LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Rusia rigrupon trupat, sulmon disa zona, Zelenskyy: Po vendoset e ardhmja e Europës

30 Mars 2022, 06:55 Nga DOSJA
LUFTA/ Rusia rigrupon trupat, sulmon disa zona, Zelenskyy: Po vendoset e ardhmja

UKRAINË– Lufta në Ukrainë futet sot në ditën e 35-të. Negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës u mbajtën ditën e djeshme në Stamboll mirëpo nuk u arrit që të kishte një marrëveshje, duke bërë që luftimet ende të vijojnë.  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe që Evropa të mbyllë portet e saj detare për Rusinë në një fjalim në parlamentin norvegjez të mërkurën. Zelensky kërkoi raketa kundër anijeve, sisteme raketore anti-ajrore dhe armë antitank.

Forcat ruse kanë bombarduar sot Donetsk dhe Lugansk. Zyrtarët e OKB-së paralajmërojnë se mund të ketë mijëra viktima civile në Mariupol që nga fillimi i bombardimeve. Numri i të vdekurve nga sulmi me raketa në selinë e administratës rajonale në qytetin Nikolaev në jug të Ukrainës, ka shkuar në 12, ndërsa 33 persona janë lënduar, njoftuan sot shërbimet e emergjencës.

Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për tre korridore evakuimi për ditën, tha të mërkurën zëvendëskryeministri i Ukrainës. Vereshchuk njoftoi një korridor për evakuimin e  banorëve të Mariupolit dhe dërgimin e ndihmave humanitare në Berdyansk, një rrugë për dërgimin e ndihmave humanitare dhe evakuimin nga Melitopol dhe një tjetër për një kolonë njerëzish me automjete personale nga Enerhodar në Zaporizhzhia.

Gjatë bonbardimeve në Donjeckut, në një ndërtesë banimi është regjistruar një goditje direkte e një granate ukrainase, e cila është shkatërruar pjesërisht. Sot në mëngjes trupat ukrainase bombarduan Mihajlovka dhe Pantelejmonovka në Republikën Popullore të Donetsk, duke gjuajtur gjithsej 12 granata të kalibrit 122 mm.

Kryetari i bashkisë së qytetit verior të Ukrainës, Chernihiv, hodhi poshtë pretendimin e Moskës për një zvogëlim të operacioneve, pas asaj që ai e përshkruan si një ” sulm kolosal “. Qyteti ishte “nën zjarrin” nga sulmet ajrore ruse ndërsa bombardimet vazhduan gjatë natës, sipas Viacheslav Chaus, kreu i administratës rajonale të Chernihiv. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se nuk kishte përparime pas një raundi të negociatave të drejtpërdrejta Rusi-Ukrainë në Stamboll, por mirëpriti kërkesat me shkrim të Ukrainës.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Gazetari publikon videon: Breshëri plumbash në qendër të Kievit

Zbulimi: Putini po keqinformohet nga këshilltarët mbi ecurinë e operacionit ushtarak

Gjermania: Rusia do të pranojë pagesat e gazit në euro

Shtëpia e Bardhë: Putin ndihet i mashtruar nga këshilltarët e tij ushtarakë

Pentagoni: Trupat ruse janë “shumë afër” qendrës së Mariupolit

Pas kërkesës së Moskës Gjermania ngre nivelin e alarmit për furnizimin me gaz

Shkrimi i BBC: Si i përdor presidenti Zelensky fjalimet për të marrë atë që i nevojitet

Frika e Kosovës mbi aleancën ruso-serbe dhe lufta në Ukrainë, Kurti flet për “Le Monde”

E gjithë bota po e urren por rusët jo, besimi te Putin rritet me 10% nga fillimi i luftës

Policia ukrainase: Bombardime të vazhdueshme nga forcat ruse në rajonin e Donetskut

“Do rrisim presionin”, Britania e Madhe shpall ligje të reja që synojnë oligarkët rusë

Komandanti amerikan: Qëndrimi i forcave amerikane duhet të ndryshojë në kontinent

Biden telefonon Zelenskyn, i premton ndihmë financiare dhe ushtarake

Draghi telefonon Putinin,në qendër të bisedës çmimi i gazit në rubla dhe negociatat

Nuk kishte dokumenta, babai ndjek nga maps udhëtimin e së bijës nga Ukraina në Sllovaki

Nuk ndalen bombardimet ruse, evakuimet nga Mariupol ka të ngjarë të dështojnë

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se trupat po rigrupohen rreth Kievit dhe Chernihiv

Kongresi i SHBA: NATO duhet të rishqyrtojë praninë e saj në Evropën Lindore

Publikohen imazhet/Magazina e Kryqit të Kuq të Mariupolit goditet nga sulmet ushtarake

Zyrtari amerikan: Ne besojmë se Putini po keqinformohet për performancën ushtarake ruse

Tmerri i Abramovich kur i filluan simptomat e helmimit, “A po vdes?”, pyeti ai mjekun

Deklarata e Biden, Johnson: Qëllimi nuk është largimi i Putinit

Kafe, pica dhe zhurma e granatimeve, redaktori ukrainas tregon si është jeta në Kiev

Zelensky kërkon më shumë armë nga Europa: Po vendoset e ardhmja e kontinentit

Zyrtarja e DASH: Rusia po pëson humbje “të mëdha”, nuk e priste rezistencën e Ukrainës

Wang Yi: Raporti Kinë-Rusi i rezistoi provës së ndryshimit të peizazhit ndërkombëtar

Raporti i Human Rights Watch: Rusia ka përdorur mina tokësore të ndaluara në Ukrainë

Stoltenberg për armët bërthamore: Bota është më e sigurt nëse NATO i ka ato

Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur deri tani, zhvillimet më të fundit nga Ukraina

OKB emëron tre ekspertë për të drejtat e njeriut në Ukrainë

Johnson: Është e pamundur që sanksionet ndaj Rusisë të zvogëlohen edhe nëse ka armëpushim

Europa në alarm për afatin e gazit, Kremlini: Nuk kërkojmë pagesë të menjëhershme në rubla

Këshilltari i Zelenskyy-t: Ushtria ruse po zhvendos forcat e saj në lindje të Ukrainës

VIDEO/ Momenti kur raketa ruse godet administratën në Mykolaiv, 12 persona u vranë

Zv.kryeministrja ukrainase: Ekziston rreziku i shpërthimit të municioneve në Çernobil

Kremlini: Nuk ka asnjë shenjë përparimi në bisedimet e paqes me Ukrainën

Bilanci i luftës nga OKB: Më shumë se 4 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina

Richard Shirreff: Putin është në Kremlin, nuk mund të ketë paqe në Evropë

Gazetari i Sky news flet për momentin kur ai dhe ekipi i tij u zunë pritë në Ukrainë

Tre korridore humanitare në Mariupol, zv.kryeministrja ukrainase: Rusët të lejojën kalimin

Ukraina pretendon se Rusia ka humbur 17,300 trupa gjatë luftës

Kryeministri i Polonisë: Do të shkurtojmë importet ruse të naftës deri në fund të vitit

Granatime gjatë natës jashtë Kievit, sirena dhe zhurma armësh

Guvernatori rajonal i Luhansk: Po përpiqemi të shpëtojmë ata që janë ende gjallë

Rusia zëvendëson Instagramin me programin vendas “Rossgram”

FOTO/ Imazhet e reja satelitore tregojnë shkatërrimin e Mariupolit

Dominic Raab: Nuk mund t’i besojmë asaj që po del nga goja e Putinit

‘Burgun e kam krye, jam duke punue’/ A përbëjnë më rrezik, kosovarët që luftuan për ISIS?

Rusia angazhohet të reduktojë sulmet ndaj Kievit. SHBA: Situata mbetet e rrezikshme

Inteligjenca britanike: Rusia ka dështuar në objektivin e saj për të rrethuar Kievin

Rusia do zbrapset? Kryebashkiaku ukrainas: Koha do ta tregojë, s’kemi ku mbajmë kufomat

Lufta/ Sot hapen tre korridore humanitare në Ukrainë

Nëna e një ushtari rus: Dhimbje e madhe, askush nuk ma rikthen dot djalin në jetë

FOTO/ Bombardimet ruse, gjithçka e shkatërruar në Irpin

Vizita e parë që nga pushtimi rus në Ukrainë! Lavrov takim me zyrtarët në Kinë

SHBA paralajmëron amerikanët: Mund të arrestoheni në Rusi

(I.A;a.b/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…