LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm, Meloni e para kryeministre femër

•Italia ka zgjedhur sot qeverinë e re në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. •Votimet kanë nisur prej orës 07:00 të mëngjesit të sotëm dhe u mbyllen në orën 23:00. •64,67% e italianëve që kanë të drejtë vote kanë votuar sot. • Sondazhet e para kanë treguar se koalicioni i qendrës së djathtë i udhëhequr nga partia nacionaliste, Vëllezërit e Italisë, e Giorgia Melonit dhe që përfshin gjithashtu partinë Liga Veriore të Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit janë zgjedhur fitues • Sipas exit-polleve, e djathta merr 41-45%, me partinë e Melonit që ka marrë 22-26% të votave. Ndërsa qëndra e majtë pritet të marrë 25,5-29,5% të votave. • Partia Action-Italia Viva me 6.5-8.5%, pak më mirë se Forza Italia që do të jetë me 6-8%, Verdi-Si në 3-5%, + Evropa në 2.5-4.5%, Noi Moderati në 0.5-2.5%, Përkushtimi qytetar në 0-2%, Italexit në 0.5 -2.5% vota. •Nëse zgjidhet, Meloni do të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë dhe për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, vendi do të ketë një lider të ekstremit të djathtë.

20 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Silvio Berlusconi rikthehet në Senat, fiton me 50% mandatin e vetëm në Monza

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Berlusconi

ITALI- Presidenti i Forza Italia, Silvio Berlusconi, kthehet në Senat pasi ish-kryeministri në fakt fitoi në zonën njëdeputetësh të Monzas me 50.31%.

Berlusconi u shpall fitues përballë kandidates Federica Perella, kryetare e Kulturës së Bashkisë Seregno. Monza është qyteti ku Berlusconi zotëron ekipin e futbollit, të cilin e solli në Serie A, të cilin Partia Demokratike ia kishte rrëmbyer qendrës së djathtë nga autoritetet komunale.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Fitorja e Melonit "mbulon" paraqitjen e dobët të aleatit të ekstremit të djathtë Matteo Salvini

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,

ITALI- Për Giorgia Melonin ky është një rezultat i bujshëm, por për të sunduar Italinë ajo ka nevojë për mbështetjen e dy aleatëve të saj në të djathtë.

Një nga surprizat e mëdha të natës ishte shfaqja e dobët e partisë së Ligës së Matteo Salvinit, e cila mori vetëm 9%, sipas rezultateve të fundit. Qendra e djathtë ishte më keq, por ka disa vite që ka rënë.

Për Salvinin ky është një kthesë dramatike nga vetëm tre vjet më parë, kur Lidhja fitoi më shumë se 34% të votave në zgjedhjet evropiane. Në ditët para zgjedhjeve të djeshme ai u duk gjithnjë e më i dëshpëruar, duke u përpjekur të dallohej nga kolegët e tij të djathtë.

Ai akuzoi shefen e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për ndërhyrje në zgjedhjet e Italisë kur tha se BE-ja kishte mjete për t'u përgjigjur nëse Roma do të bëhej nacionaliste. Ai madje organizoi një protestë të shkurtër jashtë zyrave të Komisionit në Romë.

Edhe pse ai pritet t'i kthehet punës së tij të vjetër në drejtimin e ministrisë së brendshme të Italisë, duket sikur votuesit kanë lëvizur nga Salvini dhe në vend të tij kanë zgjedhur Melonin.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Fituesi i zgjedhjeve të fundit në Itali kalon në vendin e tretë, "5 Yjet" e Contes marrin 15% të votave

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Conte

ITALI- Katër vjet më parë, ishte radha e Lëvizjes Pesë Yjet të Italisë për të marrë pushtetin, me pak më pak se një të tretën e votave. Ata premtuan të shkundnin politikën, duke fshirë realitetet e vjetra politike, duke u dhënë anëtarëve të tyre një fjalë online me një eksperiment në demokracinë e drejtpërdrejtë,

Udhëheqësi i tyre aktual Giuseppe Conte u largua nga jeta akademike për të shërbyer si kryeministër i pavarur dhe realiteti i qeverisë së shpejti i shtyu ata në votime. Dhjetra deputetë të tyre dezertuan dhe dje Pesë Yjet nuk ishin më në garë për qeverinë.

Megjithatë Conte arriti të ndalojë rënien dhe Pesë Yjet tani kanë fituar 15% të votave. Duke folur me votuesit në disa qytete rreth Romës në ditët e fundit, ishte e qartë se fushata e tij po kalonte, veçanërisht me votuesit e rinj që e shohin Pesë Yjet si më dinamike se Partia e vjetër Demokratike në qendër të majtë.

Ishte një histori shumë e ndryshme për liderin e dikurshëm të Pesë Yjeve, Ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio, i cili u nda nga partia në verë sepse ishte i pakënaqur me politikën e saj "të paqartë" për Ukrainën. Partia e tij e re Civic Engagement dështoi dje dhe ai humbi vendin e tij në parlament.

Italia me të vërtetë ka vetëm tre parti të mëdha tani dhe Five Yjet është një prej tyre. Conte ndan disa politika me qendrën e majtë, por ata nuk arritën të gjenin forca të kombinuara për të sfiduar krahun e djathtë.

2 MUAJ ME PARE

Verona me pjesëmarrjen më të lartë në votime, rreth 70% e rajonit ju drejtua kutive të votimit

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
zgjedhjet ne itali

ITALI- Në provincën e Veronës, një nga zonat më të pasura të Italisë, media lokale raporton se pjesëmarrja në zgjedhjet e së dielës është më e lartë se ajo e jugut me rreth 70%.

Duket se interesimi për të votuar është "ndezur" nga kanditatja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni. Njerëzit flasin për guximin dhe vendosmërinë e saj.

Rrënjët fashiste të partisë së saj padyshim që shqetësojnë disa, por të tjerë thonë se besojnë se kjoka mbetur në të kaluarën dhe nuk do të ndikojë në të ardhmen.

Dhe politikat e saj për uljen e taksave kanë ecur mirë në një rajon që zakonisht zgjedh të drejtën. Por kurrë nuk ka shkuar kaq larg më parë.

2 MUAJ ME PARE

Programi që i dha fitoren koalicionit të drejtuar nga Meloni, Salvini dhe Berlusconi në Itali

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Meloni dhe Salvini

ITALI- Një “tërmet” politik në të gjithë Europën ka shkaktuar fitorja në zgjedhjet në Itali të formacionit me pjesëmarrjen e partive të djathta dhe të ekstremit të djathtë dhe figurës qendrore të Giorgia Melonit.

Programi i nënshkruar nga dy fraksionet e ekstremit të djathtë, Vëllezërit e Italisë nën Giorgia Meloni dhe Lidhja e Matteo Salvinit, si dhe krahu i djathtë Forza Italia i Silvio Berlusconit , ka të bëjë me Bashkimin Evropian, politikën familjare dhe energjinë.

Politika e jashtme

- Respektimi i angazhimeve të marra në kuadër të NATO-s.

- Mbështetni Ukrainën që po përballet me pushtimin ushtarak nga Rusia dhe mbështesni çdo përpjekje diplomatike për të gjetur një zgjidhje për konfliktin.

- Aderimi në procesin e integrimit evropian, me një perspektivë të një Bashkimi Evropian më shumë politik dhe më pak burokratik.

- Rishikimi i rregullave të Paktit të Stabilitetit.

- Mbrojtja dhe promovimi i rrënjëve dhe identiteteve historike dhe kulturore judeo-kristiane në Evropë.

Ekonomia, shoqëria

- Përdorimi i plotë i burimeve të planit evropian të rimëkëmbjes, tejkalimi i vonesave aktuale në zbatimin e programit.

- Marrëveshja me Komisionin Evropian, sipas rregullave evropiane, për të rishikuar planin e rimëkëmbjes bazuar në kushtet, nevojat dhe prioritetet e reja.

- Ulja e barrës tatimore për familjet, bizneset dhe të vetëpunësuarit.

- Heqja e të ardhurave minimale të garantuara.

 Rregullimi i pensionit më të ulët, përfitimeve sociale dhe përfitimeve të aftësisë së kufizuar.

Institucionet

- Zgjedhja e drejtpërdrejtë e Presidentit të Republikës.

- Vazhdimi i procesit për njohjen e autonomisë së rajoneve.

Familja

- Planifikoni mbështetjen dhe rritjen e fertilitetit me çerdhe falas, krijimin e çerdheve në kompani, biblioteka dhe kënde lojërash.

- Ulje e TVSH-së për produktet për bebe dhe fëmijë.

Siguria, imigracioni

- Lufta kundër të gjitha formave të antisemitizmit dhe fundamentalizmit islamik.

- Lufta kundër imigrimit të parregullt dhe menaxhimi i flukseve të emigrantëve të ligjshëm.

- Promovimi i integrimit social dhe integrimit në tregun e punës të emigrantëve të ligjshëm.

- Mbrojtja e kufijve kombëtarë dhe evropianë.

- Ndalimi i anijeve bazuar në një marrëveshje me autoritetet e vendeve të Afrikës së Veriut për të parandaluar trafikimin e qenieve njerëzore dhe trafikimin e migrantëve të parregullt.

- Krijimi i qendrave të pritjes së migrantëve dhe refugjatëve në zona jashtë Evropës, të menaxhuara nga BE, për të përpunuar kërkesat për azil.

Energjia, mjedisi

- Tranzicion i qëndrueshëm i energjisë.

- Rritja e prodhimit të energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme të energjisë.

- Diversifikimi i burimeve të furnizimit me energji dhe zbatimi i një plani për vetë-mjaftueshmërinë energjetike.

- Shqyrtimi i mundësisë së përdorimit të energjisë bërthamore në mënyrë të sigurt.

- Vëzhgimi dhe përditësimi i angazhimeve ndërkombëtare të Italisë në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali, Meloni shpallet fituese, mesazhi i parë: Është koha e përgjegjësisë

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Georgia Meloni

ITALI- Liderja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë. Pas shpalljes së rezultateve, Meloni iu është drejtuar popullit italian me një mesazh. Është koha e përgjegjësisë, tha Meloni gjatë mesazhit të saj të parë për italianët.

“Kjo është koha e përgjegjësisë, koha kur nëse doni të jeni pjesë e historisë duhet të kuptoni se çfarë përgjegjësie kemi ndaj dhjetëra miliona njerëzve sepse Italia na ka zgjedhur dhe ne nuk do ta tradhëtojmë siç nuk e kemi tradhtuar kurrë. Fakti që Fdi është partia e parë do të thotë shumë gjëra për shumë prej nesh: kjo është sigurisht një natë për shumë prej nesh të krenarisë, të shëlbimit, të lotëve, përqafimeve, ëndrrave"- tha ajo.

Meloni falenderoi aleatët e tij, nga Matteo Salvini te Silvio Berlusconi dhe Maurizio Lupi dhe të gjithë italianët që nuk besuan në mistifikimet. 

Dua të falënderoj Fdi dhe të gjithë stafin, nuk u dorëzuam, nuk zbritëm, e kuptuam si italianët që shkurtesat janë iluzion”. 

Meloni e mbylli fjalimin e saj duke cituar Shën Françeskun: Fillo të bësh gjithçka që është e mundur për të zbuluar më pas se ke arritur të pamundurën.

Qendra e majtë raportohet të ketë siguruar 26.5% të votave.

Në Senat, “Vëllezërit e Italisë” partia e kandidates për kryeministre Giorgia Meloni ka siguruar 25.4%, Partia Demokratike 19.3%. Lëvizja 5 Yjet është vlerësuar në 15.9%; Lega me 8.8%; Forza Italia me 7.9%; Veprimi-IV me 7.5; Avs në 3.6%; + Evropa në 3%; Italexit në 2% dhe Unioni Popullor me 1.4%

Për qendrën e djathtë, vendet e fituara në senat variojnë nga 144 në 126, qendra e majtë nga 34 – 46 vende, Lëvizja 5 yjet nga 21 – 33 vende, Action – Italia Viva nga  6 – 12 vende.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali, Exit-Pollet: Partia e Melonit fiton me 22-26%, ndiqet nga PD me 17-21% vota

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Giorgia Meloni

ITALI-  Italia do të udhëhiqet nga qeveria më e ekstremit të djathtë që nga epoka fashiste e Benito Musolinit, sugjerojnë sondazhet e hershme të daljes. Partia Vëllezërit e Italisë e Giorgia Melonit është në rrugën e duhur për të fituar votat në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës. Si udhëheqës i një koalicioni të ekstremit të djathtë -- partnerët e të cilit përfshijnë Ligën e Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit.

Rezultatet e Exit-Polleve:

Fdi është partia e parë në Dhomë me 22-26%, PD e ndjek me 17-21%, M5s me 13.5-17.5% është mbi Lega me 8.5-12.5%.  Action-Italia Viva me 6.5-8.5%, pak më mirë se Forza Italia që do të jetë me 6-8%, Verdi-Si në 3-5%, + Evropa në 2.5-4.5%, Noi Moderati në 0.5-2.5%, Përkushtimi qytetar në 0-2%, Italexit në 0.5 -2.5%.

Kështu, qendra e djathtë do të merrte 41-45% (227-257 vende në dhomë dhe 111-131 në Senat) kundrejt 25,5-29,5% të qendrës së majtë (78-98 vende në dhomë, 33-53 në Senati). M5-të do të kishin 36-56 vende në Dhomë dhe 14-34 në Senat, Action-Italia Viva 15-25 në Dhomë dhe 4-12 në Senat. 

Në shifrën prej 19 të siguruar nga Ministria e Brendshme, pjesëmarrja është ulur me më shumë se 7 pikë krahasuar me politikat e vitit 2018: 51,16% kundrejt 58,4% pesë vite më parë. Gjatë natës shifra përfundimtare u regjistrua në orën 23. Në zgjedhjet për rinovimin e Dhomës në orën 23.00 votuan 64,67% e atyre që kishin të drejtë vote, kur të dhënat i referohen 1457 bashkive nga 7904. Kjo mund të shihet nga faqja e Ministrisë së Brendshme. Në raundin e kaluar të zgjedhjeve të vitit 2018 në të njëjtën kohë, në kutitë e votimit kishin shkuar 73,68% e votuesve për Dhomën e Përfaqësuesve.  

2 MUAJ ME PARE

TË DHËNAT/ Si është situata në Itali, voton Draghi, Emilia-Romagna rajoni me pjesëmarrjen më të madhe në zgjedhje, ku renditen të tjerët

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Mario Draghi

ITALI- Ka votuar edhe kryeministri Mario Draghi. Kryeministri shkoi në selinë Parioli në Romë për të votuar. Si është pjesëmarrja deri më tani në Itali?

Në Lacio pjesëmarrja deri në orën 12 është 20.81%. Lazio është rajoni që përmban bashkinë me organin më të madh elektoral: atë të Romës me 2,055,382 votues (958,807 burra dhe 1,096,575 gra): në kryeqytet, 21.63% kanë votuar deri më tani (një rritje krahasuar me 19.43% në 2018). 

Pjesëmarrja në Lombardi është në rritje në krahasim me 2018: 22.40% e votuesve kanë shkuar tashmë në kutitë e votimit (ndërsa katër vjet më parë ishin 20.90%). Milani gjithashtu po rritet, një qytet ku pjesëmarrja deri në 12:00 është 21.45% (krahasuar me 19.36% në 2018). Por rritja vihet re në të gjitha provincat e rajonit, me shifrën më të lartë në atë të Kremonës, ku u regjistrua me 24.76%, e ndjekur nga Bergamo (24.50%). 

Emilia-Romagna është rajoni me pjesëmarrjen më të madhe në orën 12:00. Nga platforma Viminale rezulton se në Emilia-Romagna, me të dhëna nga 330 bashki, votuan 23.46% e votuesve me të drejtë vote, një rritje e lehtë krahasuar me zgjedhjet e mëparshme, (22.7%). Kampania është rajoni në të cilin kanë votuar më së paku deri më tani: 12.55% nga të dhënat e marra nga 550 komuna.

Sytë e botës janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali, VOA: Votojnë, mund t’i japin pushtetin të djathtës ekstreme

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Itali

Italianët po votojnë të dielën në zgjedhjet e reja që mund ta çojnë vendin drejt së djathtës së skajshme në një kohe kritike për Evropën, me luftën në Ukrainë që ka cuar në qiell faturat e energjisë dhe po vë në sprovë vendosmërinë e Perëndimit për të qëndruar i bashkuar kundër agresionit rus.

Vendvotimet u hapën në orën 7 të mëngjesit sipas kohës së Evropës qendrore. Numërimi i votave pritet të fillojë menjëherë pasi mbylljes së vendvotimeve në orën 23:00, ndërsa rezultatet e pjesshme priten mëngjesin e së hënës.

Publikimi i anketave të opinionit është i ndaluar në dy javët para zgjedhjeve, por anketat e mëparshme treguan se udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni dhe partia e saj ‘Vëllezërit e Italisë’, me rrënjët e saj neofashiste, janë më popullorët. Kjo la të kuptohet se italianët ishin gati të votonin qeverinë e tyre të parë të ekstremit të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore. Menjëherë pas saj radhitej ish-kryeministri Enrico Letta dhe Partia e tij Demokratike e qendrës së majtë.

Zonja Meloni është pjesë e një aleance të krahut të djathtë me ish kryeministrin Matteo Salvini dhe Silvio Berlusconin, i cili shërbeu tre herë si kryeministër në krye të partisë Forza Italia që e krijoi tre dekada më parë. Ligji i ndërlikuar zgjedhor i Italisë favorizon koalicionet parazgjedhore, që do të thotë se demokratët janë në pozicion më të dobët meqë nuk arritën të sigurojnë një aleancë po aq të gjerë me populistët dhe poliitkanët e qendrës me prirje të majtë.

Nëse zonja Meloni bëhet kryeministre, ajo do të jetë gruaja e parë në Itali që do të mbajë këtë post. Por, krijimi i një koalicioni të qëndrueshëm qeverisës mund të marrë javë të tëra.

Afro 51 milionë italianë kanë të drejtë vote. Megjithatë, anketuesit parashikuan se pjesëmarrja mund të jetë edhe më e ulët se niveli i ulët rekord prej 73 për qind në zgjedhjet e fundit të përgjithshme të vitit 2018. Ata thonë se pavarësisht krizave të shumta në Evropë, shumë votues ndihen të tjetërsuar nga politika, pasi Italia ka pasur tre qeveri koalicioni që nga zgjedhjet e fundit, secila e udhëhequr nga dikush që nuk kishte kandiduar për postin de kryeministrit.

Zgjedhjet në ekonominë e tretë më të madhe të eurozonës po ndiqen nga afër në Evropë, duke pasur parasysh kritikat e zonjës Meloni për "burokratët e Brukselit" dhe lidhjet e saj me udhëheqësit e tjerë të krahut të djathtë. Ajo së fundmi mbrojti kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban, pasi Komisioni Evropian rekomandoi pezullimin e miliarda eurove financimi për Hungarinë për shkak të shqetësimeve për dëmtimin e demokracisë dhe keqmenaxhimit të mundshëm të parave të BE-së.

Zgjedhjet po mbahen gjashtë muaj para afatit të zakonshëm, pasi qeveria e unitetit e kryeministrit Mario Draghi ra në fund të korrikut. Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, nuk pa asnjë alternativë përveç që votuesit të zgjidhnin një Parlament të ri.

Marrë nga VOA

2 MUAJ ME PARE

Ç’po ndodh në Itali? Kaos në qendrat e votimit! ‘Kuponi kundër mashtrimit’ krijon radhë të gjata e pritje

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Zgjedhjet në Itali

ITALI- Kaos në qendrat e votimit! ‘Kuponi kundër mashtrimit’, risia e këtyre zgjedhjeve është bërë shkak që në qendrat e votimit të ketë vonesa dhe radhë të gjata. Ngadalësime e pritje të gjata ka në Aosta në Catania, në Milano, Torino, Romë dhe Cagliari. 

Si funksionon ky kupon?

Kuponi kundër mashtrimit parashikohet nga neni 58 i ligjit dhe përshkruhet në nenin 361 të vitit 1957 (teksti i konsoliduar i ligjeve zgjedhore), i përditësuar me ligjin nr. 165. 

Në praktikë, qytetarit i jepet një fletë votimi e pajisur me një kod alfanumerik progresiv të gjeneruar në seri, i njëjti i treguar në kuponin letre bashkëngjitur, i cili do të shënohet në regjistër. Pas votimit, votuesi nuk do të duhet ta vendosë më fletën e votimit në kutinë e votimit, siç ka ndodhur deri më tani, por duhet t'ia dorëzojë kryetarit të qendrës së votimit.

Presidenti më pas do të heqë kuponin nga karta dhe do ta krahasojë kodin me atë të gozhduar. Vetëm pas këtij kontrolli, kryetari i qendrës së votimit e fut fletën e votimit në kutinë e votimit, e cila pasi të ketë hequr kuponin do të bëhet sërish anonime. 

Nga ana e tyre, zgjedhësit, përpara se të fusin fletën e votimit, duhet të kontrollojnë nëse ajo prerje është shkëputur, përndryshe, gjatë fazës së kontrollit, vetë ajo fletë votimi do të konsiderohet e pavlefshme dhe do të anulohet. Kjo procedurë kaq e gjatë sjell dhe radhë.

Sytë e botës janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

VIDEO- E pazakontë në Itali! Përmbytjet nuk e pengojnë të votojë, qytetari shkon me kanoe

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Qytetari me kanoe

ITALI- Teksa vendi është në zgjedhje parlamentare, disa zona po përballen me reshje shiu dhe përmbytje. Ishulli Ischia mëngjesin e sotëm ajo u zgjua me pjesë të rrugëve të përmbytura për shkak të motit të keq.

Në ditën e zgjedhjeve në Itali ka edhe nga ata që nuk heqin dorë nga vota dhe kalojnë rrugët e Corso di Lacco Ameno, me kanoe.

Për qytetarin italian, Michele Schiano vota është e shenjtë dhe ai vendosi me çdo kusht që të hidhte votën për të preferuarin e tij.

“Do të votoj me kanoe”, shkruhet në postimin e publikuar në Facebook nga banori i ishullit.

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali! Çfarë ndodhi? Giorgia Meloni ndryshon orën e votimit

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Giorgia Meloni

ITALI- Ndryshimi i programit për lideren e partisë ekstremiste të djathtë “Vëllezërit e Italisë”.

Giorgia Meloni ka shtyrë orarin e votimit në qendrën e saj, dhe do i drejtohet kutive të votimit mbrëmjen e sotme në Romë në prag të mbylljes së tyre.

Sipas stafit, ky ndryshim orari vjen pasi Meloni dëshiron që të ketë një votim paqësor për votuesit, raporton Ansa.

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

TË DHËNAT E PARA/ Ministria në Itali: Pjesëmarrja në zgjedhje po i kalon ato të 2018-s

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Sergio Matarella duke votuar

ITALI- Ministria e Brendshme ka bërë një përditësim të numrave përsa i përket pjesëmarrjes në zgjedhje. TGCOM shkruan se sipas njoftimit të dalë, deri më tani, pjesëmarrja llogaritet të jetë më e lartë se në vitin 2018. Pjesëmarrja e pjesshme për zgjedhjet e përgjithshme në orën 12:00 kaloi 19%. 

“Pjesëmarrja e pjesshme për zgjedhjet e përgjithshme në orën 12:00 kaloi 19%. Sipas të dhënave ende të përditësuara nga Ministria e Brendshme me të dhënat e 6785 bashkive nga 7904 është 19.20%. Shifra e përgjithshme për politikat 2018 ishte 19.56%,”- shkruan TGCOM.

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali, voton Berlusconi: Hera e parë që shikoj radhë për votime

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Silvio Berlusconi

ITALI- Presidenti i Forza Italia, Silvio Berlusconi, votoi ditën e sotme selinë e shkollës fillore në via Fratelli Ruffini në Milano. Ai u habit nga radha e madhe që ishte krijuar nga qytetarët për të votuar, raporton Tgcom24.

 “Është hera e parë që shoh radhën për të shkuar për të votuar. Nuk kam parë asnjëherë radhë në vitet e tjera”, tha ai teksa priste të hynte në qendrën e votimit së bashku me partneren e tij Marta Fascina. 

"Të gjithë u rreshtuan për të votuar? Sa mirë," shtoi ai. 

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

FOTOT/ Votojnë liderët në Itali, Renzi i drejtohet kutisë me bashkëshorten, Matarella pritet me duartrokitje

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Liderët duke votuar

ITALI- Liderët e partive politike në Itali u janë drejtuar kutive të votimit gjithashtu.  Sekretari i Partisë Demokratike Enrico Letta votoi mëngjesin e sotëm në selinë romake të Testaçio. Lideri i Italia Viva Matteo Renzi votoi në Firence në shkollën Villani në viale Giannotti, në Gavinana. Së bashku me Renzin ka votuar edhe bashkëshortja e tij Agnese Landini. Renzi dhe gruaja e tij shoqëroheshin nga Francesco Bonifazi, senator në largim i Italia Viva dhe kandidat për Polin e Tretë, i cili gjithashtu votoi në të njëjtën qendër votimi.

Presidenti i Republikës Sergio Mattarella votoi në orën 08:45 në shkollën Giovanni XXIII - Piazzi në Palermo. Kreu i shtetit e priti momentin e duhur për të shkuar në via Rutelli, për të mos u ‘përplasur’ me ceremoninë përkujtimore për vrasjen e gjyqtarit Cesare Terranova dhe marshallit Lenin Mancus, e cila u zhvillua po sot në të njëjtën rrugë. Votimi i kreut të Shtetit u prit me duartrokitje.

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

Italianët votojnë! Meloni bën reagimin e parë, poston foton me flamur: Na ndihmoni të shkruajmë historinë

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Giorgia Meloni

ITALI- Kandidatja e të djathtës për kryeministre, Giorgia Meloni ka bërë reagimin e parë në rrjetet sociale në ditën që Italia po voton. Në një postim në Twitter, Meloni shkruan se sot është dita që mund të shkruhet historia.

“Sot ne shkruajmë historinë së bashku. Sot ju mund të ndihmoni në shkrimin e histories,”- shkruan Meloni krah një fotoje të dsaj me flamurin Italian.

Sytë e botës, jo vetëm të vendeve evropiane, janë përqendruar në Itali ku sot zhvillohen zgjedhjet. Në mes të një krize të paprecedentë ndërkombëtare, në orën 7 të mëngjesit u hapën rregullisht qendrat e votimit në mbi 61 mijë njësitë elektorale të shpërndara në të gjithë Italinë. 51 milionë italianë kanë të drejtë që të votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, nga të cilët 4.7 milionë votojnë jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat.

2 MUAJ ME PARE

Italia voton sot, Salvini: Mezi pres të kthehem në qeverisjen e këtij vendi

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Matteo Salvini

ITALI- Matteo Salvini, ka thyer heshtjen zgjedhore, sipas mediave italiane. 'Tgcom' raporton se kreu i Ligës, pasi votoi në qendrën e votimit në Pietro Martinetti, në Milano ka dhënë deklaratë për mediat. Ai është shprehur falenderues për të gjithë qytetarët që kanë marrë pjesë deri më tani në votim, si dhe shton se mezi pret që të vijë në qeverisje të Italisë.

"Mund të falënderoj vetëm të gjithë italianët që votojnë, sepse do të jetë një ditë e madhe pjesëmarrjeje. Sa më shumë njerëz të votojnë, aq më e fortë do të jetë Italia dhe politika do të legjitimohet. Pra, faleminderit - pavarësisht se kë votojnë - të gjithëve. ata që e bëjnë... Nga nesër mezi pres të kthehem në qeverisjen e këtij vendi të jashtëzakonshëm me një ekip koheziv, kompakt, koherent dhe të qendrës së djathtë. Do të jenë muaj të komplikuar, me urgjencën e lehtë, faturat, koston e lartë të jetesës Ngrohja është e para. Sa më shumë njerëz të votojnë aq më shumë. Parlamenti i ri dhe qeveria e re do të kenë forcë për të ndërhyrë në emergjencat që nuk do të mungojnë. Tashmë prej javësh punojmë me teknikët e Legës për të qenë gati dhe reagues në Itali dhe Europë. Për Ligën kjo është beteja e parë e madhe për t'u përballur dhe fituar”, tha ai.

Ditën e sotme, 51 milionë italianë i drejtohen kutive të votimit për zgjedhjet parlamentare.

2 MUAJ ME PARE

"Së pari Italia": Kush është Giorgia Meloni? Qëndron në godinën e ish-udhëheqësit fashist Benito Mussolini

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Giorgia Meloni

ITALI- Një pllakatë dhe një kurorë e vyshkur të kujtojnë në Via della Scrofa në Romë, jo larg selisë së parlamentit në qendrën historike, luftëtarin e rezistencës antifashiste Alberto Marchesi. Më 1944 ai u ekzekutua nga SS gjermanë në shpellat Adreatine. Kjo pllakë përkujtimore ndodhet majtas portës së madhe me harqe në palazzo-n e lyer me të verdhë. Majtas saj ndodhet një pllakatë fare e vogël peçiklasi, që tregon selinë e partisë neofashiste "Fratelli d'Italia" në këtë ndërtesë. Një koinçidencë e habitshme kjo e këtyre pllakatave pranë njera-tjetrës.

Në Via della Scrofa 39 që nga viti 1946 kanë pasur selinë partitë neofashiste. Fillimisht lëvizja MSI, pas saj aleanca kombëtare dhe tani Fratelli d'Italia, që është emërtuar sipas vargut të parë të himnit kombëtar të Italisë. Giorgia Meloni, kryetarja e partisë, i ka kushtuar shumë rëndësi të qendruarit në këtë ndërtesë historike, ku kanë hyrë e kanë dalë pasuesit e ish-udhëheqësit fashist Benito Mussolini. Ajo sipas të dhënave të veta ka një qendrim të përcaktuar ndaj historisë: vazhdimisht në inervista Meloni thotë, se „diktatori Mussolini ka „qenë një personalitet i shumëanshëm". Nën Mussolinin ka pasur edhe gjëra të mira, vazhdon të jetë edhe sot mendimi i disa italianëve.

Pak distancë

Meloni nuk ka një distancim nga fashizmi. Në autobiografinë e saj ajo shkruan, se është e vetëdijshme, që politikisht po ecën në një fushë të minuar: "Ne jemi fëmijë të historisë sonë. Të të gjithë historisë sonë. Si për të gjitha kombet e tjera rruga jonë është ajo që ne kemi përshkuar, komplekse, shumë më e ndërlikuar, nga sa ne duam ta tregojmë." Vetëm kultin e udhëheqësit të fashizmit e refuzon kryetarja e partisë, shkruan ajo më tej. Një simbol i fashistëve është vazhdimisht i pranishëm, kur Giorgia Meloni p.sh. jep konferenca shtypi në selinë e partisë.

Pas saj qendron logoja e Frateli d'Italia: një flakë e stilizuar me ngjyrat italiane. Kjo flakë e përjetshme në kuptimin figurativ flakëron në varrin e Mussolinit. "Unë s'kam asgjë, për t'u shfajësuar në jetën time. Por në një nga tre diskutime televizive më këkrohet të flas për historinë dhe jo për politikën aktuale. Kjo nuk është e drejtë."

Jo më përshëndetje romake

Në përgatitjet për fushatën e kaluar elektorale Giorgia Meloni i pati udhëzuar anëtarët e partisë së saj në mbledhjet e brendshme që të mos bëjnë më deklarata ekstreme, të mos i referohen më fashizmit dhe në radhë të parë të mos përdorin më „përshëndetjen romake", "përshëndetjen hitleriane" me dorën e djathtë të shtrirë. Partia që së shpejti mund të nxjerrë kryeministren nga radhët e veta, duhet të dalë prej skajit ekstrem për t'u pozicionuar në „qendrën e djathtë". Tek e fundit Giorgia Meloni pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 25 shtator do të krijojë një koalicion qeverisës me partitë e djathta „Lega" nën Matteo Salvinin dhe "Forza Italia", e drejtuar nga Silvio Berlusconi. Synimi i saj është pra një koalicion me fasadën e së djathtës qytetare.

"Që Meloni ka arritur kaq shumë në Itali, kjo ka të bëjë me të gjithë ata, që e zbukurojnë atë. Që nga mediet, që insistojnë ta përkufizojnë Salvinin dhe Melonin si qendra e djathtë, e deri tek Berlusconi e Grillini, që e kanë sjellë atë në pushtet, e po ashtu edhe e majta e çorientuar, që e ka nënvleftësuar dhe legjitimuar atë", mendon gazetarja spanjolle, Alba Sidera, e cila prej vitesh trajton temën e së djathtës në Itali. "Meloni nuk ka dalë nga hiçi. Prej vitesh ajo përgatitet për t'u bërë kryeministre."

Funksionare neofashiste

Giorgia Meloni, lindur në vitin 1977, kur ishte nxënëse vetëm 15 vjeç u antarësua në „frontin e rinisë" të partisë neofashiste MSI, për të dhënë një shenjë kundër terrorit të së majtës ekstreme në ato vite në Itali. Më vonë ajo drejtoi unionin studentor të ekstremit të djathtë dhe më 2006 u zgjodh deputete në parlamentin italian. Më 2008 ajo ishte ministrja më e re e Italisë. Në moshën 31 vjeç ajo drejtoi Ministrinë e Rinisë në qeverinë e Silvio Berlusconit. Përpara dhjetë vjetësh Giorgia Meloni themeloi partinë "Fratelli d‘Italia", kryetare e së cilës është që nga viti 2014. Më 2020 ajo mori edhe kryesinë e grupit të partive europiane "ECR", ku bën pjesë ndër të tjera edhe partia polake PiS.

Populizëm puro

Me sloganin populist „Së pari Italia dhe italianët!" Meloni do të hyjë tani në fushatën elektorale. Ajo kërkon më shumë të mira sociale për familjet, më pak burokraci europiane, ulje taksash, ndalimin e imigracionit. Ajo dëshiron të rinegociojë kontratat e BE-së dhe antarësimin e Italisë në bashkimin monetar në zonën e euros. Abortet refuzohen prej saj, po ashtu si edhe martesat për të gjithë. Një sekretare për gjuhë të huaja nga profesioni ajo nuk ka përvojë në fushën e ekonomisë dhe politikës së jashtme. Gjatë gjithë karrierës së saj ajo ka punuar vetëm si deputete dhe funksionare partie.

Radikale e vetëdijshme

Ndaj kritikave të forta lidhur me personin e saj në kampin politik të së majtës, Giorgia Meloni reagon e shpenguar në një artikull në Facebook. Shkrimtarja Ginevra Bompani tha në intervistën për televizionin La7, "Meloni është e matufepsur ...ajo është e rrethuar nga nazistët." Meloni e sulmuar iu përgjigj në Facebook, se i vjen keq që gjithmonë e paraqesin „si gruaja e zezë".

Kundërshtarët e saj janë thjeshtë janë të dëshpëruar, që ajo është kaq e suksesshme. Është qesharake, thotë ajo, të më vendosësh mua në kontekst me Mussolinin, Hitlerin apo Putinin. "Unë në fakt mbështes Ukrainën", thotë Meloni. Në një intervistë televizive ajo u rekomandoi kritikëve të saj, që të marrin si shembull Francën apo Gjermaninë. Atje partitë populiste të djathta janë të suksesshme dhe askush nuk ka bërë skandal për këtë. "Përse duhet të funksionojë ndryshe në Itali?" Në Gjermani Meloni i referohet partisë AfD, që ndonëse ka humbur elektorat në zgjedhjet e fundit është e përfaqësuar me dhjetë përqind.

Në Europë kryetarja e "Fratelli d'Italia" synon që Italia të drejtojë për ta reformuar BE-në në një union ekonomik më të çlirët. Presidenti i Francës Emmanuel Macron është dobësuar, pasi i mungon shumica në parlament. Kancelari gjerman Olaf Scholz është i pasigurtë, u shpreh së fundi në një intervistë me RAI-n, Giorgia Meloni. Scholz nuk ka të njëjtën forcë si paraardhësja e tij Angela Merkel, thotë ajo. Ndaj ajo lë të kuptohet, se synon të japë drejtimin. Meloni është e martuar me një gazetar televizioni, i cili tregon kujdes për të krijuar imazhin e saj të ri serioz.

Marrë nga DW

2 MUAJ ME PARE

Kush është Giorgia Meloni, kandidatja kryesore sipas sondazheve për të qenë Kryeministrja e Italisë

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Giorgia Meloni

ITALI- Sot më shumë se 51 milionë italianë i drejtohen qendrave të votimit për të zgjedhur kryeministrin/en e ardhshme të vendit. Giorigia Meloni, është e vetmja grua lider e një Partie Politike Europiane (ECR Party) e Partie Politike italiane (Fratelli D'Italia), e synon të jetë e para kryeministre femër në histroinë e republikanizmit italian.

Sipas sondazheve, Meloni, kryeson me mbi 25% të preferencës së italianëve me Partinë e saj, e koalicioni i qëndrës së djathtë me mbi 46.5%. Analistët e politikës italiane janë të dyzuar në atë c'ka mund të konfirmojë ky rezultat. Ka që mendojnë se këto shifra janë të ekzagjeruara e ka të tjerë që komentojnë se fitorja do të jetë më e thellë.

Politikisht ajo akuzohet se është mbështetëse e fashizmit musolian, e jo pak herë është sulmuar nga mediat botërore e ato italiane se "do të rikthej fashizmin në Itali."

Por akuzat "si musoliane", nuk dolën nga hiçi.

Ishte vitit 1996, as 19 vjece kur Giorgia Meloni do të deklaronte publikisht se "Musolini ishte një politikan i mirë e më i miri në 50 vitet e fundit". Sot 25 vite pas Meloni shprehet se "e djathta italiane prej dekadash i ka dorëzuar fashizmin historisë" e në këtë fushatë zgjedhjesh zbret në betejën elektorale me slloganin "Të mbrojmë Italinë" e me një program politike me 25 pika ku e para prej të cilave është m brojtja e konceptit të familjes e ndihmës sociale për cdo të sapolidnur. 

Po kush është Giorga Meloni?

45 vjeçe në janar të 2023, gazetare profesioniste, rritur në një lagje popullore romane, e në politikë qysh prej moshës 15 vjeçe, Giorgia Meloni mund të jetë e para Kryeministre femër në historinë e qeverisë italiane. Në librin autobiografik të saj shkruan se "pas atentatit të vrasjes së Paolo Borsellinos nis impenjmin e saj politik për të kontribuar për një të ardhme ndryshe për vendin e saj".

Më 1996 bëhet drejtuese kombëtare e Aleancës Sutdentore, lëvizjes së të rinjve në Aleanza Nazionale. Më 2006 në moshën 29 vjeçe, zgjidhet deputete për Aleanza Nazionale. 

Më 2016 kandidon për bashkinë e Romës pa mundur të fitoj e merr 20.6% të votave e më 2017 zgjidhet lider e Partisë Fratelli D'Italia, lëvizje e krijuar më 2014 së bashku em politikanët Ignazo la Russa e Carlo Crosetto.

Më 2020 zgjidhet Kryetare e Partisë Konservatore e Reformatore Europiane ECR Party e cila përmbledh 40 forca politike europiane.

2 MUAJ ME PARE

Sot zgjedhje në Itali! Europa “mban frymën”, koalicioni i krahut të djathtë drejt fitores

Italia zgjedh qeverinë e re, koalicioni i djathtë fiton bindshëm,
Votim

ITALI- Sot populli italian voton për kryeministrin e vendit. Qendrat e votimit janë hapur mëngjesin e sotëm në orën 07:00 dhe do të qëndrojnë të hapura deri në 23:00.

Pothuajse 51 milionë italianë do të kenë të drejtë të shkojnë në votime , nga të cilët 4.7 milionë kanë votuar jashtë vendit. 51% janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur do të votojnë për herë të parë në Senat. Komuna e Rocca de 'Giorgi, në provincën e Pavias, me 25 votues është organi më i vogël elektoral, ndërsa Roma më i madhi. 

Giorgia Meloni e cila drejton partinë e ekstremit të djathtë "Vëllezërit e Italisë" synon të bëhet kryeministrja e parë femër. Ajo mbështet sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe ka zbutur retorikën ndaj Evropës.

Zgjedhjet e parakohshme u nxitën pasi mosmarrëveshjet e brendshme rrëzuan në korrik Qeverinë e Unitetit Kombëtar të ish-kryeministrit Mario Draghi.

Kush pritet të dalë fitues?

Sondazhet treguan se një koalicion i qendrës së djathtë i udhëhequr nga partia nacionaliste, Vëllezërit e Italisë, e Giorgia Melonit që përfshinte gjithashtu partinë Liga Veriore të Matteo Salvinit dhe Forza Italia të Silvio Berlusconit ishin në rrugën e duhur për një fitore të qartë.

Liderja e partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, do të ishte zgjidhja më e mundshme për postin e kryeministrit, si kryetare e partisë kryesore të koalicionit. Ka pasur spekulime gjatë mbylljes së sondazheve se Liga Veriore ka pësuar rënie të ndjeshme, ndërsa është rritur mbështetja për partinë me prirje të majta, Lëvizja 5-Yje.

Cilat janë çështjet kryesore për votuesit?

Ashtu si në shtetet e tjera evropiane, kriza dhe rritja e kostos së jetesës ka lënë në hije shqetësime të tjera si emigrimi, pensionet dhe shërbimet publike. Aleanca konservatore ka kërkuar uljen e taksave në të gjithë vendin për të ndihmuar italianët të përballen me rritjen e çmimeve, ndërsa PD-ja kërkon që ulja e taksave të përqendrohet drejt shtresave me të ardhura më të ulëta.

Lëvizja 5-Yjet ka përkrahur një skemë për lehtësimin e varfërisë të quajtur "paga e qytetarëve" që ajo e prezantoi derisa ishte pjesë e Qeverisë.

Meloni ka shprehur mbështetjen e saj për politikat perëndimore ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës. Salvini i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të mbrojë italianët nga efektet anësore ekonomike të sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë mbi agresionin e saj ushtarak ndaj Ukrainës.

Berlusconi shkaktoi polemika të premten teksa mbrojti Putinin, duke thënë se ai ishte "shtyrë" në luftën kundër Ukrainës dhe se donte vetëm të instalonte një qeveri "njerëzish për së mbari" në Kiev.

Sapo të mbyllen qendrat e votimit, mediat më të mëdha të Italisë do të organizojnë një sërë Exit Poll, ku numërimi i votave pritet të përfundojë të hënën në mëngjes.

Cilët janë kandidatët kryesorë?

Meloni, 45 vjeç, një ish-ministre e Rinisë, i ka dhënë vitalitet partisë së saj, e cila ka rrënjë post-fashiste dhe pritet që të marrë 25 për qind të votave, krahasuar me 4 për qind që kishte marrë në zgjedhjet e fundit në vitin 2018.

Salvini, 49 vjeç, një ish-ministër i Brendshëm, i cili mban një qëndrim të ashpër ndaj emigracionit, por që ka bërë një sërë gabimesh politike gjatë tre vjetëve të fundit dhe është eklipsuar nga Meloni.

Berlusconi, 85 vjeç, një ish-kryeministër që ka arritur të mposhtë shëndetin e lig dhe skandalet e shumta duke mbetur një lojtar kryesor në aleancën e djathtë, edhe pse tashmë Forza Italia e tij është partneri më i vogël mes tri partive kryesore të saj.

Enrico Letta, 56 vjeç. Kreu i Partisë Demokratike dhe një tjetër ish-kryeministër. Dështimi i tij për të ndërtuar një koalicion të qëndrueshëm të partive të qendrës së majtë bëri që ai të përballej me një disfatë politike.

Giuseppe Conte, 58 vjeç, udhëheqës i Lëvizjes 5-Yjet. Si kryeministër gjatë periudhës 2018-21, ai shkaktoi zemërim kur partia e tij tërhoqi në korrik mbështetjen ndaj Qeverisë së Draghit, duke nxitur përçarje që çuan në zgjedhje të parakohshme.

zgjedhjet ne itali

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE