LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Shpërthime në Belgorod, rifillon furnizimi me gaz rus për Poloninë, kërcënon Putin

27 Prill 2022, 06:26 Nga DOSJA
LUFTA/ Shpërthime në Belgorod, rifillon furnizimi me gaz rus për

UKRAINË– Lufta në Ukrainë hyn sot në ditën e saj të 63-të. Për Putin s’ka marrëveshje për Krimenë dhe Donbass. Gjatë natës, depo municioni, në Rajoni Belgorod te Rusisë, pranë kufirit me Ukrainën, u përfshi nga flakë. Moldavia mbledh sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare pas një sërë shpërthimesh në rajonin separatist pro-rus. 

Furnizimi me gaz rus në Poloni tashmë ka rinisur, pas pezullimit që iu bë nga Rusia. Si Polonia, ashtu edhe Bullgaria, anëtarë të NATO-s dhe BE-së, kishin paralajmëruar më herët se Rusia do të ndalonte furnizimin me gaz. Rusia ka paralajmëruar klientët e tjerë të Bashkimit Evropian mund të ndërpriten nga furnizimet e gazit natyror rus nëse refuzojnë të paguajnë në rubla. Komentet e zëdhënësit të Kremlinit Dmitry Peskov erdhën pasi Rusia ndaloi furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë, një lëvizje që liderët evropianë e denoncuan si “shantazh” të cilën Kremlini e mohoi më vonë. Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, e përshkroi lëvizjen e Rusisë si “një sulm të drejtpërdrejtë” ndaj Polonisë.

Presidenti rus Vladimir Putin u ka bërë thirrje vendeve “jomiqësore” që të paguajnë për importet e gazit në rubla, një kërkesë që vetëm pak blerës e kanë zbatuar. PGNiG në pronësi të Polonisë kishte thënë më herët se furnizimet nga gjiganti rus i energjisë Gazprom, i cili mbulon rreth 50% të konsumit të tij kombëtar, do të ndërpriteshin në orën 08:00 (GMT) sot, por Polonia tha se nuk kishte nevojë të merrte rezerva dhe gaz. ruajtja ishte plot 76%. Gazprom kishte thënë se Polonia duhet të paguajë për gazin në përputhje me “urdhrin e saj të ri të pagesave”. Ajo nuk pranoi të komentojë në lidhje me Bullgarinë, e cila është pothuajse plotësisht e varur nga importet e gazit rus.

Kryeministri Boris Johnson nuk pret  që presidenti rus Vladimir Putin të përdorte armë taktike bërthamore në Ukrainë. I pyetur nga Talk TV nëse ai priste që homologu i tij rus të konsideronte përdorimin e armëve bërthamore taktike nëse do të pësonte më shumë dështime ushtarake, Johnson tha: Jo, nuk e bëj. Duke pasur parasysh mbështetjen masive ruse për atë që po bën, duke pasur parasysh harresën e dukshme të medias ruse për atë që po ndodh realisht në Ukrainë, paradoksi është se Putini ka shumë më tepër hapësirë ​​politike për t’u tërhequr, për t’u tërhequr.

Janë 400 ankesa kundër ushtarëve rusë për dhunë seksuale ndaj grave dhe fëmijëve, që mbërrijnë nga 1 deri më 14 prill në numrin e vendosur nga Parlamenti ukrainas për të paraqitur raporte dhe për të marrë ndihmë psikologjike. Këtë e ka bërë të ditur komisionerja për të drejtat e njeriut në parlamentin ukrainas Lyudmyla Denisova e cituar nga Kyiv Independent. Denisova tha se pas vënies në dispozicion të qytetarëve numrin publik, raportet vazhdojnë të rriten.

Një komandant ukrainas në qytetin e rrethuar të Mariupol tha se ka më shumë se 600 civilë dhe luftëtarë të plagosur në punimet e çelikut Azovstal. Serhiy Volyna, ushtrues detyre i komandantit të brigadës së 36-të detare, tha se qindra civilë, duke përfshirë fëmijë, po jetonin në kushte josanitare dhe po mbetën pa ushqim dhe ujë. Zyrtarët më herët thanë se forcat ruse po sulmonin sërish fabrikën e madhe të çelikut.

Ministria e Brendshme e rajonit separatist të Moldavisë të Transnistria lëshoi ​​një deklaratë duke pretenduar se u sulmua nga Ukraina. Ai tha se dronët u pikasën dhe të shtënat u qëlluan pranë Kolbasna, e cila pretendon se përmban një nga deponitë më të mëdha të municioneve në Evropë.

Një grua u vra sot në granatimet ruse të një spitali në qytetin lindor të Ukrainës, Sievierodonetsk, tha guvernatori rajonal, Serhiy Gaidai. Spitali ishte një nga dy vetëm që punonin ende në zone, tha ai, së bashku me pamjet video që tregonin mure me tulla të zhytur në shpellë, shtretër të thyer spitalor, pajisje mjekësore dhe xhama dhe rrënoja brenda një ndërtese.

Një ndihmës i presidentit ukrainas i përshkroi shpërthimet e dëgjuara në tre provinca ruse në kufi me Ukrainën të mërkurën si “karma” dhe shpagim për luftën në Ukrainë. Këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak nuk e pranoi se Ukraina ishte përgjegjëse për incidentet.

Bjellorusia ka lëvizur për t’i bërë të dënueshme me vdekje tentativat e akteve terroriste pasi aktivistët u përpoqën të sabotonin pjesë të rrjetit hekurudhor për ta bërë më të vështirë për Rusinë vendosjen e forcave në Ukrainë për pushtimin e saj. Dhoma e ulët e parlamentit bjellorus miratoi ndryshimin në kodin penal, i cili tani ka nevojë për mbështetjen e dhomës së sipërme dhe udhëheqësit bjellorus, Aleksandër Lukashenko përpara se të hyjë në fuqi.

Komisioni Evropian ka propozuar pezullimin e detyrimeve të importit për të gjitha produktet ukrainase për të ndihmuar ekonominë e vendit gjatë luftës me Rusinë. Pezullimi i propozuar njëvjeçar, i cili do të duhet të miratohet nga Parlamenti Evropian dhe 27 shtetet e tij anëtare, vjen një ditë pasi Britania njoftoi se do të heqë të gjitha tarifat për mallrat ukrainase.

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi sanksione ndaj 287 anëtarëve të Dhomës së Komunave të Britanisë, duke i akuzuar ata për “shpirtjen e histerisë rusofobike”. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, tha se ata anëtarë që ishin sanksionuar nga Rusia

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Zelensky falënderon Von der Leyen: Evropa do heqë detyrimet për eksportet e Ukrainës

Talat Xhaferi takohet me Zelenskyn: Do ju ndihmojnë që të ndërtoni të rrënuarën

VIDEO/ Forcat ruse shpërndajnë protestën e ukrainasve në Herson

Pas Johnson, Rusia sanksionon 287 ligjvënës britanikë

Lufta në Ukrainë, Organizata Botërore e Turizmit e OKB-së pezullon anëtarësimin e Rusisë

Polonia: Do të marrim masa ligjore kundër Gazprom

Polonia: Do të marrim masa ligjore kundër Gazprom

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së do të takohet nesër me presidentin ukrainas

Civilët në Bucha u vranë me flechette, armë që nuk përdoreshin që nga Lufta e Parë Botërore

‘I shkatërruan jetën’,14-vjeçarja e përdhunuar nga 5 ushtarë rus mbetet shtatzënë

Politikani i parë shqiptar që shkon në Ukrainë, Xhaferi: I kemi të freskëta këto ngjarje

‘Kush nuk e dënon luftën e mbështet atë’, mjeshtri i shahut Kasparov kritikon tenistin serb

Rusia dëbon diplomatët japonezë dhe norvegjezë, duhet të largohen deri më 10 Maj

‘Mos cënoni sigurinë tonë’, Putin kërcënon indirekt për përdorimin e armëve bërthamore

Deklarata e Putin, Vulin: Nuk e ndryshon qëndrimi e Rusisë për Kosovën

‘Fajin e ka Perëndimi për situatën në Ukrainë’, Dodik i del në mbrojtje Rusisë

“Sulm i drejtpërdrejtë” i Rusisë, kryeministri polak reagon pas ndërprerjes së gazit

Kriza energjetike: Gazprom pretendon se 4 blerës europianë kanë paguar me rubla për gazin

Kompania kineze e dronëve tërhiqet nga Rusia

Rusia i kundërpëgjigjet sanksioneve nga Mbretëria e Bashkuara: Sanksionohen 287 deputetë

Maria Zakharova: Moska mund të sulmojë vendet e NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë

Një urë ‘kyçe’ pranë Odesës është goditur nga sulmet ruse

Qeveria britanike “shkeli” sanksionet, importoi 220 mln paund nafte ruse qe nga pushtimi

Von der Leyen: Rusia po përpiqet të na “shantazhojë” me bllokimin e gazit

Blinken: Perëndimi po përgatitet nëse Rusia bllokon misionin në Bosnje

Ligjvënësi rus: Gazprom mori vendimin e duhur për Bullgarinë dhe Poloninë

Poloni/ Ndërprerja e furnizimit me gaz është një shkelje e kontratës nga Gazprom

Johnson: Putin nuk do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

Mykhailo Podolyak: Lajm i keq për Rusinë, Ukraina po forcohet

Zelenskyy: Rusia po përpiqet të destabilizojë rajonin përmes pushtimit në Moldavi

‘Sulmet ruse po dështojnë’, ministri britanik: Kievi ka ende nën kontroll hapësirën ajrore

VD- Korrespondentit të Sky News në Ukrainë i rrezikohet jeta nga shpërthimet

Ministri gjerman i Ekonomisë: Jemi shumë pranë braktisjes së naftës ruse

VIDEO- I sëmurë? S’e kontrollon dot! Putin vendos dorën në gjoks, nuk e lëviz më

Rusia pezullon furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë

Lufta në Ukrainë! THIRRJA e SHBA për aleatët: Dërgoni armë, lëvizni ‘qiell e tokë’

(a.b)/dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim