LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Vatra zjarri në disa zona të vendit/ Era favorizon përhapjen e flakëve, rrezikohen banesa

• Disa vatra zjarri janë aktivizuar në disa zona të vendit, shumica prej tyre në jug. • Një zjarr i madh është raportuar fillimisht në pyllin e Sodës në Vlorë dhe si pasojë e erërave të forta flakët po përhapen në zonë me shpejtësi. • Dyshohet se zjarri është ndezur nga disa persona që jetojnë në zonë. • Edhe pranë fshatit Gllavë në Bashkinë e Memaliajt zjarri dyshohet se është vendosur nga gjahtarë të paligjshëm të zonës dhe ka marrë përmasa të rrezikshme. • Zjarri ka përfshirë një masiv me pisha pranë një zone të banuar, ku është dëmtuar edhe rrjeti i shpërndarjes së energjisë elektrike. • Si pasojë disa fshatra janë në errësirë totale. • Ndërkohë një tjetër vatër masive zjarri raportohet në Hambar të Fierit. • Nga flakët rrezikohen rreth 60 hektarë sipërfaqe me bimësi dhe plep, ku deri tani janë djegur 25 hektarë. • Banesat përreth gjithashtu po rrezikohen, ndërsa në vendngjarje ndodhen 3 zjarrfikëse dhe po punojnë për shuarjen e zjarrit. • Flakët kanë përfshirë një tokë me shkurre edhe në Orikum dhe për shkak të erërave të forta janë përhapur në kodrat e qytetit. • Zjarrfikësit kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për fikjen e zjarrit, të cilët po ndihmohen edhe nga banorët e zonës.

4 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Tjetër vatër zjarri në jug të vendit, flakët në Orikum përhapen në kodrat e qytetit

Vatra zjarri në disa zona të vendit/ Era favorizon përhapjen e
foto nga zjarri

ORIKUM- Vatra e tretë e zjarrit është raportuar në jug të vendit, kësaj radhe në Orikum.  Mësohet se flakët kanë përfshirë një tokë me shkurre dhe për shkak të erërave të forta janë përhapur në kodrat e qytetit.

Zjarrfikësit kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për fikjen e zjarrit, të cilët po ndihmohen edhe nga banorët e zonës.

Ndërkohë një vatër aktive vijon në pyllin e Sodës, në Memaliaj dhe në Fier.

1 JAVE ME PARE

Zjarr masiv në Hambar të Fierit/ Digjen 25 hektarë me bimësi, rrezikohen banesat pranë fshatit 

Vatra zjarri në disa zona të vendit/ Era favorizon përhapjen e
foto ilustruese

FIER- Një vatër masive zjarri raportohet në Hambar të Fierit. Nga flakët rrezikohen rreth 60 hektarë sipërfaqe me bimësi dhe plep, ku deri tani janë djegur 25 hektarë. 

Mësohet se zjarri ka marrë përmasa të mëdha ku përhapja e flakëve po favorizohet nga era e forë e fortë që fryn. 

Banesat përreth gjithashtu po rrezikohen, ndërsa në vendngjarje ndodhen 3 zjarrfikëse dhe po punojnë për shuarjen e zjarrit.

1 JAVE ME PARE

Dyshohet se është vendosur nga gjahtarët/ Zjarr masiv në Memaliaj, pa energji elektrike disa fshatra

Vatra zjarri në disa zona të vendit/ Era favorizon përhapjen e
pamje nga zjarri

MEMALIAJ- Një tjetër vatër aktive zjarri raportohet nga jugu i vendit. Pranë fshatit Gllavë në Bashkinë e Memaliajt një zjarr që dyshohet se është vendosur nga gjahtarë të paligjshëm të zonës ka marrë përmasa të rrezikshme.

Zjarri ka përfshirë një masiv me pisha pranë një zone të banuar, ku është dëmtuar edhe rrjeti i shpërndarjes së energjisë elektrike. Si pasojë disa fshatra janë në errësirë totale. 

Banorët janë shprehur se nuk ndërhyjnë dot vetë dhe presin mbërritjen e zjarrfikësve nga Tepelena e Gjirokastra.

1 JAVE ME PARE

Zjarr në pyllin e Sodës në Vlorë, era favorizon përhapjen e flakëve

 
Vatra zjarri në disa zona të vendit/ Era favorizon përhapjen e
zjarri ne vlore

VLORË- Një zjarr i madh ka përfshirë pyllin e Sodës në Vlorë dhe si pasojë e erërave të forta flakët po përhapen në zonë.

Në vendngjarje janë nisur forcat zjarrfikëse dhe autobotët me ujë, të cilët po punojnë për shuarjen e flakëve. Dyshohet se zjarri është ndezur nga disa persona që jetojnë në zonë.

Policia ndodhet në vendngjarje, ndërsa për momentin nuk rrezikohen biznese apo banesa pranë.

zjarr fier memaliaj vl orikum

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve