LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Mikroditë te "Ekonomia"/ Sejko: Normat e interesit janë ulur me tre herë! Shehaj: Banka e Shqipërisë përgjegjëse për mbajtjen peng të 100 mijë qytetarëve

• Ditën e sotme te Komisioni për Ekonominë dhe Financat u zhvilluar një seancë e posaçme dëgjimore me Bankën e Shqipërisë për Mikrofinancën • Guvernatori Genc Sejko gjatë fjalës së tij në seancë theksoi se subjektet që japin mikrokredi i janë nënshtruar kontrolleve. •Ai tha se janë bërë inspektime dhe se normat e interesit janë ulur me tre herë. • Sipas guvernatorit nga nivelet e 200 përqind është ulur tek 60-50 përqind. • Gjithashtu ai pranon se janë marrë masa që detyrimi për klientët të mos jetë më shumë se 30 përqind e shumës së marrë si kredi. •Ndërkohë gjatë zhvillimit të seancës nuk kanë munguar debatet dhe përplasjet. • Deputeti Agron Shehaj ka akuzuar Bankën e Shqipërisë si përgjegjëse për mbajtjen peng të 100 mijë qyetarëve përmes mikrokredive. • Pas kësaj, kryetari i Komisionit, Eduart Shalsi ka përjashtuar anëtarin Agron Shehaj duke i thënë se ai nuk është te mëhalla e tij politike që të sillet si të dojë ai. • Ndërkohe Shehaj iu pergjigj duke i thënë se tha se përjashtimi i tij po bëhej, sepse Shalsit nuk i pëlqyen ato që deputeti tha apo pyeti.

3 artikuj për këtë temë.

3 JAVE ME PARE

"Ekonomia"/ Shehaj debat me guvernatorin: Banka e Shqipërisë përgjegjëse për mbajtjen peng të 100 mijë qytetarëve me mikrokreditë (VIDEO)

Mikroditë te "Ekonomia"/ Sejko: Normat e interesit janë ulur
agron shehaj, genc sejko

TIRANË- Ditën e sotme në Komisionin e Ekonomisë u zhvillua një seancë e posaçme dëgjimore me Bankën e Shqipërisë për Mikrofinancën.

Gjatë zhvillimit të seancës është zhvilluar një debat me tone të ashpra mes mes deputetit Agron Shehaj dhe guvernatorit Gent Sejko.

Deputeti ka akuzuar Bankën e Shqipërisë si përgjegjëse për mbajtjen peng të 100 mijë qyetarëve përmes mikrokredive. 

PJESË NGA FJALA E SHEHAJT:

100 mijë qytetarë shqiptarë, që merren peng, se ishin marrë peng! Janë marrë peng! Janë marrë peng nga një biznes kriminal, të licencuar dhe monitoruar nga Banka e Shqipërisë, nuk meritonte të pezullohej menjëherë? Ju e latë 4 vjet.

Faktet tregojnë që kemi të bëjmë me aktivitet kriminal, ku kemi një kompani e cila bën gjithçka, të merr në telefon, e merr në telefon qytetarin edhe i thotë:

Pse një qytetar nuk mund të marrë, gaboi, i duheshin, nuk ka të drejtë? Ju i jepni të drejtë MCA-së ta marrë peng qytetarin? Si mund të thoni që ai ia kishte. Po, ia kishte.

Është e drejtë që t’i thotë “më ke 10 milionë lekë, unë të bllokoj shtëpinë. S’do të bllokoj shtëpinë? Hajde bëj një kredi tjetër me kushtet që të them unë”. Sepse kur unë të ,mbaj shtëpinë peng, mund të aplikoj çdo lloj kushti, nuk kanë më të drejtë ata të zgjedhin. Kjo do të thotë të mbahen peng. Dhe për mbajtjen peng të 100 mijë qytetarëve, Banka e Shqipërisë është përgjegjëse! Nuk ka bërë detyrën. 

 

 

 

3 JAVE ME PARE

Debate në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë/ Shalsi përjashton Shehajn, deputeti opozitar: S'të pëlqyen pyetjet?

Mikroditë te "Ekonomia"/ Sejko: Normat e interesit janë ulur
Mbledhja


TIRANË-Mbledhja e sotme e Komisionit të Ekonomisë dhe Financave ka nisur me debate. Në këtë mblehdje është i pranishëm edhe Guvernatori i Bankës së Shqipërise, Gent Sejko i cili po jepte sqarime në lidhje me mikro kreditë.

Gjatë mbledhjes kryetari i Komisionit, Eduart Shalsi ka përjashtuar anëtarin Agron Shehaj duke i thënë se ai nuk është te mëhalla e tij politike që të sillet si të dojë ai. Ndërkohe Shehaj iu pergjigj duke i thënë se tha se përjashtimi i tij po bëhej, sepse Shalsit nuk i pëlqyen pyetjet.

Eduart Shalsi: Të lutem, të zhvillojmë mbledhjen në mënyrë normale. Të lutem, mos më fol për parime.

Agron Shehaj: Ne kemi ardhur këtu për të dëgjuar zotin guvernator. Qytetarët janë vjedhur e kjo është më e rëndësishmja.

Eduart Shalsi: Ndërpritet mbledhja 2 minuta dhe kërkoj përjashtimin tënd nga Komisioni në bazë të Rregullores.

Agron Shehaj: Pse po përjashtohem, se po ngre një shqetësim? Do na lësh të flasim për vjedhjen e qytetarëve apo jo. Nuk të pëlqejnë pyetjet?

Eduart Shalsi: Nuk je tek mëhalla jote këtu. Të mëhalla jote politike sillu si të duash. Ndërpritet mbledhja për 5 minuta.

3 JAVE ME PARE

Guvernatori Gent Sejko për mikro-kreditë: Normat e interesit janë ulur me tre herë, subjektet financiare i janë nënshtruar të gjitha kontrolleve

Mikroditë te "Ekonomia"/ Sejko: Normat e interesit janë ulur
Gent Sejko

TIRANË- Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko foli në Komisionin për Ekonominë dhe Financat ku theksoi se subjektet që japin mikrokredi i janë nënshtruar kontrolleve.

Gjithashtu Sekjo përmend faktin se revokimi i licensës është masa e fundit që BSH mund të marrë. Sejko thotë se janë bërë inspektime dhe se normat e interesit janë ulur me tre herë.

Sipas Sejkos nga nivelet e 200 përqind është ulur tek 60-50 përqind. Gjithashtu ai pranon se janë marrë masa që detyrimi për klientët të mos jetë më shumë se 30 përqind e shumës së marrë si kredi.

Fjala e plotë:

Subjektet financiare që japin mikrokredi iu janë nënshtruar të gjitha kontrolleve. Revokimi i licensës është masa e fundit që mund të marrë Banka e Shqipërisë. Kjo mund të sjellë pasoja edhe për klientët. Banka e Shqipërisë nuk mund të ndërhyjë as në marrëdhëniet që ka MCA me kontraktorët e tjerë. Problemi në lidhje me normën e interesit ka të bëjë me mikro-kreditë. Kemi bërë inspektime dhe normat e interesit janë ulur me tre herë. Kemi qenë në nivelet e mbi 200 përqind e jemi tek 50-60 përqind, në qershor do kemi shifrën e re të përditësuar. Kemi marrë edhe masa, që detyrimi për klientët mos të jetë më tepër se 30 përqind e shumës së marrë si kredi.

genc sejko agron shehaj komisioni i ekonomise dhe financave mikrokredite

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme