LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Integrimi në BE/ Ambasadorja jep mesazhin: Duam rezultate në luftën kundër pastrimit të parave

• Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë Christiane Hohmann merr pjesë në takimin e përbashkët me pjesëmarrjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi dhe zyrtarë të lartë të drejtësisë shqiptare. •Prezantohet programi ‘EU4LEA’; Bashkimi Evropian për Zbatimin e Ligjit në Shqipëri’ të financuar nga BE për sigurinë • Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë Christiane Hohmann renditi 5 çështje kritike, sa i përket institucioneve të BE-së, që sipas saj do të kërkojnë vëmendje të veçantë nga ana e institucioneve të BE në procesin e integrimit.

4 artikuj për këtë temë.

1 VITE ME PARE

Arben Kraja: Kemi hetime shumë të rëndësishme, ja për cilat çështje po hetohet

Integrimi në BE/ Ambasadorja jep mesazhin: Duam rezultate në
Kreu i SPAK, Arben Kraja

TIRANË- Kreu i SPAK, Arben Kraja deklaroi se institucioni që ai drejton ka në dorë hetime të rëndësishme në fushën e pastrimit të parave dhe korrupsionit.

“Kemi shumë hetime të rëndësishme në vijim për pastrimin e parave, korrupsionin dhe tani është momenti të ecim përpara. Niveli që kemi arritur në bashkëpunim është rritur në mënyrë të vazhdueshme. Kemi 20 skuadra të përbashkëta hetimore që kryejnë hetime me vendet e BE-së”, tha Kraja.

Ai tha se SPAK është konsoliduar tashmë, ndërsa shtoi se të gjithë janë aktivë në zbatimin e ligjit. “SPAK është tani e konsoliduar si strukturë dhe është në një fazë delikate që të kapërcejë problemet e fillimit dhe të japë produktin e nevojshëm. Situata është që të gjithë janë tepër intensivë dhe aktivë në ushtrimin e detyrës”, tha ai.

1 VITE ME PARE

Prezantohet “EU4LEA", Çuçi: Shqipëria pa përmbushur kapitullin 24 s'mund të ecë me kapitujt e tjerë

 

Integrimi në BE/ Ambasadorja jep mesazhin: Duam rezultate në
Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi

TIRANË- Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, në koferencën ku u prezantua programi i financuar nga Bashkimi Europian, “EU4LEA” tha se Shqipëria pa ezauruar kapitullin 24, nuk mund të ecë me kapitujt e tjerë në rrugën e anëtarësimit.

“Pa ezauruar kapitullin 24, Shqipëria nuk mund të ecë me kapituj të tjerë. Ai merr një rëndësi të veçantë në etapën që ndodhemi. Në këtë moment vjen edhe etapa e re e bashkëpunimit midis BE dhe Shqipërisë në asistencën që sjell në agjencitë ligjzbatuese”, tha Çuçi.

Ai theksoi se Shqipëria mund të mësojë nga modelet më të mira jo vetëm nga BE, por edhe nga vende të tjera jashtë saj.

Ne mund të mësojmë nga modelet më të mirë, jo vetëm ato europian por edhe të vendeve që rishtazi kanë aderuar në BE dhe kanë bërë një rrugë të ngjashme me Shqipërinë”, tha ai.

1 VITE ME PARE

Kryeprokurori Çela: Zgjerim të kapaciteteve profesionale në Policinë Gjyqësore

 

Integrimi në BE/ Ambasadorja jep mesazhin: Duam rezultate në
kryeprokurori Olsian Çela

TIRANË- Kryprokrurori Olsian Cela duke folur në programin e financuar nga Bashkimi Europian, “EU4LEA” renditi disa nevoja kryesore në sistemin e drejtësisë. Ai kërkoi më shumë burime njerëzore, të specializuara kryesisht në fushën e krimit financiar dhe pastrimit e produkteve penale.

 

Nevojat janë shumë për sa kohë jemi në institucion në transformim e sipër. Fokusi ynë kryesor; kërkojmë mbështetjen nga projekti për strukturat e Policisë Gjyqësore. Zgjerim të kapaciteteve profesionale të tyre dhe specialistë në krimin financiar dhe për pastrimin e produkteve penale. Por gjithahstu edhe të oficerëve që sapo kanë hyrë në sistem, që kanë nevojë për trajnime dhe rritjen e tyre profesionale.”, tha Çela.

1 VITE ME PARE

Ambasadorja e BE: Shqipëria të dalë nga lista gri e pastrimit të parave

Integrimi në BE/ Ambasadorja jep mesazhin: Duam rezultate në
Christiane Hohmann

TIRANË- Ambasadorja e BE-së në Tiranë, Christiane Hohmann ka prezantuar, disa kushte që sipas saj Shqipëria duhet të plotësojë sa i takon rrugës drejt integrimit në familjen europiane. Ajo listoi disa kushte, duke theksuar faktin kryesor se Shqipëria duhet të dalë nga zona gri e fenomenit të pastrimit të parave. 

'Më lejoni të përmend çështjet kritike sa i përket institucioneve të BE. Së pari do të shikohet se si po konsolidohet reforma në drejtësi, formimi i institucioneve të pavarura të drejtësisë. Së dyti; do të monitorohet nga afër historiku i hetimeve, ndjekjeve penale dhe i dënimeve në luftën kundër korrupsionit dhe krimit. Së treti; do të priten më shumë rezultate në fushën kundër pastrimit të parave. Duhet të punojmë së bashku për të bërë të pamundurën që Shqipëria të dalë nga lista gri e FATF-së. Së katërti; do të duhet një angazhim në luftën kundër luftës së prodhimit të kanabisit, armëve apo trafikimit të qenieve njerëzore. Së pesti; zhvillimi i bashkëpunimit me shtetet e BE, me agjencitë e tyre të zbatimit të ligjit, me EUROPOL, etj, vijimësia e bashkëpunimit është thelbësore për të zhvilluar atë besim që është i nevojshëm, ndaj kërkon përdorimin e kanaleve të sigurta. Ne duam që Shqipëria të dalë e suksesshme dhe të këtë sukses ne këtë përpjekje, ndaj jemi këtu.”, tha ajo.

bledi çuçi christiane hohmann pastrimi i parave arben kraja olsian çela

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme