LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë fiton bindshëm zgjedhjet parlamentare

•Liderja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë. •Pas shpalljes së rezultateve, Meloni iu është drejtuar popullit italian me një mesazh. •Është koha e përgjegjësisë, tha Meloni gjatë mesazhit të saj të parë për italianët.Italia ka zgjedhur dje qeverinë e re në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. • Pjesmarrja në votime ka qenë rreth 64,67% e italianëve që kanë të drejtë vote. • Meloni është kryeministrja e parë femër e Italisë dhe për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, vendi do të ketë një lider të ekstremit të djathtë. • Gouseppe Conte arriti të ndalojë rënien e partisë së tij pasi Pesë Yjet kanë fituar 15% të votave. • Një nga surprizat e mëdha të natës ishte shfaqja e dobët e partisë së Ligës së Matteo Salvinit, e cila mori vetëm 9%, sipas rezultateve të fundit. • Presidenti i Forza Italia, Silvio Berlusconi, kthehet në Senat pasi ish-kryeministri në fakt fitoi në zonën njëdeputetësh të Monzas me 50.31%.

13 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Meloni/ Kundërshtari i saj më i madh politik është partneri dhe babai i vajzës së saj të vetme

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Giorgia Meloni, Andrea Gianbruno dhe vajza e tyre

ITALI- Partneri i yllit të së djathtës ekstreme italiane Giorgia Meloni, që triumfoi në zgjedhjet e djeshme parlamentare, është më i ri se ajo dhe me bindje të majta. Ai është pro legalizimit të kanabisit, është gazetar i një rrjeti televiziv italian dhe ka një dobësi të madhe për vajzën e tyre të vetme, Ginevra.

41-vjeçari Andrea Gianbruno është gjysma tjetër e Georgia Meloni, mbështetja e saj, siç thotë ajo, megjithëse kanë pikëpamje krejtësisht të ndryshme për çështjet themelore politike dhe sociale. Mund të mos kenë vendosur... unazë martese në dorën e djathtë, por fituesja e e zgjedhjeve parlamentare në Itali, Giorgia Meloni, është çmendur pas gazetarit me mjekër.

Ishte dashuri ne shikim te parë

Edhe pse një gazetar, Andrea Giabruno, përpiqet të jetë prapa dritave të politikës. Nëse Meloni merr postin e kryeministrit në ekonominë e tretë më të madhe të Eurozonës, atëherë të gjithë sytë, domosdoshmërisht, do të jenë tek ai. Meloni dhe Gianbruno u takuan për herë të parë në prapaskenat e një emisioni televiziv. Giabruno kujton se Meloni e ngatërronte me një asistent emisioni. Ata i ka bashkuar, emisioni “ Quinta Colonna”.

Aty takoba njeriun e jetës. Ishte dashuri me shikim të parë”, thotë ajo në një intervistë për rrjetin “Libero”. Një natë, Meloni mbërriti në xhirimet e emisionit “Quinta Colonna”, e uritur dhe e lodhur pas një dite intensive fushate. Përfaqësuesi i saj nxori një banane nga çanta e saj, Meloni mori dy kafshata dhe më pas ma dha mua pasi më mendoi si asistent dhe jo reporter për emisionin.

“Nuk e di, sytë tanë u takuan për herë të parë dhe u ndjeva i çuditshëm. Që nga ai moment fillova të flirtoja me të”, tha gazetari italian. Partneri i Melonit është në redaksinë e “Studio e Hapur”, emisioni i lajmeve “Italia 1”.

“Andrea është një baba fantastik, është shumë i përfshirë me vajzën e tij gjashtëvjeçare. Ai kalon një javë në Milano çdo muaj, por kur është këtu (në Romë) pothuajse gjithmonë punon në mbrëmje për të qenë gjatë gjithë kohës pranë vajzës së tij. Njëri ndihmon tjetrin, ne plotësojmë njëri-tjetrin”, thotë Meloni. Ai pranon se ka kërkuar mendimin e tij për çështje të ndryshme, por vetëm deri në një pikë.

“Kur jemi bashkë, përpiqem ta lë jashtë politikën, të shkëputem. Nuk është e lehtë sepse edhe ai po i shikon të gjitha diskutimet. Diskutojmë çifte të të njëjtit seks, çështje morale, legalizimin e drogave të lehta... Nuk mendojmë njësoj”, pranoi Meloni.

Ata tashmë ndihen kaq të realizuar, por kush e di se çfarë do të ndodhë nesër…?. Ndoshta ata do ta zyrtarizojnë lidhjen e tyre kur Meloni të marrë postin e kryeministrit, duke u bërë gruaja e parë e Italisë.

2 MUAJ ME PARE

Zëdhënësi i Kremlinit: Ne mirëpresim çdo qeveri italiane që është konstruktive me Rusinë

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Dmitry Peskov

RUSI- Kremlini ka thënë se shpreson që partitë më konstruktive të sundojnë Italinë pas fitores së qendrës së djathtë në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov në një deklaratë ka theksuar se Rusia është e gatshme që të mirëpresim çdo forcë politike tregohet konstruktive në marrëdhëniet me Rusinë.

Ne jemi të gatshëm të mirëpresim çdo forcë politike që mund të tregohet më konstruktive në marrëdhëniet me Rusinë”, tha zëdhënësi i Kremlinit , Dmitri Peskov .

Të premten, Silvio Berlusconi, tre herë ish-kryeministër i Italisë, ndezi një grindje pasi mbrojti Vladimir Putinin për luftën në Ukrainë. Miliarderi 85-vjeçar tha për TV italian se presidenti rus, një mik i tij i vjetër, u shty për të pushtuar Ukrainën nga populli rus.

Rezultatet treguan se koalicioni i ri-djathtas fitoi rreth 44% të votave parlamentare, me Vëllezërit e Melonit të Italisë që morën rreth 26%. Partnerët e saj të koalicionit ndanë pjesën e mbetur, me Ligën anti-emigrante të Matteo Salvinit që fitoi gati 9% dhe Forza Italia më e moderuar e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi merr rreth 8%. Një e treta e mandateve u ndahen zonave zgjedhore një-deputetësh të parë, ndërsa dy të tretat e tjera vijnë nga listat e partive proporcionale. Por votuesit nuk mund të ndajnë votën e tyre, për shembull, duke zgjedhur një kandidat të zonës qendrore dhe një listë proporcionale të majtë. Pra, votimi me një anëtarë është një tregues i fortë i mbështetjes së çdo koalicioni në një zonë të caktuar.

2 MUAJ ME PARE

"Unë jam Georgia", si prezantohet 45-vjeçarja që pritet të udhëheqë Italinë

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Georgia Meloni

ITALI- “Unë jam Georgia. Unë jam një grua, nënë, italiane, e krishterë”. Kështu kryetarja e Vëllezërve të Italianëve (FdI), partisë që ajo bashkëthemeloi në vitin 2012 dhe nga 4% në 2018, brenda katër viteve, ka kaluar 26% dhe po përgatitet të udhëheqë koalicionin qeveritar italian, prezantohet së bashku me partitë e Matteo Salvinit dhe Silvio Berlusconit. 

Tashmë, që prej vitit 2019, me fjalimet e saj “të zjarrta”, Meloni kujdesej që të linte gjurmë si në politikë, ashtu edhe në synimet e saj. “Io sono Georgia” po bëhet sërish virale dhe aktuale, ndërkohë që vetë Meloni po prezantohet sot si një konservatore e qendrës së djathtë.

Si i tillë, ajo pritet të ngjitet në Kryeministri, megjithëse nuk ka dyshim se është përfaqësues i trendit që po lulëzon në të gjithë Evropën dhe e cilëson veten si “E djathta e re”, ndërsa disa e karakterizojnë edhe si Alt Right ( E drejta alternative).

Aktiviteti i saj politik, siç ndodhi me Le Pen dhe drejtues të tjerë të partive të kësaj rryme në Kontinentin e Vjetër, ka nisur nga e djathta ekstreme, më saktë nga partitë margjinale, duke iu referuar drejtpërdrejt rrymës së ideologjisë totalitare që u rrit në përmasa në periudhës së ndërmjetme.

“Io sono Georgia”, në fund të fundit titullohet edhe autobiografia e politikanes 45-vjeçare, e cila pritet të jetë prezente gjithnjë e më shpesh tani.

2 MUAJ ME PARE

Qielli është gjithmonë e më blu

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Giorgia Meloni

Giorgia Meloni u lind dhe u rrit në kryeqytetin historik të Italisë nga një familje e thjeshtë në lagjen e famshme ‘Garbatella’.
U rrit pa prezencën e figurës mashkullore në jetën e saj, pasi babai Francesco e braktisi familjen kur ajo ishte fare e vogël.

Mungesa e një figure të rëndësishme, siç është ajo e babait e bëri Giorgian një fëmijë të ashpër, serioz, që gati nuk qeshte kurrë. E rritur nga mamaja Anna dhe nga gjyshërit nga ana e të ëmës, Giorgia duhet të ishte një krahë i rëndësishëm ekonomik edhe për familjen ndaj gjatë viteve të adoleshencës ka punuar si "babysitter" gjatë mbrëmjeve që ditet ti kishte të lira për tu angazhuar në politikë. Ka punuar shumë punë, ndër to edhe shitëse disqesh në treg, kamariere në një bar të zonës dhe pohon se pa secilën punë që ka bërë në jetën e saj, nuk do kishte mundur kurrë të kishte arritur sukseset që ka. Ka mbaruar universitetin e Gjuhëve të Huaja dhe ka ushtruar profesionin e gazetares profesioniste për disa vjet.

Angazhimi politik nisi nga organizimet rinore me partinë neofashiste "Popolo d’italia", arriti të katapultonte të ishte kordinatore e Azione Studentesca, po e një partie të qendrës djathte Aleanza Nacionale . Ishte vetëm 21 vjeçe kur caktohet detyra e këshilltares së Alleanza Nazionale në zonën e Romës, post të cilin e mbajti për një mandat 4-vjeçar. Rruga e suksesit për Giorgian sapo kishte nisur, kur vetëm 29 vjeç u bë pjesë e Dhomës së Deputetëve për të njëjtën parti deh për vetëm 2 vjet, në moshën 31-vjeçare bëhet Ministria e Rinisë në qeverinë "Berlusconi", duke u bërë në këtë mënyrë, ministrja më e re në Republikën e Italisë. 

Në 2012 bashkë me Guido Corsetto dhe Ignazio La Russa themeloi partinë Fratelli d’italia, dhe në 2014 mori drejtimin e saj, parti e cila ka fituar në maxhorancë besimin e italianëve në zgjedhjet e 25 shtatorit.

Ideologjikisht, si një parti e qendrës së djathtë, dhe mbrojtëse e familjes, kombit dhe besimit ka bërë deklarata të forta kundër aborit, adoptimet e çifteve "gay", emigracionit të paligjshëm, taksës së sheshtë.

Është akuzuar si fashiste apo ekstremiste, kur në fakt parimisht Giorgia është një politikane konservatore, që i përket idesë pro familjes dhe martesës, të drejtës së pronës dhe farantimi i konkurrencës në ekonomi të lirë dhe shanse të barabarta. Është për fuqizim të individit, ku 'individ i fortë' =shtet të fortë. Përgjigje të këtyre akuzave i është përgjigjur thjesht që historia e fashizmit është mënyrë e mirë populiste por shumë e prapambetur për të përbaltur imazhin e saj. 

Fitorja e 25 shtatorit është historike për shkak edhe se është e para grua që fiton zgjedhjet ndonëse Giorgia nuk e përdor gjininë si mënyrë për tu afirmuar. Është nënë e një vazje, Ginevras, para të cilës mendon se është suksesi më i madh në jetë.

Giorgia mban autorësinë e dy librave, ku shpjegon jetën, tezat dhe ideologjinë e saj. Nëse do bënim një paralelizëm me të djathtën në Shqipëri, unë e kam një ide se kush mund të jetë Giorgia jonë, po ju?/Dosja.al

2 MUAJ ME PARE

Macron: Bashkëpunimi me qeverine e re italiane duhet të vazhdojë

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron ka reaguar pasi daljes së rezultateve paraprake të zgjedhjeve në Itali. Me anë të një deklarate, Pallati Elysee ka theksuar nevojën për bashkëpunim mes Francës dhe Italisë.

“Populli italian bëri një zgjedhje demokratike dhe sovrane. Ne e respektojmë atë. Si fqinjë dhe miq, ne duhet të vazhdojmë të punojmë së bashku”, tha Macron.

Rezultatet treguan se koalicioni i ri-djathtas fitoi rreth 44% të votave parlamentare, me Vëllezërit e Melonit të Italisë që morën rreth 26%. Partnerët e saj të koalicionit ndanë pjesën e mbetur, me Ligën anti-emigrante të Matteo Salvinit që fitoi gati 9% dhe Forza Italia më e moderuar e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi merr rreth 8%. Një e treta e mandateve u ndahen zonave zgjedhore një-deputetësh të parë, ndërsa dy të tretat e tjera vijnë nga listat e partive proporcionale. Por votuesit nuk mund të ndajnë votën e tyre, për shembull, duke zgjedhur një kandidat të zonës qendrore dhe një listë proporcionale të majtë. Pra, votimi me një anëtarë është një tregues i fortë i mbështetjes së çdo koalicioni në një zonë të caktuar.

2 MUAJ ME PARE

Blinken: Mezi presim të punojmë me qeverinë e re italiane

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Anthony Blinken


SHBA- Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka reaguasr pasi koalicioni i djathtë në Itali ka fituar zgjedhjet. Me anë të një postimi në Twitter, Blinken tha se Shtetet e Bashkuara presin me padurim të punojnë me qeverinë e re italiane, por vuri në dukje se kjo do të inkurajojë respektimin e të drejtave të njeriut.

“Ne presim të punojmë me qeverinë italiane për qëllimet tona të përbashkëta: mbështetjen e një Ukrainë të lirë dhe të pavarur, respektimin e të drejtave të njeriut dhe ndërtimin e një të ardhmeje të qëndrueshme ekonomike ”, shkroi Blinken.

Rezultatet treguan se koalicioni i ri-djathtas fitoi rreth 44% të votave parlamentare, me Vëllezërit e Melonit të Italisë që morën rreth 26%. Partnerët e saj të koalicionit ndanë pjesën e mbetur, me Ligën anti-emigrante të Matteo Salvinit që fitoi gati 9% dhe Forza Italia më e moderuar e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi merr rreth 8%. Një e treta e mandateve u ndahen zonave zgjedhore një-deputetësh të parë, ndërsa dy të tretat e tjera vijnë nga listat e partive proporcionale. Por votuesit nuk mund të ndajnë votën e tyre, për shembull, duke zgjedhur një kandidat të zonës qendrore dhe një listë proporcionale të majtë. Pra, votimi me një anëtarë është një tregues i fortë i mbështetjes së çdo koalicioni në një zonë të caktuar.

2 MUAJ ME PARE

Silvio Berlusconi rikthehet në Senat, fiton me 50% mandatin e vetëm në Monza

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Berlusconi

ITALI- Presidenti i Forza Italia, Silvio Berlusconi, kthehet në Senat pasi ish-kryeministri në fakt fitoi në zonën njëdeputetësh të Monzas me 50.31%.

Berlusconi u shpall fitues përballë kandidates Federica Perella, kryetare e Kulturës së Bashkisë Seregno. Monza është qyteti ku Berlusconi zotëron ekipin e futbollit, të cilin e solli në Serie A, të cilin Partia Demokratike ia kishte rrëmbyer qendrës së djathtë nga autoritetet komunale.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Fitorja e Melonit "mbulon" paraqitjen e dobët të aleatit të ekstremit të djathtë Matteo Salvini

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë

ITALI- Për Giorgia Melonin ky është një rezultat i bujshëm, por për të sunduar Italinë ajo ka nevojë për mbështetjen e dy aleatëve të saj në të djathtë.

Një nga surprizat e mëdha të natës ishte shfaqja e dobët e partisë së Ligës së Matteo Salvinit, e cila mori vetëm 9%, sipas rezultateve të fundit. Qendra e djathtë ishte më keq, por ka disa vite që ka rënë.

Për Salvinin ky është një kthesë dramatike nga vetëm tre vjet më parë, kur Lidhja fitoi më shumë se 34% të votave në zgjedhjet evropiane. Në ditët para zgjedhjeve të djeshme ai u duk gjithnjë e më i dëshpëruar, duke u përpjekur të dallohej nga kolegët e tij të djathtë.

Ai akuzoi shefen e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për ndërhyrje në zgjedhjet e Italisë kur tha se BE-ja kishte mjete për t'u përgjigjur nëse Roma do të bëhej nacionaliste. Ai madje organizoi një protestë të shkurtër jashtë zyrave të Komisionit në Romë.

Edhe pse ai pritet t'i kthehet punës së tij të vjetër në drejtimin e ministrisë së brendshme të Italisë, duket sikur votuesit kanë lëvizur nga Salvini dhe në vend të tij kanë zgjedhur Melonin.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Fituesi i zgjedhjeve të fundit në Itali kalon në vendin e tretë, "5 Yjet" e Contes marrin 15% të votave

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Conte

ITALI- Katër vjet më parë, ishte radha e Lëvizjes Pesë Yjet të Italisë për të marrë pushtetin, me pak më pak se një të tretën e votave. Ata premtuan të shkundnin politikën, duke fshirë realitetet e vjetra politike, duke u dhënë anëtarëve të tyre një fjalë online me një eksperiment në demokracinë e drejtpërdrejtë,

Udhëheqësi i tyre aktual Giuseppe Conte u largua nga jeta akademike për të shërbyer si kryeministër i pavarur dhe realiteti i qeverisë së shpejti i shtyu ata në votime. Dhjetra deputetë të tyre dezertuan dhe dje Pesë Yjet nuk ishin më në garë për qeverinë.

Megjithatë Conte arriti të ndalojë rënien dhe Pesë Yjet tani kanë fituar 15% të votave. Duke folur me votuesit në disa qytete rreth Romës në ditët e fundit, ishte e qartë se fushata e tij po kalonte, veçanërisht me votuesit e rinj që e shohin Pesë Yjet si më dinamike se Partia e vjetër Demokratike në qendër të majtë.

Ishte një histori shumë e ndryshme për liderin e dikurshëm të Pesë Yjeve, Ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio, i cili u nda nga partia në verë sepse ishte i pakënaqur me politikën e saj "të paqartë" për Ukrainën. Partia e tij e re Civic Engagement dështoi dje dhe ai humbi vendin e tij në parlament.

Italia me të vërtetë ka vetëm tre parti të mëdha tani dhe Five Yjet është një prej tyre. Conte ndan disa politika me qendrën e majtë, por ata nuk arritën të gjenin forca të kombinuara për të sfiduar krahun e djathtë.

2 MUAJ ME PARE

Verona me pjesëmarrjen më të lartë në votime, rreth 70% e rajonit ju drejtua kutive të votimit

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
zgjedhjet ne itali

ITALI- Në provincën e Veronës, një nga zonat më të pasura të Italisë, media lokale raporton se pjesëmarrja në zgjedhjet e së dielës është më e lartë se ajo e jugut me rreth 70%.

Duket se interesimi për të votuar është "ndezur" nga kanditatja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni. Njerëzit flasin për guximin dhe vendosmërinë e saj.

Rrënjët fashiste të partisë së saj padyshim që shqetësojnë disa, por të tjerë thonë se besojnë se kjoka mbetur në të kaluarën dhe nuk do të ndikojë në të ardhmen.

Dhe politikat e saj për uljen e taksave kanë ecur mirë në një rajon që zakonisht zgjedh të drejtën. Por kurrë nuk ka shkuar kaq larg më parë.

2 MUAJ ME PARE

Meloni mund të zgjidhet kryeministrja e parë femër, DW: Italia merr kthesë të fortë djathtas

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Georgia Meloni

Triumfoi kampi i djathtë në zgjedhjet parlamentare në Itali që arriti shumicën për krijimin e qeverisë. Giorgia Meloni, nga partia radikale, Fratelli d’Italia mund të zgjidhet kryeministrja e parë femër e qeverisë së re.

Një aleancë rreth partisë radikale të djathtë, Fratelli d’Italia, FDI ka fituar zgjedhjet në Itali. Aleanca e partisë populiste të djathtë, Lega dhe partisë konservatore, Forza Italia pritet të marrë më shumë se gjysmën e vendeve në parlament, sipas llogaritjeve të fundit. Televizioni italian, RAI ka parashikuar, se aleanca e djathtë mund të marrë mes 227 dhe 257 vende në dhomën e deputetëve dhe 111 deri në 131 mandate në senat. Kryetarja e partisë më të fortë nga këto zgjedhje, 45-vjeçarja Giorgia Meloni mund të drejtojë qeverinë e ardhshme dhe të zgjidhet kryeministrja e parë femër e Italisë. Pas zgjedhjeve ajo ngriti pretendimin për këtë. “Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në drejtim të një qeverie të djathtë nën drejtimin e Fratelli d’Italia”, tha Meloni në Romë. “Ne do të qeverisim për të gjithë.”

Më shumë se 50 milionë italianë votuan të dielën për parlamentin e ri.Gjatë së hënës pritet që të jepet rezultati zyrtar i zgjedhjeve.

Që në sondazhet para zgjedhore aleanca e djathtë dilte kryesuese, kurse të dielën Fratelli d’Italia arriti të marrë më shumë vota, se partia Lega dhe Forza Italia së bashku, me një rezutat 26%. Kurse rivalët politikë të majtë dhe të qendrës nuk u bashkuan në këto zgjedhje. Aleanca zgjedhore e socialdemokratëve nën ish-kryeministrin Enrico Leta me partitë e majta dhe Të Gjelbrit dilnin në prognoza me rreth 25,5% të votave. Socialdemokratët e Letas e pranuan humbjen të dielën dhe bënë të ditur, se do të kalojnë në opozitë. Në zgjedhjet e së dielës (25.09) Lëvizja Pesë Yjet arriti të marrë vetëm 13,5 deri në 17,5% të votave.

Giorgia Meloni gjatë fushatës bëri gjithçka për të bërë të pranueshme partinë, të cilës nuk i hiqet etiketa “postfashiste”. Partia është organizata pasuese e lëvizjes, MSI, Movimento Sociale Italiano, e krijuar nga ish-funksionarë të diktatorit, Benito Musolini pas fundit të Luftës së Dytë Botërore. Në logon e partisë ndodhet simboi i zjarrit, që të kujton Musolinin dhe është një simbol për ultra të djathtët.

Meloni u paraqit me tone të moderuara në fushatë dhe u përpoq të sigurojë partnerët, se Italia do të mbetet një partnere e besueshme. Ajo hodhi poshtë zërat e frikësuar, se fitorja e FDI do të çojë në një kthesë autoritare të Italisë apo në daljen e Italisë nga Bashkimi Europian apo eurozona.

Megjithatë në Bruksel zgjedhjet në Itali janë ndjekur me shqetësim. Meloni e shpreh qartë mbështetjen për Ukrainën e sulmuar nga Rusia, dhe konsiderohet si properëndimore dhe mbështetëse e NATO-s. Por ajo është e njohur edhe për kritikën e saj ndaj institucioneve në Bruksel. Kurse aleati i saj i Legas, Matteo Salvini shpreh hapur dyshimin për efektin e sanksioneve kundër Rusisë.

Socialdemokratja Katarina Barley, zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian e cilësoi shqetësuese fitoren zgjedhore të aleancës së djathtë dhe rrezik për bashkëpunimin konstruktiv në Europë. “Girogia Meloni do të jetë një kryeministre që ka si modele politike Viktor Orbanin dhe Donald Trumpin” , shkroi Barley./DW

2 MUAJ ME PARE

Programi që i dha fitoren koalicionit të drejtuar nga Meloni, Salvini dhe Berlusconi në Itali

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Meloni dhe Salvini

ITALI- Një “tërmet” politik në të gjithë Europën ka shkaktuar fitorja në zgjedhjet në Itali të formacionit me pjesëmarrjen e partive të djathta dhe të ekstremit të djathtë dhe figurës qendrore të Giorgia Melonit.

Programi i nënshkruar nga dy fraksionet e ekstremit të djathtë, Vëllezërit e Italisë nën Giorgia Meloni dhe Lidhja e Matteo Salvinit, si dhe krahu i djathtë Forza Italia i Silvio Berlusconit , ka të bëjë me Bashkimin Evropian, politikën familjare dhe energjinë.

Politika e jashtme

- Respektimi i angazhimeve të marra në kuadër të NATO-s.

- Mbështetni Ukrainën që po përballet me pushtimin ushtarak nga Rusia dhe mbështesni çdo përpjekje diplomatike për të gjetur një zgjidhje për konfliktin.

- Aderimi në procesin e integrimit evropian, me një perspektivë të një Bashkimi Evropian më shumë politik dhe më pak burokratik.

- Rishikimi i rregullave të Paktit të Stabilitetit.

- Mbrojtja dhe promovimi i rrënjëve dhe identiteteve historike dhe kulturore judeo-kristiane në Evropë.

Ekonomia, shoqëria

- Përdorimi i plotë i burimeve të planit evropian të rimëkëmbjes, tejkalimi i vonesave aktuale në zbatimin e programit.

- Marrëveshja me Komisionin Evropian, sipas rregullave evropiane, për të rishikuar planin e rimëkëmbjes bazuar në kushtet, nevojat dhe prioritetet e reja.

- Ulja e barrës tatimore për familjet, bizneset dhe të vetëpunësuarit.

- Heqja e të ardhurave minimale të garantuara.

 Rregullimi i pensionit më të ulët, përfitimeve sociale dhe përfitimeve të aftësisë së kufizuar.

Institucionet

- Zgjedhja e drejtpërdrejtë e Presidentit të Republikës.

- Vazhdimi i procesit për njohjen e autonomisë së rajoneve.

Familja

- Planifikoni mbështetjen dhe rritjen e fertilitetit me çerdhe falas, krijimin e çerdheve në kompani, biblioteka dhe kënde lojërash.

- Ulje e TVSH-së për produktet për bebe dhe fëmijë.

Siguria, imigracioni

- Lufta kundër të gjitha formave të antisemitizmit dhe fundamentalizmit islamik.

- Lufta kundër imigrimit të parregullt dhe menaxhimi i flukseve të emigrantëve të ligjshëm.

- Promovimi i integrimit social dhe integrimit në tregun e punës të emigrantëve të ligjshëm.

- Mbrojtja e kufijve kombëtarë dhe evropianë.

- Ndalimi i anijeve bazuar në një marrëveshje me autoritetet e vendeve të Afrikës së Veriut për të parandaluar trafikimin e qenieve njerëzore dhe trafikimin e migrantëve të parregullt.

- Krijimi i qendrave të pritjes së migrantëve dhe refugjatëve në zona jashtë Evropës, të menaxhuara nga BE, për të përpunuar kërkesat për azil.

Energjia, mjedisi

- Tranzicion i qëndrueshëm i energjisë.

- Rritja e prodhimit të energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme të energjisë.

- Diversifikimi i burimeve të furnizimit me energji dhe zbatimi i një plani për vetë-mjaftueshmërinë energjetike.

- Shqyrtimi i mundësisë së përdorimit të energjisë bërthamore në mënyrë të sigurt.

- Vëzhgimi dhe përditësimi i angazhimeve ndërkombëtare të Italisë në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Kriza politike e pasuar nga dorëheqja e kryeministrit Mario Draghi si dhe shpërndarja e dhomave nga presidenti Sergio Mattarella ka çuar vendin automatikisht në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet u mbajtën më 25 shtator pasi presidenti firmosi vendimin për shpërndarjen e Dhomës dhe Senatit. Draghi dha dorëheqjen e tij pasi lëvizja "5 Yje", partia më e madhe në qeverinë e koalicionit të vendit, tërhoqi mbështetjen e saj në një votim besimi parlamentar mbi një paketë të krijuar për të trajtuar krizën e kostos së jetesës në Itali. Giorgia Meloni, kryetarja e Vëllezërve të Italisë, partisë së ekstremit të djathë, në bashkëpunim me Matteo Salvinin dhe ish-kryeministrin Silvio Berlusconi arritën të fitonin zgjedhjet.

2 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Itali, Meloni shpallet fituese, mesazhi i parë: Është koha e përgjegjësisë

Meloni e para kryeministre femër në Itali, koalicioni i djathtë
Georgia Meloni

ITALI- Liderja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë. Pas shpalljes së rezultateve, Meloni iu është drejtuar popullit italian me një mesazh. Është koha e përgjegjësisë, tha Meloni gjatë mesazhit të saj të parë për italianët.

“Kjo është koha e përgjegjësisë, koha kur nëse doni të jeni pjesë e historisë duhet të kuptoni se çfarë përgjegjësie kemi ndaj dhjetëra miliona njerëzve sepse Italia na ka zgjedhur dhe ne nuk do ta tradhëtojmë siç nuk e kemi tradhtuar kurrë. Fakti që Fdi është partia e parë do të thotë shumë gjëra për shumë prej nesh: kjo është sigurisht një natë për shumë prej nesh të krenarisë, të shëlbimit, të lotëve, përqafimeve, ëndrrave"- tha ajo.

Meloni falenderoi aleatët e tij, nga Matteo Salvini te Silvio Berlusconi dhe Maurizio Lupi dhe të gjithë italianët që nuk besuan në mistifikimet. 

Dua të falënderoj Fdi dhe të gjithë stafin, nuk u dorëzuam, nuk zbritëm, e kuptuam si italianët që shkurtesat janë iluzion”. 

Meloni e mbylli fjalimin e saj duke cituar Shën Françeskun: Fillo të bësh gjithçka që është e mundur për të zbuluar më pas se ke arritur të pamundurën.

Qendra e majtë raportohet të ketë siguruar 26.5% të votave.

Në Senat, “Vëllezërit e Italisë” partia e kandidates për kryeministre Giorgia Meloni ka siguruar 25.4%, Partia Demokratike 19.3%. Lëvizja 5 Yjet është vlerësuar në 15.9%; Lega me 8.8%; Forza Italia me 7.9%; Veprimi-IV me 7.5; Avs në 3.6%; + Evropa në 3%; Italexit në 2% dhe Unioni Popullor me 1.4%

Për qendrën e djathtë, vendet e fituara në senat variojnë nga 144 në 126, qendra e majtë nga 34 – 46 vende, Lëvizja 5 yjet nga 21 – 33 vende, Action – Italia Viva nga  6 – 12 vende.

zgjedhjet ne itali giorgia meloni silvio berlusconi matteo salvini

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE