LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me zgjedhje! Ministrja: S'ka gabime

•Maturatët anulojnë protestën që kishin organizuar në orën 10.00 para Ministrisë së Arsimit. •Shkak është teza e biologjisë që sipas tyre nuk ishte bazuar programi dhe se pyetjet ishin me kleçka. •Provimit të biologjisë iu nënshtruan 29.775 maturantë, ku 1144 prej tyre kanë ngelur. •Ndërkohë, vetëm 128 maturantë kanë arritur të marrin notën 10.00, duke rezultuar ekselentë. •Kalueshmëria për këtë provim është 96.16%, ndërsa nota mesatare është 7.52. •Mesa duket këto nota kanë kënaqur nxënësit, duke anuluar dhe tubimin. •Pas pretendimeve të nxënësve se provimi ka pasur probleme, ministrja Evis Kushi është përgjigjur. •Ajo u shpreh se tezën e kanë vlerësuar me një grup ekspertësh dhe mësuesish dhe kanë dalë në përfundimin se nuk ka gabime shkencore në hartimin e saj. •Në protestë në mbështetje të nxënësve do të jenë edhe figura nga Partia Demokrtike.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Maturantët hedhin në Tik Tok mësuesen që hartoi tezën e Biologjisë: Ta vrasim!

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me
Maturantet

Fotoja e saj me emrin dhe mbiemrin e pozicionin është shpërndarë në rrjete sociale me thirrjet ‘Le ta vrasim’.

Maturantët që kishin zgjedhur biologjinë mes 11 programeve në listën e lëndëve me zgjedhje, inatin dhe pakënaqësitë për pyetjet që pretendojnë se janë jashtë programit, i kanë shprehur me mllef online.

Përveç ankesave për keqformulimin e ushtrimeve dhe paralajmërimin për protestë të hënën përpara Ministrisë së Arsimit për të kërkuar ripërsëritjen e provimit, të rinjtë virtualisht teksa zbulojnë të dhënat e mësueses që ka përgatitur provimin e biologjisë, e kërcënojnë atë me jetë.

Komentet bullizuese në rrjetet sociale si TikTok, Instagram dhe Facebook janë të shumta, si dhe shumë adoleshentë me fytyrë nuk ngurrojnë të ofendojnë hartuesit e provimeve.

Ministria e Arsimit u sinjalizua nga Top Channel për përmbajtjen e videos të publikuar në TikTok apo Instagram, por nuk mori asnjë reagim deri pasditen e së dielës.

Teksa, edhe vetë Ministrja e Arsimit, Evis Kushi është përballur në numrin e saj të telefonit me mesazhe fyerjeje ku fajësohet për dështim të hartimit të provimeve si dhe lejimit të kopjimit e mbajtjes së telefonave për nxënësit me mik.

Por i vetmi reagim i saj është në ditën e provimit, ku po virtualisht me një status në Facebook shkruante se i ka ndjekur me vëmendje shqetësimet e maturantëve e se po vlerësohej sërish cilësia e testit./Marre nga Top Channel

1 MUAJ ME PARE

Kishin paralajmëruar protestë për provimin e biologjisë, maturatët e anulojnë

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me
Foto ilustruese

TIRANË- Maturantët kanë anuluar protestën që kishin paralajmëruar se do të mbahej ditën e sotme në orën 10 para Ministrisë së Arsimit. Protesta u njoftua se do të mbahej në orën 10:00. Edhe pse ka kaluar ora e paracaktuar për tubim, asnjë maturant nuk është parë për të protestuar para Ministrisë së Arsimit.

Para daljes së notave dhe vlerësimit sot, maturantët kërkuan që testi i lëndëve me zgjedhje të ripërsëritej, teksa pretendonin se kishte pyetje jashtë programit në biologji. Në lidhje me këtë sqaroi edhe ministrja e Arsimit, Evis Kushi teksa tha se pyetjet ishin hartuar siç duhej dhe se s'kishte asgjë gabim.

1 MUAJ ME PARE

Maturantët protestojnë për provimin e Biologjisë, Kushi: Testi s'ka asnjë gabim shkencor!

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me
Evis Kushi

TIRANË- Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaron se testi i biologjiksë nuk ka pasur asnjë gabim shkencor. Përmes një video mesazhi, ministrja u drejtohet maturantëve të cilët janë revoltuar për testin që kryen disa ditë më parë. Kushi shprehet se pyetjet u hartuan sipas niveleve të vështirësisë, për të diferencuar secilën notë, e për të mos penalizuar as nxënësit e shkëlqyer, por për të vlerësuar të gjithë sipas punës e meritës.

MESAZHI I EVIS KUSHIT:

Të dashur maturantë, Siç ju premtuam, menjëherë pas provimit të biologjisë u angazhuam maksimalisht me mësuesit dhe ekspertët më të mirë, për të vlerësuar testin dhe për të marrë të gjitha masat e nevojshme që secili prej jush të ketë vlerësim të drejtë, sipas nivelit të arritjeve. Ju konfirmoj që testi nuk ka asnjë gabim shkencor dhe pyetjet janë hartuar sipas niveleve të vështirësisë, për tëdiferencuar secilën notë, e për të mos penalizuar as nxënësit e shkëlqyer, por për të vlerësuar të gjithë sipas punës e meritës.

Nisur nga shqetësimet tuaja, kemi punuar ditë e natë me mësuesit vlerësues për të garantuar shpalljen e rezultateve, me cilësi të lartë dhe në kohë sa më të shpejtë.

Jam shumë e kënaqur që shumë prej jush kanë shkëlqyer, madje edhe përtej pritshmërive, duke vërtetuar që testi ka qenë një matës i mirë i përgatitjes së gjithsecilit. Tashmë rezultatet janë të publikuara në faqen zyrtare të Qendrës së Shërbimeve Arsimore dhe secili prej jush mund të gjejë vlerësimin e testit të tij. Sot gjatë ditës do të publikoj edhe disa teste të maturantëve që janë përgjigjur saktë dhe kanë marrë pikët maksimale. Ju uroj të gjithëve shumë suksese në vazhdimin e rrugëtimit tuaj drejt dijes!

Maturantët paralajmëruan protestë ditën e sotme për shkak të testit të Biologjisë, mirëpo kjo u anulua pak orë më pas. Mesa duket, rezultatet e provimit të Biologjisë, bënë që të rinjtë të reflektonin e të kuptonin se rezultatet e tyre nuk ishin dhe aq të këqija. Kalueshmëria për këtë provim është 96.16% ndërsa nota mesatare është 7.52.

1 MUAJ ME PARE

Matura/ Rezultatet e provimit në lëndët me zgjedhje, nota mesatare 7.52, vetëm 128 ekselentë

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me
Foto ilustruese

TIRANË- Janë bërë publike rezultatet e provimeve të lëndëve me zgjedhje. Sipas rezultateve, provimin e lëndës me zgjedhje e kryen në total 29775 maturantë. 1144 maturantë ngelën duke marrë notën 4.00, ndërsa 128 maturantë kanë arritur të marrin notën 10.00, duke rezultuar ekselentë. Kalueshmëria për këtë provim është 96.16% ndërsa nota mesatare është 7.52.

LINKU per rezultatet

Biologji
Mesatarja e provimit te biologjise: 7.74
Me note 10.00: 59
Me note 4.00 (ngeles): 125
Totali i maturantëve që kanë bërë biologjinë: 5975

Ekonomi
Mesatarja e provimit te biologjise: 8.29
Me note 10.00: 18
Me note 4.00 (ngeles): 112
Totali i maturantëve që kanë bërë ekonominë: 7321

Fizikë
Mesatarja e provimit te biologjise: 8.42
Me note 10.00: 44
Me note 4.00 (ngeles): 33
Totali i maturantëve që kanë bërë fizikën: 1361

Qytetari dhe Psikologji
Mesatarja e provimit te biologjise: 7.15
Me note 10.00: 1
Me note 4.00 (ngeles): 380
Totali i maturantëve që kanë bërë qytetarinë dhe psikologjinë: 9750

Filozofi dhe Sociologji
Mesatarja e provimit te biologjise: 7.13
Me note 10.00: 1
Me note 4.00 (ngeles): 40
Totali i maturantëve që kanë bërë filozofinë dhe sociologjinë: 291

Gjeografi
Mesatarja e provimit te biologjise: 6.52
Me note 10.00: 0
Me note 4.00 (ngeles): 77
Totali i maturantëve që kanë bërë gjeografinë: 523

Kimi
Mesatarja e provimit te biologjise: 8.57
Me note 10.00: 5
Me note 4.00 (ngeles): 2
Totali i maturantëve që kanë bërë kiminë: 160

Histori
Mesatarja e provimit te biologjise: 6.66
Me note 10.00: 0
Me note 4.00 (ngeles): 23
Totali i maturantëve që kanë bërë historinë: 233

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, përmes një mesazhi publik, sqaron se testi nuk kishte asnjë gabim shkencor e se pyetjet janë hartuar sipas niveleve të vështirësisë duke diferencuar secilën notë. Ajo shprehet e kënaqur me rezultatet e maturantëve duke thënë se rezultatet ishin përtej pritshmërive. 

 
1 MUAJ ME PARE

'Hartimet e tezave skandaloze!'/ Maturantët në protestë përballë Ministrisë së Arsimit

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me
Maturantet

TIRANË- Maturantët do të ngrihen ditën e sotme në protestë. Në orën 10:00 ata kanë paralajmëruar se do të mblidhen përballë Ministrisë së Arsimit në Tiranë. Revolta e tyre, lidhet me hartimin e pyetjeve të tezës së provimeve. 

'Ora 10:00 tek ministria e Arsimit. Hartimet e tezave skandaloze'- shkruhet në thirrjen e ndarë në rrjetet sociale.  

Matura/ Anulohet protesta, publikohen rezultatet e lëndëve me

Pak ditë më parë maturantët protestuan për tezën e Biologjisë, duke pretenduar se ajo që ra në provimin e Maturës Shtetëore nuk kishte lidhje me literaturën që ishin konsultuar.

matura 2022

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët