LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

“Përmirëso gjuhën”, Bullgaria përplaset me Ramën, kryeministri: Hiqni veton ose më duroni

• Kryeministri Edi Rama përplaset me Ministrinë e Jashtme të Bullgarisë. Përplasja vjen një ditë pas kritikave që bëri Rama në Bruksel ku e quajti pengmarrje mos heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut. • Bullgaria kërkon që Rama të përmirësojë gjuhën dhe t’i përshtatet kreut të qeverisë së një vendi që synon BE-në. • Rama i përgjigjet me ultimatum: hiqni veto nose më duroni mua. Kryeministri kujton dhe çështjen e zgjidhjes së minoritetit të bullgarvëve në Shqipëri.

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Rama i kujton Bullgarisë si u zgjidh çështja e minoritetit: Me vetëm një telefonatë, këtë bëjnë miqtë

“Përmirëso gjuhën”, Bullgaria përplaset me
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikat me ministrinë e jashtme të Bullgarisë. Në një tjetër postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se i është dashur vetëm një telefonatë me liderin e Opozitës në Bullgari, ish-kryeministrin Boyko Borissov për të zgjidhur çështjen e minoritetit bullgar. Referuar debatit për veton ndaj Maqedonisë së Veriut që bllokon dhe integrimin e Shqipërisë në BE, Rama shkruan se miqtë e vërtetë nuk e dëmtojnë njëri-tjetrin, po i japin dorën.

“Dhe meqë ra fjala, më lejoni t'ju kujtoj të dashur miq bullgarë se u desh një telefonatë e shkurtër me Boyko Borissov për të zgjidhur miqësisht dhe sinqerisht çështjen e minoritetit bullgar në Shqipëri! Miqtë e vërtetë nuk e dëmtojnë njëri-tjetrin, por flasin me të vërtetë me njëri-tjetrin dhe i japin dorën!”- shkruan Rama.

Ç’ka ndodhur mes Ramës dhe Bullgarisë?

Kryeministri Edi Rama e konsideroi një turp mos heqjen e vetos së Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut. Nga Brukseli ku mori pjesë në Samitin me Bashkimin Evropian, Rama tha se Bullgaria ka marrë peng dy vende të NATO-s ndërsa 26 vendet e tjera të BE-së vetëm vëzhgojnë pasi janë ‘impotentë’ për të vepruar. Një ditë më pas, Ministria e Jashtme e Bullgarisë ju përgjigj me kritika Ramës duke i kërkuar që të ndryshojë mënyrën e të folurit dhe të mos vijojë me ofendime. Por, Rama nuk ndalet. Në një tjetër reagim, kryeministri shkruan se Bullgaria ose duhet të heqë veton, ose duhet të durojë mënyrën sesi ai i drejtohet.

1 MUAJ ME PARE

"Kujdes me gjuhën", Rama i përgjigjet Bullgarisë me ultimatum: Hiqni veton ose më duroni mua

“Përmirëso gjuhën”, Bullgaria përplaset me
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Ministrisë së Jashtme të Bullgarisë që e kritikoi për gjuhën e përdorur në Samit. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se është mjaft e drejtë që Bullgaria ta ketë problem faktin që ai u thotë se duhet të kenë turp që po marrin peng Maqedoninë e Veriut e Shqipërinë.

Por, kryeministri shton se edhe ai e ka shumë problem mënyrën se si Bullgaria dëshiron të zgjidhë çështjet biletarale duke përdorur procesin e zgjerimit në BE. Ndaj, e mbyll me ultimatum dhe i kërkon Bullgarisë të heqë Veton ndaj Maqedonisë së Veriut ose të durojnë mënyrën se si ai flet.

"Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka një problem me mënyrën time të të folurit! Mjaft e drejtë. Edhe unë kam një problem me mënyrën se si Bullgaria dëshiron të zgjidhë çështjet biletarale duke përdorur procesin e zgjerimit si mjet për rrëmbimin e dy vendeve të NATO-s! Me qetësi miq: Hiqni VETO-n ose më duroni mua!"- shkruan Rama.

Më herët, Ministria e Jashtme e Bullgarisë i bëri thirrje kryeministrit Edi Rama që të përmirësojë mënyrën e të shprehurit duke iu përshtatur një vendi që synon integrimin në Bashkimin Evropian. Reagimi i Bullgarisë erdhi pas kritikave të forta që bëri Rama në Samitin e Brukselit ku e konsideroi një turp faktin që Bullgaria nuk e heq veton ndaj Maqedonisë së Veriut dhe bllokon rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE. 

 

 

1 MUAJ ME PARE

"Turp, turp", Bullgaria i përgjigjet Ramës: Nuk është hera e parë që na fyen, flit me gjuhë të përshtatshme

“Përmirëso gjuhën”, Bullgaria përplaset me
Edi Rama

BULLGARI- Ministrja e Jashtme e Bullgarisë i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të ndryshojë mënyrën e të shprehurit referuar kritikave e akuzave që bëri një ditë më parë në Samitin e Brukselit. Në një reagim në faqen zyrtare, Ministria e Jashtme Bullgare shkruan se nuk është ehra e parë që dëgjon fyerje të tilla, por që Rama duhet të flasë me një gjuhë që i përshtatet kreut të qeverisë së një vendi që kërkon të anëtarësohet në BE. 

Reagimi zyrtar:

Bullgaria ka qenë gjithmonë ndër ato shtete anëtare të Bashkimit Evropian që mbështesin përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, edhe kur ishte shumë më e vështirë se sot. Ndër vite nuk ka pasur shumë zëra të tjerë me ne në këtë kauzë. Ne e mbrojmë atë sot, pavarësisht gjithçkaje, në emër të një të ardhmeje të përbashkët evropiane. Si kundërpërgjigje, nuk është hera e parë që dëgjojmë komunikime të paprovokuara të ashpra, fyese nga një kryetar qeverie. Presim që kryeministri shqiptar t’i përshtatë mjetet e tij shprehëse në një gjuhë që i përshtatet një politikani të një vendi kandidat për anëtarësim në BE. Në këtë nivel, më shumë se çdo tjetër, ne insistojmë të mbajmë një ton të mirë komunikimi. Në këtë nivel ne kemi treguar gjithmonë gjithë respektin që kërkon një pozicion të përgjegjshëm dhe nivel të marrëdhënieve ndërshtetërore. Ne kemi një të ardhme të përbashkët me Shqipërinë. Politikanët po largohen. Kombet mbeten. Popujt tanë kanë një interes të përbashkët, i cili nuk duhet të cenohet nga një gjykim i gabuar i politikanit. Është e papranueshme që marrëdhëniet mes shteteve të bëhen peng i ekscentricitetit të kryeministrit aktual shqiptar.

Reagimi i Bullgarisë erdhi pas kritikave të forta që bëri Rama në Samitin e Brukselit ku e konsideroi një turp faktin që Bullgaria nuk e heq veton ndaj Maqedonisë së Veriut dhe bllokon rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE. 

edi rama ministria e jashtme e bullgarise samiti i brukselit

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila