LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në rrugët e Parisit, përplasje me policinë, AKSIONI i rradhës më 6 prill

• Franca hyn sot në ditën e 10-të të protestave kombëtare kundër reformës së pensioneve. • Rreth 13,000 oficerë policie janë mobilizuar në disa zona të vendit ku sindikatat kanë bërë thirrje për të protestuar. • Këta të fundit i kanë bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron të heqë dorë nga planet për të rritur moshën e pensionit ligjor në Francë nga 62 në 64. • Nga sa raportohet demonstrata e Parisit nisi nga lindja e qytetit, drejt Place de la Nation. • Disa protestuesjanë përleshur me policinë në Nante, në Francën perëndimore. • Një barrikadë është ngritur në një vendkalim tramvaji dhe demonstruesit kanë bllokuar gjithashtu rrugët hyrëse në qytet. • Ka pasur gjithashtu bllokime trafiku që shtrihen disa kilometra në qytetin veriperëndimor të Rennes, ku demonstruesit bllokuan unazën dhe një makinë u dogj. • Policia ka përdorur gaz lotsjellës kundër një grupi personash të maskuar. • Përleshjet janë raportuar në qytetin perëndimor të Rouen. Demonstratat e tjera në qytete si Nice dhe Bordeaux raportohen të jenë kryesisht paqësore deri më tani.• Ndryshe nga sot, në protestën e thirrur të enjten e kaluar, qytetarët janë përplasur me policinë, ndërsa dhjetëra subjekte janë dëmtuar. • Poashtu edhe ambientet publike, parqet apo koshat e mbeturinave u është vënë flaka në mes të rrugëve duke shkaktuar kaos. • Protestuesit kanë bllokuar autostradat dhe kanë ndërprerë transportin publik, duke shkaktuar vonesë në vizitën shtetërore të mbretit Charles III në Francë fundjavën e kaluar. • Kjo revoltë kombëtare vjen si shkak i reformës së qeverisë për të ulur ngritur moshën e daljes në pension. • Presidenti Emmanuel Macron detyroi legjislacionin të kalonte pa votim në dhomën e ulët të parlamentit duke përdorur një fuqi të veçantë kushtetuese.

7 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Reforma e pensioneve/ Policia: Rreth 93 mijë njerëz kanë protestuar sot në Francë

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Pamje nga protesta në Francë

FRANCË- Autoritetet policore kanë njoftuar se rreth 93,000 njerëz kanë marrë pjesë në demonstratën e sotme në Paris.  Ata gjithashtu deklaruan se rreth 23 persona janë vë në në pranga gjatë protestave që nga ora 18:00. Pak më parë, një nga sindikatat kryesore të vendit kishte thënë se gati gjysmë milioni kishin marrë pjesë në prostestë. Megjithatë, shifrat e policisë dhe sindikatave janë shpesh në mospërputhje kur bëhet fjalë për protesta, shkruan CNN. 

Franca ka hyrë sot në ditën e 10-të të protestave kombëtare kundër reformës së pensioneve. Rreth 13,000 oficerë policie janë mobilizuar në disa zona të vendit ku sindikatat kanë bërë thirrje për të protestuar. Këta të fundit i kanë bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron të heqë dorë nga planet për të rritur moshën e pensionit ligjor në Francë nga 62 në 64. Protestuesit kanë bllokuar autostradat dhe kanë ndërprerë transportin publik, duke shkaktuar vonesë në vizitën shtetërore të mbretit Charles III në Francë fundjavën e kaluar. Kjo revoltë kombëtare vjen si shkak i reformës së qeverisë për të ulur ngritur moshën e daljes në pension. Presidenti Emmanuel Macron detyroi legjislacionin të kalonte pa votim në dhomën e ulët të parlamentit duke përdorur një fuqi të veçantë kushtetuese.

2 MUAJ ME PARE

FOTO-LAJM/ Del jashtë kontrollit protesta në Francë, tym e flakë në Paris, protestuesit përleshen me policinë

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Pamje nga protesta në Francë

FRANCË- Përshkallëzohet protesta në Francë, e organizuar sot nga sindikatat kundër reformës së pensioneve. Autoritetet policore janë përplasur me protestuesit, disa prej të cilëve janë maskuar me kapuç të zinj për të mos u identifikuar. Këta të fundit u kanë vënë flakën kazanëve të mbeturinave në mes të rrugës, ndërsa policia u është përgjigjur me gazlotsjellës për t'i shpërndarë. Sakaq, është njoftuar se sot është urdhëruar mbyllja për vizitorët e muzeve apo monumenteve, vendeve të artit dhe kulturës, mes të cilave edhe Kulla Eiffel, për shkak të demonstratave masive, shkruan CNN. 

Franca ka hyrë sot në ditën e 10-të të protestave kombëtare kundër reformës së pensioneve. Rreth 13,000 oficerë policie janë mobilizuar në disa zona të vendit ku sindikatat kanë bërë thirrje për të protestuar. Këta të fundit i kanë bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron të heqë dorë nga planet për të rritur moshën e pensionit ligjor në Francë nga 62 në 64. Protestuesit kanë bllokuar autostradat dhe kanë ndërprerë transportin publik, duke shkaktuar vonesë në vizitën shtetërore të mbretit Charles III në Francë fundjavën e kaluar. Kjo revoltë kombëtare vjen si shkak i reformës së qeverisë për të ulur ngritur moshën e daljes në pension. Presidenti Emmanuel Macron detyroi legjislacionin të kalonte pa votim në dhomën e ulët të parlamentit duke përdorur një fuqi të veçantë kushtetuese.

2 MUAJ ME PARE

Protestat masive në Francë, mbyllet përkohësisht Kulla Eiffel

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Protestat te Kulla Eifel

FRANCË- Këtë të martë, më 28 mars 2023, Kulla Eifel është e mbyllur për publikun për shkak të grevës kombëtare kundër reformës së pensioneve. Francezët dhe sindikatat po protestojnë kundër reformës së pensioneve të kërkuar nga qeveria dhe të miratuar.

Kjo grevë ka pasoja në vendet që pranojnë publikun, si muzetë apo monumentet. Në të vërtetë, shumë vende të artit dhe kulturës janë mbyllur këtë të martë, duke përfshirë edhe Kullën Eifel. Për të tretën herë që nga fillimi i kësaj lëvizjeje sociale, Zonja e Hekurt mbyll dyert për publikun.

 "Për shkak të grevës kombëtare, Kulla Eifel është aktualisht e mbyllur. Kërkojmë ndjesë për shqetësimin e shkaktuar. Qasja në Paris mbetet e hapur dhe falas. Vizitorët me bileta elektronike për sot janë të ftuar të kontrollojnë emailin e tyre. Vizitorët që kishin tashmë biletën e tyre duhet të jenë në gjendje ta ndërrojnë atë ose të marrin një rimbursim, sipas kushteve të treguara në emailin e dërguar nga zyra e biletave të Kullës," thuhet në njoftim.

2 MUAJ ME PARE

'M'a goditën kokën në tokë'/ Përshkallëzohet protesta në Paris, qytetarja rrëfen përplasjen me POLICINË: Më kërcënuan dhe më vunë prangat

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Protestuesja në Francë

FRANCË- Një 22-vjeçare e identifikuar Salome e cila ndodhet mes protestuesëve në Francë kundër reformës së pensioneve ka treguar disa episode të dhunës nga policia para se të përfundonte në pranga. Ajo ka treguar se policia e ka shkelmuar dhe më pas e ka kërcënuar duke e ulur në tokë me disa persona të tjerë të cilëve u ishin vënë pranga, shkruan CNN.

“Më kanë shkelur dhe kam goditur kokën në tokë. Më vunë në pranga pa asnjë arsye. Më pas më sollën me njerëz të tjerë të ulur në radhë, gjysmën e tyre gjithashtu të prangosur, dhe ata [policia] filluan të na kërcënojnë dhe të na frikësojnë”, thotë Salome.

Ajo gjithashtu ka treguar se një nga protestuesit e tjerë ishte me ngjyrë dhe ndaj tij policët kanë bërë shaka raciste dhe seksiste. 

"Unë isha plotësisht i qetë dhe ata nuk ishin arsye për të na arrestuar", tregoi ajo. 

E reja shprehet se dëshiron që të rinj të tjerë si ajo të mblidhen dhe t'i dërgojnë një sinjal presidentit Macron se nuk do të frikësohen nga policia.

2 MUAJ ME PARE

Protestat në Paris, policia vë në pranga 22 persona

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Protesta në Francë

FRANCË- Policia e Parisit ka njoftuar se rreth 22 persona janë arrestuar gjatë demonstratave në kryeqytetin francez të organizuara nga sindikatat ditën e sotme. 

Franca ka hyrë sot në ditën e 10-të të protestave kombëtare kundër reformës së pensioneve. Rreth 13,000 oficerë policie janë mobilizuar në disa zona të vendit ku sindikatat kanë bërë thirrje për të protestuar. Këta të fundit i kanë bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron të heqë dorë nga planet për të rritur moshën e pensionit ligjor në Francë nga 62 në 64. Protestuesit kanë bllokuar autostradat dhe kanë ndërprerë transportin publik, duke shkaktuar vonesë në vizitën shtetërore të mbretit Charles III në Francë fundjavën e kaluar. Kjo revoltë kombëtare vjen si shkak i reformës së qeverisë për të ulur ngritur moshën e daljes në pension. Presidenti Emmanuel Macron detyroi legjislacionin të kalonte pa votim në dhomën e ulët të parlamentit duke përdorur një fuqi të veçantë kushtetuese.

 

2 MUAJ ME PARE

'Të gjithë janë kundër'/ Nëpunësi publik në pension: Kur erdhi në pushtet Macron na tha se do të na dëgjonte

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Roberti, protestues në Francë

FRANCË-  Një nëpunës publik i dalë në pension i identifikuar me emrin Robert 63 vjeç i cili sot ndodhet mes protestuesëve në Francë ka deklaruar se presidenti Macron ka marrë të gjitha vendimet në mënyrë të pavarur, duke mos ofruar asnjë shans dialogu me sindikatat apo qytetarët për reformën e pensioneve, shkruan CNN. 

"Ai duhet të bëjë lëshime. Shumica e popullit është kundër kësaj reforme dhe ai duhet të na dëgjojë. Kur zoti Macron u rizgjodh në vitin 2022, ai tha se do të dëgjonte njerëzit, ata që e votuan për të bllokuar Marine Le Pen nga presidenca. Por nuk është kështu, " thotë Robert. 

Franca ka hyrë sot në ditën e 10-të të protestave kombëtare kundër reformës së pensioneve. Rreth 13,000 oficerë policie janë mobilizuar në disa zona të vendit ku sindikatat kanë bërë thirrje për të protestuar. Këta të fundit i kanë bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron të heqë dorë nga planet për të rritur moshën e pensionit ligjor në Francë nga 62 në 64. Protestuesit kanë bllokuar autostradat dhe kanë ndërprerë transportin publik, duke shkaktuar vonesë në vizitën shtetërore të mbretit Charles III në Francë fundjavën e kaluar. Kjo revoltë kombëtare vjen si shkak i reformës së qeverisë për të ulur ngritur moshën e daljes në pension. Presidenti Emmanuel Macron detyroi legjislacionin të kalonte pa votim në dhomën e ulët të parlamentit duke përdorur një fuqi të veçantë kushtetuese.

 

2 MUAJ ME PARE

Dita e 10 e protestës/ Sindikatat thirrje Macron: Hiq dorë nga reforma e pensioneve

Dita e 10 e protestave/ Mijëra qytetarë marshojnë në
Emmanuek Macron

FRANCË-  Sindikatat në Francë të cilat për ditë me radhë kanë protestuar kundër reformës së pensioneve, i ka bërë thirrje presidentit Emmanuel Macron që të tërhiqet nga planet e tij për të rritur moshën e daljes në pension. 

Në ditën e dhjetë të protestave që u organizua sot në shumë zona të Francës, miliona njerëz kanë marrshuar në mënyrë paqësore ndërsa paraprakisht nuk raportohet për përplasje me autoritetet policore, shkruan Reuters.  Protestat kanë nisur që kur qeveria përdori kompetenca të veçanta kushtetuese për të anashkaluar parlamentin në një votim përfundimtar mbi projektligjin e pensioneve pothuajse dy javë më parë. Për ditë më rradhë Franca nuk ka gjetur qetësi nga protestat të cilat janë shoqëruar me përplasje me policinë dhe dëme të shumta të ambineteve publike, pasi protestuesit kanë përdorur lëndë plasëse dhe gaz lotsjellës. 

 

proteste ne france

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit