LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj qëlluan nga 'BMW'-ja, 15 të shoqëruar

• Shpati Lena dhe Hakim Xhezo u vranë nga tre persona të maskuar me kapuçë të zinj. Kamerat kanë pikasur mjetin e atentatorëve në hyrje të autostradës Fier-Vlorë. Mjeti me xhama të zinj pengon identifikimin e autorëve. • Krimi i rëndë dyshohet të jetë planifikuar dy muaj më parë. Kjo pasi makina është që përdorën autorët në krim, rezulton të jetë e vjedhur më 30 qershor në Shijak të Durrësit. • Numri më i lartë i gëzhojave është gjendur brenda makinës së viktimave të llojit Benz, në të cilin ndodheshin viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo. Kjo pasi një nga atentatorët, pasi mjeti i viktimave ka humbur kontrollin dhe ka përfunduar në kanal, është afruar të qëllojë nga afër për tu siguruar që i kishte vrarë. • I gjithë atentati zgjati dy minuta. Për 200 metra atentatorët qëlluan me breshëri duke zbrazur të paktën 60 plumba kallashnikovi në drejtim të Lenës e Xhezos. Fillimisht i qëlluan nga mbrapa, më pas u dolën paralel dhe në fund goditën xhamin e parmë të makinës që siç duket ishte fatale për jetën e dy të rinjve. Lena kishte ditëlindjen dje, ditën që u vra. • Deri më tani kanë përfunduar në polici 15 persona. Pistat kryesore të hetimit janë dy, vrasja e Arben Beqirit nga vëllai i Hakim Xhezos, Eduart Xhezo, ngjarje e ndodhur në vitin 2019 dhe pazaret e drogës.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

U ekzekutua ditën e lindjes, publikohet fotoja e Shpati Lenës, priste të bëhej baba për herë të tretë

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj
Shpati Lena

TIRANË- Personi që po shikoni në foto është Shpati Lena, 37-vjeçari që u vra një ditë më parë në aksin Fier-Vlorë, në ditën e tij të lindjes. Lena priste të bëhej baba për herë të tretë. Ai po udhëtonte me Hakim Xhezon në një mjet të thjeshtë të llojit “Mercedes Benz”. Dyshja ishin në nisur për në burgun e Lushnjes për të kaluar Eduart Xhezon që vuan dënimin për vrasjen e Arben Beqirit, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, kur rruga iu pre në mes.

Për 200 metra atentatorët qëlluan me breshëri duke zbrazur të paktën 60 plumba kallashnikovi në drejtim të Lenës e Xhezos. Fillimisht i qëlluan nga mbrapa, më pas u dolën paralel dhe në fund goditën xhamin e parmë të makinës që siç duket ishte fatale për jetën e dy të rinjve. 

Krimi i rëndë dyshohet të jetë planifikuar dy muaj më parë. Kjo pasi makina është që përdorën autorët në krim, rezulton të jetë e vjedhur më 30 qershor në Shijak të Durrësit. Numri më i lartë i gëzhojave është gjendur brenda makinës së viktimave të llojit Benz, në të cilin ndodheshin viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo. Kjo pasi një nga atentatorët, pasi mjeti i viktimave ka humbur kontrollin dhe ka përfunduar në kanal, është afruar të qëllojë nga afër për tu siguruar që i kishte vrarë. Pistat kryesore të hetimit janë dy, vrasja e Arben Beqirit nga vëllai i Hakim Xhezos, Eduart Xhezo, ngjarje e ndodhur në vitin 2019 dhe pazaret e drogës.

Kamerat kanë filmuar mjetin e atentatorëve, ‘BMË’, por xhamat e zinj nuk lejojnë që tu shquhen fytyrat. Ata kanë qenë tre dhe në momentin që kanë vepruar kanë pasur kpuçë të zinj në kokë.

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Skema e vrasjes mafioze në Panaja në 3D

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj
Vrasja e Shpati Lenës dhe Hakim Xhezos

TIRANË- Autorët u përgatitën për disa jave, makina u vodh në Shijak Autorët janë përgatitur për disa javë për kryerjen e atentatit ndaj Shpati Lenës dhe Hakim Xhezos në autostradën  Vlorë-Fier, për ta finalizuar pasditen e së enjtes. Grupi hetimor beson se dy viktimat kanë qenë në vëzhgim për disa kohë dhe gjatë kësaj periudhe janë siguruar edhe mjetet për vrasjen.

Verifikimet treguan se makina tip “BMW” e gjetur e djegur pas atentatit është grabitur javë më parë në zonën e Shijakut. Ndërkohë që me shpresën e sigurimit të ndonjë pamje të autorëve, grupi hetimit po vijon të sekuestrojë pamje të kamerave të sigurisë në qytetin e Vlorës dhe bizneset në hyrje të autostradës.

Nga rindërtimi i skenës së ngjarjes, besohet se gjithçka ka ndodhur shumë shpejt. Makina e autorëve i ka ndjekur nga pas dhe jo më shumë se 100 metra pa shkuar te mbikalimi Panajasë, i kanë hyrë në parakalim dhe kanë nisur të qëllojnë. Të shtënat anësore kanë zgjatur pak metra dhe më pas janë përqëndruar në xhamin e parë të makinës së viktimave deri sa ajo përfundon në kanal.

Tre armët e gjetura në makinën e djegur në fshatin Çerven janë dërguar në laboratorin e kriminalistikës, teksa në mjet burime thanë se nuk janë gjetur prova. Hetuesit gjithashtu kanë marrë në pyetje të paktën 15 persona, të afërm dhe dëshmitarë, teksa hetimet janë përqëndruar drejt pistës së hakmarrjes dhe implikimit të çështjeve të drogës.

Marrë nga TVKLAN

1 MUAJ ME PARE

Atentati i dyfishtë në Vlorë/ RASTËSI? Shpati Lena u ekzekutua në ditën e lindjes

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj
Vendi i ngjarjes

TIRANË- Geno alias Shpati Lena u ekzekutua në ditën e lindjes. Ai bashkë me shokun e tij, Hakim Xhezon, ishin nisur drejt burgut të Lushnjes, për të takuar vëllain e këtij të fundit, Eduartin. Në mjet iu gjetën rroba dhe ushqime, që mendohet se do t’ia çonin Eduardit në burg. Ky i fundit është dënuar me 15 vite burg për vrasjen e Arben Beqirajt më 2019 në plazhin e Vlorës.

Nuk dihet nëse autorët e vrasjes ishin në dijeni për faktin se Lena kishte ditëlindjen po atë ditë, apo e gjitha ishte rastësi. 

Çfarë ndodhi dje?

Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e djeshme në mbikalimin e Panajasë në aksin Fier-Vlorë në orën 09:00 të mëngjesit. Lena e Xhezo po udhëtonin në një mjet të thjeshtë të llojit “Mercedes Benz” tip ‘B Class’ me targa AB 036ET, në momentin që atentatorët nisën t’i qëllonin me breshëri. Të hipur në një mjet “BMW” me targa italiane, autorët nisën të qëllonin nga pas mjetin e Lenës e Xhezos. Për 200 metra ata qëlluan me breshëri duke zbrazur të paktën 60 plumba kallashnikovi. Fillimisht i qëlluan nga mbrapa, më pas u dolën paralel dhe në fund goditën xhamin e parmë të makinës që siç duket ishte fatale për jetën e dy të rinjve.

1 MUAJ ME PARE

Atentati në Vlorë/ Kamerat fokusuan vrasësit në hyrje të autostradës, 15 persona përfundojnë në polici

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj
Makina e personave që vranë Shpati Lenën e Hakim Xhezon

TIRANË- Kamerat në hyrje të autostradës Fier-Vlorë kanë fiksuar makinën e personave që vranë me breshëri kallasnikovi Shpati Lenën e Hakim Xhezon. Në pamjet filmike duket mjeti i llojit “BMË” që rezulton i vjedhur në Durrës në qershor të këtij viti. Mjeti ka xhama të zinj gjë që nuk lejon që të duken fytyrat e tre atentatorëve.

Pas krimit, ekzekutorët janë larguar drejt Fierit dhe më pas kanë shkuar në rrugën nacionale Levan-Tepelenë ku i kanë vendosur edhe flakën mjetit në zonë të braktisur.

Deri më tani në polici kanë përfunduar 15 persona që janë marrë në pyetje në lidhje me ngjarjen në fjalë. Ata janë kryesisht persona me precedent penalë që dyshohet se mund të kenë marrë pjesë në ngjarje ose të kenë pasur dijeni.

1 MUAJ ME PARE

Atentati në Vlorë/ ‘Killera’-t ishin të maskuar me kapuç të zi, vrasjen e Lenës e Xhezos e planifikuan dy muaj më parë

Kamerat kapin atentatorët e Vlorës, me kapuçë të zinj
Vendi ku u vranë Shpati Lena e Hakim Xhezo

TIRANË- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me atentatin e dyfishtë që ndodhi një ditë më parë në aksin Fier-Vlorë. Mësohet se autorët e vrasjes kanë patur fytyrën të mbuluar me kapuçë të zinj. Krimi i rëndë dyshohet të jetë planifikuar dy muaj më parë. Kjo pasi makina është që përdorën autorët në krim, rezulton të jetë e vjedhur më 30 qershor në Shijak të Durrësit.

Numri më i lartë i gëzhojave është gjendur brenda makinës së viktimave të llojit Benz, në të cilin ndodheshin viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo.

Çfarë ndodhi dje?

Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e djeshme në mbikalimin e Panajasë në aksin Fier-Vlorë në orën 09:00 të mëngjesit. Lena e Xhezo po udhëtonin në një mjet të thjeshtë të llojit “Mercedes Benz” tip ‘B Class’ me targa AB 036ET, në momentin që atentatorët nisën t’i qëllonin me breshëri. Të hipur në një mjet “BMW” me targa italiane, autorët nisën të qëllonin nga pas mjetin e Lenës e Xhezos. Për 200 metra ata qëlluan me breshëri duke zbrazur të paktën 60 plumba kallashnikovi. Fillimisht i qëlluan nga mbrapa, më pas u dolën paralel dhe në fund goditën xhamin e parmë të makinës që siç duket ishte fatale për jetën e dy të rinjve.

shpati lena hakim xhezo vrasje e dyfishte ne vlore

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra