LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre para Komisionit të Ligjeve

• 14 kandidatët për Avokatin e Popullit kanë prezantuar platformat e tyre para Komisionit të Ligjeve. • Alket Jaupi, Bledar Dervishaj, Besim Ndërgjoni, Drita Avduli, Dardan Mustafa, Erald Aga, Endri Papajorgji, Edison Frangu, Robert Gajda, Lefterie Luzi, Sokol Hazizaj, Tartar Bazaj, Ilir Rusmali, Vitore Tusha kanë dalë para deputetëve e kanë folur për ambicien e tyre për të marrë këtë post. • Ky process është raundi i dytë, pasi dialogu me opozitën dështoi në dhjetor. Votimi për Avokatin e Popullit u shty për vitin 2023, sepse nuk u arritën 84 votat e nevojshme për asnjërin kandidat. • Opozita propozoi Ledio Brahon, por kryeministri Edi Rama ua bëri të qartë që asnjë nga socialistët s'do e votonin pasi ai ishte një jurist që PS kishte fituar çdo gjyq.

3 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Juristi: Jam i pasionuar pas të drejtave të njeriut, kjo më zgjon në mëngjes për të shkuar në punë. Do fokusohem dhe tek ndryshimet klimatike

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Juristi Alket Jaupi është shprehur se do të fokusohet tek të drejtat e njeriut dhe ndryshimet klimatike nëse do të drejtojë Avokatin e Popullit. I pranishëm në Komisionin e Ligjeve, përballë deputetëve, Jaupi tha se ai gjatë gjithë karrierës ka pasur pasion tu kushtojë rëndësi të drejtave të njeriut. Ai shtoi se puna e përditshme i sjell kënaqësi, sidomos në këtë institucion. 

Pjesë nga prononcimi: 

Pyetje: Cili ka qenë pasioni yt dhe si e ke shprehur në punën në institucion dhe si do ta çosh më tutje, cila ishte gjëja që të zgjonte në mëngjes që të shkoje në punë në atë kohë? Keni shkruar ndonjë gjë për të drejtat e njeriut dhe për Avokatin e Popullit në gjithë këto vite? Avokati aktual, personi që shërben aktualisht ka shpjeguar risitë e Avokatit të Popullit për sa u përket objektivave, keni ndonjë ide se si mundet në sfidat që shoqëria jonë, si pjesë e shoqërisë globale po ballafaqohet, si do t'i adresoni në rolin e Avokatit të Popullit?

Alket Jaupi: Pasioni është ndjenjë e brendshme, një element, një ndjesi që individi e ndjen kur kupton se çfarë bën. Pasioni im për të drejtat e njeriut ka qenë i madh sepse kam kuptuar se njerëzit janë të ndjeshëm. Një sjellje e mirë dhe një fjalë e mirë ëhstë një kontribut për individin dhe shoqërinë. Puna e përditshme sjell kënaqësi dhe sidomos puna në Avokatin e Popullit. Në radhë të parë ka të bëjë me kënaqësinë që të jep tu shërbesh qytetarëve. Do të fokusohem dhe tek ndryshimet klimatike dhe tek efektet që sjellin në jetën e njeriut. 

1 MUAJ ME PARE

Prezanton kandidaturën për Avokatin e Popullit, Jaupi: Do ushtrojmë presion mbi qeverinë për minimumin jetik, takime çdo muaj me qytetarë

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Juristi Alket Jaupi, i cili kandidon për Avokatin e Popullit thotë se do të ushtrojë presion pozitiv mbi qeverinë për të miratuar minimumin jetik. Përballë deputetëve në Komisionin e Ligjeve, Jaupi tha se do të zhvillojë takime njëherë në muaj me prani të qytetarëve. Ai tha se do të përdorë çdo mjet të mundshëm që të realizojë çdo iniciativë. 

Pjesë nga prononcimi: 

Pyetje: Qeveria nuk e ka miratuar minimumin jetik, edhe pse Avokati i Popullit ka miratuar raporte të vazhdueshme. Cili do të jetë vendimi juaj për presionin që do t'i ushtroni qeverisë për miratimin e minimumit jetik?

Alket Jaupi: Unë institucionin e Avokatit të Popullit e shikoj të hapur për qytetarët. Unë e di potencialin, burimet njerëzore që ka ky institucion. Jam konfident që është i realizueshëm, e kam fjalë për mbledhje të hapura. Ky është roli i institucionit, të jetë bashkëpunues, ndërveprues. Unë konceptoj që edhe zyrat rajonale kanë një rëndësi të veçantë. Qytetarët duhet ta ndjejnë që ky institucion është në shërbim të tyre. Një herë në muaj do të ketë takime të hapura.

Përsa i përket minimumit jetik, AP e ka sjellë shumë herë në vëmendje. Do të bëjmë presion pozitiv të vazhdueshëm me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion. 

1 MUAJ ME PARE

AP/ Juristi Jaupi: Ia kam gjetur diagnozën këtij institucioni, kam dhe kurën

Avokati i Popullit, 14 kandidatët prezantojnë platformën e tyre
Alket Jaupi

TIRANË- Alket Jaupi ka prezantuar platformën e tij para Komisionit të Ligjeve si kandidat për Avokatin e Popullit. Jaupi parashtroi studimet e kryera, detyrat që ka mbajtur dhe punimet shkencore që ka zhvilluar. Ai tha se nga 25 vite karrierë si jurist, 21 i ka përdorur duke iu përkushtuar të drejtave të njeriut, gjë që sipas tij, e favorizojnë në këtë kandidaturë. Jaupi tha se e ka studiuar mirë dhe se e ka gjetur 'diagnozën' e Avokatit të Popullit, por ka dhe kurën. 

Pjesë nga prezantimi i Jaupit: 

Jam diplomuar si jurist në vitin 1995 në fakultetin e drejtësisë në Universitetin e Tiranës. Kam 25 vite eksperiencë në fushën e të drejtave të njeriut. Një pjesë e mirë, 21 vite, ka të bëjë me punësimin tim pranë Avokatit të Popullit, si këshilltar, Sekretar i Përgjithshëm, ndihmëskomisioner dhe shumë detyra të tjera me mjaft rëndësi. Është një eksperiencë e gjatë, e cila sikurse është paraqitur në platformën time, përsa i përket aspektit të titujve, unë jam doktor shekencave. E kam fituar këtë titull në vitin 2018 me një program për të drejtat e njeriut. E shfrytëzova, dhashë një kontribut dhe fitova gradën. Aktualisht jam këshilltar i Presidentit të Republikës. Mbuloj të gjithë aspektin ligjor. Kjo eksperiencë më ka dhënë mundësi që përveç njohurive të thella, të kem mundësi të shoh dhe shumë gjëra nga jashtë. Kam kryer një sërë punimesh shkencore për çështje që lidhen me funksionimin e Avokatit të Popullit. Kandidova në vitin 2021 për në Gjykatë ne Posaçem, u rendita me pikë të larta sipas KED. Cilat janë arsyet pse unë kandidoj? Besoj se është një institucion që ka një kontribut të rëndësishëm në shoqërinë shqiptare. Kam pasion që nuk do të më mungojë. Ky është një institucion që është në fazën e konsolidimit. Do të ndihmoj që ky institucion të kthehet me imazh të konsoliduar për faktin që mbron të drejtat e njeriut. Kandidoj sepse e njoh thellësisht këtë institucion, i njoh diagnozën dhe jam i gatshëm t'i jap edhe kurimin. AP ka arritur disa standarte, por zhvillimi i standarteve të reja është një proces që duhet të ndodhë. 

avokati i popullit

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë