuesëve në 21 janar. Kryedemokrati gjithashtu paralajmëroi edhe “non grata” për Edi Ramën dhe Ilir Metën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

E FORTË! Basha akuzon Berishën për 21 janarin: Sot, unë nuk u përgjigjia si bëri ai

‘Sot Saliu u korit’/Berisha s’ia fal, i kthehet Bashës: As me 10 jetë s’bëhesh burrë

E akuzoi se kërcënoi anëtarët e PD-së, Kuliçi-Bashës: Shpifje nga deputeti

Basha AKUZON: Skenën në 11 dhjetor, e solli nga Italia burri i Gjylametit

Bashës i shpëton infomacioni “SECRET”: Rama e Meta së shpejti ‘non grata’

Më 17 dhjetor shkon tek prokurorët? Basha: Edhe nga Nënë Tereza po ta dëgjoni…

Basha: Berisha i ka bërë shantazh njerëzve për të firmosur për ‘arenën e hajnave’

SHERR me gazetaren, Bashës i kthehen të gjithë: S’jemi skllevër, po bëheni si Rama!

Basha: Amerika ia tha troç Berishës, me ty kjo parti merr fund!

Persona të armatosur në PD? ‘Meket’ Basha: Jorida dhe Ina ishin me kallashnikov

E FORTË! Basha: Agron Kuliçi kërcënonte anëtarët mos të votonin në Këshill

Me kë e ka? Basha ofendon: PD do çlirohet nga Sali Berisha dhe nga gorrillat e tij

VD-Basha i kujton moshën Berishës:Ka gjithmonë e më pak kohë nga Zoti,sot u ‘korite’

Berisha i hyri në seli,Basha:Sot patë një humbës! Ne s’u provokuam, qëndruam të qetë

Berisha ‘non grata’,Basha ngre dyshime: Presim gjyqin që s’dihet kur fillon e mbaron

Basha akuza Berishës: Ka zell ish-komunisti, s’ka lënë ish-kryetar pa rrahur

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike basha 13 dhjetor 2021 lulzim basha perplasje ne partine demokratike basha 13 dhjetor 2021 lulzim basha perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës