LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së: Bota po bëhet e pavarur!

•Më shumë se 150 liderë shtetesh dhe qeverish, si dhe qindra ministra, diplomatë, përfaqësues të OJQ-ve dhe gazetarë, janë mbledhur në New York për sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku do të diskutohet për zgjidhjen e problemeve më urgjente në botë. •Si traditë, Brazili është vendi që ka mbajtur fjalimin e parë në Asamblenë e Përgjithshme, i ndjekur nga SHBA-ja. •Këtë vit, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është i shtati në listën e atyre që janë planifikuar të flasin në Asamblenë e Përgjithshme. • I pranishëm gjithashtu është edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili pritet të flasë për gjendjen e vendit të tij dhe mizoritë e shtetit rus. • Ndërkohë presidenti francez Emmanuel Macron, presidenti i Kinës Xi Jinping, presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak nuk janë prezentë.

8 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

“Bota ka ndryshuar”, Guterres në OKB: Duhet të reformohemi, mendojmë ende si 1945

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Guterres në OKB

NEW YORK- Antonio Guterres ka bërë një deklaratë të fortë sot në mbledhjen e Kombeve të Bashkuara lidhur me institucionet në varësi të organizatës. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së i është drejtuar dhe në të njëjtën kohë i ka karkuar lidërve botërorë të shohin më qartë optikën e zhvillimit institucional në Këshillin e Sigurimit.

Sipas Guterres duhet të jetë në fokus arkitektura financiare dhe ndërkombëtare bazuar në zhvillimet e kohës, ku midis të tjerave ai ka marrë për shembull se ata flasin ende me optikën politike të vitit 1945.

“Qeverisja globale ka ngecur në kohë. Mos shikoni më larg se Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara dhe sistemi i Bretton Ëoods. Ato pasqyrojnë realitetet politike dhe ekonomike të vitit 1945. Bota ka ndryshuar. Institucionet tona nuk kanë ndryshuar. Ne nuk mund t’i trajtojmë në mënyrë efektive problemet siç janë nëse institucionet nuk e pasqyrojnë botën ashtu siç është,” tha ai në mbledhjen më të madhe diplomatike në botë në selinë e OKB-së në Nju Jork./Guardian

 

 

 

1 JAVE ME PARE

Vuçiç në Asamblenë e OKB-së në New York: Nuk e njohim Kosovën e pavarur!

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Aleksandër Vuçiç

SHBA- Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë nga asambleja e OKB-së në New York, se Serbia nuk e njeh Kosovën e pavarur, ndërsa shtoi se po pret që përfaqësuesit evropianë t’i mbajnë atij “ligjërata për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë”, raporton rts.

“Së pari do të më mbajnë një ligjëratë për 7-8 minuta, pastaj të gjithë të tjerët do të më mbajnë leksione. Unë do t’i dëgjoj pastaj do t’u them se unë e udhëheqi Serbinë si president dhe përderisa kjo është kështu, atëherë do të udhëheqim një politikë të tillë. Ne e dimë se si kemi kaluar me sanksione. Pse të marrim pjesë në gjëra të tilla”, tha Vuçiç.

Vuçiç ka thënë se ka dëgjuar presidentin e SHBA-së, Joe Biden dhe ministren e Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock, në fjalimin në Asamblenë e OKB-së.

"Sa i përket Bidenit, ai u kujdes më shumë për Kinën, do të analizojmë gjithçka. Ai ishte i ashpër me Rusinë", tha Vuçiç.

I pyetur për fjalimin që do të mbajë në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Vuçiç tha se ende është duke e përgatitur dhe duke punuar në të, në përputhje me atë që ka ndodhur tre ditët e fundit.

 

1 JAVE ME PARE

Mitsotakis vizitë Turqi, Erdogan në OKB: Me Greqinë jemi miq të vjetër

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Erdogan dhe Mitsotakis në OKB

NEW YORK- Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, e cila filloi dje, të hënën më 18 shtator, kryeministri grek ka në agjendë e vet takim me Presidentin Turk Erdogan, nga përflitet dhe për një takim të tijin në Turqi. 

Të premten, më 22 shtator, ai do të ketë takime me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Gutierrez, Presidentin e Qipros, Nikos Christodoulides dhe Presidentin e Koresë së Jugut, Yun Suk-yeol, duke mbyllur kështu një javë kontaktesh gjatë së cilës ka do të jenë, ndër të tjera, takime me investitorë dhe organizata të emigrantëve.

Në fund të fundit, “vijat e kuqe” të vendit u përsëritën nga kryeministri, i pyetur për këtë në konferencën për shtyp që dha në kuadër të TIF. “Çështjet që kanë të bëjnë me sovranitetin kombëtar, integriteti kombëtar i vendit nuk do të sillen kurrë në tryezën e bisedimeve nga unë”, theksoi Kyriakos Mitsotakis.

Nga ana tjetër Erdogan gjatë fjalës së tij në OKB është shprehur se me “Greqinë jemi miq të vjetër”, deklaratë e cilë duket që vjen surprizë pasi raportet midis dy vendeve njihen për përplasjet e tyre të shpeshta./ CNN.Org

1 JAVE ME PARE

Brazili mban fjalimin e parë në margjinat e OKB-së: Të bashkuar për të siguruar paqen dhe reduktuar varfërinë

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Luiz Inacio Lula da Silva

SHBA- Luiz Inacio Lula da Silva, presidenti i Brazilit, mbajti fjalimin e parë të vendit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Gjatë fjalës së tij presidenti brazilian u ankua për pabarazinë globale të të ardhurave dhe pasurisë, duke bërë thirrje për taksa më të larta për të pasurit. Lula gjithashtu kërkoi ndihmë nga vendet e tjera për të ruajtur pyjet e Amazonës.

Lulabëri thirrje për të krijuar hapësirë ​​për negociata përluftën në Ukrainë. Gjithashtu ai tha se Brazili është i përkushtuar për zbatimin e të 17 objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm (SDG) dhe se ka nisur një plan për të bashkuar një sërë nismash për të reduktuar varfërinë dhe pasigurinë ushqimore, shkruan The guardian.

Lula zotohet të luftojë femicidin dhe të gjitha format e dhunës ndaj grave dhe të mbrojë të drejtat e grupeve LGBTQI dhe personave me aftësi të kufizuara. Për çështjen e ndryshimeve klimatike, udhëheqësi brazilian thotë se janë popullsitë e cenueshme në jugun global ato që janë më të prekura.

1 JAVE ME PARE

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së! Mungojnë udhëheqësit e Kinës, Rusisë, Indisë, Francës dhe Britanisë

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
foto ilustruese

SHBA- Për herë të parë në vite, presidenti i SHBA Joe Biden është udhëheqësi i vetëm i pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së,i cili merr pjesë në mbledhje. Por mes më shumë se 150 liderëve pjesëmarrës, në mbledhje nuk janë të pranishëm udhëheqësit e Kinës, Rusisë, Indisë, Francës dhe Britanisë së Madhe, shkruan The guardian.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak , është lideri i parë britanik në një dekadë që shmang pjesëmarrjen në mbledhje. Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili mori pjesë vitin e kaluar, zgjodhi të presë mbretin Charles të Britanisë në Paris.

Presidenti rus Vladimir Putin ka një urdhër arresti të lëshuar nga gjykata ndërkombëtare penale për krime të dyshuara lufte në Ukrainë. Presidenti i Kinës Xi Jinping rrallë merr pjesë personalisht në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Gjithashtu kryeministri i Indisë Narendra Modi, i cili udhëhoqi një samit të fundit rajonal dhe udhëtoi së fundmi në Kinë, nuk merr pjesë.

1 JAVE ME PARE

Fjalimi i Biden drejtuar liderëve të OKB-së:Rusia beson se bota do të lodhet, të qëndrojmë kundër saj

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Joe Biden

SHBA- Presidenti i SHB-ve Joe Biden në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme tha se sovraniteti dhe të drejtat e njeriut janë qëllimet kryesore të kartës së OKB-së. Megjithatë sipas Biden për të dytin vit radhazi këto qëllime, po errësohen nga hija e luftës, e cila u soll nga Rusia pa provokim.

Ai gjithashtu bëri të qartë edhe njëherë së do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën ndërsa mbron sovranitetin dhe integritetin territorial.

“Rusia beson se bota do të lodhet dhe do ta lejojë atë të shkatërrojë Ukrainën. Por unë ju pyes këtë: nëse braktisim parimet thelbësore të Kartës së OKB-së për të qetësuar një agresor, a mundet ndonjë shtet anëtar të ndihet i sigurt se është i mbrojtur? Nëse lejojmë që Ukraina të humbi sovranitetin e saj, a është e sigurt pavarësia e ndonjë kombi? Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara së bashku me aleatët dhe partnerët tanë në mbarë botën do të vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e guximshëm të Ukrainës ndërsa mbrojnë sovranitetin dhe integritetin e tyre territorial – dhe lirinë e tyre,” tha Biden.

1 JAVE ME PARE

FOTOT/ Zelenskyy mbërrin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Volodymyr Zelenskyy

SHBA- Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka mbërritur në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Ai është planifikuar të dalë në podium, shkruan The guardian.

Në pamjet e publikuara ai shihet teksa është pritur me ovacione nga delegatët e nivelit të lartë.

Zelenskyy pritet të flasë për gjendjen e vendit të tij dhe mizoritë e shtetit rus. Më pas ai do të shkojë në Uashington, ku do të pritet nga Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

1 JAVE ME PARE

Biden në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së u bën thirrje liderëve për bashkëpunim global

Liderët e shteteve mblidhen në Asamblenë e Përgjithshme
Joe Biden

SHBA- Presidenti i SHB-ve Joe Biden në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme bëri thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar për të trajtuar sfidat globale, duke theksuar se vendet në mbarë botën ndajnë një të ardhme të përbashkët, shkruan The guardian.

Biden thotë se SHBA është përkushtuar për të mbështetur institucionet e ndërtuara në fund të Luftës së Dytë Botërore, të cilat janë "një themel i qëndrueshëm" i përparimit të botës. Ai tha se po ndërmerr "konsultime serioze" me shumë vende anëtare për zgjerimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke shtuar se "ne kemi nevojë për më shumë zëra, më shumë perspektiva në tryezë". OKB-ja duhet “të vazhdojë të ruajë paqen, të parandalojë konfliktin dhe të lehtësojë vuajtjet njerëzore”, thotë Biden.

“Unë e kuptoj detyrën që vendi im duhet të udhëheqë në këtë moment kritik,” tha ai.

Biden thotë se SHBA kërkon “një botë më të sigurt, më të begatë dhe të barabartë për të gjithë njerëzit”, sepse sipas tij  e ardhmja e saj është e lidhur me pjesën tjetër të botës.

"Asnjë vend nuk mund të përballojë sfidat e sotme i vetëm,"-theksoi Biden.

Biden i kërkoi gjithashtu Këshillit të Sigurimit të OKB-së të autorizojë një forcë shumëkombëshe për të ndihmuar në rivendosjen e sigurisë në Haiti, i cili vazhdon të vuajë nga dhuna e bandave.

asambleja e pergjithshme e okb okb

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN