LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po veprohet në bazë të ligjit. Berisha: Kryeministri do i paguajë dëmet

• Shembet restoranti i "Prestige Resort". • Shembjet me fadroma kanë nisur mëngjesin e sotëm, me pretendimin se ishte ndërtuar në mënyrë të paligjshme, edhe pse pretendohej se ishte ndërtuar që në kohën e kryeministrit Fatos Nano. • Për shembjen ka pasur shumë reagime nga politika, nga kryeministri Edi Rama dhe nga kryedemokrati Sali Berisha. Por jo të gjitha mediat i kanë reflektuar deklaratat dhe pamjet nga Golemi. • Rama tha se shembjet ishin në bazë të ligjit, ndërsa Berisha ka premtuar se dëmet kryeministri do i paguajë ngë të ardhurat e tij. 

7 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Berisha për shembjen e "Prestige": Do miratojmë ligjin për arbitrazhet, Rama do paguajë nga xhepi dëmet

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka komentuar shembjen e resortit "Presige Resort". Në një prononcim për mediat, të një deklarate pas seancën plenare sot, kryedemokrati deklaroi se çdo dëm që i bëhet mediave të lira në vend do të paguhet nga taksapaguesit shqiptarë. Por me ardhjen në pushtet të Partisë Demokratike, do kalohet ligji që fatura t'i shkojë dëmtuesit, në këtë rast sipas Berishës, kryeministrit Edi Rama.

“Kjo që ndodh sot, një indicie, se sot është ditë re veçantë, se një burrë i një vendi të madh, viziton vendin, ndërsa fadromat e hakmarrësit primitiv të vendit, i futen një resorti ku PS ka zhvilluar me dhjetëra aktivitete elektorale. Këta janë kategori njerëzish që meritojnë çdo fjalë. Një gjë ju siguroj se do jenë shqiptarët ata që do pagujanë urrejtjen e këtij karakteropati, siç paguan me Agonin, apo me raste të tjera. Në këtë rast do i paguhen një për një, jo nga xhepi, ndonëse ne do bëjmë ligjin që çdo arbitrazh i çdo akti jashtë kushteve ligjore, të dëshpërohet nga Rama dhe Balluku. Kjo që ndodh është dëshmi e shëmtuar se si të shuajmë mediat. I mori dhe i çoj Arapin e zi, te Ora, çoi Farudinin e famshëm. Ky është njeri i çmendur nga fobia. Ai jeton i tmerruar për shkak të vjedhjeve që ka bërë. Ka firmosur jo si kryeministër, por si kryetar i një organizate kriminale dhe s’do të shpëtojë. Le të bëjë gjithçka, opozita shqiptare do e hedhë atë tej”, tha Berisha.

2 MUAJ ME PARE

ME VIDEO- Momenti kur forcat xheniere çajnë kolonat për të vendosur eksplozivin te 'Prestige Resort'

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Godina

DURRËS- Ky është momenti kur forcat xheniere kanë çarë kolonat për të vendosur eksplozivin në ambientet e 'Prestige. Video e Dosja.al tregon shkatërrimin e objekteve pas ndërhyrjes së IMT.

Godina në fjalë, është 6 katëshe. Pasi të vendosen nga forcat xheniere lënda plasëse, do të bëhet hedhja në erë e telekomanduar. Ende nuk dihet arsyeja se përse do të hidhet në erë godina, pasi ende nuk është paraqitur një dokument nga IMT. 

2 MUAJ ME PARE

'Kanë të drejtë të bëjnë viktimën'/ Shembja te Prestige Resort, Rama: Ka dhe 15 vendime konfiskimi, përfshirë dhe oligarkë

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama u pyet ditën e sotme për shembjen në 'Prestige Resort'. Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Rama u shpreh i bindur se institucionet shqiptare nuk godasin ndërtimet me leje sikur janë pa leje. Po ashtu, ai shtoi se janë ende dhe 15 vendime të tjera konfiskimi që do kryhen në ditët në vijim.

'E kam thënë dhe në raste të tjera, me shumë korrektesë i jam përgjigjur dhe vazhdoj, unë nuk jam polic dhe inspektor, detyrat janë të ndara,nuk ekziston një shans që institucionet të godasin si pa leje ndërtimet që janë me leje. Kur e kam nisur këtë proces shumë kush ka qeshur, ndërkohë që është shumë proces serioz, në shenjë respekti ndaj pronës. Kemi bërë shumë në këtë drejtim, ka ardhur momenti për ti vënë kapakun kësaj historie. Janë 15 vendime konfiskimi, janë për një numër të konsiderueshëm të atyre që quhen oligarkë, por po të ishin të lidhur me qeverinë nuk do u shembeshin. Ka ndërtime që janë pa leje e që janë pjesërisht me leje por që kanë abuzuar duke shtuar. Ligji është shumë i qartë kush abuzon deri në 10% i merret ajo pjesë, kush abuzon më shumë i merret e gjitha.  është një proces që vazhdon, do të shikoni të tjera nëse do dalin. I vë kapak, nuk bën dot më kush të fortin. Secili është në të drejtën e vet që të bëjë viktimën, këtu është ligji dhe vetëm ligji, për ti shkuar në fund një beteje kur ju ishit akoma të vegjël. '- tha Rama.

2 MUAJ ME PARE

Edi Rama për shembjet e "Prestige Resort": Ligji është shumë i qartë, këto janë masat që merren ndaj shkeljeve

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka komentuar shembjet e "Prestige Resort". Ndërsa sot u pyet nga gazetarja e BIRN për veprimin me dy standarde të qeverisë, Rama tha se të gjithë duhet që të njihen me ligjin dhe të kuptojnë se ajo që po ndodh sot është thjesht një porej masave që është marrë nga qeveria.

BIRN: Pse disa ndërtime pa leje ose në shkelje të lejes si “Prestige Resort” shemben dhe disa të tjera në mes të Tiranës legalizohen apo deklarohen të konfiskuara. A po përdor qeveria dy standarde?

Rama: Oj Zonje është mirë që kur diskutojmë për çështje që kanë të bëjnë me ligjin, të njihemi me ligjin, procedurat për të mos bërë spekulime, për të mos ngritur akuza mbi bazë gjysmë të vërtetash. Lexoni ligjin, ligji është shumë i qartë. Masat për ndërtimet që behën në shkelje të lejes të ndërtimit me qëllim fitimi, janë të qarta dhe janë në ligj dhe janë të përshkallëzuara në ligji. Ka konfiskim, ka shembje, ka masa pjesore në varësi nga niveli i shkeljes e kështu me radhë. Do ju lutesha shumë të lexoni ligjin me shumë vëmendje dhe të mos nxirrni konkluzione mbi premisa të gabuara.

2 MUAJ ME PARE

VËZHGIMI/ Heshtja e nënshtrimit, asnjë TV informativ nuk raporton shembjen e "Prestige Resort" përveç News 24

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Foto nga aksioni

TIRANE- Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur shembjen e resortit "Prestige" në pronësi të biznesmenit dhe botuesit të grupit mediatik News 24, Irfan Hysenbelliu. Përplasja e nisur në shtator të këtij viti u duk sikur reshti me shembjen e pishinës, por sot IKMT dhe Policia u rikthyen për të vazhduar me shembjen e resortit. Në këtë moment, IKMT është duke shembur me fadromë zonën e restorantit që ndodhet në pjesën e jashtme të resortit buzë detit në Golem. 

Por çfarë po ndodh? Kjo ngjarje nuk ekziston në televizionet shqiptare. Dosja vëzhgoi transmetimin televiziv në të paktën 7 televizionet informative kryesore shqiptare, ku lajmi i shembjes së një resorti nuk ekziston. Fokusi i tyre është në një vizitë rutinë të presidentit gjerman, Frank-Walter Steinmeier dhe fjalës së tij në parlament. 

Heshtja e barazuar qartësisht në një nënshtrim ndaj vendimit të qeverisë vë gishtin mbi median si lajmëtare dhe rojtare e interesit publik. Ku u vanit misioni gazetaresk? 

Situata është e njëjtë si në rastin e vënies së sekuestros mbi televizionin Ora News. Të gjitha TV-të informative mbyllën sytë dhe lajmi u raportua në portalet online dhe grupin mediatik në pronësi të vetë Ylli Ndroqit. 

Pretendojmë një pluralizëm të rremë mediatik në kohën kur raporti më i fundit i ECMP e rendit Shqipërinë pas Turqisë për lirinë e medias, por shohim një kontrollim të plotë të informacionit që raportohet në ekrane, që janë dominuese në shpërndarjen e informacionit publik. 

Çfarë ka ndodhur mes qeverisë dhe biznesmenit Irfan Hysenbelliu?

Në shtator, IKMT nisi të shembë pishinën në Prestige Resort. Shembja u kundërshtua nga pala e Hysenbelliut me argumentin se resorti ishte me leje dhe se zyrtarët më të lartë të qeverisë e kishin "bekuar" këtë investim bashkë me kryeministrin që u shfaq në pamje duke drekuar atje. Por qeveria e kundërshtoi duke thënë se leja e ndërtimit për sipërfaqen prej 4 mijë metra katrorë që iu dha Hysenbelliut përndërtimin e resortit ishte e kushtëzuar. Ministria e Brendshme pretendoi se leja e ndërtimit do të jepej pas pagesës nga biznesi të taksës së ndikimit në infrastukturë dhe plotësimit të dokumentacionit tekniko-ligjor, dy kushte këto që nuk u plotësuan. Por kthimi i 4 mijë metrave katrorë për "hapësirë publike" të qytetarëve u harrua nga viti 2016 kur u dha leja e ndërtimit e deri në shtator 2022 kur fadromat shkuan në Prestige./Dosja.al

2 MUAJ ME PARE

Fadromat e IMT nisin shembjen e ambienteve të Prestige, rrëzohet i pari pjesa e restorantit

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Fadromat e IMT

GOLEM- Fadromat e IMT (Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit) nisin shembjen e ambienteve të Prestige. Siç duket edhe nga pamjet e mëposhtme, e para që është rrëzuar është pjesa e restorantit.

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po

Fadromat e IMT
2 MUAJ ME PARE

IMT dhe policia rikthehen sërish tek 'Prestige Resort', nxirren jashtë pushuesit dhe punonjësit

Shembet restoranti në 'Prestige Resort', Rama justifikohet: Po
Forcat e IMT

DURRËS- Fadroma e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit (IMT) policia dhe forcat genio kanë shkuar mëngjesin e sotëm pranë “Prestige Resort”. 'News24' raporton se ata kanë nxjerrë me forcë pushuesit dhe punonjësit nga ambientet e resortit. 

Sipas tyre, policia ka shkuar në “Prestige Resort” herët në mëngjes pa paralajmërim me forca të shumta dhe kanë detyruar punonjësit të dalin jashtë.

Ende nuk bëhet e ditur arsyeja e kontrollit të policisë dhe IMT-së mirëpo duhet thënë se kjo nuk është hera e parë.

Më 2 shtator, Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit nisi prishjen e 2 pishinave që sipas tyre janë pa leje dhe në kundërshtim me ligjin. Kjo ndërhyrje solli në atë kohë reagime të shumta politike nga të dyja palët. Drejtuesit e resortit akuzojnë qeverinë ndërsa kjo e fundit me anë të një reagimi nga ana e ministrisë së Brendshme sqaroi se aksioni i IMT-së është komfort regullave. 

shembjet ne prestige resort

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'